Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά επί αυθαίρετης σοφίτας


maninar

Recommended Posts

Αυθαίρετη σοφίτα για την οποία έχει πληρωθεί το ανάλογο παράβολο και ενιαίο ειδικό πρόστιμο (Ν.4014), όμως δεν έχει καταθετηθεί ο φάκελος με τα απαιτούμενα (αίτηση, ιδιωτ. συμφων., σχέδια, στέλεχος, καταθετήρια κλπ).

1)Η υποβολή δικαιολογητικών γίνεται ηλεκτρονικά γιατί δοκιμάζω στο σύστημα κ δεν...

2)Τα πάω στην πολεοδομία;

3) Εν τω μεραξύ ο ιδιοκτήτης μπορεί να προχωρήσει με τη ΔΕΗ στα φωτοβολταϊκά; Δηλ. με τις πληρωμές του όλες εντάξει είναι νόμιμος;

Link to comment
Share on other sites

1)Βάζεις τον αριθμό ορόφων, την τρωτότητα και ανοίγει το σύστημα για να λάβει τα αρχεία.

2)Οχι

3)Ρώτα τη ΔΕΗ σου , γιατί και αυτοί σαν το ΙΚΑ είναι.Οτι θέλουν ζητάνε ανά περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη για το το 2 γιατί όχι;;

ξέρω (το έχω κάνει 3 φορές) χρειάζεται τη βεβαίωση "σύνδεσης με τη ΔΕΗ" (απόφαση 52911/11 και 14364/3-4-12 έγγραφο ΥΠΕΚΑ)

απο την πολεοδομία (με κατάθεση α. τη βεβαίωση ΤΕΕ-Υ.Δ μηχανικού και τα σχέδια -κάτοψη στέγης και τομή σε κλίμακα 1/100)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω δει κάπου, αλλά δεν θυμάμαι που, πρέπει να έχει εξοφληθεί το πρόστιμο και όχι να το πληρώνει με δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει φ/β σε αυθαιρετη στεγη, της αυθαιρετης σοφιτας ενος σπιτιου! Η ΔΕΗ μονο το στελεχος της οικοδομικης αδειας μου ειχε ζητησει, οχι πολεοδομικη κατοψη! Μονο ηλεκτρολογικο σχεδιο ηθελε

Link to comment
Share on other sites

ο μέγιστος αριθμός ορόφων αναφέρεται στο συνολικό κτίριο, δηλ. νόμιμοι κ αυθαίρετοι όροφοι μαζί;

 

Εμένα μου ζήτησε κ κάτοψη, (για άλλη μια φορά ο μανώλης είναι σωστός :smile:

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη για το το 2 γιατί όχι;;

ξέρω (το έχω κάνει 3 φορές) χρειάζεται τη βεβαίωση "σύνδεσης με τη ΔΕΗ" (απόφαση 52911/11 και 14364/3-4-12 έγγραφο ΥΠΕΚΑ)

απο την πολεοδομία (με κατάθεση α. τη βεβαίωση ΤΕΕ-Υ.Δ μηχανικού και τα σχέδια -κάτοψη στέγης και τομή σε κλίμακα 1/100)

ΚΑΝΑ , όπως τα λες είναι.Τα θέλει η πολεοδομία όλα αυτά.Η τοπική (τυχαία) ΔΕΗ όμως το ξέρει ή συνδέουν και με λιγότερη γραφειοκρατία?

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη καλημέρα σε σένα και σ' ολή την ΚΡΗΤΗ

 

όχι είναι πολύ αυστηροί

 

maninar

Άμα δεις τα έγγραφα που σου γράφω

Θέλει εξόφληση και όχι δόσεις

(αυτό ισχύει αποκλειστικά για τα Φ-Β σε αυθαίρετο, ενώ για την σύνδεση αυθαιρέτου με τη ΔΕΗ μπορείς να πας και με δόσεις)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω εχω βαλει φ/β σε αυθαιρετη στεγη, της αυθαιρετης σοφιτας ενος σπιτιου! Η ΔΕΗ μονο το στελεχος της οικοδομικης αδειας μου ειχε ζητησει, οχι πολεοδομικη κατοψη! Μονο ηλεκτρολογικο σχεδιο ηθελε

Αυτόνομο ή οικιακό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.