Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα ΠΜΤΕ


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει τι επαγγελματικά δικαιώματα έχω σαν Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ;

 

Ξέρω πως η κάθε πολεοδομία κάνει τα δικά της!

 

Αλλά στην Αθήνα τι μας επιτρέπουν;

Μέχρι 3 ορόφους τα πάντα;

Χωρίς συνυπογραφές και τα σχετικά;

 

Υ.Γ.: Δεν θέλω να ξεκινήσει καμία κόντρα περί επαγγελματικών δικαιωμάτων... Απλά να ενημερωθώ θέλω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν λες Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ τι εννοείς;

Για να χαρακτηριστεί έτσι πρέπει να έχεις τελειώσει τα τμήματα Πολιτικών Μηχανικών Δομικών Έργων ΤΕ, Πολιτικών Μηχανικών Έργων Υποδομής ΤΕ και Τοπογράφων ΤΕ.

Για τα υπόλοιπα γιατί δεν κοιτάς την ιστοσελίδα του ΤΕΕ ξεκινώντας από εδώ: -> http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/EPAGELMATIKA_DIKAIWMATA/POLITIKOI%20MHXANIKOI

Έχει τη νομοθεσία από την οποία μπορείς να δεις τι ακριβώς ισχύει και τι όχι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ενημέρωση απο το ΤΕΕ για τους μηχανικούς τε. Μόνο παραπληροφόρηση. Αν θες έγκυρη ενημέρωση μόνο από την ΕΕΤΕΜ και τον ΣΥΜΑΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Σταύρο τι κακοήθειες είναι αυτές που γράφεις για το ΤΕΕ....??? Το ΤΕΕ φίλε μου μετά από τους Νόμους 1983 ιδρυση των ΤΕΙ και των Τμημάτων Μηχανικών Πολιτικών Δομικών Εργων και Πολιτικών Εργων Υποδομής δηλ 29 χρόνια μέχρι σήμερα, πριν από ένα μήνα έγραψε το τίτλο του Πτυχιούχου Μηχανικού στα συστήματα του και αυτό μετά από παρεμβάσεις...οπότε καταλαβαίνεις τι εστί ΤΕΕ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση δεν είναι για τους μηχανικούς ΤΕ αλλά για την νομοθεσία. Την νομοθεσία δεν την γράφει το όποιο ΤΕΕ αλλά η βουλή.

Αν θεωρείτε ότι ο κατάλογος με τη νομοθεσία που παρουσιάζει το ΤΕΕ στην ιστοσελίδα στην οποία παρέπεμψα είναι ελλιπής, γιατί δεν τη συμπληρώνεται ώστε να μορφωθούμε όλοι μας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσε με Σταύρο, αλλά στη νομοθεσία που αναφέρει το ΤΕΕ στην ιστοσελίδα του γίνεται αναφορά και σε μηχανικούς ΤΕ.

 

Εν πάση περιπτώσει, ξέρεις εσύ κάτι παραπάνω για τη νομοθεσία που αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών ΤΕ;

 

Αν γνωρίζεις, γιατί δεν κάνεις τον κόπο να την αναφέρεις και να βοηθήσεις τον συνάδελφο, αντί να αναλώνεσαι σε κατηγορίες για το ΤΕΕ.

 

Και όχι, δεν υπερασπίζομαι το ΤΕΕ του οποίου είμαι μέλος, ξέρω πολύ καλά και τα καλά του και τα στραβά του.

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσε με Σταύρο, αλλά στη νομοθεσία που αναφέρει το ΤΕΕ στην ιστοσελίδα του γίνεται αναφορά και σε μηχανικούς ΤΕ.

 

Επειδή μπορεί να γέρασα και πρόωρα, δε μου λες σε ποιο σημείο κάνει το ΤΕΕ αναφορά σε Μηχανικούς ΤΕ στη σελίδα που έδωσες; Γιατί εγώ δε βλέπω κάτι. Εκτός και αν αναφέρεσε σε ΜΕΚ...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, στη νομοθεσία μέσα που αναφέρεται στο link, δεν υπάρχει αναφορά στα επαγγελματικά δικαιώματα των υπομηχανικών/πτυχιούχων ΚΑΤΕΕ/πτυχιούχων ΤΕ;

Αν όχι, mea culpa. Γράψε άκυρο.

Πρόθεσή μου να βοηθήσω μ' ό,τι γνωρίζω είναι.

 

Σου θέτω λοιπόν Σταύρο τα παρακάτω ερωτήματα:

1) Εσύ που είσαι απόφοιτος ΤΕ γνωρίζεις ποια είναι η σχετική νομοθεσία;

2) Έχεις τη θέληση να βοηθήσεις το συνάδελφο που άνοιξε το θέμα και είναι "συμπάσχων" ΤΕ;

3) Αν γνωρίζεις και έχεις τη θέληση να βοηθήσεις γιατί δεν παραθέτεις Links και το κουράζεις το θέμα;

 

Όλα τα άλλα είναι τούφες, όπως υπογράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ νεαρέ συνάδελφε .

 

Καλώς ήρθες στον παραλογισμό του ελληνικού κράτους .

 

Εχεις ένα πτυχίο από μιά σχολή που εδώ και 11 χρόνια από το 2001 είναι ανώτατη 4ετής , πρίν επί 18 χρόνια (1983-2001) ήταν μέρος της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με διάρκεια 3,5 χρόνια , παλιότερα επί 10 χρόνια (1973-1983) ήταν ανώτερη διασπασμένη σε δομικών-συγκοινωνιακών και τοπογράφων επίσης με διάρκεια 3,5 χρόνια και από το 1955 μέχρι το 1972 ήταν ανώτερη ενιαία 4ετής .

 

Να μην σου πω τι έχει γίνει με την ονομασία της .

 

Το 1972 έβγαλαν ένα ΒΔ το 762 γιά τα ΕΔ της σχολής που καταργήθηκε το ίδιο έτος .

 

Το 1973 έβγαλαν ένα ΠΔ το 334 γιά τα ΕΔ της σχολής που μόλις είχε ιδρυθεί .

 

Δεν άρεσαν όμως σε κάποιους και έτσι τα ΕΔ του 1973 τα θεώρησαν χουντικά και τα κατάργησαν , ενώ αυτά του 1972 δεν τα θεώρησαν τέτοια και τα άφησαν μέχρι σήμερα :mrgreen:

 

Μέχρι να αποφασίσουν πέρασαν 7-8 χρόνια και φτάσαμε στο 1983 και κατάργησαν τις σχολές του 1973 .

Ο νόμος όμως του 1983 όριζε ότι μέχρι το 1986 θα έπρεπε να έχουν βγεί τα νέα επικαιροποιημένα ΕΔ .

 

Τελικά έβγαλαν κάποια το 1994 , αλλά το μέγα ΣτΕ ακύρωσε ένα άρθρο από αυτό , το 2ο το 2005 .

Ετσι ισχύει το 1 , αλλά δεν ισχύει το 2 .

 

Βέβαια το 2005 , ο υπόλοιπος κόσμος ήξερε ότι από το 2001 τα τει ήταν ανώτατα , αλλά όπως ξέρεις η δικαιοσύνη είναι τυφλή , ενώ λόγω ηλικίας των λειτουργών της , έχει και προβλήματα ακοής .

 

Σαν τυφλή και με μειωμένη ακοή λοιπόν , έχει περιορισμένη πρόσβαση σε κάποιες πληροφορίες .

 

Επίσης κάποιος συνάδελφος περιμένει εδώ και ένα χρόνο να δημοσιευτεί η μία σχετική με το θέμα μας άπόφαση , αλλά τώρα οι σεβάσμιοι λειιτουργοί ασχολούνται με θέματα τροικανά και εκεί οι αποφάσεις είναι γρήγορες και ορθές .

 

Τώρα γιά το τι υπογράφεις , δεν θα σε απασχολήσει γιά μερικά χρόνια , αφού ουδείς πρόκειται να σε χρειαστεί ,όπως και όλους μας , αφού δεν υπάρχει περίσσευμα γιά επένδυση .

 

Χαλάρωσε λοιπόν .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.