Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός πρακτικής άσκησης


ΤΑΚΗΣ

Recommended Posts

ΤΑΚΗ,

Σε καταλαβαίνω που ντράπηκες να θίξεις το μισθολογικό. Κι εγώ στην πρώτη μου δουλειά ντράπηκα να ρωτήσω και έμαθα την αμοιβή μου μόλις έκλεισα τον πρώτο μήνα και έγινε η κατάθεση :oops:

Θα ξεθαρρέψεις σιγά σιγά και θα δεις οτι στην επόμενη δουλειά θα είναι διαφορετικά. Εγώ ακόμα νιώθω άβολα όταν ζητάω λεφτά από τους πελάτες. Αλλά δεν πρέπει...

Όλα εμπειρίες είναι και μαθαίνουμε πάντα.

 

Πάντως για μένα, ο σωστός ο εργοδότης θίγει και αυτός το θέμα της αμοιβής, ειδικά όταν έχει έναν νέο και άπειρο μηχανικό μπροστά του.

 

Καλή αρχή πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

exw ksekinisei praktiki se mia poly megali kataskeuastiki, ektos apote den exw idea ti na kanw den exw idea gia to ti xrhmata exw to mono sigouro einai oti tha pernw 340 apo to espa apo ekei kai pera menei na dw posa tha m dinei i etairia , kserei kaneis i apla kanw thn idia erwthsh me tous parapanw ?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά γιατί δεν ρωτάτε? Στις μέρες μας δεν υπάρχει ντροπή.....

Αυτά είναι τερτίπια μανατζέριδων του και καλά πως θα στηθείς στη συνέντευξη.... τα 10 πράγματα που πρέπει να προσέξεις....τι δεν πρέπει να πεις.....

Μηχανικοί είμαστε όχι μανατζεράκια...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έλεος!!!

το 2007 έκανα πρακτική σε γραφείο με 3 άτομα. 600 στο χέρι και αν τύχαινε υπερωρία ή και εκτός έδρας το πληρωνόμουνα, και αυτό δεν έγινε γιατί ήταν καλός ο εργοδότης αλλά επειδή τα ζήτησα. Άλλες εποχές τότε αλλά...

 

Ρώτα τι θα παίρνεις δεν είναι κακό. Σκέψου ότι:

1. Για να πηγαινοέρχεσαι θα έχεις έξοδα

2. Αν σε κρατησει μετά την πρακτική ο μισθός σου θα έχει να κάνει άμεσα με το πόσα παίρνεις τώρα

3. Αν θίξεις το μισθολογικό και σε δει τσαμπουκαλεμένο θα σε βάλει να κάνεις δουλειά και όχι καφέδες και φωτοτυπίες. Κανείς πλέον δεν δίνει λεφτά σε κάποιον για να του κάνει καφέδες, θα σε ρίξει στα βαθιά.Ξέρω τι σου λέω πάνω σε αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα κι από μένα ! Μια ερώτηση ήθελα να κάνω γιατί σιχαίνομαι να τρώω ότι με ταΐζουν, αμάσητο ! Δεν είναι τόσο τα λεφτά που με έκοψαν αλλά δεν θέλω να κάνουν κάτι για μένα χωρίς εμένα. Έκανα πρακτική στην ΕΥΑΘ το εξάμηνο που μας πέρασε και πληρωνόμουν 670 καθαρά τους 5 πρώτους μήνες. Τον τελευταίο μήνα όμως μου βάλανε 520 μέσα στον λογαριασμό. Αυτό γίνεται γιατί μειώθηκε ο βασικός μισθός ή γιατί μας κάνανε κράτηση αναδρομικά του φόρου ? Μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.