Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας για ΖΝΧ και θέρμανση / ψύξη


anavatis

Recommended Posts

Χρονια πολλα

 

Πολυ πιο απλο, και χωρις κανενα μειονεκτημα, ειναι να σταματαει η τροφοδοτηση του ενδοδαπεδιου, οταν η ΑΘ βγαζει 60 οC.

 

Αυτο μπορει να γινεται χωρις προβλημα τη νυχτα, οταν κατεβαζεις τη ρυθμιση του θερμοστατη στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρεπει να κοιταξω να δω γιατι μπορει να εχω ηδη τριοδη. Να δω και τα σχεδια γιατι γνωριζε ο μηχανολογος οτι θα το ενωνα μελλοντικα με το μποιλερ και συμφωνησαμε να κανει οτι χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα. Ξεθαβω λιγο αυτο το παλιο θρεντ, γιατι εχω ακριβως το ιδιο ερωτημα και δε θελω να ξεκιναω καινουργιο. Εχω, στα πλαισια εργασιας και κατοπιν μελετης, αναγκες σε Θ/Ψ/ΖΝΧ της ταξης των 2800/1000/2900 Kwh/έτος αντιστοιχα, τις οποιες και σκεφτομαι να καλυψω με τη χρηση αντλιας θερμοτητας (η οποια θα τροφοδοτειται απο συστημα Φ/Β τοποθετημενο στη στεγη του σπιτιου, παντα στα πλαισια της εργασιας και κατα την αναπτυξη ενος σεναριου).

 

Απ' ο,τι εχω διαβασει ηδη, κατι τετοιο ειναι δυνατο να γινει, και οι αναγκες σε Kwh καλυπτονται ευκολα απο την παραγομενη ενεργεια με τα Φ/Β. Ηθελα να ρωτησω αφενος αν υπαρχει καποια λεπτομερεια/εμποδιο που μπορει να εχω παραλειψει και αφετερου αν για την παραγωγη ΖΝΧ με τη χρηση της Α/Θ χρειαζεται και καποια περεταιρω εγκατασταση (δοχειο αδρανειας π.χ.).Ονομαστικη ισχυ ακομα για την αντλια δεν εχω υπολογισει, αλλα φανταζομαι με τα φορτια που διαθετω δεν θα χρειαζεται καποια ιδιαιτερα μεγαλη.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου.

 

Για να κάνεις ένα τέτοιο σύστημα θέλεις αποθήκευση ενέργειας, ή μπαταρίες (πολύ μεγάλο κόστος) ή δοχείο αδρανείας. Θα πρέπει να αποθηκεύεις ενέργεια για τη χρήση της σε ώρες που δεν μπορούν να αποδώσουν τα Φ/Β. αρά πες μας τι έχεις σκεφτεί για να μπορούμε να σου πούμε τι μπορεί να έχεις ξεχάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αποθήκευση ηλ. ενέργειας δεν χρειάζεται,αν γίνει με net metering.

 

Αντί Φ/Β όμως μπορούν να μπούν ηλιακοί συλλέκτες και με ένα θερμοδοχείο να αποθηκεύεται ζεστό νερό (φτηνότερη λύση και χωρίς πολλή χαρτούρα...)

 

Ίσως το καλύτερο τεχνικά, να είναι συνδυασμός Φ/Β με net metering + ηλ. συλλέκτες με θερμοδοχείο.

 

Θα πρέπει όμως να γίνουν κάποιοι υπολογισμοί για να βρεθεί τι συμφέρει και οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Οντως τωρα που το ξαναδιαβαζω δεν ηταν και πολυ σαφης η ερωτηση μου, γιατι δεν τα ειχα ξεκαθαρισει και εγω εντελως στο μυαλο μου. Σε καθε περιπτωση ενδιαφερομαι για τη χρηση Α/Θ με σκοπο την καλυψη αναγκων Θ/Ψ/ΖΝΧ, συνεπως για τις τελευταιες θα χρειαστω και ενα δοχειο αδρανειας χωρητικοτητας αναλογη με τους κατοικους της μονοκατοικιας που μελεταω (4 ατομα).

 

Επισης, η χρηση των Φ/Β ετσι οπως μου ζητηθηκε απο τον καθηγητη να γινει, παραπεμπει σε net metring. Δηλαδη, αν εχω συνολικα Χ αναγκες σε Kwh/ετος, θα κανω μελετη εγκαταστασης για αυτον τον αριθμο συνολικα, και τις μερες που θα εχω περισσεια θα την παρεχω στο δικτυο ενω τις μερες που θα εχω αναγκη  θα τροφοδοτουμαι απο το δικτυο. Αυτο εγινε ωστε να αποφευχθει μια διαδικασια διαστασολογησης με τη χρηση μπαταριων και τα συναφη, καθως θα ξεφευγε εκτος του κεντρικου θεματος της εργασιας.

 

Καταληγω δηλαδη, στη χρησιμοποιηση Α/Θ και τη συνδεση της με δοχειο αδρανειας, τροφοδοτουμενη απο Φ/Β.

 

ΥΓ. Η χωρητικοτητα του δοχειου μου θα πρεπει να αφορα μονο το ΖΝΧ, οι αναγκες για το οποιο αποσο θυμαμαι βασει ΚΕΝΑΚ ειναι 45λτ/ημερα για καθε ατομο ή γινεται διαφορετικα ο υπολογισμος της σαυτη την περιπτωση?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δοχείο αδρανείας θα χρειαστεί μόνο αν εγκατασταθούν και ηλιακοί συλλέκτες (ζεστού νερού).

 

Αν όχι, τότε boiler ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δοχείο αδρανείας θα χρειαστεί μόνο αν εγκατασταθούν και ηλιακοί συλλέκτες (ζεστού νερού).

 

Αν όχι, τότε boiler ΖΝΧ.

 

Με την αντλια  θερμοτητας δηλαδη, αν το εχω καταλαβει σωστα, το νερο το ζεσταινουμε κατα βουληση οταν επιθυμουμε, χρησιμοποιωντας απλα αντι για θερμοσιφωνο την Α/Θ? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

 

Υπάρχουν και Α.Θ. που έχουν ενσωματωμένο boiler ΖΝΧ.

 

Πάντως πιστεύω ότι η παραγωγή ηλεκτρισμού (από Φ/Β) που είναι ανώτερη μορφή ενέργειας, για να παράγουμε τελικά θερμότητα που είναι η κατώτερη μορφή ενέργειας δεν είναι το βέλτιστο ενεργειακά, άρα και οικονομικά.

 

Προτιμότερο είναι όταν υπάρχει ήλιος να παράγεται κατευθείαν ΖΝΧ (και ίσως ζεστό νερό θέρμανσης του σπιτιού) από ηλιακούς συλλέκτες (που είναι πολύ οικονομικότεροι σαν εγκατάσταση) 

 

Αν υπάρχουν και Φ/Β συγχρόνως, αυτά θα παράγουν ηλεκτρική ενέργεια που θα πηγαίνει στο δίκτυο, και θα την παίρνουμε πίσω τη νύχτα ή σε συννεφιές. (και έτσι θα χρειαστούμε λιγότερα Φ/Β πλαίσια).

 

Δηλαδή πιστεύω ότι η βέλτιστη λύση είναι η συνδυασμένη εγκατάσταση Φ/Β πλαισίων, παράλληλα με ηλιακούς συλλέκτες (ζεστού νερού).

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογη χρησης Φ/Β για την καλυψη των αναγκων θερμανσης και ψυξης (και πλεον και ΖΝΧ), εγινε στα πλαισια ενος σεναριου που εχει αναπτυχθει στην εργασια. Γενικα το κεντρικο ζητουμενο της εργασιας ειναι το ανθρακικο αποτυπωμα της μονοκατοικιας για την καλυψη των αναγκων της σε ενεργεια. Και ενα απο τα σεναρια, και συγκεκριμενα το πιο ακραιο, που αναπτυχθηκε εξεταζει τη χρηση Φ/Β σε συνδυασμο με

Α/Θ ως τη βελτιστη (?) λυση για τη μειωση του ανθρακικου αποτυπωματος. Δεν εξεταζεται αν η λυση ειναι βελτιστη απο οικονομικής αποψεως, αλλα καθαρα απο την αποψη των εκπομπων ανθρακα. Επισης, εξεταζονται οι εκπομπες που προκυπτουν αποκλειστικα και μονο για την καλυψη των αναγκων ενεργειας και οχι ως συνολο με μελετη ΑΚΖ ενος Φ/Β πανελ για παραδειγμα.

 

καταληγοντας, οδηγουμαι στην επιλογη Α/Θ ειτε με ενσωματωμενο boiler ειτε Α/Θ και τη χρηση ξεχωριστου boiler για την πληρη καλυψη των αναγκων Θ/Ψ και ΖΝΧ. Η χωρητικοτητα του boiler θα επιλεχθει περι τα 180-200λιτρα, με δεδομενο το ημερισιο ζητουμενο των 45λιτρων για καθε ενα ατομο συμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ.

 

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Edited by AkisMout
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.