Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίλημα: Δουλειά Ελλάδα ή PhD έξω?


electro_power

Recommended Posts

Συναδελφε, το PhD περαν των παραπανων γνωσεων που θα σου δωσει κ εντελως νεες ευκαιριες για ευρεση εργασιας.

Για μισθολογικα δεν ξερω ακριβως, υπαρχουν ανθρωποι εδω μεσα που θα σε κατατοπησουν. Αλλα ενα PhD ειναι θεωρω κατι που το κανεις επειδη πραγματικα αγαπας αυτο που κανεις κ θες να ασχοληθεις, μιλαμε για πολλες ωρες διαβασματος, ερευνας κ πειραματων.

Για μενα μην σκεφτεσαι μονο τα 1000 Ε του σημερα αλλα δες την μεγαλη εικονα τι ευκαιρειες μπορεις να δημιουργησεις εσυ εξω, ευκαιριες που λογικα στην Ελλαδα δεν θα τις βρεις ουτε στα ονειρα σου.

 

Κ εγω αναχωρω 26 Αυγουστου για PhD, δεν λεω ωραια η Ελλαδα με ηλιο, την οικογενια μου, τους φιλους μου, αλλα σκεψου μπορει επαγγελματικα να σε καλυψει σε αυτα που θες εσυ να καταφερεις, αυτη την απαντηση μπορεις να την δωσεις μονο εσυ.

 

Οτι κ να σου πουμε εδω η τελικη αποφαση ειναι δικια σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω κάνει μεταπτυχιακό έξω, ήρθα Ελλάδα, έφυγα για PhD, γύρισα, τώρα μάλλον ξαναφεύγω για MSc.. Ξέρω λίγο πολύ τι παίζει.

 

Σου προτείνω να αφήσεις το PhD στην άκρη για την ώρα. Δεν θέλεις γράφεις ακαδημαϊκή καριέρα, δεν είσαι και πωρωμένος με την έρευνα. Τζάμπα τα έξοδα και ο κόπος γιατί είναι σίγουρο ότι θα το αφήσεις στην αρχή του! Το δεύτερο πάει και έρχεται, αλλά από τη στιγμή που δεν είναι στόχος σου να γίνεις ακαδημαϊκός, τότε το PhD είναι τζάμπα περιπέτεια μιας και δεν προσμετράται σαν προϋπηρεσία όπως το MSc ή το EngD. Άρα, ξεκινάς επαγγελματικά από το 0, είσαι και overqualified.

 

Ψάξε για δουλειά έξω. Αυτό θα έκανα εγώ. Το μεγάλο ερώτημα που πρέπει να θέσεις στον εαυτό σου είναι αν θέλεις πραγματικά και είσαι έτοιμος να φύγεις. Συζήτησε το με φίλους, με την οικογένειά σου, μόνος σου μπροστά στον καθρέφτη κοιτάζοντάς σε, και ζύγισε τις επιλογές σου. Αν δεν είσαι 100% σίγουρος, κάθισε ακόμα έναν χρόνο στην Ελλάδα να δεις πως θα εξελιχθεί η κατάσταση εφ' όσων έχεις και δουλειά.

 

Να σου δώσω υλικό λοιπόν: http://fromgr2uk.com/

Ένα φοβερό blog στο οποίο άνθρωπος της ηλικίας μας περιγράφει βήμα-βήμα την διαδικασία sprint μακριά από το χάος, τον τρόπο εύρεσης σπιτιού, εργασίας, και ζωής στην Αγγλία. Είναι ένας από τους ανθρώπους που πραγματικά θα ήθελα να γνωρίσω κάποια στιγμή! Όποιος έχει ζήσει έξω καταλαβαίνει 100% αυτά που γράφει!

 

Κ εγω αναχωρω 26 Αυγουστου για PhD, δεν λεω ωραια η Ελλαδα με ηλιο, την οικογενια μου, τους φιλους μου, αλλα σκεψου μπορει επαγγελματικα να σε καλυψει σε αυτα που θες εσυ να καταφερεις, αυτη την απαντηση μπορεις να την δωσεις μονο εσυ.

 

Με το καλό Γιώργο!! Καλή δύναμη και προσήλωση στον στόχο φίλε! (Ο στόχος φαντάζομαι είναι να ριζώσεις έξω;; )

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Γιώργο!! Καλή δύναμη και προσήλωση στον στόχο φίλε! (Ο στόχος φαντάζομαι είναι να ριζώσεις έξω;; )

 

Ευχαριστω πολυ Earl, αν κ πλησιαζει ο καιρος πιο πολυ αγχωνομαι για τα διαδικαστικα παρα για το οτι φευγω..Οσο στεναχωρω κ να ακουγεται στοχος οντως ειναι να ριζωσω εξω οχι κατ'αναγκη Αγγλια φυσικα, αλλα εξωτερικο. Θελω να ξεφυγω απο την μιζερια που υπαρχει εδω οσο πιο γρηγορα μπορω.

 

Εννοειται φυσικα πως το μοτο ειναι αυτη την εποχη ''καθε αρχη κ δυσκολη''

Link to comment
Share on other sites

Το motto αυτό είναι πραγματικά. Να σημειώσω και κάτι ακόμα: Για Διδακτορικό βασικό είναι να έχετε βρει σίγουρο θέμα είτε δικό σας, είτε του πανεπιστημίου και να έχετε συνεννοηθεί με τον καθηγητή σας ο οποίος και να το έχει δεχτεί και φυσικά να είναι σε θέση να το επιβλέψει!! Αλλιώς θα πελαγώσετε διπλά εάν το θέμα στο οποίο καταλήξετε δεν σας ελκύει και δεν σας κεντρίζει τα ερευνητικά σας ενδιαφέροντα! Προσοχή! :wink:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεμα εχω βρει (γενικο φυσικα βαση ερευνητικης προτασης), μου εχουν ηδη αναθεσει κ 2 επιβλεποντες( εναν κυριο επιβλεποντα κ ενα δευτερο σαν βοηθητικο ας πουμε), αυτο που με φοβιζει φυσικα ειναι πως το αναλυεις ολο αυτο το κουβαρι :smile: :-) αλλα που θα μου παει θα την βρω την ακρη !

 

Το μεγαλο προβλημα πιστευω ειναι να βαλεις ενα προγραμμα κ να το ακολουθησεις με πειθαρχια για 3 χρονια, αλλα μιλαμε για σιδερενια πειθαρχια...Ευκαιριες για δουλεια κ να κερδισεις καποια εξτρα λεφτα απο οσο εχω ακουσει γνωμες ειναι θετικες, θα δειξει ο καιρος...πφφφ

Link to comment
Share on other sites

Κάτι επιπλέον που θα ήθελα να με βοηθήσετε.

 

Επειδή - συγχώρεστε με -..Ζω με γονεις, και δεν ξέρω από πιάτσα...

 

Έχω την εντύπωση ότι ο μισθός 1000 ευρώ καθαρά, ΠΡΩΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, είναι τέλειος για τα δεδομένα μας.

Έτσι σκοπεύω να :

 

α) πάω να μείνω μόνος (ενοίκιο 350 ευρώ)

β) τσμεδε δε θα έχω (πληρωμένο). Φπα 23% επίσης πληρωμένο. άρα αυτά δεν τα έχω.

γ) Διατροφή περίπου 250 ευρώ το μήνα.

δ) Κινητό τηλέφωνο 50 ευρώ το μήνα. Σταθερό δε θα έχω.

ε) Ίντερνετ 15 ευρώ το μήνα.

στ) Κοινόχρηστα , δεη/ ευδάπ θα πηγαίνουν κανά 50ευρω

ε) εξτρά/εκτακτα: 15 ευρώ.

στ) Διασκέδαση: 100 ευρώ το μήνα

 

ΣΥΝΟΛΟ: 350+250+50+15+50 + 15 +100 = 830

==== ΜΕΝΟΥΝ 170 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΑ===

 

ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ;

ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΤΙ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για Διδακτορικό βασικό είναι να έχετε βρει σίγουρο θέμα είτε δικό σας, είτε του πανεπιστημίου και να έχετε συνεννοηθεί με τον καθηγητή σας ο οποίος και να το έχει δεχτεί και φυσικά να είναι σε θέση να το επιβλέψει!! Αλλιώς θα πελαγώσετε διπλά εάν το θέμα στο οποίο καταλήξετε δεν σας ελκύει και δεν σας κεντρίζει τα ερευνητικά σας ενδιαφέροντα! Προσοχή! :wink:

 

Απόλυτα σωστός. Να μην ξεχνάμε οτι η εκπάιδευση στην Αγγλία θεωρείται η βαριά της βιομηχανία, ποτέ δεν θα πουν όχι σε κάποιον που θελει να παει εκει και να σπουδάσει (σε γενικές γραμμες). Αλλά το να ανεβείς στο νησί χωρίς να έχεις κανει τα κουμάντα σου ειναι λίγο άστοχο...

 

Σου προτείνω να αφήσεις το PhD στην άκρη για την ώρα. Δεν θέλεις γράφεις ακαδημαϊκή καριέρα, δεν είσαι και πωρωμένος με την έρευνα. Τζάμπα τα έξοδα και ο κόπος γιατί είναι σίγουρο ότι θα το αφήσεις στην αρχή του! Το δεύτερο πάει και έρχεται, αλλά από τη στιγμή που δεν είναι στόχος σου να γίνεις ακαδημαϊκός, τότε το PhD είναι τζάμπα περιπέτεια μιας και δεν προσμετράται σαν προϋπηρεσία όπως το MSc ή το EngD. Άρα, ξεκινάς επαγγελματικά από το 0, είσαι και overqualified.

 

ΑΠΟΛΥΤΑ σωστός! Το PhD δεν θα σου κάνει απόσβεση αν θέλεις να ακολουθήσεις επαγγελματική καριερα (και οχι ακαδημαικη). Μην το κάνεις αν δεν εχεις προυπηρεσία! Θα τελειώσεις και θα βρεθεις με ενα ματσο πτυχία και 0 εμπειρία.

 

Κατά την γνωμη μου, είτε κάτσε Ελλάδα και δούλεψε (οσο σε παει αυτη η δουλειά, σίγουρο δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ), είτε φυγε στην Αγγλία για MSc (αν δεν εχεις ήδη) ή για να βρεις δουλειά.

 

 

Αν τελικά αποφασίσεις να μείνεις Ελλάδα, γνώμη μου ειναι να μην πας να μείνεις μόνος τουλάχιστον για το πρώτο χρόνο. Αν δεν μπορείς να μένεις με του γονείς σου (ξερώ ακριβώς πως είναι, το έκανα περυσι για 1 χρόνο) τοτε κάνε ότι κάνουν ΟΛΟΙ οι νέοι (μέχρι και 40 χρόνων μερικοί...) στην υπολοιπη Ευρώπη και ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΥΝ! Ναι, δεν είναι κακό η συγκατοίκηση, δεν καταλαβαίνω γιατί στην Ελλάδα δεν το συζητάμε καν. Απο που και ως που βρηκαμε την άνεση και πολυτελεια να μενουμε μονοι μας με 1000 ευρώ μισθο? Ε?

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Topap ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σου και για το χρόνο που αφιέρωσες.

Επέτρεψέ μου, με όλο το θάρρος να φέρω αντίλογο στην πρόταση συγκατοίκισης.

 

Nα συγκατοικήσεις

α) πρέπει να βρεις ένα έμπιστο φίλο.

β) ο φίλος να θελει να μένει κοντά στην περιοχή που θες να μεινεις (δλδ κοντά στη δουλειά)

γ) Μενοντας μαζί του, στην ουσία δε μένεις μόνος. Μπορει εσύ πχ να θες να μιλήσεις ιδιωτικά στο τηλέφωνο και να μη θες να σε ακούει κανείς.

Πχ να μιλησεις με τραπεζα, να μιλησεις με γιατρους, με κοπελες κτλ. Εκτός και αν του πεις 'φυγε' ή το κανεις όταν δεν ειναι παρόν.

δ) Στο εξωτερικο συγκατοικουν με τελείως αγνώστους... Επικινδυνο και ανεύθυνο συνάμμα.... Και που ξέρουμε αν ο άλλος δεν ειναι κλεφτρόνι, βιαστής, παιδόφιλος, κτλ ;

ε) Topap, με 1000 ευρώ , ρωτάς στο τέλος, πώς θέλει να μένει μόνος κάποιος;

Το παραπάνω σχέδιο, σχετικά με τα 1000 ευρώ, που συνέταξα δίνει 170 ευρώ αξόδευτα.

Κατά τη γνώμη σου είναι υπεραισιόδοξο ;

Βάσει της δικής σου εκτίμησης, το κόστος θα ανέρχεται παραπάνω; (αμάξι δεν έχω προσθέσει btw)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και γω τη γνώμη μου. P h d ασυζητητί....Εξηγούμε..Δεν φαντάζεσαι τι εταιρείες υπάρχουν εκεί έξω...Σε αυτές λοιπόν τις εταιρείες για να φτάσεις ψηλα (τα λεφτά χαλαρά εξαψήφιο νούμερο + benefits) χρειάζεσαι ΔΥΝΑΤΑ χαρτιά και το Phd είναι ένα από αυτά ...Τελειώνοντας δεν θα κάνει την τρελή διαφορά ούτε στη θέση ούτε στο μισθό αλλά μετά από καμιά επταετία εργασίας θα σε ξεχωρίσει από τους υπόλοιπους.

Φυσικά μιλάω για εξωτερικό ΜΟΝΟ αν σκοπεύεις να κάνεις PHD και μετα Ελλάδα μιλάμε για τον ορισμό της αποτυχημένης κίνησης.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να αναφέρω ότι για μένα, το μεγαλύτερο εμπόδιο στη φυγή μου, δεν είναι κάποια κοπέλα ή οι φίλοι.

Είναι το ότι θα αφήσω τους γονείς μου, και ότι θα τους βλέπω μία φορά στους 6 μήνες, ήτοι 2 φορές το χρόνο (δεν συγκαταλέγω το skype ως μορφή επικοινωνίας). Ίσως κάποιοι γελάσουν, όμως θεωρώ ότι είναι οι άνθρωποί σου και πως πάντα είμαστε παιδιά για αυτούς.

Το γεγονός ότι κάθε φορά που θα τους αντικρίζω, θα είναι όλο και με περισσότερο άσπρα μαλλιά.

 

Από την άλλη μεριά, ίσως είναι ένα δώρο η δική μας επιτυχία, ότι δλδ δε θα τους είμαι βάρος- εφόσον επιτύχω - , ότι μπορεί να τους στέλνω χρήματα έπειτα εφόσον υπάρξει ανάγκη. Ότι η απόσταση θα αποσοβήσει αντιδικίες ή καυγάδες που θα προέκυπταν αν παρέμενα Ελλάδα.

 

Και εγώ ίσως γελούσα αν διάβαζα τα παραπάνω, όμως καλώς ή κακώς αντανακλούν αυτό που είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο για μια φυγή.

 

Η επιθυμία είναι δλδ, να μείνεις, να βρεις μια κοπέλα, να κάνεις οικογένεια, και να έχεις και τη δική σου οικογένεια κοντά.

 

 

Ωστόσο επιτρέψτε μου να κάνω μια σύγκριση

α)

ΕΛΛΑΔΑ:

αρχικός μισθός 1000 ευρώ

δύο χρόνια αργότερα, κάνω ένα Mba στο Alba, part time, διάρκειας 2 ετών.

Σε 4 χρόνια με mba alba, γίνομαι project manager (ημμυ εμπ + mba alba) στα φωτοβολταικα, και λαμβάνω περίπου 1500 - 2000 ευρώ / μήνα

 

Δεν είναι καλά λεφτά για να συντηρείς οικογένεια; (δεν εννοώ να μη δουλεύει η γυναίκα σου. Η γυναικα θα δουλεύει και πες άλλο ενα 800ρι εκείνη)

Μια οικογένεια με ένα παιδί πχ, δε συντηρείται με 1500+800 = 2300 ευρώ / μήνα;

 

β)

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ:

Εφόσον το phd ολοκληρωθεί.

Εκτιμώ καλό μισθό.

Αλλά δε ξέρω -αν είναι τα καθαρά, όσο θα έπαιρνα στην Ελλάδα , ή αντε πες 500 ευρώ παραπάνω...

Μου εγγυάται κανείς;

 

Ίσως βέβαια να έχω λιγότερο άγχος εργασιακό. Αλλά είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό. Μια βουτιά στο άγνωστο...

Edited by electro_power
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.