Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίλημα: Δουλειά Ελλάδα ή PhD έξω?


electro_power

Recommended Posts

Σιδερά, NIKOΣΤΡΙ,

 

Αν η κυβέρνηση- ακόμα και με χρεοκοπια - παψει την υποστηριξη των φ/β (ατμομηχανη της ελλαδας) τότε τι θα απομείνει στην Ελλάδα για ανάπτυξη;

 

Με αυτή τη λογική, εκτιμώ ότι ειναι ανερχόμενος τομέας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η κυβέρνηση- ακόμα και με χρεοκοπια - παψει την υποστηριξη των φ/β (ατμομηχανη της ελλαδας) τότε τι θα απομείνει στην Ελλάδα για ανάπτυξη;

 

 

 

δυστυχώς, δεν έχω απάντηση για το ερώτημα που έθεσες

 

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε απασχολεί εσένα αυτό… εάν είχα τα νιάτα σου κ δεν είχα υποχρεώσεις (3 τέκνα δημοτικού) δεν θα μάσαγα …………………

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξω εξωτερικό , τότε απορρίπτω την πρόταση στην Ελλάδα.

Αν στο εξωτερικό αποτύχω (μπορεί να ειναι εξαιρετικά δύσκολα σε απαιτήσεις) τότε θα έχω χάσει : και την Ελλάδα, και το εξωτερικό...

 

Aν από την άλλη μείνω Ελλάδα, και χρεοκοπήσει, δύσκολα χάνεις τη δουλειά μετά. Διότι θα έχεις αποκτήσει γνώσεις (η εταιρία σε μαθαίνει με γνώσεις, σεμινάρια κτλ).

 

Γι' αυτό το λόγο είναι δίλημμα.

Φοβάσαι έξω (μη δε τα καταφέρεις με το διδακτορικό και το αφήσεις στη μέση και επιστρέψεις 'αποτυχημένος' πάλι για αναζήτηση δουλειάς που είχες αλλά απέρριψες παλιά) - φοβάσαι και Ελλάδα(χρεοκοπία).

Edited by electro_power
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...

...

Φοβάσαι έξω (μη δε τα καταφέρεις με το διδακτορικό και το αφήσεις στη μέση και επιστρέψεις 'αποτυχημένος' πάλι για αναζήτηση δουλειάς που είχες αλλά απέρριψες παλιά) - φοβάσαι και Ελλάδα(χρεοκοπία).

 

Νομίζω πως οι επιλογές με οδηγό τον φόβο είναι ο χειρότερος οδηγός που θα μπορούσες να διαλέξεις.

Την ευθύνη της επιλογής την έχεις εσύ και μόνο εσύ.

Αν το φοβάσαι κι αυτό, άστο καλύτερα και διάλεξε κάτι που δεν το φοβάσαι.

 

Ειδικά με τον φόβο οι πιθανότητες αποτυχίας μεγαλώνουν ακόμα και σε σωστές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου άκου να δεις.

 

Άποψή μου είναι να πας χωρίς δεύτερη σκέψη. Ναι θα χρειαστεί να συγκατοικήσεις αλλά δεν είναι καθόλου κακό αυτό. Ίσα ίσα είναι πολύ καλό γιατί τα έξοδα έρχονται πιο λίγα και θα έχεις και έναν άνθρωπο στο σπίτι αν χρειαστείς κάτι και για να σου δείξει τα μέρη. Στην τελική εγώ είχα συγκατοικήσει και σαν φοιτητής με δύο άτομα και πλέον είμαστε αδερφικοί φίλοι.

 

Πήγαινε λοιπόν, κάνε το Phd και αν δεις ότι δεν την παλεύεις, τότε ψάχνεις για δουλειά σαν ΗΜΜΥ. 100% θα βρεις μέσα στον πρώτο μήνα. Επίσης μην το βλέπεις σαν Phd=ακαδημαϊκή καριέρα. Χωρίς να ξέρω τι θέμα έχουν τα Phd στα οποία σε έχουν κάνει δεκτό, μπορείς μετά να είσαι στο R&D τμήμα μιας εταιρείας.

 

Εγώ το ότι πήρα την απόφαση να πάω Αγγλία, τη θεωρώ την καλύτερη της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι επιπλέον που θα ήθελα να με βοηθήσετε.

 

Επειδή - συγχώρεστε με -..Ζω με γονεις, και δεν ξέρω από πιάτσα...

 

Έχω την εντύπωση ότι ο μισθός 1000 ευρώ καθαρά, ΠΡΩΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, είναι τέλειος για τα δεδομένα μας.

Έτσι σκοπεύω να :

 

α) πάω να μείνω μόνος (ενοίκιο 350 ευρώ)

β) τσμεδε δε θα έχω (πληρωμένο). Φπα 23% επίσης πληρωμένο. άρα αυτά δεν τα έχω.

γ) Διατροφή περίπου 250 ευρώ το μήνα.

δ) Κινητό τηλέφωνο 50 ευρώ το μήνα. Σταθερό δε θα έχω.

ε) Ίντερνετ 15 ευρώ το μήνα.

στ) Κοινόχρηστα , δεη/ ευδάπ θα πηγαίνουν κανά 50ευρω

ε) εξτρά/εκτακτα: 15 ευρώ.

στ) Διασκέδαση: 100 ευρώ το μήνα

 

ΣΥΝΟΛΟ: 350+250+50+15+50 + 15 +100 = 830

==== ΜΕΝΟΥΝ 170 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΑ===

 

ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ;

ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΤΙ;

 

φόρο δεν θα πληρώσεις; αφού αναφέρεις ΦΠΑ τότε πληρώνεσαι με μπλοκάκι που έχει και 20% παρακράτηση φόρου. Διευκρίνησε αν τα 1000€ είναι μετά την παρακράτηση.

Δηλαδή στο δελτίο θα γράφεις το μήνα περίπου 1560+ΦΠΑ (υπολογίζοντας 250€/μήνα για ΤΣΜΕΔΕ)

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που το εξεταζεις τοσο πολυ για το διδακτορικο και κανεις συγκρισεις σε μισθους, ζωη κτλ, θα πει οτι δεν εισαι αποφασισμενος να το κανεις. Αμα ησουν αποφασισμενος δεν θα κοιταζες τιποτα απο ολα αυτα, αλλα θα εφευγες με κλειστα ματια. Το διδακτορικο ειναι μεγαλη υποθεση και αμα δεν εισαι αποφασισμενος απλα θα το παρατησεις και εσυ δεν φαινεται να εισαι καθολου αποφασισμενος.

Οσο για την ελλαδα θα συμφωνισω με εναν προλλαλησαντα, πως απο οτι φαινεται ειναι θεμα μηνων η ολοκληρωτικη καταστροφη κατα συνεπεια ειναι αστοχο να μιλαμει για μισθους των 2000 €

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φόρο δεν θα πληρώσεις; αφού αναφέρεις ΦΠΑ τότε πληρώνεσαι με μπλοκάκι που έχει και 20% παρακράτηση φόρου. Διευκρίνησε αν τα 1000€ είναι μετά την παρακράτηση.

Δηλαδή στο δελτίο θα γράφεις το μήνα περίπου 1560+ΦΠΑ (υπολογίζοντας 250€/μήνα για ΤΣΜΕΔΕ)

 

Azisi σε ευχαριστώ θερμά.

Η πρόταση για δουλειά έχει ως εξής;

1. ΜΠΛΟΚΑΚΙ

2. θα μου δίνουν: 1000 ευρώ καθαρά. Επίσης θα μου δίνουν 168 ευρώ τσμέδε. Επίσης θα μου δίνουν το φπα23% (δλδ 230 ευρω).

Από αυτά θα αφαιρούμε παρακράτηση 20%, ήτοι θα λαμβάνω στο χέρι : 1000 + 168 + 230 - 200 = 1198 ευρώ.

3. ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ και η εταιρία φωτοβολταικών (μικρομεσαία γερμανική) θα με εκπαιδεύσει δωρεάν σε όλο το φάσμα των φωτοβολταικών

με σεμινάρια στην Ελλάδα και το εξωτερικό, και επιπλέον με εκπαιδευση από συναδέλφους.

4. Η δουλειά θα περιλαμβάνει αρχικά τα βασικά (επικοινωνία με πελάτες, προσφορές) και στη συνέχεια μελέτες και εργοτάξιο.

5. Ωράριο : 9 -19 (πλιν εξαιρέσεων). Η εταιρία είναι περίπου 1 ώρα από το σπίτι μου. Άρα θα επιστρέψω 20.00

6. Γνωρίζω τους ιδιοκτήτες και τους εμπιστεύομαι. Οι ίδιοι μου απάντησαν στο email τα εξής:

 

 

" Δημήτρη, έψαχνες ένα χρόνο, και εσύ είδες ότι οι πιο πολλοί σου πρότειναν 700- 800 ευρώ πρώτο μισθό.

Εμείς είμαστε γερμανική εταιρία και σου προτείνουμε 1000 και ας μην έχεις εμπειρία. Επίσης, σκέψου ότι μας γνωρίζεις και θα σε εκπαιδεύσουμε.

Να σε κλέψουμε δεν πρόκειται. Υπάρχει απλά ένας μικρός κίνδυνος να χρεοκοπήσει η μητρική μας ή να φύγει η Ελλάδα από το ευρώ οπότε τότε

θα είναι πολύ άσχημα,αλλά ελπίζω ότι δε θα συμβεί.

 

Γνώμη μου είναι να μείνεις στην Ελλάδα. Εχεις ήλιο, κοπέλα, βόλτες μετά τη δουλειά έξω σε καλό καιρό. Και κυρίως έχεις μια δυνατή δουλειά.

Αν μετά από 2-3 χρόνια χρεοκοπήσουμε, τότε εσύ με τη γνώση που θα έχεις αποκτήσει, πολύ απλά θα βρεις δουλειά σε φωτοβολταικά αλλού.

Χαμένος πάντως δε θα πας.

 

Από την άλλη, το να πας για διδακτορικό σημαίνει ότι θα δαπανήσεις 4 χρόνια για αυτό και επιπλέον άλλα 5-6 χρόνια ζώντας στην Αγγλία.

Δημήτρη μου η Αγγλία είναι μια χώρα με βροχή, συννεφιά, κρύο, περίεργους ανθρώπους και Έλληνες που θέλουν να γυρίσουν πίσω.

Θες να μείνεις εκεί για να ζεις για να δουλεύεις; Μπορεί να παίρνεις περισσότερα χρήματα, αλλά τι να τα κάνεις αν δε τα χαίρεσαι;

 

Μην ξεχνάς Δημήτρη μου, ότι η καρδιά σου θέλει Ελλάδα γιατί έχεις την κοπέλα σου, τους γονείς σου και τα φιλαράκια σου.

Θες να τα θυσιάσεις όλα αυτά στο βωμό του χρήματος επειδή είσαι ένας φιλόδοξος νέος. Όμως αν η καρδιά σου δε το θέλει τόσο πολύ,

σε προειδοποιώ ότι θα τα παρατήσεις, θα αρχίσεις να αναπολείς όσα έχασες και τότε δε θα μπορέσω να σε προσλάβω στην εταιρία επειδή

η θέση θα έχει καλυφθεί και θα ανοίξει ίσως μετά από 2-3 χρόνια μια άλλη. Οπότε θέλω να μου πεις οριστικά αν επιλέξεις την καρδιά σου,

τη ζωή σου, ή τη φιλοδοξία του να γίνεις Δρ. και να επανεκκινήσεις τη ζωή σου στο εξωτερικό από το μηδέν.

 

Εγώ θα έμενα Ελλάδα, παρά τις κακουχίες. Σου μιλώ σα φίλος και το ξέρεις. Επέλεξα ό,τι θέλεις στην τελική.

 

"

 

 

7. Τα 1000 ευρώ που θα μένουν,θα τα ξοδεύω ως εξής:

α) πάω να μείνω μόνος (ενοίκιο 350 ευρώ)

β) Διατροφή περίπου 280 ευρώ το μήνα.

δ) Κινητό τηλέφωνο 50 ευρώ το μήνα. Σταθερό δε θα έχω.

ε) Ίντερνετ 15 ευρώ το μήνα.

στ) Κοινόχρηστα , δεη/ ευδάπ 100 ευρω

ε) εξτρά/εκτακτα: 15 ευρώ.

στ) Διασκέδαση: 90 ευρώ το μήνα

 

ΣΥΝΟΛΟ: 350+280+50+15+100 + 15 +90 = 900

==== ΜΕΝΟΥΝ 100 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΑ===

Edited by electro_power
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη απο οτι φαινεται δεν εισαι διατεθειμενος να αφησεις την Ελλαδα, εφοσον λες οτι εμπιστευεσαι τους ανθρωπους που σου προσφερουν δουλεια, καλο θα ειναι να την δεχτεις την θεση στην εταιρεια που εχεις υποψιν.

 

Οπως καταλαβαινεις ενα PhD ειναι κατι δυσκολο κ σαν διαδικασια κ σαν επιλογη, κ κατα την προσωπικη αποψη δεν προσφερεται για χρηση μετα στην Ελλαδα, αντιθετως ενα τετοιο χαρτι ειναι δυνατο μονο στο εξωτερικο.

 

Τα λεφτα που σου δινουν να ξεκινησεις ειναι καλα, αλλα σαν φιλικη συμβουλη σου λεω να μην σκεφτεσαι οτι στα 5 χρονια θα παρεις 2500 Ε κλπ.

Μπορει σε 1-2 χρονια να τα παρεις αυτα, μπορει κ ποτε κανεις δεν ξερει.

Το οτι κατεχεις ενα πτυχιο παραπανω δεν σου εγγυαται παραπανω λεφτα, τοσο στην Ελλαδα οσο κ στο εξωτερικο. Πιστευω οτι τα λεφτα τα κερδιζουμε εμεις μονοι μας απο την δουλεια κ το παθος που θα προσφερουμε σε αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ θερμά George_Res.

 

Εσύ πας εξωτερικό δίχως αμφιβολίες και δεύτερες σκέψεις που αφήνεις το χώρο των ΦΒ στην Ελλάδα;

 

Συγχώρεσέ με, αλλά χωρίς διάθεση να σε προσβάλλω, εσύ είσαι Τ.Ε. και όχι ΑΕΙ (και δη ΕΜΠ). Παίζει ρόλο δυστυχώς.

Δλδ ένας εργοδότης στην αρχή δε προκειται να εδινε 1000 ευρώ σε έναν ΤΕ πρωτο μισθο.

Τέτοια πρόταση μου την έκαναν επειδη ειμαι ΑΕΙ και η εταιρία δίνει μόνο σε ΑΕΙ (κυρίως ΕΜΠ, αν και έχει και πάτρα και ΑΠΘ) προτάσεις εργασίας.

 

Βεβαια, μετά ειναι ποσο καλος είσαι , αλλά στην Ελλάδα, το ΤΕ σε ακολουθεί και μετά (πχ τρόπος συμπεριφοράς άλλων, ανωτέρων κτλ). Επομένως εσύ έχεις και ένα παραπάνω λόγο να φύγεις : την στάμπα του ΤΕ (και το λέω με σεβασμό, αλλά αυτό βλέπω ακόμα και στο φόρουμ διάβασα ένας να λέει σε άλλο θρεντ: "ρε παιδιά πως είναι δυνατόν ένας ΑΕΙ να εχει προιστάμενο ΤΕΙ? ").

 

Ενώ έξω, όλοι εξισσώνονται.

Edited by electro_power
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.