Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίλημα: Δουλειά Ελλάδα ή PhD έξω?


electro_power

Recommended Posts

Χαιρετώ τους φίλους/ες του φόρουμ.

Αποφάσισα να μοιρασθώ μαζί σας ένα δίλημμά μου.

Ως τώρα έκανα κάποια δουλειά marketing/economics (αν και ΗΜΜΥ) που πλήρωνε 700-800 ευρώ.

Αποφάσισα έτσι να επικοινωνήσω με καθηγητές έξω, ώστε να φύγω για PhD, παράλληλα ψάχνοντας δουλειές στην Ελλάδα.

 

Τελικά έγιναν και τα δύο. Με δεχτήκανε και για PhD και για δουλειά στα φωτοβολταικά.

Η καρδιά λέει "ΕΛΛΑΔΑ" (τα βράδυα σφήζουν από κόσμο, οι γονείς μου είναι εδώ κτλ), η λογική όμως λέει "PHD Αγγλία με κλειστά μάτια".

 

Δίνω περισσότερες λεπτομέρειες μήπως ακούσω μια γνώμη και προβλημστιστώ...

 

1. Με έχουν κάνει δεκτό για PhD στο Imperial College London και PhD στο Manchester University.

 

--Όταν ολοκληρώσω καθένα, θα είμαι 32 ετών στην ουσία πρωτάρης σε προυπηρεσία στο κομμάτι του μηχανικού.

--Θα ζω ίσα ίσα οικονομικά για ακόμα 3/4 χρόνια- και ίσως με μικρή στήριξη γονιών μηνιαίως.

-- Προσδοκώ καριέρα σε μεγάλη εταιρία (όχι ακαδημαική καριέρα), ώστε στα 35/40 μου να μου μένουν στην τσέπη > 1500 ευρώ το μήνα καθαρά (βγάλε το ενοίκιο, βγάλε φόρους κτλ).

-- Σα φοιτητής ωστόσο δεν ήμουν πορωμένος με έρευνα. Αυτό με φοβίζει μήπως δεν τα καταφέρω και διακόψω στη μέση.

 

2. Μου έχουν προσφέρει εργασία σε μικρομεσαία γερμανική εταιρία Φ/Β (φωτοβολταικά) στην Αθήνα.

 

-- Εργασία με μπλοκάκι, καθαρά στην τσέπη (δλδ πληρωμένο τσμέδε, πληρωμένο φπα 23%) θα μου μένουν 950 ευρώ/μήνα. Επιπλέον έχω δικό μου σπίτι και δε θα πληρώνω ενοίκιο.

-- ωράριο 9 - 19 καθημερινά + 1 ώρα πηγαινε/έλα , είναι 8-20 (12 ώρες).

-- Η εταιρία θα πληρώσει την εκπαίδευσή μου με σεμινάρια στο κομμάτι των Φ/Β (μελέτες κτλ).

-- Αρχικά ως πρωτάρης θα προσφέρω στο κομμάτι της τηλεφωνικής υποστήριξης /διαχείρισης γραφείου, παράλληλα με εκμάθηση προγραμμάτων/μελετών κτλ. Έπειτα, θα προχωρήσω και στην επίβλεψη έργων Φ/Β με στόχο σε 4-5 έτη project manager - ίσως αν το συνδυάσω με κάποιο part time MBA ταυτόχρονα.

-- Συμπαθώ, εμπιστεύομαι και γνωριζω τους ιδιοκτήτες της εταιρίας.

-- Με φοβίζει η εξοδος από το ευρώ, μια πιθανή (10% πιθανότητες) χρεοκωπία της μαμάς εταιρίας που μπορεί να συμπαρασύρει και τις θυγατρικές, και το κατά πόσο στα 35 μου θα λέω "τώρα θα ήμουν με PhD σε μεγάλη διεθνή εταιρία. Αλλά επέλεξα να μείνω Ελλάδα, και είμαι ακόμα με μεικτό μηνιαίο μισθό Χ ευρώ/δραχμές".

 

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις μηχανικών του χόρου!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις μηχανικών του χόρου!

 

Φεύγεις έξω για διδακτoρικό.

Εκτός αν θέλεις την ζωή (900 Ευρώ είναι καλούτσικα αν δεν έχεις ενοίκια κ.τ.λ.).

Μετά το διδακτορικό μένεις εκεί χτυπάς ένα τάληρο και μετά όταν έχουν στρώσει τα πράματα στο Ελλαδιστάν έρχεσαι κάτω...θα έχεις και προϋπηρεσία, εμπειρία και Dr.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ο οποιοσδηποτε θα σου ελεγε οτι εχεις φυγει χτες για το Imperial αλλα εγω ειδα αυτο:

 

"-- Σα φοιτητής ωστόσο δεν ήμουν πορωμένος με έρευνα. Αυτό με φοβίζει μήπως δεν τα καταφέρω και διακόψω στη μέση."

 

Για να κανεις PhD ιδιαιτερα στο imperial θελει να εχεις μια ψιλοαρρωστια με την ερευνα, τα πειραματα, να γουσταρεις να

γραφεις papers κτλ κτλ. Και βεβαια ενα PhD απο το Imperial ειναι ενα τερραστιο προσον αλλα περισσοτερο για ακαδημαικη καριερρα και

οχι τοσο για δουλεια σε καποια εταιρια. Φυσικα να γυρισεις Ελλαδα με ενα τετοιο μεγαλο προσον θα σε βοηθησει κυριως για

ενα καλο γαμο παρα για επαγγελματικη αποκατασταση :P

 

Γενικα οποια απο τις δυο επιλογες και να κανεις μην τρελενεσαι και μην αρχισεις τα μεγαλα ΑΝ, για πολλους ανθρωπους η

καλυτερη επιλογη για της ζωη τους παντα ειναι και θα ειναι η αλλη...

 

Ένας project engineer αν βγάζει στην αρχή 1000 ευρώ, τότε πόσα θα βγάζει μετά από 5 χρόνια πχ;

 

Φιλε μου με τις υπαρχουσες συνθηκες κανενας δεν μπορει να σου απαντησει καν αν ο μισθος σε 5 χρονια θα`ναι

σε δραχμες, ευρω η δολλαρια οποτε...

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Αν παίρνω 2000 ευρώ σε 5 χρόνια ως project manager σε εταιρία φωτοβολταικών, μια χαρά δεν θα είναι;

 

Αν δλδ μου δίνουν 1000 ευρώ πρώτο μισθό, κάπου τόσα θα παίρνω σε 5 χρόνια εκτιμώ.

 

Οπότε, αλήθεια, αξίζει να πας στο imperial?

 

Θα ήθελα από τους γνώστες του χώρου, αν όντως σε 4-5 χρόνια οι project managers στις ΑΠΕ, λαμβάνουν το ανωτέρω ποσό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου απ`οτι φαινεται εσενα σε μοιαζει το μαρουλι περισσοτερο και ειναι σεβαστο αυτο. Το imperial μαλλον δεν

κανει για σενα, ειναι για κατι τρελαμενους-βαρεμενους που εχουν αλλες προτεραιοτητες.

 

Επισης εκτιμησεις μπορουν να σου κανουν οσοι ειναι του χωρου αλλα καφετζουδες δεν ειναι, η αγορα εργασιας

ειναι παρα πολυ παραξενη τα τελευταια 3 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

O κλάδος των μηχανικών περνάει την πιο μεγάλη κρίση. Λες να υπάρχουν πολλές θέσεις Project manager των 2000€ εκεί έξω; Και πιστεύεις πως δεν υπάρχει κάποιος πιο κατάλληλος από σένα για αυτή τη θέση; Κάποιος με τα ίδια προσόντα που δε θα ζητήσει 1500 ή 1000;

 

1.000.000 φορές καλύτερα εξωτερικό για επαγγελματική και ακαδημαΙκή εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Ανταποκρινόμενος στο κάλεσμά σου, διαπιστώνω ότι το δίλημμα είναι, πράγματι, πολύ μεγάλο και έχει σοβαρή βάση προβληματισμού.

 

Η μία εναλλακτική (PhD) προϋποθέτει σκληρή δουλειά, για μερικά χρόνια, σε ξένο περιβάλλον και μακρυά από τους γονείς σου, με αρκετές στερήσεις. Το αρνητικό στοιχείο είναι ότι δεν ξεκινάς γι' αυτό το στόχο, όπως η πλειοψηφία αυτών που στοχεύουν στην ακαδημαϊκή καριέρα. Το θετικό είναι ότι, εάν καταφέρεις να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου, θα έχεις προσθέσει αφενός στο cv ένα σημαντικό παράγονται, αφετέρου τη εκμάθηση της αγγλικής, δηλαδή στοιχεία τα οποία, ενδεχομένως, θα σε βοηθήσουν να βρεις μια θέση εργασίας, κυρίως, όμως, στο εξωτερικό, με δεδομένη την ελληνική πραγματικότητα στην αγορά εργασίας.

 

Η άλλη εναλλακτική προσφέρει μια θέση εργασίας άμεσα, στην Ελλάδα, που έχει προοπτική ανέλιξης στα επόμενα χρόνια. Με δεδομένο ότι αφενός γνωρίζεις τους ιδιοκτήτες και τους εμπιστεύεσαι αφετέρου το αντικείμενο της εργασίας φαίνεται να έχει προοπτική στη χώρα μας, έστω και αν ξεφυτρώνουν συνέχεια εταιρείες, νομίζω ότι η πλάστιγγα βαραίνει περισσότερο σ' αυτή τη λύση.

 

Σε κάθε περίπτωση, όταν θα πάρεις την οριστική απόφαση, σταθμίζοντας ΟΛΟΥΣ τους σχετικούς παράγοντες, πρέπει να νιώθεις σίγουρος γι' αυτήν και να μην αφήνεις τον εαυτό σου να σκέφτεται το τι θα γινόταν ακολουθώντας την άλλη εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως αν είχα την οικονομική υποστήριξη μέχρι να τελειώσω τις σπουδές έξω, θα πήγαινα χωρίς δεύτερη κουβέντα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σκέφτομαι, αν ένας δέχεται 1000 ευρώ το μήνα και έχει

- 350 ευρώ ενοίκιο (κάποια στιγμή, το δωρεάν σπίτι θα τελειώσει λόγω φυγής από το πατρικό)

- 50 ευρώ μεταφορικά (μηνιαία κάρτα ΜΜΜ)

- 50 ευρώ κινητό

==> του μένουν 550 ευρώ καθαρά στην άκρη.

 

Αν αντιθέτως, πάει στο εξωτερικό για phd, τότε μετά το Phd, πόσα θα του μένουν στην άκρη δεδομένου ότι

- ενοίκια περίπου 800 ευρώ

- μεταφορικά περίπου 150 ευρώ

- κινητό κτλ 50 ευρώ.

==1000 ευρώ έξοδα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.