Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίλημα: Δουλειά Ελλάδα ή PhD έξω?


electro_power

Recommended Posts

Φιλε, με ολο το θαρρός, άστο, δεν κάνεις για έξω.

 

Και αυτά περί συγκατοικησης και το αν θα σου βγει ο άλλος κλεφτρονι ή οχι, γελάω. Περυσι ημουν στο Λονδίνο ενα τρίμηνο και αφου φιλοξενηθηκα σε φίλους για 2 μήνες το τρίτο μηνα βρήκα μια αγγελιά και έκανα sublet ενα δωμάτιο σε ενα flat 3 ατόμων. Ο τυπάς, αγγλο-ιρανός, εφευγε για διακοπες 1 μήνα και για να τα βγάλει πέρα οικονομικά, υπενοικιάσε το δωματιο του.

Οκ, θα μπορουσε να ειχε psycho συγκατοικούς, θα μπορούσε να είχε κανονισει με το που θα μπω στο σπιτι να με κλέψει και να με σκοτώσει, θα μπορούσα εγώ να του είχα κλέψει τη συλλογή του απο συλλεκτικά βινυλια, πολλά θα μπορούσαν να είχαν γίνει αλλα δεν έγινε τιποτα απο ολα αυτα. Και αυτό γιατί στο εξωτερικό δεν σκέφτονται τόσο μικρά όσο στην Ελλάδα, σε πολλά θέματα. Υπάρχει μια αμοιβαία κατανόηση ότι όλοι τους πρέπει να έχουν λίγο εμπιστοσύνη στον άλλον και συχνά τους βγαίνει σε καλό. Χιλιάδες φοιτητών και νεών εργαζόμενων άγνωστων μεταξύ τους συγκατοικούν σε όλη την Ευρώπη και το πολυ πολύ αν δεν τα πάνε καλα, δίνουν 1 μηνα διορία και φευγουν απο το σπίτι.

 

Να μην σε απογοητεύω, καλό το phd (pretty huge dick που λεει και η Φοίβη στα Φιλαράκια) αλλά αν έχεις τέτοιες σκέψεις για το τι θα κάνουν οι γονείς σου, σε βλέπω να μένεις για πάντα μαζί τους και να ασπρίζουν και τα δικά σου μαλλιά...

 

Οτι και να αποφασίσεις, καλή τύχη σου ευχομαι.

Edited by Topap
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε 4 χρόνια με mba alba, γίνομαι project manager (ημμυ εμπ + mba alba) στα φωτοβολταικα, και λαμβάνω περίπου 1500 - 2000 ευρώ / μήνα

 

Αυτά πως τα βγάζεις; Δεν ξέρω πως τα βλέπετε μερικοί, αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι ζήτημα μηνών να πέσει η ταφόπλακα της ολοκληρωτικής χρεοκοπίας στην Ελλάδα. Και όταν θα γίνει αυτό όχι 1000 ευρώ, 150 θα πέρνουμε! Άσε που θα χάσουμε και την αξιοπρέπειά μας μιας και δεν φύγαμε με "τσαμπουκά" από το ευρώ!! Τα MBA, NBA και FIFA, δεν λένε και πολλά στην υπερχρεωμένη LaLaLand που η Τρόϊκα κάνει ότι της **** να μην πω...

 

Για το πρώτο κομμάτι συμφωνώ 100% αφού είναι αυτό που σε απασχολεί. Συμμερίζομαι τα γραφόμενά σου, μιας και ο γράφων έχει περάσει και θα περάσει από την ίδια φάση.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να διαφωνήσει με αυτά που γράφεις. Από κει και πέρα. Φίλε μου "μονά - ζυγά" δεν γίνεται. Όπως και δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας.

 

Ελλάδα = Σπίτι, οικογένεια, φίλοι, τσιπουράκι. ΔΙΑΚΟΠΕΣ

Εξωτερικό = Παράγοντας μοναξιά, αλλά αξιοπρεπής δουλειά. Εμπειρία, και έργο ζωής σαν Μηχανικός.

 

Γι αυτό με την συγκατοίκηση συμφωνώ με τον Topap. Με καλύπτει πλήρως σε αυτά που γράφει.

Πρέπει να αναθεωρήσεις πολλά για να τα καταφέρεις έξω και να αφομοιωθείς στην κοινωνία τους, και να μη σε κοιτάνε με στραβό μάτι...

Αν δεν είσαι έτοιμος να δεχτείς κάποια πράγματα, κάθισε εδώ και προσπάθησε να βρεις μισθό 1000 ευρώ.

 

Καλή σου τύχη..

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ωστόσο επιτρέψτε μου να κάνω μια σύγκριση

α)

ΕΛΛΑΔΑ:

αρχικός μισθός 1000 ευρώ

δύο χρόνια αργότερα, κάνω ένα Mba στο Alba, part time, διάρκειας 2 ετών.

Σε 4 χρόνια με mba alba, γίνομαι project manager (ημμυ εμπ + mba alba) στα φωτοβολταικα, και λαμβάνω περίπου 1500 - 2000 ευρώ / μήνα

 

Δεν είναι καλά λεφτά για να συντηρείς οικογένεια; (δεν εννοώ να μη δουλεύει η γυναίκα σου. Η γυναικα θα δουλεύει και πες άλλο ενα 800ρι εκείνη)

Μια οικογένεια με ένα παιδί πχ, δε συντηρείται με 1500+800 = 2300 ευρώ / μήνα;

 

β)

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ:

Εφόσον το phd ολοκληρωθεί.

Εκτιμώ καλό μισθό.

Αλλά δε ξέρω -αν είναι τα καθαρά, όσο θα έπαιρνα στην Ελλάδα , ή αντε πες 500 ευρώ παραπάνω...

Μου εγγυάται κανείς;

 

Ίσως βέβαια να έχω λιγότερο άγχος εργασιακό. Αλλά είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό. Μια βουτιά στο άγνωστο...

 

Συναδελφε δεν νομιζω οτι το βλεπεις απο την σωστη οπτικη γωνια, εαν θες να το πας καθαρα αριθμητικα κ βαση χρηματων, κανε κατι πιο απλο δες τι μισθοι παιζουν για highly skilled personel, κανεις μα κανεις δεν σου εγγυαται φυσικα δουλεια η λεφτα, το μονο που εχεις ειναι πιθανοτητες απλα με το να εχεις παραπανω γνωσεις (θες να το πεις πτυχια, εμπειρια κλπ.) κ το να ζεις σε ενα ξενο μερος που προσφερει ευκαιρειες, ειναι κατι που σου αυξανει πολυ τις πιθανοτητες να πετυχεις σε αυτο που αγαπας.

 

Απο την αλλη το PhD θα σου δωσει περαν της ακαδημαικης αναγνωρισης, νεο βλεμμα στην δουλεια σου, νεους τροπους επιλυσης προβληματων, αυξημενες γνωσεις, αλλα οπως προειπαν κ οι συναδελφοι πρεπει να το θες με τα χιλια.

 

Ολοι σκεφτομαστε τι μας κραταει πισω, αλλα απο την αλλη δες κ την πραγματικοτητα κ τι επιφυλλασει το μελλον σε μια χρεωκοπημενη χωρα με ενα εργασιακο μεσαιωνα σε πολλα θεματα.

 

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΖΑΡΙΑ!!! ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΡΙΞΕΙΣ

 

Πραγματικα οποια αποφαση κ να παρεις σου ευχομαι τα καλυτερα..

 

Υ.Γ ενα μεταπτυχιακο στο alba τσουζει κ ειναι ιδιαιτερος ακριβο

Link to comment
Share on other sites

Earl ,george_RES

 

Σε ευχαριστώ θερμά για την ενασχόλησή σου.

Κοίταξε η λογική μου βασίστηκε στο ότι:

ΗΜΜΥ ΕΜΠ = το καλύτερο όνομα.

ALBA MBA = το καλύτερο Mba στην Ελλάδα. (κόστος 19000 , αλλά στο μειώνουν στο 12.000 σε άτοκες δόσεις 2 χρόνων - 4 χρόνων)

Ο συνδυασμός αυτών των δύο, με εργασία σε μια μικρομεσαία γερμανική εταιρία, δεν οδηγεί σχεδόν σίγουρα σε ένα μισθό περίπου 1500 ευρώ (ισοδύναμα δραχμές) σε βάθος 5ετούς προυπηρεσίας;

 

 

 

Επίσης,

Αν η χώρα χρεοκωπήσει - τα φωτοβολταικά και οι ΑΠΕ γινεται να χρεοκοπήσουν και αυτά; Θεωρώ ότι και η χώρα αν χρεοκοπήσει, κάποιοι θα εξακολουθουν να παίρνουν καλά λεφτά και να λαμβάνουν μισθό αντίστοιχο και τότε.

 

Δε γινεται τα φωτοβολταικά να πατώσουν?

 

Ευχαριστώ θερμά,

Δημήτρης

Edited by electro_power
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη-electro_power, ολοι μας σκεφτομαστε την οικογενια που αφηνουμε πισω μας τα δικα μας ατομα, αλλα πιστευω οτι θα ειναι περηφανοι για εμας που πασχιζουμε παντα για το καλυτερο. Θα πονεσει στην αρχη αλλα στην τελικη σκεψου το κ πιο μελλοντικα εαν κ μονο στην σκεψη δεν αντεξεις τοτε αστο το PhD, δεν αξιζει να χαλασεις την υγεια σου.

 

Δημητρη εαν η χωρα χρεωκοπησει, που προς τα εκει παει, τπτ δεν θα σωθει, δεν θα υπαρχουν δουλειες που θα προσφερουν ασφαλεια κ καλη αμοιβη, κ εαν χρεωκοπησουμε τοτε πιστεψε με θα χρεωκοπησουν κ τα φ/β και τα αιολικα κ ολα, η Ελλαδα ειναι εξαλλου μια πολυ μικρη αγορα για να επηρεασσει κολλοσους των ενεργειακων. Ισως τους χαλασει τον ισολογισμο του ετους αλλα ως εκει.

 

Θα συζηταγαμε σε αλλη βαση εαν ειχαμε κατι να επιδειξουμε ειδικα στον τομεα των ΑΠΕ, μια καινοτομια που εφυγε απο το εργαστηριακο περιβαλλον κ περασε στην γραμμες παραγωγης ελληνικων βιομηχανιων ΑΠΕ, αλλα επειδη κατι τετοιο δεν υπαρχει στην Ελλαδα δεν μπαινουμε καν στην συζητηση του ''αν αυτο γινοταν''.

 

Δυστυχως κανενας μισθος δεν ειναι σιγουρος οσα πτυχια κ εαν εχεις, μακαρι να τα καταφερεις εδω ακριβως οπως τα θες, απλα το PhD ειναι μια ευκαιρια που δινεται ελαχιστες φορες στην ζωη σου κ θα εισαι κ σε θεση να αντεξεις την σωματικη κ ψυχολογικη καταπονηση.

Link to comment
Share on other sites

Λέμε τώρα, αν πας με ALBA MBA PhD, MSc και BEng (που είναι το ΕΜΠ = 3 χρόνια σπουδών στο εξωτερικό) και έχεις νοοτροπία Isaac Newton, μάλλον θα κάνεις 180* στροφή και θα φύγεις με τον εγωισμό σου πληγωμένο. Αν πάλι έχεις BEng και έχεις όρεξη για δουλειά και διάθεση για τρέξιμο σαν τον Βέγγο για να βρεις κάτι στο εξωτερικό, όλο και κάτι θα γίνει. Τα πτυχία δεν είναι το παν. Εδώ σε μεταπτυχιακά έξω ζητάνε εναλλακτικά 5 χρόνια εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Μην κοιτάζεις πόσα θα πάρεις, είναι λάθος. Να κοιτάζεις πως θα βρεις κάπου να δουλέψεις! Στην αρχή θα κάνεις training 3-6 μήνες και αν τους κάνεις θα σε αξιολογήσουν και θα σε κάνουν στέλεχος. Αν όχι, δεν πειράζει. Θα αξιολογήσεις τα λάθει σου και, πάλι από την αρχή..

Όταν βρω και εγώ, θα σε συμβουλέψω με τη σειρά μου.

 

Ο μισθός θα είναι γύρω στα 1800. Δες σε αντίστοιχα σιτε για εργασία Μηχανικών. Κάποια δίνουν τιμές. Για τα τρελά λεφτά θέλουν 10+ εργασιακή εμπειρία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, όσους κάνανε διδακτορικό ή σκέφτονται -

 

Η μόνη διαφορά του διδακτορικού από μια full time δουλειά, είναι ο χαμηλός μισθός;

Δεδομένου ότι η δουλειά είναι απαιτητική, ποιά άλλη διαφορά εντοπίζουμε;

 

Αναφέρεται συχνά ότι το διδακτορικο δε μετρά ως προυπηρεσία.

Αν ωστόσο το αντικείμενό του είναι electrical engineering, τότε οι γνώσεις δεν ισοδυναμούν με γνώσεις που θα αποκτούσε κανείς από την εργασία;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ενα PhD ειναι λιγοτερο απαιτητικο απο μια δουλεια αντιθετως θεωρω οτι θα τρεξω πιο πολυ απο οτι στην δουλεια μου. Θεωρω οτι το PhD ειναι σαφως πιο απαιτητικο σε χρονο κ γνωση.

 

Απο οσο εχω καταλαβει ομως μεσω του διδακτορικου εχεις πολλες ευκαιριες να αποκτησεις προυπηρεσια σε σημαντικα θεματα αυτο θα ηταν καλο να το διασαφηνισει ενας συναδελφος που εχει κανει ή κανει PhD

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης,

Αν η χώρα χρεοκωπήσει - τα φωτοβολταικά και οι ΑΠΕ γινεται να χρεοκοπήσουν και αυτά; Θεωρώ ότι και η χώρα αν χρεοκοπήσει, κάποιοι θα εξακολουθουν να παίρνουν καλά λεφτά και να λαμβάνουν μισθό αντίστοιχο και τότε.

 

Δε γινεται τα φωτοβολταικά να πατώσουν?

 

Ευχαριστώ θερμά,

Δημήτρης

 

Γιατί δεν γίνεται?Έχουν σωσίβιο ???

Link to comment
Share on other sites

electro_power, με παραξένεψες λίγο με το π.μ για τη γνώμη μου σχετικά με την ‘’φυγή’’

Διάβασα με προσοχή όλες τις μέχρι τώρα απαντήσεις κ με τις περισσότερες συμφωνώ

Θα σου πω την δίκια μου ιστορία σε λίγες γραμμές

Άνοιξη του 1991 μετά τη λήξη του πολέμου του κόλπου ( καταιγίδα της ερήμου) κ μόλις 22-23 ετών έφυγα

για Κουβέιτ με μια ελληνική κατασκευαστική εταιρία.

Το μόνο που έκανα, είναι ότι ,ενημέρωσα τους γονείς μου για την απόφαση μου, ξέχασα γκόμενα, ήσυχη ζωή, τη σιγουριά κ τη θαλπωρή του πατρικού μου σπιτιού κ πήρα των αματιόν μου.

Εκεί κάτω έμαθα παρά πολλά πράγματα πάνω στα ηλεκτρολογικά , αυτοματισμούς, δομημένη καλωδίωση, γεννήτριες κ γενικά στις κατασκευές . Αυτά κ μόνο με βοήθησαν αργότερα όταν επέστρεψα – μετά από 2,5 χρόνια - να φύγω για Ολλανδία, ήδη, είχα γνωρίσει έναν ολλανδό, ο οποίος λόγο των γνώσεων μου κ της αγγλικής γλώσσας μου πρότεινε να ασχοληθώ μαζί του στις σύγχρονες κατασκευές θερμοκηπίων κάθετα αυτοματοποιημένες σε Ολλανδία Βέλγιο Δανία.

Σήμερα ζω στο χωριό μου κ από το 1998 έχω ανοίξει ένα γραφείο που ασχολείται με αυτές τις κατασκευές, κ έχω οργώσει στην κυριολεξία όλη την Ελλάδα ,συνεργάζομαι με ολλανδέζικες κ δανέζικες εταιρίες που γνώρισα κ με εκπαίδευσαν όσο ήμουν εκεί πάνω. Αλλά επειδή μας έχουν τελειώσει αυτού του είδους η κατασκευές, ασχολούμαι με τα Φ/Β, πριν από λίγες ήμερες επέστρεψα από ένα 500αρι στην στερεά Ελλάδα

Φυσικά κ δεν έχω μετανιώσει για αυτά που έκανα και για αυτά που γνώρισα, κ ευχαριστώ το θεό που με αξίωσε να πάρω τη σωστή απόφαση τότε .

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.