Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση με 4014, ΕΕΜΚ, αναθεώρηση αδείας ή τίποτα?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασιλη

τα μηχανολογικα αφορουν μονον την " διαμερισματωση..."

 

Στην περιπτωση της "διαρρυθμισης" δεν απαιτει τιποτε αλλο ο νομος, πλην να εισαι εντος των οριων του διαμερισματός σου.

όπως προανεφερε και ο μανολις

 

Ξαναδιαβασε το αρθρο...Στην διαρρυθμιση δεν εξεταζεις αλλαγες στα μηχανολογικά...

Ετσι οριζει ο νομος...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!Έχω σε πολυκατοικία του 1968 το εξής θέμα!Πρώτον ''έφαγε'' από το διπλανό διαμέρισμα ο εργολάβος της πολυκατοικίας χώρο 0,50*2,20=1,10 μ2 (στην ουσία έφαγε μία ντουλάπα του διπλανού :grin: ) και την πρόσθεσε στην κουζίνα του πελάτη μου.Αυτό εφόσον δεν αλλάζουν τα μηχανολογικά,κουζίνα ήταν κουζίνα έμεινε πρέπει να το δηλώσω στη διαμερισμάτωση?Επίσης ενώ το διαμέρισμα είναι ισόγειο επειδή ο μάγκας έσκαψε γύρω γύρω τη πρασία και το υπόγειο το έκανε ισόγειο (δρόμος με κλίση) δεν φαίνονται εξώστες στα διαμερίσματα του ισογείου στα σχέδια τα εγκεκριμένα αλλά αυτός έβαλε λόγω του ότι πλέον γίνονται τα ισόγεια πρώτος όροφος (σε σχέση με το ύψος του κτιρίου όχι του πεζοδρομίου).Τα μπαλκόνια τα περνάω κανονικά ως παράβαση και παίρνει πρόστιμο ο πελάτης μου σωστά?Ευχαριστώ παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Tα λες σωστά διαμερισμάτωση και λοιπή παράβαση για τα μπαλκόνια.

Για τη διαμερισμάτωση, όμως, χρειάζεται συναίνεση του γείτονα.

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτο ακριβως κολλησα κι εγω τις προαλλες...

Η διαμερισματωση επιβαλει αλλαγη σε Η/Μ εγκαταστασεις

Παρατηρω πολλοι συναδελφοι τη χρησιμοποιουν κατα κωρον για να ρυθμισουν μετατοπισεις τοιχων απο και προς ομορες ιδιοκτησιες χωρις αλλαγη των Η/Μ εγκαταστασεων και δεν ξερω κατα ποσον ειναι σωστο.

Μηχανικος του ΤΕΕ-ΤΚΜ τις προαλλες μου ανεφερε οτι εχουμε αλλαγη στις Η/Μ εγκαταστασεις γιατι αλλαζει ο θερμαινομενος ογκος. Τρισμεγιστη παπαρια... Λες και πουθενα, σε καμια οικοδομη, για μελετη θερμανσης μελετουσαν ξεχωριστα τους ογκους καθε διαμερισματος, μεμονωμενα, σα να ειχε το καθενα δικο του αυτονομο συστημα θερμανσης....

Ο προλαλησας εχει δικιο με την εκφραση "καπως πρεπει να ρυθμιστουν οι αυξομειωσεις εμβαδων" αλλα θεωρω οτι δεν ειναι ο σωστος τροπος αυτος....

Και απο τη στιγμη που οταν τρωω εμβαδον απο το διπλα διαμερισμα και το δηλωνω διαμερισματωση, γιατι να πρεπει να δηλωσω ΥΔΚΧ οταν τρωω απο κοινοχρηστο, ειδικα αν η κατασκευη εχει πραγματοποιηθει απο κατασκευης της οικοδομης?

Και στις 2 περιπτωσεις τρωει η ιδιοκτησια μου εμβαδον που εχει ηδη προσμετρησει στη συνολικη δομηση της κατασκευης...

Γιατι εχουμε διαφορετικους τροπους αντιμετωπισης του ιδιου θεματος?

Επειδη ειναι κοινοχρηστος? Ε και?

 

Οι ΕΕΜΚ μας λυνανε τα χερια σε πολλες τετοιες περιπτωσεις, που συμπεριλαμβανανε κιολας εργασιες που διατελεσθηκαν στο παρελθον.

Πλεον οι εγγραφες ενημερωσεις ηρθαν να αντικαταστησουν τις ΕΕΜΚ μονο για εργασιες που προκειται να γινουν απο δω και εφεξης

Βεβαια, μπορεις για εργασιες που εχουν ηδη πραγματοποιηθει να δηλωσεις οτι ΘΑ γινουν και να τις περασεις ετσι.... Σωστα...

Ελα ομως που ζηταει ΥΔ του ιδιοκτητη οτι η οριζοντια του δεν εχει αυθαιρεσιες....

Και, αντε πες ο ιδιοκτητης αναλαμβανει την ευθυνη ψευδους ΥΔ, οι ΥΔΟΜ πλεον ζητανε συνυπογραφες και απο την ετερη ιδιοκτησια που επηρεαζεται αμεσα απο τις εργασιες που ΘΑ διεξαχθουν, η οποια επισης θα πρεπει να ειναι ελεγμενη..... Και αντε να βρεις τον ετερο ιδιοκτητη και να δεχθει να τον τρεξεις...

 

Μυλος...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

...''έφαγε'' από το διπλανό διαμέρισμα ο εργολάβος της πολυκατοικίας χώρο 0,50*2,20=1,10 μ2 (στην ουσία έφαγε μία ντουλάπα του διπλανού :grin: ) και την πρόσθεσε στην κουζίνα του πελάτη μου...

Για τη διαμερισμάτωση, όμως, χρειάζεται συναίνεση του γείτονα.

 

Ύστερα από υπόδειξη του dimitris GM σε μεταξύ μας επικοινωνία να διορθώσω:

 

Εφόσον έφαγε τη "ντουλάπα" σε σχέση με τα σχέδια της αδείας θέλει διαμερισμάτωση.

Εφόσον έφαγε τη "ντουλάπα" σε σχέση και με τα σχέδια της σύστασης θέλει και συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.