Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος στα συμβόλαια


Recommended Posts

Συγγνώμη αλλά δεν ήξερα που να το γράψω...

Πάω για μία τακτοποίηση αυθαιρέτου και βλέπω στο Ε9 δηλωμένα 102 τμ!

Βλέπω την κάτοψη, μου φαίνεται μεγαλύτερο το διαμέρισμα, το εμβαδομετρώ και μου βγαίνει 118τμ!

Ρωτάω τον πελάτη και μου λέει ότι και στα συμβόλαια είναι 102 δηλωμένα!

Τι μπορεί να γίνει;

 

(Εννοείται πως όλα τα παραπάνω τμ είναι χωρίς τις αυθαιρεσίες! Καθαρό εμβαδό χωρίς ΗΧ και μπαλκόνια!)

Link to comment
Share on other sites

η κάτοψη είναι της άδειας?

Μάλλον να δείς και το διπλανο διαμέρισμα...

μήπως πάς

για διαφορετική διαμερισμάτωση...

άλλως έχεις επί πλεον αυθαιρεσίες...που πρέπει να καλύψεις...

Link to comment
Share on other sites

Το διπλανό διαμέρισμα ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να το τακτοποιήσει!

Ναι! Η κάτοψη είναι της άδειας!

Τι επιπλέον αυθαιρεσίες;

Η κάτοψη της άδειας δείχνει 118 τμ το διαμέρισμα!

Τα συμβόλαια το γράφουν 102!

Το αποκλείεις τα συμβόλαια να έχουν λάθος τετραγωνικά;

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

af, καλημέρα,

τωρα,

που ξεκαθαρισες οτι η κατοψη δειχνει 118 τμ

και είναι της άδειας...

[που δεν το είχες πεί...]

οκ?...

 

προφανώς ο γείτονας δεν σε ενδιαφέρει...

έχεις συμβόλαιο για 102 τμ.

έχεις πληρώσει φόρο για 102 τμ ή για 118 τμ??

εχεις κατοψη, η οποία επισυνάπτεται στο συμβόλαιο και έχεις ελέγξει οτι με βαση αυτη περιγράφεται το διαμέρισμα .... και άδεια για 118 τμ.

[υποψιάζομαι οτι συνέβη το σύνηθες...δλδ. αντιγράφηκε το συμβόλαιό σου με βάση άλλο άλλο, και ενω ολα τα εγγραφα, δηλ. κατοψη, δηλωσεις εφορίας κλπ. εγραφαν 118, "ξεχάστηκε" το εμβαδον απο το προηγούμενο συμβόλαιο..έχει ξανασυμβεί....αρα θα ελέγξεις τί καί πώς στον συμβ/φο..]

 

Πολεοδομική παράβαση δεν έχεις...

Αρα, εχεις να κάνεις μια διόρθωση του συμβολαίου σου...ως προς τα τμ.

Τελικά, νομίζω οτι, μπορείς να κανεις την τακτοποίηση των Η/Υ που έχεις,

χωρίς να επηρεάζεσαι απο το λαθος τμ. στο συμβόλαιο...

[για την διόρθωση του συμβολαίου μίλα με τον συμβ/φο σου]

 

αυτά

Link to comment
Share on other sites

Η κάτοψη προφανώς και είναι της άδειας...

Από εκεί και πέρα ενημερώνω τον ιδιοκτήτη και κάνει αυτός ότι καταλαβαίνει, σωστά;

Δεν με ενδιαφέρει εμένα είτε διορθωθεί το συμβόλαιο είτε όχι!

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

βοηθητικά περί συμβολαίου αντιγράφω από την εγκύκλιο 35/17-7-2012 του Συμβολαιογραφικού Συλλόγου Εφετείου Αθηνών-Πειραιώς:

 

Στις περιπτώσεις που αναφέρονται στην παρ. 2 του άρθρ. 24 του Ν. 4014/2011, είναι δυνατή η σύνταξη συμβολαίου σύστασης οριζόντιας ιδιο-κτησίας ή τροποποίησης αυτής,
εφ’ όσον συμφωνεί το σύνολο των συνι-διοκτητών ή το επιτρέπουν οι αναγραφόμενοι όροι περί τροποποίησης στη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας,
όπως με κάθε σαφήνεια προκύπτει και από το σχετικό έγγραφο του ΥΠΕΚΑ. Ειδικώτερα:

α) Είναι δυνατή η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ή η τροποποίηση τέτοιας σύστασης σε ακίνητο εντός ή εκτός σχεδίου, εφ’ όσον το αυθαίρετο κτίσμα έχει υπαχθεί στο Ν. 4014/2011.

β) Είναι υποχρεωτική η τροποποίηση σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας, όταν έχει αυξηθεί η επιφάνεια της οριζόντιας ιδιοκτησίας με επέκτασή της σε κοινόκτητους και κοινόχρηστους χώρους.

γ) Στις περιπτώσεις που στη σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας έχει συμπεριληφθεί στην επιφάνεια της οριζόντιας ιδιοκτησίας και η επι-φάνεια αυθαίρετης κατασκευής, δεν απαιτείται καμία τροποποίηση της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας.
Παράδειγμα
: Έστω, στη με αριθμό 2000/1998 σύ-σταση του συμβολαιογράφου Α.Β. το Α1 διαμέρισμα έχει επιφάνεια 60 τ.μ. Σήμερα, η βεβαίωση κανονικότητας του Ν. 4014/2011 σε συνδυασμό με την ολοκληρωμένη υπαγωγή, που εκδίδει ο μηχανικός Χ αναγράφει 56 τ.μ. με άδεια και 4 τ.μ. αυθαίρετο. Στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται τροποποίηση σύστασης, η σύσταση παραμένει ως έχει.
Link to comment
Share on other sites

Ναι... Εδώ όμως δεν μιλάμε για αυθαιρεσίες... Λέω πως τα επίσημα σχέδια της πολεοδομίας δείχνουν καθαρό εμβαδόν 118,50τμ και τα συμβόλαια γράφουν 102...

Έχω εγώ καμία σχέση με αυτά;

Πρέπει να ανακατευτώ;

Ή είναι θέμα ιδιοκτήτη;

Εγώ πρέπει να έχω τον πίνακα της οριζοντίου ή όχι;

Και αν έχω το συμβόλαιο που αναφέρει 102 τμ ενώ είναι 118 στην ΟΑ θα έχω εγώ καμία ευθύνη;

 

Παρακαλώ μην κάνετε άσκοπη παράθεση όλου του προηγούμενου μηνύματος. Εγινε διόρθωση . avgoust

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Σου παρέθεσα απόσπασμα απο την εγκυκλιο για να μπεις στο πνεύμα και των νομικών. Αν θέλεις κατέβασε την εγκύκλιο, μας βοηθάει και εμας τους μηχανικούς να καταλάβουμε περι τροποποιήσεων Ο.Ι.

Ο Δημήτρης σίγουρα μπορεί να μας τα εξηγήσει καλύτερα.

κατά τα άλλα εσύ, όπως σωστά το λες, συγκρίνεις με τα εγκεκριμένα μεγέθη της Ο.Α.

Για οικονομία χώρου στην εφαρμογή καλό είναι να μην κάνουμε αυτονόητες παραθέσεις συνεχόμενων μηνυμάτων.

Καλημέρα και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα!

Έχω παρόμοια περίπτωση για πολυκατοικία του 1972 στην Αθήνα.

 

Στα συμβόλαια εμφανίζεται εμβαδόν διαμερίσματος 139τμ. Η κάτοψη αδείας δεν αναφέρει κάποιο εμβαδόν για το διαμέρισμα, από δημιουργία εξ' αρχής του περιγράμματος του διαμερίσματος βάσει αδείας, το βγάζω 124τμ + 6.5τμ εξώστη που έκλεισε και τακτοποιείται, τηρώντας τους κανόνες εμβαδομέτρησης (μεσοτοιχία μεταξύ οριζοντίων, πλήρες εμβαδόν τοίχου μεταξύ ιδιοκτησίας και κοινοχρήστου). Δεν υπάρχει διαμερισμάτωση.

Από πλήρη αποτύπωσή μου στη υφιστάμενη κατάσταση, το βγάζω 126.50 τμ με το κλείσιμο του εξώστη να περιλαμβάνεται. Τα 4 τμ διαφορά (124+6.5-126.5) βρίσκονται στο γεγονός ότι ο τοίχος του κλιμακοστασίου "μπήκε" προς το διαμέρισμα κατά 0.5μ χ 4.00μ, και τα υπόλοιπα 2 τμ από ελάχιστες μικροδιαφορές στα εσωτερικά/εξωτερικά πάχη των τοίχων, οι οποίες είναι εντός του 2% (προς τα κάτω, δεν είναι η κλασική περίπτωση που το διαμέρισμα υπερέβη προς το κοινόχρηστο και θα ήθελα συναίνεση πριν προχωρήσω).

 

Το πρόβλημα είναι ότι τα 139 τμ που αναφέρονται στα συμβόλαια, είναι εκτός πραγματικότητας. Η κάτοψη συμβολαίου είναι η ίδια με της αδείας. Προφανώς ο μηχανικός τότε πέταξε ένα νούμερο τελικό δίχως κάποιο υπολογισμό. Τί πρέπει να γίνει τώρα για να προχωρήσω στην τακτοποίηση και βεβαίωση για να γίνουν νέα συμβόλαια?

 

1) Ρυθμίζω τα 6,5 ώστε πολεοδομικώς να είμαι εντάξει, αναφέρω ότι το τελικό εμβαδόν είναι μικρότερο από τα 139 τμ και εκτός του 2% της ανοχής, και το επόμενο βήμα από την συμβολαιογράφο είναι να διορθώσει αρχικά συμβόλαια, σύσταση οριζοντίων, πίνακες χιλιοστών κλπ, θέλοντας 100% συναίνεση από όλους τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες βάσει κανονισμού πολυκατοικίας, ώστε να περιγράφονται πλέον τα σωστά τμ (126.50). Προφανώς ουτοπικό, δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο, δυσεύρετοι οι πάντες (ειδικά σε 5-οροφη πολυκατοικία στην Αθήνα) και ούτε ξέρουμε αν θα συμφωνήσουν στην τελική, και ας έχουν προφανώς το ίδιο πρόβλημα αρκετοί από αυτούς. Υπάρχει και χρονικό περιθώριο, ο ιδιοκτήτης είναι βαριά άρρωστος και δεν υπάρχει πολυτέλεια χρόνου. Καταθέτω τα σχέδια της αποτύπωσης = υφιστάμενης κατάστασης.

2) Ρυθμίζω όπως πριν τα 6.5τμ , αναφέρω ότι στα συμβόλαια εμφανίζεται το εμβαδόν ως 139τμ το οποίο περιλαμβάνει τελικώς και την τακτοποίηση (ασχέτως που δεν φαίνεται στην κάτοψη συμβολαίου), και δεν γίνεται κάποια αλλαγή στο εμβαδόν, παραμένει ως έχει. Προφανώς τα επιπλέον τμ (~13) θα διαιωνίζονται μέχρι την ταυτότητα του κτιρίου που θέλω να πιστεύω ότι τότε θα γίνει αναγκαστικά η τροποποίηση στην αρχική σύσταση. Δεν ξέρω αν έχω κυρώσεις εγώ, αφού πολεοδομικώς θα είμαι εντάξει, και το κράτος κερδίζει από τα επιπλέον τμ με την μορφή φόρων. Καταθέτω τα σχέδια της αδείας με διαγραμμισμένο εμβαδόν της τακτοποίησης - δεν μπορώ να κάνω χρήση των νέων.

3) Ρυθμίζω όπως πριν τα 6,5 τμ, δεν ασχολούμαι με εμβαδομετρήσεις, και για την συμβολαιογράφο αναφέρω 139τμ "βάσει συμβολαίων" + 6,5 τμ τακτοποίησης = 145,5τμ τελικό εμβαδόν. Το κράτος με ευχαριστεί για τους επιπλέον φόρους. Ομοίως με πριν στην ταυτότητα του κτιρίου θα γίνουν οποιεσδήποτε τροποποιήσεις. Επίσης δεν ξέρω αν έχω κυρώσεις. Καταθέτω τα σχέδια της αδείας με διαγραμμισμένο εμβαδόν της τακτοποίησης - δεν μπορώ να κάνω χρήση των νέων.

4) Άλλο.. ?

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

τακτοποιεις τα κλεισμενα 6,5 του εξωστη

το διαμερισμα εχει κατασκευασθει  μικροτερο οχι λογω διαμερισματωσης με διπλανο αλλα λογω επεκτασης του φωταγωγου

 

το σημειωνεις στις παρατηρησεις για να μην εχεις προβλημα με τον αγοραστη οτι "τον γελασες" και "δεν ηξερε"...κλπκλπ

και περιμενεις την ταυτοτητα οπου θα αναγκασθουν οι ιδιοκτητες  να τακτοποιησουν και τα κοινοχρηστα,

ειδικα που προφανως ο φωταγωγος εχει επεκταθει και σε  ολα τα διαμερισματα που γειτονευει.

Η πωληση θα γινει με τα τμ. του συμβολαιου και ετσι θα γινεται εσαει,

εκτος αν γινει τροποποιηση της συστασης με το 100% των ιδιοκτητων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.