Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετική "ανάγνωση" της υπέρβασης κάλυψης κ΄ ύψους


Recommended Posts

Εισαγωγη: Τετοια ωρα τετοια λογια θα μου πειτε και ισως να εχετε και δικιο.. Αλλωστε η σαφηνεια του νομου επιτρεπει τοσες πολλες διαφορετικες αναγνωσεις που το μονο που χρειαζεται ειναι λιγη φαντασια.. Μιλωντας λοιπον με εναν συναδελφο εχτες το βραδυ μου αναγνωσε τα περι υπερβασης καλυψης κ υψους λιγο διαφορετικα αποτι τα ειχα εγω τουλαχιστον στο μυαλο μου.. Ειπα λοιπον να το μοιραστω μαζι σας...

 

 

Στην ουσια λοιπον του πραγματος, ο συναδελφος ισχυριζεται οτι την οποια υπερβαση καλυψης κ υψους εχει γινει την συγκρινουμε με την επιτρεπομενη της περιοχης ανεξαρτητως αν εχει εξαντληθει ο αντιστοιχος συντελεστης απο την αδεια..

 

Παραδειγματα. (αφηνω την υπερβαση δομησης εκτος για λιγο, ελπιζω σε αυτο να συμφωνουμε ολοι...........)

 

1. Διωροφη οικοδμη συνολικου υψους 7,5μ σε περιοχη με μεγιστο επιτρεπομενο τα 11μ. Εχει προσταθει ενας επιπλεον οροφος υψους 3μ. (αρα συνολικο υψος οικοδομης 7,5 + 3 = 10,5μ.)

 

Ο συναδελφος λοιπον λεει οτι δεν εξεταζουμε αν εχουμε ξεπερασει κ κατα ποσο τα 11μ. , αλλα εξεταζουμε τι ποσοστο υπερβασης επι του επιτρεπομενου υψους προκυπτει απο τα 3μ. Αρα στην συγκεκριμενη περιπτωση προκυπτει υπερβαση υψους 27,3%.

 

2. Διωροφη οικοδομη συνολικου υψους 7,5μ. σε περιοχη με μεγιστο επιτρεπομενο υψος τα 8,5 και πραγματοποιουμενη καλυψη 100. Η επιτρεπομενη καλυψη ειναι 150.. Εχουμε κατεπεκταση αυθαιρετο χωρο 40τμ. κ υψους 4μ.

 

Κατα τον συναφελφο λοιπον, εχουμε πρωτον υπερβαση καλυψης 26,7% κσι υπερβαση υψους 47%..

 

Δεν λεω οτι συμφωνω κατ'αναγκη, αλλα ειναι μια λογικη αναγνωση του θεματος, και επειδη εχουμε τοσο ξεκαθαρες απαντησεις απο τους υπευθυνους, θα ηθελα και την αποψη σας..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συντελεστής υπέρβασης ύψους = (επιπλέον ύψος σε σχέση με το εγκεκριμένο ύψος στην Ο.Α) / (μέγιστο επιτρεπόμενο στη περιοχή).

Ομοίως και για την κάλυψη.

 

Συνεπώς για το 1. έχουμε :

(10,5 - εγκεκριμένο ύψος από στέλεχος Ο.Α.) / 11 = xxx %

 

Αντίστοιχως και για το 2. με τη κάλυψη.

 

Εάν δεν υπάρχει υπέρβαση ύψους ή κάλυψης σε σχέση με τα εγκεκριμένα μεγέθη της Οικοδομικής Άδειας, προφανώς δεν υπάρχει παράβαση.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Για το 1 ακριβώς αυτή η περίπτωση παρουσιάζεται αναλυτικά στην ερωτ-απάντηση Θ4 και είναι όπως την αναφέρει ο συνάδελφος.

 

Αντίστοιχα εφαρμόζεις τον υπολογισμό του συντελεστή υπέρβασης και για άλλα μεγέθη.

 

Στο 2 όμως δε βλέπω γιατί έχεις υπέρβαση ύψους αφού το αυθαίρετο των 40 M2 είναι κάτω από το ύψος της άδειας (7,5).

Link to comment
Share on other sites

Όντως, έχει δίκιο ο avgoust, στο 2. φαίνεται να μην υπάρχει υπέρβαση ύψους.

Για σίγουρη απάντηση ωστόσο πρέπει να γνωρίζεις το εγκεκριμένο ύψος που αναγράφεται στην Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το 2 ειναι που με "τρωει" κι εμενα avgoust κ yian.

Επειδη δηλαδη στο οικοπεδο εχω αδεια υψους πχ 7,5μ. μπορω θεωρητικα να εχω και ενα ακομα κτιριο υψους μεχρι 7,5μ. χωρις υπερβαση υψους αλλα μονο με τις λοιπες υπερβασεις (καλυψης δομησης κλπ)?

Edited by pk10gr
Link to comment
Share on other sites

Οι συντελεστές και η μεθοδολογία που αναφέραμε, αφορούν στις υπερβάσεις (κατά ύψος ή κατά προσθήκη) του κτίριου της Οικοδομικής Άδειας.

Ανεξάρτητο κτίριο σημαίνει πρώτα ιδιοκτησιακός έλεγχος του οικοπέδου/αγροτέμαχιου και βλέπουμε.

 

Πες μας πιο συγκεκριμένα τι σκέφτεσαι για να συζητάμε με δεδομένα..

Link to comment
Share on other sites

Για τις ερωτοαπαντήσεις παρωδία του ΥΠΕΚΑ φέρει κανένας την ευθύνη? Δηλαδή έχουνε κάποιου ''ερμηνευτή'' πάνω την υπογραφή ώστε σε περίπτωση διαφωνίας να ξέρεις πως να συμπεριφερθείς?

Ο αρχικός νόμος που φέρει υπογραφές (υπάρχει προσωπική ευθύνη) έλεγε ώς προς τα μέγιστα επιτρεπόμενα και ήτανε σαφές και κατανοητό από τον καθένα. Τώρα αν δεν βγαίνανε τα κουκιά και θέλανε να αυξήσουνε τα πρόστιμα ας είχε κάποιος την μαγκιά να υπογράψει τις ερωτοαπαντήσεις. Για μένα ισχύει ο αρχικός νόμος με όποιες τροποποιήσεις έχουνε νομοθετικά γίνει. Οι ερωτοαπαντήσεις είναι απόψεις του ''κανένα''.

Edited by Spiderman
Link to comment
Share on other sites

Οι συντελεστές και η μεθοδολογία που αναφέραμε, αφορούν στις υπερβάσεις (κατά ύψος ή κατά προσθήκη) του κτίριου της Οικοδομικής Άδειας.

Ανεξάρτητο κτίριο σημαίνει πρώτα ιδιοκτησιακός έλεγχος του οικοπέδου/αγροτέμαχιου και βλέπουμε.

 

Πες μας πιο συγκεκριμένα τι σκέφτεσαι για να συζητάμε με δεδομένα..

 

θεωρω δεδομενα τα περι ιδιοκτησιακου φιλε yani.

Στο ιδιο οικοπεδο του ιδιου ιδιοκτητη ας πουμε. Αδεια 2ροφου με υψος 7,5μ και στο ιδιο οικοπεδο σε νομιμη αποσταση αλλο ενα ιδιο με υψος παλι 7,5μ . Δεν εχω υπερβαση υψους??

 

Για τις ερωτοαπαντήσεις παρωδία του ΥΠΕΚΑ φέρει κανένας την ευθύνη? Δηλαδή έχουνε κάποιου ''ερμηνευτή'' πάνω την υπογραφή ώστε σε περίπτωση διαφωνίας να ξέρεις πως να συμπεριφερθείς?

Ο αρχικός νόμος που φέρει υπογραφές (υπάρχει προσωπική ευθύνη) έλεγε ώς προς τα μέγιστα επιτρεπόμενα και ήτανε σαφές και κατανοητό από τον καθένα. Τώρα αν δεν βγαίνανε τα κουκιά και θέλανε να αυξήσουνε τα πρόστιμα ας είχε κάποιος την μαγκιά να υπογράψει τις ερωτοαπαντήσεις. Για μένα ισχύει ο αρχικός νόμος με όποιες τροποποιήσεις έχουνε νομοθετικά γίνει. Οι ερωτοαπαντήσεις είναι απόψεις του ''κανένα''.

 

Κανενας δεν φερει την ευθυνη... Τα πραγματα ειναι πολυ περιεργα με τις διαφορετικες ερμηνειες που μπορουν να δοθουν επισημα ή ανεπισημα και το χειροτερο ολων ειναι οτι δεν προβλεπεται να ξεκαθαρισουν... Και οταν και αν στο μελλον προκυψει το οτιδηποτε, θα τρεχουμε να αποδειξουμε οτι δεν ειχαμε μαντικες ικανοτητες να καταλαβουμε τι ακριβως ηθελε να πει ο ποιητης (οπου ποιητης βλεπε νομοθετης)........

Edited by pk10gr
Link to comment
Share on other sites

@ pk10gr

 

Κατά την γνώμη μου δεν έχεις.

 

@ spiderman

 

Αρα θεωρείς ότι αν σε περιοχή με επιτρεπόμενο ύψος 20 έχεις άδεια οικοδομής για 4 m και εσύ το έκανες 5 δεν έχεις παράβαση υπέρβασης ύψους ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

...Αδεια 2ροφου με υψος 7,5μ και στο ιδιο οικοπεδο σε νομιμη αποσταση αλλο ενα ιδιο με υψος παλι 7,5μ . Δεν εχω υπερβαση υψους??

Όντως δεν έχεις..

Σε ξεκάθαρο ιδιοκτησιακό, το δεύτερο ανεξάρτητο κτίριο "επωφελείται" της Ο.Α. και των μεγεθών του πρώτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.