Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Σαουδική Αραβία


traganeus

Recommended Posts

To πιο απλο..κομπιουτερας...δουλεια που δεν θα την χτυπησει ποτε καμια κριση...δεν ειναι τουβλα και μπετο...

 

καλα αμοιβομενη, αραχτος σε pc, και δεν χρειαζεται να γινεις λωρενς της αραβιας για να βγαλεις γλυκο ψωμακι...

 

αλλα και παλι αν θες να πας εξωτερικο σε πληρωνουν πολυυυ καλα..καμια σχεση με μηχανιλικια....

 

αλλα δεν θα χρειαστει γιατι ακομα και τωρα στην χρεωκοπημενη ελλαδα φιλος μου ειχε 3 προτασεις και διαλεξε μια με 1200ε....

 

ο,τι γινεται και με το μηχανιλικι δηλαδη...

 

εν κατακλειδι, το μηχανιλικι ειναι γι οσους εχουν ακρες...μπαμπαδες με λεφτα κτλ..να σε σπρωξουν να κανεις οικοδομες τις εποχες της φουσκας...ολοι αυτοι τωρα εχουν λιπακι καλο..

 

το μηχανιλικι δεν ειναι για υπαλληλικι

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ικαρε13 ,

 

γτ δε το σκέφτεσαι να στραφείς σε άλλο επάγγελμα ? Νομίζω πως αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι μία αλλαγή καριέρας ,

δε νομίζω να πρέπει να φοβίζει κανέναν κάτι τέτοιο ( ειδικά αν είναι κάτω των 40 ) ,δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι .

Το θέμα δλδ είναι πως να πας σε κάτι με μεγαλύτερη ζήτηση , αξιοποιώντας το υπόβαθρο του μηχανικού .

 

Αν θέλετε το συζητάμε αυτό το θέμα αλλού γτ βγαίνουμε εκτός τόπικ ... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To πιο απλο..κομπιουτερας...δουλεια που δεν θα την χτυπησει ποτε καμια κριση...δεν ειναι τουβλα και μπετο...

 

 

 

Αυτό το έχω παρατηρήσει κ γω να πω την αλήθεια.. τώρα σίγουρα υπάρχουν προβλήματα κ εκεί που δε τα βλέπουμε υποθέτω...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πριν τα 40 είμαι δεν ξέρω πόσο με παίρνει αλλά έτσι και αλλιώς πρέπει να στραφώ αλλού, μάλλον σε κάτι που δεν χρειάζεται ειδίκευση, δεν έχω πρόβλημα..

Οποιος ασχολείται με πληροφορική και προγραμματισμό γενικά, είναι σε πολύ καλή μοίρα γιατί περιπτώσεις παρουσιάζονται καθημερινά και όλα στρέφονται γύρω από αυτό. Αλλά και γενικότερα ότι έχει να κάνει με μαρκετιγκ, πωλήσεις μια χαρά είναι... Τι να κάνουμε μικρός δεν διάβαζα να γίνω γιατρός.. :mrgreen:

Εχω δει και ανθρώπους να φεύγουν εξωτερικό σε άλλους τομείς, αλλά ζουν ανθρώπινα και με πολύ καλές αποδοχές...Ζευγάρι συγγενικό πήγε Λονδίνο με πολύ καλές αποδοχές και οι 2 (πληροφορικάριοι), ένα άλλο φιλικό με τα 3 παιδιά τους πήγαν Ντουμπάι (ο άντρας πιλότος στην Emirates) μια χαρά απο λέφτά και παροχές, μαυρίλα και ψυχολογικά δε...Μου τα έλεγε η δικιά μου που μιλάει στο skype με τη γυναίκα του...Μάλλον θα γυρίσουν γιατί υπάρχει πρόβλημα με την προσαρμογή των παιδιών. 

Από την αλλη οι μηχανικοί πάνε στην έρημο...Ωραίες συνθήκες...Αν είναι για ένα κομμάτι ψωμί το βγάζεις και στην Ελλάδα κάνοντας οτιδήποτε..

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πριν τα 40 είμαι δεν ξέρω πόσο με παίρνει αλλά έτσι και αλλιώς πρέπει να στραφώ αλλού, μάλλον σε κάτι που δεν χρειάζεται ειδίκευση, δεν έχω πρόβλημα..

Οποιος ασχολείται με πληροφορική και προγραμματισμό γενικά, είναι σε πολύ καλή μοίρα γιατί περιπτώσεις παρουσιάζονται καθημερινά και όλα στρέφονται γύρω από αυτό. Αλλά και γενικότερα ότι έχει να κάνει με μαρκετιγκ, πωλήσεις μια χαρά είναι... Τι να κάνουμε μικρός δεν διάβαζα να γίνω γιατρός.. :mrgreen:

 

Διάβαζες για να γίνεις μηχανικός όμως. Αυτό αστο να το πει κάποιος  που δεν πέρασε κάπου .. ή που δε διάβασε στη σχολή του καθόλου.. οι μηχανικοί γνκ έχουν κοπιάσει..

Link to comment
Share on other sites

Δε το είπα σαν αποδοκιμασία, αλλά από περιέργεια, τι κατά τη γνώμη σου πάει καλύτερα αυτή τη στιγμή για να το 'χουμε υπόψη μας.

 

Ναι, είμαι ευχαριστημένος από το επάγγελμα που διάλεξα διότι βλέπω πως η κρίση είναι ίδια για όλους. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι ότι δεν είμαστε καλύτερα από το μέσο όρο, όπως ήμασταν παλιά. Αλλιώς το ποσοστό των χρεωμένων, των ανέργων κλπ είναι σε όλους τους κλάδους ίδιο.

 

Επίσης εξαρτάται και το αν κάποιος γίνεται μηχανικός μόνο για τα λεφτά ή και για τη φάση...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μου μετα τα +35 δεν θα κοιτάξεις τη φάση αλλα και τι μπορει να βγάλεις για να προοδευσεις σαν άνθρωπος. Κανεις δεν πρόκειται να σε κοιτάξει για αυτο που εισαι αλλα μονο για αυτο που μπορεις να προσφέρεις. Και ποια ειναι η φάση του μηχανικού να κανει αυθαίρετα και ΠΕΑ; Γιατι οι περισσότεροι με αυτο ασχολούνται. Η να αντιμετωπίζονται σαν διεκπεραιωτές; Η να κάνουν το γύρω του κόσμου; Αυτο για μένα δεν ειναι φάση. Αν ειναι για σένα σεβαστό

Και όχι η κρίση δεν ειναι η ίδια σε όλους τους τομείς όσο και αν το θέλαμε για να νιώσουμε καλα ψυχολογικά, το ξέρεις κατα βάθος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε ΑΝΕΜΟΝΑ,

 

Θητεία 1 χρονο στο Al Jubail αν σου λεει κατι, με δουλεια 7 μέρες τη βδομαδα κυρίως εργοτάξιο γιαι χτίζαμε εργοστάσιο και καναμε και startup σε γραμμές παραγωγής. Και πριν πεις για Μπαχρειν, επαναλαμβάνω 7 μέρες δουλεια απο 13 ώρες τη μερα. Βάλε και 2 sunstrokes επισης στο σκορ, καθώς και 7 κιλά ελαφρύτερος επειδη οταν φύγαμε απο το κοντέινερ και πήγαμε στο εργοσταςιο ΔΕΝ υπήρχε κλιματισμός. Νομιζω πως πλεον συστηθηκαμε. Και με πολυ λίγα λεφτα.

 

Ξερεις τη διαφορα μας; Εγω παρακαλαγα να παω γιατι το ειδα σαν μια εμπειρια ζωης που θα εξαργύρωσω. Και ναι, την εξάργυρωσα σε γνώσεις, εμπειρια και μια θέση στην Αγγλία οπου με βάση την εμπειρια στη Σαουδικη έγινα Senior μεςα σε 2 χρονια.

 

Εχω ξαναπει οτι αν δουλευεις πανω σε αυτο που αγαπας, δε θα χρειαςτει να δουλέψεις ποτε στη ζωη σου. Μαλλον δεν εισαι στη φαση αυτη. Στην ζωη τιποτα δεν δωρίζεται, χαρίζεται και δεν υπάρχουν δεδομένα. Αν θελεις να πετύχεις και να βρεθείς σε μια φαση οπου θα σου προσφέρουν ενα σκασμό λεφτα, θα πρεπει να εχεις να πρόσφερεις κατι που κοστίζει τοσο. Και για να το βρεις, αυτο θα γινει μονο με σκληρή δουλεια και αφοσίωση.

 

Αν διάβασες το συμβόλαιο σου, έλεγε οτι σε προστατεύει ο νόμος του Ισλάμ ακομα και αν εισαι αλλόθρησκος. Νιώθεις ασφάλεια, υπαρχει περίθαλψη και ο νόμος επιβάλλει στον εργοδότη να σου προσφέρει σπιτι και σου δινουν και end of service χρηματα οταν φύγεις για τη προσφορα σου στη χώρα. Στη Νιγηρία αγαπητέ δε βγαίνουν καν απο τη πόρτα. Και υποθέτω πως θα ξερεις την ελονοσία. Εχω μιλήσει με φίλο που το έπαθε. Μάθε και πες μου.

 

Οσον αφορά το αλκοόλ και οι γυναίκες, με αφήνει αδιάφορο γιατι ειχα σκοπό, στόχο και ονειρα. Η ζωη δεν ειναι μονο αυτα.

 

Τελος, αυτο ειναι το επάγγελμα nowadays. Και η φαση ειναι take it or leave it. Ειναι η εποχή των ΙΤ και των τραπεζιτών. Θεωρώ οτι θα αλλάξει αυτο κάποια στιγμη και θα ξαναγίνουμε καλα αμοιβομενο επάγγελμα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν εννοούσα τις διεκπεραιώσεις ως φάση, ο γύρος του κόσμου όμως ή έστω της ελλάδας έχει τη φάση του. Εγώ δουλειά μηχανικού δε θεωρώ αυτό που ορίζουν τα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά την ενασχόληση με οτιδήποτε απαιτεί γνώσεις, σκέψη, δεξιοτεχνία στα χέρια κλπ. Κι αυτό είναι που δίνει τη φάση.

 

Η πληροφορική που προαναφέρθηκε είναι κι αυτή δουλειά μηχανικού, γνωρίζει την ίδια κρίση και οι συνθήκες εργασίας είναι μέτριες. Εξυπακούεται ότι δεν αφήνουμε ευκαιρίες για δουλειά σχετική με κομπιούτερς και αφιερώνουμε χρόνο στην εκμάθηση των νέων τεχνολογιών. Γενικά αφιερώνουμε χρόνο στην εκμάθηση του οτιδήποτε μαθαίνεται και μπορεί να πουληθεί. Αλλά αυτό πρέπει να έχει ξεκινήσει από μικρή ηλικία και οι καλές συνθήκες με τις οποίες ξεκίνησαν οι σημερινοί σαραντάρηδες δε τους έκαναν πολύ επιθετικούς. Οι λίγο μεγαλύτεροι νομίζω πως είναι καλύτεροι διότι ξεκίνησαν υπό χειρότερες συνθήκες, πάλαιψαν αρκετά μέχρι να φτάσουν εκεί που έφτασαν και ξέρουν από δουλειές της φτώχειας, πχ αγροτικές. Αν μάλιστα έχουν κρατήσει και αποταμιεύσεις από τα καλά χρόνια είναι μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε ΑΝΕΜΟΝΑ,

 

Θητεία 1 χρονο στο Al Jubail αν σου λεει κατι, με δουλεια 7 μέρες τη βδομαδα κυρίως εργοτάξιο γιαι χτίζαμε εργοστάσιο και καναμε και startup σε γραμμές παραγωγής. Και πριν πεις για Μπαχρειν, επαναλαμβάνω 7 μέρες δουλεια απο 13 ώρες τη μερα. Βάλε και 2 sunstrokes επισης στο σκορ, καθώς και 7 κιλά ελαφρύτερος επειδη οταν φύγαμε απο το κοντέινερ και πήγαμε στο εργοσταςιο ΔΕΝ υπήρχε κλιματισμός. Νομιζω πως πλεον συστηθηκαμε. Και με πολυ λίγα λεφτα.

 

Ξερεις τη διαφορα μας; Εγω παρακαλαγα να παω γιατι το ειδα σαν μια εμπειρια ζωης που θα εξαργύρωσω. Και ναι, την εξάργυρωσα σε γνώσεις, εμπειρια και μια θέση στην Αγγλία οπου με βάση την εμπειρια στη Σαουδικη έγινα Senior μεςα σε 2 χρονια.

 

Εχω ξαναπει οτι αν δουλευεις πανω σε αυτο που αγαπας, δε θα χρειαςτει να δουλέψεις ποτε στη ζωη σου. Μαλλον δεν εισαι στη φαση αυτη. Στην ζωη τιποτα δεν δωρίζεται, χαρίζεται και δεν υπάρχουν δεδομένα. Αν θελεις να πετύχεις και να βρεθείς σε μια φαση οπου θα σου προσφέρουν ενα σκασμό λεφτα, θα πρεπει να εχεις να πρόσφερεις κατι που κοστίζει τοσο. Και για να το βρεις, αυτο θα γινει μονο με σκληρή δουλεια και αφοσίωση.

 

Αν διάβασες το συμβόλαιο σου, έλεγε οτι σε προστατεύει ο νόμος του Ισλάμ ακομα και αν εισαι αλλόθρησκος. Νιώθεις ασφάλεια, υπαρχει περίθαλψη και ο νόμος επιβάλλει στον εργοδότη να σου προσφέρει σπιτι και σου δινουν και end of service χρηματα οταν φύγεις για τη προσφορα σου στη χώρα. Στη Νιγηρία αγαπητέ δε βγαίνουν καν απο τη πόρτα. Και υποθέτω πως θα ξερεις την ελονοσία. Εχω μιλήσει με φίλο που το έπαθε. Μάθε και πες μου.

 

Οσον αφορά το αλκοόλ και οι γυναίκες, με αφήνει αδιάφορο γιατι ειχα σκοπό, στόχο και ονειρα. Η ζωη δεν ειναι μονο αυτα.

 

Τελος, αυτο ειναι το επάγγελμα nowadays. Και η φαση ειναι take it or leave it. Ειναι η εποχή των ΙΤ και των τραπεζιτών. Θεωρώ οτι θα αλλάξει αυτο κάποια στιγμη και θα ξαναγίνουμε καλα αμοιβομενο επάγγελμα.

 

Εισαι απο τους τυχερους που γουσταροθυν το μηχανιλικι...μπραβο σου...

Η ταπεινη μου αποψη ειναι πως εγω και πολλοι αλλοι αν ειχαμε 2η ευκαιρια δεν θα το ακουμπουσαμε γιατι πολυ απλα:

 

1. πλεον σε καταδικαζει σε μεταναστευση..αν εσυ περνας καλα αγγλια και βλεπεις να παιρνεις συνταξη εκει εισαι η μια οψη..υπαρχει και μια αλλη ομως γι αυτους που τους λειπουν ομως τοσο η οικογενεια οσο και η χωρα τους και ξερουν πως θ αρτγησουν πολυ να γυρισουν πισω..

 

2. επιμενω και θα το φωναζω...δεν ειναι επαγγελμα για υπαλληλικι αλλα μονο για αφεντιλικι

 

3. αυτα που σου παιρνει ειναι περισσοτερα απ αυτα που σου δινει....

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.