Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικισμός προ 23 - ΓΠΣ


Recommended Posts

Πως το σκέφτομαι εγώ :

 

Εχω οικοδομική άδεια ? Εχω

Εχω υπερβάσεις ? Οχι

Είναι το οικόπεδο στη θέση που λέει η άδεια ? Είναι.

Εχει ανακληθεί η άδεια ? Οχι => Δίνω βεβαίωση.,

 

Που παρανομώ και βάσει ποιού νόμου ?

 

Καλά τα λες, αλλά ας βάλουμε και μια μικρή παραλλαγή, όχι τόσο σπάνια

 

:arrow: Εχω οικοδομική άδεια ? Εχω

:arrow: Εχω υπερβάσεις ? Οχι

:arrow:Είναι το οικόπεδο στη θέση που λέει η άδεια ? Είναι.

:arrow: Δείχνει το οικόπεδο 1 στρέμμα (πχ) το τοπογραφικό της άδειας, ενώ με το μάτι και μόνο δεν είναι περισσότερο από 300τμ?

:arrow:Εχει ανακληθεί η άδεια ? Οχι

:arrow: Θα έπρεπε να είχε ανακληθεί η Οικοδομική Αδεια σε οποιονδήποτε πολεοδομικό έλεγχο? >Ναι

 

Δίνω βεβαίωση ορ νοτ? ... ιδού το μέγα ερώτημα

 

 

Προσωπικά εγώ δεν θα την έδινα παρά μόνο αν είχα την δυνατότητα να γράψω παρατήρηση σχετική.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στη περιοχή έχουν εκδοθεί κ άλλες τέτοιες άδειες δηλαδή με βεβαίωση δημάρχου ότι είναι εντός οικισμού προ 23 ,, ο Δικηγόρος μου είπε ότι όλες οι άδειες , εάν γίνει κάποια καταγγελία θα ανακληθούν

 

 

 

Εάν υπάρχει κάποιος μηχανικός που μπορεί να του δώσει βεβαίωση, να μου στείλει μήνυμα . Ο ιδιοκτήτης πληρώνει 500 ευρώ τη βεβαίωση .

Link to comment
Share on other sites

και να ανακληθούν ακόμη, οι ιδιοκτήτες δεν εξαπάτησαν οι ίδιοι, ούτε μπορούν να τους αποδοθούν ευθύνες εξαπάτησης Δημοσίου βάσει της εγκ 33168/75

Link to comment
Share on other sites

ο Δικηγόρος μου είπε ότι όλες οι άδειες , εάν γίνει κάποια καταγγελία θα ανακληθούν

 

 

 

Εάν υπάρχει κάποιος μηχανικός που μπορεί να του δώσει βεβαίωση, να μου στείλει μήνυμα . Ο ιδιοκτήτης πληρώνει 500 ευρώ τη βεβαίωση .

 

Σου το δίνει γραπτά αυτά ότι ΟΛΕΣ οι άδειες είναι ανακλητές?

Κατ αρχήν από πότε οι δικηγόροι κρίνουν ή γνωρίζουν την ανακλητοτητα των πολεοδομικών αδειών για να αποφαίνεται έτσι.

Κατ δεύτερο αλλά βασικό, για πολλές από τις άδειες πράγματι η βεβαίωση θα είναι ορθή αφού θα βρίσκονται πράγματι εντος ορίων οικισμού.

Η όποια ανακλητοτητα αφορά άδειες που βεβαιώθηκαν ότι είναι εντος ορίου οικισμού ενώ δεν είναι.

 


 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς εάν υπάρχει μηχανικός να δώσει βεβαίωση και ότι ο ιδιοκτήτης δίνει 500 ευρώ?

Αν εννοείς αυτό που νομίζω καλό είναι να του συστήσεις να ξεκινήσει με το ελάχιστο διοικητικό πρόστιμο περί ψευδούς βεβαιώσεως. Δηλαδή 30.000 μπας και βρει θύμα.

Αλλά προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο να διαδίδουμε λογικές σαν αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται κάπου στον 4014 ότι ο ιδιώτης μηχανικός είναι αρμόδιος να αποφανθεί για τη νομιμότητα των οικοδομικών αδειών που εξετάζει?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

φυσικά μόνο η Λεμπέση νομίζω το λέει.. όχι ο ίδιος ο 4014

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω διαβάσει κάπου στο 4014 και τις τροποποιήσεις του κάτι αντίστοιχο.

Μήπως λοιπόν η κουβέντα κινείται θεωρητικά στη σφαίρα της "ηθικής" και όχι της πρακτικής υποχρέωσής μας να ελέγχουμε τη νομιμότητα των εγγράφων?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ μαζί σου διαφωνώντας με το Didonis

 

αλλοίμονο αν κρίναμε εμείς τους λόγους ανάκλησης...

ακόμη και για τις ίδιες τις πολεοδμίες σύμφωνα με εγκύκλιο - προ ετών περίπου 1989-92- δίδονται οδηγίες να είναι φειδωλές πριν ενεργήσουν με απόφαση ανάκλησης ο.α επειδή οι συνέπειες είναι τραγικές για τους άμεσα ενδιαφερόμενους

 

Υ.γ χωρίς όλα αυτά να σημαίνουν ότι με τα παραπάνω υποστηρίζω ότι εδώ δεν υπάρχουν σοβαροί λόγοι ανάκλησης

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.