Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά στο εμβαδόν διαμερίσματος


delorto

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

ξεκίνησα τη διαδικασία αγοράς ενος διαμερίσματος στη Γλυφάδα το οποίο στα συμβόλαια έγραφε οτι ήταν 104 τ.μ. ενώ όταν ήρθε ο μηχανικός για τα πιστοποιητικά το βρήκε 91 τ.μ. το οποίο τόσο βρέθηκε στην αρχική άδεια του 1979 και στα σχέδια κι εκεί είναι 91 τ.μ. .Στο υποθηκοφυλάκειο και αλλού βάσει συμβολαίων φαίνεται παντού 104 τ.μ. , Ο πωλητής με το δικηγόρο του μου προτείνει να δώσω προκαταβολή

με τον όρο και κατόπιν διαβεβαίωσης του μηχανικού οτι είναι πλέον θέμα διόρθωσης απο το νέο συμβολαιογράφο (μου) εντός λίγων ημερών να γίνουν ταυτόχρονα και τα τελικά συμβόλαια με τα πραγματικά τετραγωνικά χωρίς άλλο πρόβλημα,

Ο συμβολαιογράφος όμως μου λέει οτι ίσως τραβήξει πάρα πολύ , παράλληλα έχω κάνει τα σχετικά έξοδα με το ανάλογο τρέξιμο ως τώρα και βρίσκομαι σε αδιέξοδο.Θα ήθελα και μιά πιο εμπεριστατωμένη άποψη απο εσάς ,,εαν υπάρχει ευχέρεια και σας ευχαριστώ πολύ .

Link to comment
Share on other sites

δεν δίνεις καμμία προκαταβολή

οταν με το καλό το τακτοποιησουν, το ξαναβλέπεις

αν ειναι σε κτηματολόγιο, όλο και κατι μπορεί να κολλήσει

 

τόσο απλά...

[...άκου προκαταβολή....????!!!...]

 

..και αφου δεν ειναι 104 τμ.

αλλά 91 τμ.

δεν μας είπες ...αν συζητήσατε τα χρηματικα και αν συμφωνήσατε, σε σχέση με το "παληό" εμβαδόν και τί με το νεο εμβαδον...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σας.. Αυτή η υπόθεση κρατάει δέκα μέρες τώρα αλλά χτές και μετα απο τους ελέγχους δικηγόρων και μηχανικών προέκυψε το συγκεκριμένο θέμα όταν πήγαμε να δώσουμε προκαταβολή στο γραφείο του δικηγόρου του πωλητή ,όπου και μου είπαν υπάρχει αυτή η διαφορά ,θέλεις να το πάρεις γιατί μας το ζητάνε πολλοί όπως είναι ,δεν τους ενδιαφέρει ,πιέζοντάς με να υπογράψω και να δώσω 5000 ευρώ προκαταβολή (με το σχετικό θέατρο στο τηλέφωνο με τάχα άλλους υποψήφιους αγοραστές να παρακαλάνε να το πάρουν περιμένοντας την απάντησή μου) το τίμημα είναι στα 70000 ευρώ δεν αλλάζει και μάλιστα σήμερα στις 14.00 ΄μου πρότειναν συνάντηση για να αναλάβω να πληρώσω και τη διόρθωση που χρειάζεται στο συμβολαιογράφο μου με τις υπόλοιπες διαδικασίες..Στο μεταξύ όσοι εμπλέκονται με εντολή μου θέλουν την αμοιβή τους γίνουν δεν γίνουν συμβόλαια, χώρια την ταλαιπωρία μου .Τα χρηματά μου είναι ο ιδρώτας 45 χρόνων δουλειάς και πρώτη φορά προσπαθώ να αγοράσω κάτι έντιμα και με τη βοήθεια ειδικών χωρίς να γνωρίζω τίποτα περαιτέρω.Σας ευχαριστώ και πάλι .Καλή σας ημέρα .

Link to comment
Share on other sites

.

δλδ

ποιοί εμπλεκονται???για να καταλαβω

συμβ/φος...τι να παρει για συμβολαιο που δεν εγινε

ο μεσίτης..τι να παρει για "βαρεμένο" τίτλο...

εσυ θα ακουσεις τον δικό σου δικηγόρο και μηχανικό

αυτοί θα σου πούν

καλη συνεχεια

 

[άκου να πληρώσεις εσυ την δική τους διόρθωση....!!!!]

πες του "έχει ξεφύγει"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

.

δλδ

ποιοί εμπλεκονται???για να καταλαβω

συμβ/φος...τι να παρει για συμβολαιο που δεν εγινε

ο μεσίτης..τι να παρει για "βαρεμένο" τίτλο...

εσυ θα ακουσεις τον δικό σου δικηγόρο και μηχανικό

αυτοί θα σου πούν

καλη συνεχεια

 

[άκου να πληρώσεις εσυ την δική τους διόρθωση....!!!!]

πες του "έχει ξεφύγει"

Και ο συμβολαιογράφος μου διεμήνυσε μέσω του δικηγόρου μου (υποτίθεται οτι συνεργάζονται γιατί αυτος μου τον πρότεινε)οτι εγώ έπρεπε να είμαι σε διακοπές για σένα παραμένω εδώ με την εντολή σου τρέχω ,κι εγώ με τη σειρά μου όμως στην ιδια κατάσταση είμαι σε υπερένταση με πιέζουν όλα ,έφτασα να κανονίσω μεταφορείς με τα πραγματά μου συσκευασμένα για μετακόμιση γιατί με ειχαν διαβεβαιώσει οτι σε 2-3 μέρες θα έχεις τα κλειδιά και μακάρι να ήξερα που θά βγεί αυτό .Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ κύριε Δημήτρη και σας εύχομαι κάθε καλό.
Link to comment
Share on other sites

Μη στερήσεις τις διακοπές στον συμβολαιογράφο σου.

Δώσε του το ελεύθερο να φύγει να μη χρωστάς και χάρη..

Υπάρχουν και άλλοι συμβολαιογράφοι.

Φρόντισε καλά την αγορά σου, με τα χρήματα σου που έχεις κουραστεί να αποκτήσεις για να μη χάσεις ΕΣΥ τις μελλοντικές σου διακοπές.

Ορθά σου μιλαει ο dimitris GM

 

Διαμέρισμα με γραμμένη κατάσχεση πάνω του θα το αγόραζες πριν ρυθμιστεί το θέμα? Κάτι ανάλογο είναι και η πολεοδομική τακτοποίηση του ακίνητου που θα αγοράσεις.

Ή είναι τακτοποιημένο ή ας το αγοράσουν άλλοι ατακτοποίητο αν τους βρουν.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, ισορρόπησα με τις κατατοπιστικές απαντήσεις σας ,μίλησα με δικηγόρο και συμβολαιογράφο και αποφάσισα να φύγω όπου βρώ ησυχία να ηρεμήσω.Παράλληλα επικοινώνησα και με την άλλη πλευρά και τους είπα οτι οταν είναι έτοιμοι μετα τις 15 Σεπτέμβρη να γίνει όπως πρέπει η αγοραπωλησία.

Σας ευχαριστώ πολύ ,να είστε όλοι πάντοτε καλά !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε αγοραπωλησία πρέπει οπωσδήποτε ένας μηχανικός να ερευνά εξονυχιστικά τα σχέδια της πολεοδομίας, την υφιστάμενη κατάσταση κλπ. Αυτή η διαδικασία μπορεί να σας κοστίσει κάτι αλλά πιθανόν να σας γλυτώσει από πολύ περισσότερα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.