Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενες μελέτες σε κατάστημα/κατοικία/υπογραφή ΠΜ


Recommended Posts

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω αλλά για αυτές που δεν είχαν δικαίωμα, είπα παραπάνω. Καταγγελία. Χτες.

 

Όσον αφορά τα δημόσια, εκεί το προβλέπει συγκεκριμένος νόμος.

 

Για τα ΠΕΑ τώρα, μιας και αναφέρθηκε, είναι μελέτη; Προσωπικά θεωρώ πως είναι αποτύπωση. Προσωπικά, πάλι, μελέτη θεωρώ την επίλυση ενός προβλήματος. Και στο ΠΕΑ δεν έχεις πρόβλημα να επιλύσεις. 

 

Όσον αφορά ΠΕΑ θέρμανσης/ψύξης είμαι από αυτούς που δεν το δήλωσαν. Και κόντεψα να χάσω δουλειές γιατί δεν το δήλωσα. Αλλά δεν το αλλάζω....

 

Επαναλαμβάνω όμως, δεν είναι δουλειά μας να μελετάμε/επιβλέπουμε ΗΜ μελέτες/εγκαταστάσεις....

Link to comment
Share on other sites

Οι νόμοι των αυθαιρέτων και των ημιυπαιθρίων είναι μελέτες ή αποτύπωση στην ουσία? Οπότε γιατί να μην έχει δικαίωμα και ο ΗΜ ή ο ΜΜ? Η ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων είναι μελέτη? Να δούμε τι ρόλο θα δώσουν και αν δώσουν στους μηχανολόγους/ηλεκτρολόγους μηχανικούς.

 

Τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών στην Ελλάδα είναι σαν ένα δέντρο με κορυφή τους ΠΜ (τα κάνω όλα!!!) και απο κάτω όλες οι άλλες ειδικότητες σαν παρακλάδια (αποπαίδια!!!)

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

τα επαγγελματικα δικαιωματα βασιζονται σε διαταγματα απο αλλες εποχες που το αντικειμενο και οι καταστασεις ηταν διαφορετικες.

Προφανως χρειαζεται επικαιροποιηση.

 

ΠΟΙΟΣ ομως θα τολμησει οταν εχουμε ΠΕ/ΤΕΙ, ΠΜ/ΗΜ, μηχανικοι/τεχνιτες, Εγχωριοι/εισαγωμενοι  κλπ.

Ειναι πολλα τα μετωπα και στην Ελλαδα δεν φημιζομαστε ουτε για πραγματικες αλλαγες ουτε για συννενοηση/κατανοηση.

 

Δυστυχως φοβαμαι οτι οι εξελιξεις θα μας προσπερασουν....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα τα μετωπα και στην Ελλαδα δεν φημιζομαστε ουτε για πραγματικες αλλαγες ουτε για συννενοηση/κατανοηση.

 

Δυστυχως φοβαμαι οτι οι εξελιξεις θα μας προσπερασουν....

 

Ετσι ακριβώς.....Δεν αλλάζει τίποτα. Πάντα οι ΠΜ θα τα κάνουν όλα, και αν κάτι τους βαραίνει το πρόγραμμα θα μας χτυπούν συγκαταβατικά την πλάτη και θα μας λεν "κάνε και συ κάτι μη κάθεσαι..."

Link to comment
Share on other sites

....

Ομως

Πολλες φορες οι απαιτησεις της παθητικης επηρρεαζονται απο την ενεργητικη (και το αντιστροφο).

Οταν χρειαστει να γινουν δομικες αλλαγες (υφισταμενα) μπορει καλλιστα ο ΜΜ να δηλωσει αναρμοδιος ή να συνεργαστει με ΠΜ/ΑΜ.

.....

Σαφέστατα και συμφωνώ μαζί σου.

Όχι μόνο αυτό παρ ότι δεν έχω μαύρα μεσάνυχτα προσωπικά στο θέμα της παθητικής (ας πούμε φωτισμός αργά απογευματάκι με χαλαρώνει το μάτι λίγο), είχα και έχω μια αρχή όταν στήνω ένα κτίριο.

Την συνεργασία με την κάθε ειδικότητα.  Και πάντα μα πάντα ακόμα και στις άπλες παθητικές έναν από κοινού κατ αρχήν έλεγχο με τον συνεργάτη ΜΜ το θεωρώ αναγκαίο.

 

Φυσικά η δική μου φροντίδα στην αρχιτεκτονική σύνθεση του κτιρίου είναι να λύσω και να εντάξω στην λειτουργία και την αισθητική του κτιρίου το ζήτημα της παθητικής πυροπροστασίας και όπου αυτό δεν είναι εφικτό το θεωρώ μια αποτυχία της αρχιτεκτονικής για να πρέπει να το λύσω με ενεργειακή παρέμβαση.

Το ίδιο πίστεψε με θεωρώ και για τον σωστό αερισμό φωτισμό θέρμανση και ψύξη του κτιρίου κλπ.

Αδυναμία της αρχιτεκτονικής λύσης είναι όταν πρέπει να αντικαταστήσουμε την φυσική τους ροη από τεχνική.

 

Φυσικά η αδυναμία πολλές φορές είναι και αναπόφευκτη από την μικροκαταμηση γης που υπάρχει και χιλιάδες άλλους παράγοντες που δεν είναι του παρόντος.

 

Όσο αφορά τα περί δικαιωμάτων όπως είπαμε βράσε όριζα… Πρέπει πρώτα απ όλα ο κάθε κλάδος από εμάς να αποδεχτεί τα αυτονόητα σε όλο τον κόσμο.

Και εγώ έκανα μάθημα γαλλικών και κιθάρας στο πολυτεχνείο (λέμε τώρα) αλλά δεν απαιτώ να γίνω καθηγητής Γαλλικής φιλολογίας ούτε να με προσλάβουν στην χορωδία της ΝΕΡΙΤ … (ξανά λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.