Μετάβαση στο περιεχόμενο

περί πηγής χρηματοδότησης...


Kane

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω μια ερώτηση.

 

Εχω μια δουλειά απο την εξής χρηματοδότηση : "Κατανομή ποσού ύψους 18.400.000,00 € στους Δήμους και Συνδέσμους αυτών για την κάλυψη δράσεων πυροπροστασίας (ΣΑΕ 055, ενάριθμος 2003ΣΕ05500005)". ( ΑΔΑ: Β4ΛΥΝ-ΥΡΞ )

 

Με το παραπάνω έγγραφο, εχει γίνει η κατανομή στις 15/7 σε όλους τους φορείς των χρημάτων που τους αναλογούν.

 

Ερωτώ το εξής. Το έγγραφο απλά αναφέρει το πως γίνεται η κατανομή ή/και ταυτόχρονα αποστέλλουν τα χρήματα στους φορείς; Μπορω να μάθω κάπου υπεύθυνα, πχ στην οικονομική υπηρεσία του Δήμου; (αν και ειναι λιγο κομπλεξικοί και δεν απαντούν σε τέτοια ερωτήματα).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως θα πρεπει να απευθυνθεις στην οικονομικη υπηρεσια του Δημου.

Θα μπορουσες και εγγραφως να θεσεις το ερωτημα απευθυνομενος στον αντιδημαρχο οικονομικων ωστε να παρεις μια εγγραφη απαντηση,.

Link to comment
Share on other sites

99% τα λεφτά έχουν πάει στους Δήμους...

 

"Επισημαίνεται ότι οι δικαιούχοι φορείς θα χρησιμοποιήσουν τις εν λόγω πιστώσεις

αποκλειστικά για δράσεις πυροπροστασίας και θα γνωστοποιούν άμεσα τα σχετικά έργα στις

αρμόδιες Διευθύνσεις των Αποκεντρωμένων Διοικήσεων"

 

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ενημερώσουν εκ των υστέρων τι κάνανε τα χρήματα...

 

Για 100% όμως πρέπει να ρωτήσεις την οικονομική υπηρεσία του Δήμου

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ συνάδελφοι. Θα κοιτάξω να ρωτήσω αύριο, αν και δε "μιλιούνται" πλεον προϊστάμενοι και αντιδημάρχοι.

 

Σπύρο, ελπίζω να βρεθούμε επιτέλους απο κοντά και περισσότερο ελπίζω να ερθει η ΣΑΤΑ γιατί δύσκολα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

όταν υπέγραψες την σύμβαση δεν μνημόνευσαν μέσα την απόφαση ανάληψης υποχρέωσης ?

όπως επίσης και την δέσμευση πίστωσης πόσου μεγαλύτερο η ισο με την σύμβαση το όποιο έχει καταχωρηθεί το πόσο στο βιβλίο εγκρίσεων και εντολών πληρωμής της κάθε οικονομικής υπηρεσίας ?

Εγώ αν δεν αναφέρουν τα παραπάνω στην σύμβαση δεν την υπογραφώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν υπεγραφη σύμβαση ακόμη. Ομως θέλω να υπογράψω και να μην χάσω το έργο.

 

Οι καλοκαιρινές διακοπές ομως δε μας κάνουν τη χάρη.

 

Γιάννη, έμαθα πως τα χρήματα ήρθαν εντέλει στο Δήμο. Επίσης έμαθα πως έφυγαν απ'τον κωδικό του έργου μου (εξειδικευμένες πιστώσεις) και πήγαν αλλού, οπου καμμία σχέση με πυροπροστασίες δασών. Συνεπώς θα κινηθώ νομικά όπως μπορώ και οπως προβλέπεται, αρχίζοντας απο το υπουργείο εσωτερικών.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

επειδή η εποχές είναι δύσκολες

στην θέση σου δεν θα φοβόμουν μην χάσω το έργο γιατί πιστεύω ότι δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα

όταν θα πήγαινα να υπογράψω την σύμβαση αν δεν μνημονεύονταν μέσα

δέσμευση πίστωσης πόσου μεγαλύτερο η όσο με την σύμβαση το όποιο έχει καταχωρηθεί το πόσο στο βιβλίο εγκρίσεων και εντολών πληρωμής της οικονομικής υπηρεσίας

θα ζητούσα να αλλάξουν την σύμβαση και να το προσθέσουν

γιατί μέχρι να φτάσεις να υπογράψεις την σύμβαση έχουν γίνει όλες οι ενέργειες και δεν μπορούν να τις ακυρώσουν δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις

απλά μέχρι να φτάσεις να υπογράψεις κρατάς άμυνα

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρεί την απόφαση τροποποίησης προυπολογισμού, με την οποία εχουν ενισχύσει τα χρήματα του Υπ. Εσωτερικών τον κωδικό του έργου. Γνωρίζω επίσης, πως με μη σύννομο τρόπο (μη αποφαση ΔΣ, μη απόφαση τροποποίησης προυπολογισμού εκ νέου κτλ) έχουν διαθέσει τα χρήματα ΑΛΛΟΥ.

Απο βδομάδα θα κάνω αίτηση ζητώντας να μάθω εάν τα χρήματα υπάρχουν στον κωδικό του έργου. Αναλόγως την απάντηση συνεχίζω. Θα συμβουλευτώ καποιο συνάδελφο παλιότερο ή τη νομική υπηρεσία του συνδέσμου, γιατί μου φαίνεται εξαιρετικά παράνομο, να διαθέσουν πίστωση διαφορετικού κωδικού χωρίς απόφαση τροποποίησης προυπολογισμού.

Το αστείο ειναι πως αυτά τα τιμολόγια που πληρώθηκαν απο αυτά τα χρήματα, πέρασαν απ'τον επίτροπο...που μου φαίνεται αδιανόητο.

 

ΚF, η γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ενα-ενα

1) Αν σου εχει ανατεθει το εργο εισαι υποχρεωμενος να υπογραψεις συμβαση αλλιως θα σε κηρυξουν εκπτωτο

2) Η αποφαση αναληψης δαπανης για την συγκεκριμμενη υποχρεωση υπαρχει στη διαυγεια;Αν δεν υπαρχει δε θα πληρωθεις ποτε.

3) Το τι ξερεις εσυ δεν εχει καμμια σημασια.Μετα την υπογραφη της συμβασης εκτελεις ενα πολυ μικρο κομματι και υποβαλλεις λογαριασμο.Ταυτοχρονα ρωτας εγγραφως την υπηρεσια αν το εργο ειναι ή προκειται να μπει εγκαιρα στον προυπολογισμο του Δημου.

Τα λεω τα παραπανω γιατι μεχρι να ξεκινησεις εργασιες ,να υποβαλλεις λογαριασμο να ελεγχθει και να ειναι ετοιμος για πληρωμη μπορει να αναμορφωσουν και παλι τον προυπολογισμο και να βαλουν χρηματα στο εργο.

Εννοειται οτι οριζοταν στα τευχη δημοπρατησης το υψος και η πηγη προελευσης της πιστωσης για τη χρηματοδοτηση του εργου .

Link to comment
Share on other sites

1) Προφανώς, δε μπορώ να το τραινάρω πολύ πέραν του προβλεπόμενου.

2) Αποδεχόμαστε το ποσό των 42.900,00 από το πρόγραμμα πυροπροστασίας και στην συνέχεια αναμορφώνουμε

τον προϋπολογισμό ως εξής: εγγράφουμε στον ΚΑ 06.1214.01 εσόδου το ποσό των 18.900,00 επειδή το ποσό των

24.000 είχε προβλεφθεί στον προϋπολογισμό ως έσοδο και ενισχύουμε μέσω του αποθεματικού τον ΚΑ εξόδου

02.70.7336.501 με τίτλο «εργασίες αντιπυρικής προστασίας» αντίστοιχα με το ποσό των 18.900,00.

 

Ερωτώ λοιπόν σε, σαν εμπειρότερο, πως, ΧΩΡΙΣ αναμόρφωση προϋπολογισμού, ΑΔΣ, κτλ, τα 42.900ε αφαιρέθηκαν απο των κωδικό δαύτο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.