Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβικό όφελος


ALDEBARAN

Recommended Posts

Το προκατβλητέο φόρο εννοείς...

 

Σε άλλους δήμους πλέον τον παρακρατούν αυτοί και δίνουν βεβαίωση σε άλλους εξακολουθουν να τον πληρώνουν οι ΕΔΕ.

 

Δε βγάζεις ακρη με το απύθμενο χημείο μας.

Link to comment
Share on other sites

Πλεόν με το νέο σύστημα μέσω Taxis ο προκαταβλητέος αποδίδεται μόνο από τον κύριο του έργου και όχι από τον ανάδοχο.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις λάθος συνάδελφε.

 

Μόλις πριν μια εβδομάδα πλήρωσε συνάδελφος ΕΔΕ τον προκαταβλητέο φόρο, ο ίδιος.

 

Εγώ ο ίδιος πήρα την ταυτότητα πληρωμής του και πλήρωσα στη τράπεζα για λογαριασμό του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Kane....

 

Μονο αν ειναι παροχη υπηρεσιας οπου εκει η παρακρατηση ειναι 8% γινεται απο τον ιδιο τον φορεα και σου στελνουν βεβαιωση.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις λάθος συνάδελφε.

 

Μόλις πριν μια εβδομάδα πλήρωσε συνάδελφος ΕΔΕ τον προκαταβλητέο φόρο, ο ίδιος.

 

Εγώ ο ίδιος πήρα την ταυτότητα πληρωμής του και πλήρωσα στη τράπεζα για λογαριασμό του.

 

Συνάδελφε, στο σύστημα δήλωσε ότι παρακρατάει ποσό από τον εαυτό του; (Αυτό το κάναμε στο χειρόγραφο).

Ο λογιστής μου είπε ότι μέσω TAXIS αυτό δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, γνωρίζω τι κάναμε στο χειρόγραφο...

 

Και ναι, αυτό έγινε και τώρα μέσω τάξις. Και γίνεται και με τους δύο τρόπους. Για να πειστείς, θές να ποστάρω την ταυτότητα πληρωμής του ανθρώπου; Επαναλαμβάνω πως ΕΓΩ ο ίδιος πηρα τη ταυτότητα για το 3% λογαριασμού και το πλήρωσα στην τράπεζα.

 

Και επαναλαμβάνω, πως άλλοι δήμοι το κάνουν όπως λές εσύ, το υποτιθέμενο-αλλά πρακτικά-σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγω να μην σε πιστέψω. Δεν θέλω να ποστάρεις καμία ταυτότητα πληρωμής.

 

Καιρός όμως είναι να αρχίσουμε να πράτουμε τα ώς οφείλουμε σύμφωνα με τη νομοθεσία (στην παρούσα φορολογική).

Να μας ενδιαφέρει και το τυπικό (για να είμαστε σωστοί σε έναν φορολογικό έλεγχο) εκτός του ουσιαστικού (που είναι η πληρωμή ενός λογαριασμού)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη!!

Συμφωνα με το Ν4257/14 (ΦΕΚ93Α/14) η υποχρεωση οφελους 18% ανεξαρτητα πηγης χρηματοδοτησης επεκτεινεται και στα εργα της Περιφερειας.

 

"Αρ. 47

  Και στα έργα των περιφερειών (εκτός των δήμων που ήδη ίσχυε), όταν γίνεται ρητή μνεία στα τεύχη δημοπράτησης,  μπορεί να διαχωρίζονται οι τιμές και να προστίθεται ποσοστό γενικών εξόδων και οφέλους εργολάβου, ποσοστού 18%, ανεξαρτήτως πηγής χρηματοδότησης. Για έργα των οποίων η διακήρυξη δημοσιεύτηκε πριν την ισχύ του νόμου, το ποσοστό για τα γενικά έξοδα και το όφελος και οι κρατήσεις υπέρ τρίτων που βαρύνουν τον ανάδοχο, είναι αυτά τα οποία έχουν οριστεί στη διακήρυξη της δημοπρασίας. Για τις συμβάσεις που προαναφέρονται οι κρατήσεις υπέρ τρίτων που δεν προβλέφθηκαν στη διακήρυξη της δημοπρασίας βαρύνουν τον κύριο του έργου και αποδίδονται από αυτόν.'

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγω να μην σε πιστέψω. Δεν θέλω να ποστάρεις καμία ταυτότητα πληρωμής.

 

Καιρός όμως είναι να αρχίσουμε να πράτουμε τα ώς οφείλουμε σύμφωνα με τη νομοθεσία (στην παρούσα φορολογική).

Να μας ενδιαφέρει και το τυπικό (για να είμαστε σωστοί σε έναν φορολογικό έλεγχο) εκτός του ουσιαστικού (που είναι η πληρωμή ενός λογαριασμού)

 

Συμφωνώ μαζί σου, 100%.

 

Ελα όμως που πρέπει να "πείσεις" (εγώ κι εσύ) το κάθε κολλημένο υπάλληλο οικονομικής υπηρεσίας στο Χ δήμο που έμαθε να δουλεύει κατ'αυτόν το τρόπο μια ζωή.

 

Και όταν καίγεσαι να πληρωθείς ένα λογαριασμό, κάνεις το ****κα και ακολουθείς τη πεπατημένη.

 

Υ.Γ. Πάντως, μόλις όλοι οι δήμοι αρχίσουν να κάνουν τη παρακράτηση αυτοί, θα μας βολεύει πάρα πολύ. Κι αυτό το 3% που προκαταβάλουμε χωρίς να πάρουμε χρήματα για 5-6-7-8 μήνες είναι κάτι σημαντικό...Τουλάχιστο για τους περισσότερους απο εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.