Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτυχιούχος Μηχανικός Έργων Υποδομής. Και τώρα τι;


Recommended Posts

:?: :?: :?: :?: :?:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Ειμαι πτυχιουχος Εργων Υποδομης.

θα ηθελα να ξερω τι μπορω να κανω με το πτυχιο που εχω στα χερια μου.

(μπορω να ανοιξω δικο μου γραφειο κανοντας τι?μπορω να υπογραφω οικοδομικες αδειες?μπορω να υπογραφω για επιβλεψη οικοδομων. για αποχευτευσεις και υδρευσεις?)

 

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ PLEASE HELP.....!!!!!

οποιαδήποτε ενημερωση ειναι ευπρόσδεκτη.

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να απευθυνθείς στην ΕΕΤΕΜ. http://www.eetem.gr

Αν η ειδικότητα σου έχει κατοχυρωμένα δικαιώματα τότε η ΕΕΤΕΜ είναι η αρμόδια να σε ενημερώσει. Το κακό είναι ότι ακόμα και σήμερα, και ενώ ουσιαστικές και επίκαιρες σχολές εκπαιδεύουν ανθρώπους για ουσιαστικά ζητήματα, το κράτος δεν έχει θεσμοθετήσει επαγγελματικά δικαιώματα. Πρόσφατα μάλιστα άκουσα βουλευτές να ανησυχούν για τη μη θεσμοθέτηση δικαιωμάτων σε απόφοιτους ιδιωτικών κολλεγίων, αδιαφορώντας (ίσως και αγνοώντας) ότι στην ίδια θέση βρίσκονται χιλιάδες πτυχιούχοι ΑΤΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο marko.

 

Βέβαια αν δείτε σε παλιότερες δημοσιεύσεις υπάρχει έτοιμο το προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα και των μηχανικών έργων υποδομής και σύμφωνα με τις δηλώσεις του Υπουργού μέχρι το τέλος του έτους το θέμα θα έχει λυθεί. Πάντα βέβαια υπάρχει ο κίνδυνος παρέμβασης και παρεμπόδισης του θέματος από το παρακράτος των γνωστών συντεχνιακών κύκλων.

Link to comment
Share on other sites

Συντεχνια?????? :?: :roll:

Υπαρχουν τετοια εδω στην Ελλαδα???? ποιους εννοεις? . εγω νομιζω οτι τοσα χρονια δεν εχουμε επ. δικαωματα επειδη απλα το ειχαν ξεχασει οι ανθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

zakelina....αν μολις αποφοιτησες θα σου προτεινα να ασχοληθεις με ιδιωτικα τοπογραφικα. Ειναι κατι ευκολο και εχεις δικαιωμα υπογραφης.

Μπορείς να μπεις και σε καποιο προγραμμα για νεους ελευθερους επαγγελματιες του ΟΑΕΔ και με τα 12000 ευρω που δινουν να βγαλεις τα εξοδα για το γεωδαιτικο σταθμο.

Απο κει και περα το μονο σιγουρο ειναι οτι 3 χρονια απο τη στιγμη που πηρες πτυχιο μπορεις να γραφτεις στα μητρωα κατασκευαστων της νομαρχιας σου και να ασχοληθεις με κατασκευή δημοσιων εργων.

 

Δε νομιζω οτι εχουμε δικαιωμα υπογραφης οικοδομικων αδειων.

 

Κι εγω της ιδιας ειδικοτητας ειμαι και ετσι εχω ξεκινησει.

 

Υπαρχει δουλεια σε ιδιωτικα τοπογραφικα μονο μη πεσεις σε περιοχη που εχουν σακατεψει τις τιμες αλλοι συναδελφοι!!!!

 

Ελπιζω καποια μερα να ελεγχονται οι αμοιβες σε αυτον τον τομεα και να μη σπαει κανεις τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστοί σύντεχνοι ηρεμία γιατι βλέπω αλλαγές στο topic. Απαντήστε μια φορά αυτό που σας ρωτάνε, αντίληψη διαθέτετε γαμώτο!

 

Zakelina καλησπέρα. Είμαι σίγουρος οτι εάν ψάξεις στην ενότητα αυτή θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα πράματα. Αν πάλι όχι εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ .... :roll:

ελπίζω για καλύτερα πράγματα στο μέλλον.

δυστυχώς με αυτά που βλέπω μου έχουν κοπεί τα "φτερά"

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Zakelina και γω έργων υποδομής είμαι.

Οι περισσότεροι απόφοιτοι των έργων υποδομής Πατρών ( μιλάω για τη "φουρνιά" του 2000-2001) έχουν απορροφηθει στον ιδιωτικό τομέα και μάλιστα σε μέγαλες κατασκευαστικές εταιρίες:!: :!: :!: :!:

Αποφάσισε τι άκριβώς θες να κάνεις , που θες να δουλέψεις και μη μην απογοητεύσαι με αυτά που ακόυς :!: :!: :!:

Link to comment
Share on other sites

zakelina....αν μολις αποφοιτησες θα σου προτεινα να ασχοληθεις με ιδιωτικα τοπογραφικα. Ειναι κατι ευκολο και εχεις δικαιωμα υπογραφης.

Μπορείς να μπεις και σε καποιο προγραμμα για νεους ελευθερους επαγγελματιες του ΟΑΕΔ και με τα 12000 ευρω που δινουν να βγαλεις τα εξοδα για το γεωδαιτικο σταθμο.

Απο κει και περα το μονο σιγουρο ειναι οτι 3 χρονια απο τη στιγμη που πηρες πτυχιο μπορεις να γραφτεις στα μητρωα κατασκευαστων της νομαρχιας σου και να ασχοληθεις με κατασκευή δημοσιων εργων.

 

Δε νομιζω οτι εχουμε δικαιωμα υπογραφης οικοδομικων αδειων.

 

Κι εγω της ιδιας ειδικοτητας ειμαι και ετσι εχω ξεκινησει.

 

Υπαρχει δουλεια σε ιδιωτικα τοπογραφικα μονο μη πεσεις σε περιοχη που εχουν σακατεψει τις τιμες αλλοι συναδελφοι!!!!

 

Ελπιζω καποια μερα να ελεγχονται οι αμοιβες σε αυτον τον τομεα και να μη σπαει κανεις τις τιμες.

 

Και για να λέμε και τα πράγματα όπως γίνονται και να μην κρυβόμαστε με το μπάχαλο που υπάρχει έξω και οικοδομική άδεια (μέχρι δυόροφο) μπορείς να βγάλεις και 99% δεν θα σου πεί κανένας τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.