Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Εχουν καταργηθεί τα κατώτατα όρια. (**)
Το ανώτατο για την Α1 είναι 150.000€ (με γε+οε και απρόβλεπτα). Εχουν αυξηθεί για να "χρυσώσουν το χάπι" με την κατάργηση των κατώτατων.
Δεν βλέπω να έχεις πρόβλημα.
Η διακύρηξη δεν αναφέρει ποιες τάξεις μπορούν να συμετάσχουν ?

 

(**)

 

Με την παρ. 1 του άρθρου 59 του Ν. 4278/2014 («Φάροι, Στρατολογία και άλλες διατάξεις») καταργήθηκαν τα ανώτατα και κατώτατα όρια προϋπολογισµού δηµοσίων έργων και προεκτιµώµενων αµοιβών µελετών ανά κατηγορία και τάξη, µε βάση τα οποία είχαν δικαίωµα συµµετοχής στους αντίστοιχους διαγωνισµούς οι εγγεγραµµένοι στο Μ.Ε.ΕΠ. και στα Μητρώα Μελετητών και Εταιρειών Μελετών της Γ.Γ.∆.Ε..

Ωστόσο, µε τις διατάξεις του ιδίου ως άνω άρθρου, θεσπίσθηκε η εξής ουσιώδης διαφοροποίηση σχετικά µε τις έννοµες συνέπειες της εν λόγω συνολικής κατάργησης ανωτάτων και κατωτάτων ορίων: Για τα κατώτατα όρια ορίσθηκε ρητώς, στην παρ. 1 του άρθρου 59, ότι η κατάργησή τους έχει άµεση εφαρµογή και ισχύει και σε εκκρεµείς διαδικασίες ανάθεσης δηµοσίων έργων, µελετών και συναφών υπηρεσιών (ανοικτές, κλειστές και µε διαπραγµάτευση) στις οποίες δεν έχουν υποβληθεί προσφορές µέχρι τη δηµοσίευση του νόµου˙ αντιθέτως, στις παρ. 2 και 3 του αυτού ως άνω άρθρου ορίσθηκε, ότι η κατάργηση των ανωτάτων ορίων δεν ισχύει άµεσα, αλλά θα εξειδικευθεί και θα εφαρµοσθεί µε προεδρικό διάταγµα, µε το οποίο θα ρυθµίζονται όλα τα ζητήµατα που αφορούν την κατάρτιση και λειτουργία των νέων επίσηµων καταλόγων εγκεκριµένων οικονοµικών φορέων (ήτοι, µητρώων εργοληπτών και µελετητών). Εποµένως, η µόνη άµεσης ισχύος διάταξη είναι αυτή περί κατάργησης των κατωτάτων ορίων.

Η κατάργηση των κατωτάτων ορίων είναι άµεσης εφαρµογής και καταλαµβάνει και τις εκκρεµείς διαδικασίες στις οποίες δεν έχει υποβληθεί προσφορά µέχρι τη δηµοσίευση του Ν. 4278/2014. Ο Ν.4278/2014 δηµοσιεύθηκε την 4.8.2014, εποµένως σε όλες ανεξαιρέτως τις δηµοπρασίες δηµοσίων έργων που διενεργούνται µετά την ανωτέρω ηµεροµηνία δεν ισχύουν τα κατώτατα όρια.

 

Υπάρχει και η σχετική Εγκ.13 (Δ17α/06/90/ΦΝ433γ/20-8-2014) αν θες να δεις.

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ουαου.....ηξερα για την κατάργηση των κατωτάτων ορίων αλλά για αυξημένα νέα ανώτατα όρια δεν ήξερα.

 

.
Η διακύρηξη δεν αναφέρει ποιες τάξεις μπορούν να συμετάσχουν ?

 

Το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά μάλλον ο φίλος ψάχνεται για τυχόν...."μπαμπουριές".

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε πολλές διακηρύξεις τα αντιγράφουν από άλλες δν ξέρω εάν είναι σωστά. Εγώ ήξερα το α1 είναι μέχρι 90000 κ ότι τα κατώτατα όρια έχουν καταργηθεί για τα πτυχία πάνω από α1 που μπορούν να συμμετέχουν κ σε έργα μικρότερα από την τάξη τους. Σας επισυνάπτω τα σημεία της διακήρυξης που λέει για τα πτυχία απλά κάπου λέει για κοινοπραξία α1 και α1 που δν το έχω δει σε άλλες διακυρηξεις.

post-22282-0-34113000-1462265477_thumb.jpg

post-22282-0-88940900-1462265521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ασε λίγο να δω για τα ανώτερα γιατί έχω κάποιες αμφιβολίες κάπου το είχα dei εδώ στο forum αλλά θέλω να το τεκμηριώσω ... οπότε ίσως υπάρχει θέμα για τον συνάδελφο. ....

 

.... θα επανέλθω...

 

edit:

εδω το είχα δει αλλα΄θέλω να το επιβεβαιώσω.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όντως τα ανώτατα δεν έχουν αλλάξει sorry ( :sad: )... το γράφει η εγκ. 13. που είχα αναφέρει.

 

"Αντίθετα, οι διατάξεις που αφορούν στα ανώτατα όρια παραμένουν σε ισχύ και συνεπώς δεν επέρχονται σχετικές μεταβολές στον τρόπο διενέργειας των διαγωνισμών, μέχρι την έκδοση του προβλεπόμενου στην παρ. 2 του άρθρου 59 Προεδρικού Διατάγματος. Με το Διάταγμα αυτό θα ορισθεί ο χρόνος κατάργησης των ανωτάτων ορίων και θα καθοριστούν οι προϋποθέσεις συμμετοχής στις διαδικασίες ανάθεσης δημοσίων έργων και μελετών."

 

Για τα ανώτατα είχαν προταθεί αυτά .... αλλά ...

 

Για τα ανώτατα ισχύει η Εγκ-Δ17α/04/44/ΦΝ430/13/03

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκύκλιο που το γράψει ότι μπορούμε να πάμε πανως από το όριο 90000 του α1. Δες το αν μπορείς να βρεις κάτι. Εμένα με παραξενεύει γτ λέει α1 κ μετά λέει κοινοπραξίες α1 και α1.

2360_01092014.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ν.3669/08.Άρθρο 16 Καλούμενες στη δημοπρασία εργοληπτικές επιχειρήσεις - κοινοπραξίες
"[...]
10. Κοινοπραξίες εργοληπτικών επιχειρήσεων εγγεγραμμένων στην ίδια τάξη και κατηγορία έργου του Μ.Ε.ΕΠ. μέχρι και την πέμπτη τάξη, επιτρέπεται να αναλάβουν έργα προϋπολογισμού μεγαλύτερου από το ανώτατο όριο της τάξης τους μέχρι το είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) της διαφοράς μεταξύ του ανώτατου ορίου της τάξης τους και του ανώτατου ορίου της επόμενης τάξης, υπό την προϋπόθεση ότι τουλάχιστον δύο από τις επιχειρήσεις αυτές συμμετέχουν στην κατανομή της κατασκευής του έργου ή στα κέρδη και τις ζημίες της κοινοπραξίας, με ποσοστό τουλάχιστον τριάντα τοις εκατό (30%) η καθεμιά.
[...]

 

Αρα με κξια με 2 Α1 φτάνεις στα 142.500 που είχε γράψει πιο πάνω ο συνάδελφος.

 

Ενημερωτικά η αναβάθμιση των εργοληπτικών επιχειρήσεων (όταν συντρέχουν οι σχετικές προϋποθέσεις) είναι υποχρεωτική ακόμα κι αν δεν προβλέπεται στη διακήρυξη του έργου [ §7 Εγκ. ΕΔ2α/37/ΦΝ.294/60/11-4-85 (Ε. 60/85) Οδηγίες για την εφαρμογή νέων ορίων προϋπολογισμού έργων κατά τάξεις εργοληπτικών επιχειρήσεων κτλ.]

post-2272-0-32393000-1462268049_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ο 3669 προβλεπει αυξηση του ανωτατου οριου σε περιπτωσεις κ/ξ. Π.χ. Μπορει ο προυπολογισμος να αντιστοιχει σε ταξη α2, αλλα ταυτοχρονα να ειναι μεσα στα ορια της προσαυξησης του 25% της διαφορας α1-α2. Δες το προ προηγουμενο ποστ μου

 

 

Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο. Επειδη πλησιαζει η ωρα για τον 1ο λογαριασμο σε εργο που εχω αναλαβει, διαβαζω στην νομοθεσια οτι πρεπει να δυνταξω επιμετρητικα φυλλα. Υπαρχει καποιο template?

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ξέρω εάν με α1 μπορω να συμμετάσχω στην δημοπρασία με βάση αυτά που σας έστειλα. Το 90000 που ειναι το οριο του πτυχίου είναι χωρίς φπα εργολαβίκο όφελος απρόβλεπτα κλπ; γιατί σε αυτό που σας έστειλα είναι προυπολογισμος 73300 χωρις φπα και μαζί με όλα τα παραπάνω πάει 122000.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ξέρω εάν με α1 μπορω να συμμετάσχω στην δημοπρασία με βάση αυτά που σας έστειλα. Το 90000 που ειναι το οριο του πτυχίου είναι χωρίς φπα εργολαβίκο όφελος απρόβλεπτα κλπ; γιατί σε αυτό που σας έστειλα είναι προυπολογισμος 73300 χωρις φπα και μαζί με όλα τα παραπάνω πάει 122000.

 

Και σου απαντήσαμε παραπάνω. Το όρια για την Α1 ειναι ακόμη στα 90.000, συμπεριλαμβανομένων των πάντων εκτός ΦΠΑ.

 

Στην περίπτωση λοιπόν που ο διαγωνισμός ζητάει μία κατηγορία πτυχίου, τότε όχι, δεν μπορείς να κατέβεις μόνος σου στον διαγωνισμό, εκτός και αν κάνεις κ/ξια με άλλο Α1.

 

Εάν ο διαγωνισμός έχει περισσότερες των 1 κατηγοριών, τότε για να δεις αν μπορείς να συμμετέχεις τσεκάρεις τον π/υ που αντιστοιχεί στην κατηγορία που σε ενδιαφέρει.

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.