Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμέρισμα εν εσοχή-Υπαίθριος χώρος


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που με απασχολει και δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση........

Τακτοποιώ ημιυπαίθριο χώρο σε ρετιρέ εν εσοχή διαμέρισμα όπου ο ιδιοκτήτης τοποθέτησε στέγαστρο στον υπαίθριο χώρο που δημιουργείται λόγω κλιμάκωσης.......(δείτε και φωτο). Χρειάζεται συναίνεση και των άλλων ιδιοκτητών για την τακτοποίηση? Θεωρείται δηλ. ο υπαίθριος χώρος αυτός κοινόχρηστος?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ο χώρος που δημιουργείται από κλιμάκωση ορόφων ορίζεται ως υπαίθριος. Αλλά ενπάσει περιπτώσει μπορεί κάποιοις να μου δώσει μία απάντηση?

 

Συγνώμη για την φωτο αλλά δεν μπόρεσα να την επισυνάψω

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

επι πλέον

Υπάρχει πρόσβαση από κοιν/στο χώρο της πολυκατοικίας σου; (που δεν το φαντάζομαι δηλ)

Πιστεύω ότι ταράτσα σε περίπτωση κλιμ/τής κατασκευής πολ/κίας θεωρείται μόνο η τελευταία της

ταράτσα-δώμα η οποία έχει και πρόσβαση από το κοιν/στο κλιμ/σιο

Link to comment
Share on other sites

Στην σύσταση αναφέρονται τα θεμέλια, το δώμα κτλ αλλά δεν λεέι κάτι συγκεκριμένο για τον χώρο αυτόν. Βέβαια εάν κάποιος το θεωρήσει δώμα τότε η απάντηση δίνεται..............

Είναι διαμέρισμα εν εσοχή και δεν υπάρχει καμία είδους πρόσβαση από κάποιον κοινόχρηστο χώρο πέραν μόνο από το διαμέρισμα του πελάτη μου. Το όμορο διαμέρισμα έχει διαχωριστικό οπότε είναι αδύνατη η πρόσβαση.....Αυτός ο χώρος δηλ. αποτελεί και την βεράντα του διαμερίσματος του πελάτη μου........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την απάντηση την έδωσες μόνος σου "Αυτός ο χώρος δηλ. αποτελεί και την βεράντα του διαμερίσματος του πελάτη μου........"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Εφόσον υπάρχει παρόμοιο θέμα δημοσιεύω εδώ το ερώτημά μου:

 

Σε εσοχή του πέμπτου ορόφου έχουν συσταθεί δύο οριζόντιες, όπως φαίνεται και στο σκαρίφημα που επισυνάπτω. Εμένα με ενδιαφέρει το διαμέρισμα Δ1. Το εν λόγω διαμέρισμα είναι σύμφωνο με τις κατόψεις της άδειας. Ωστόσο ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει την βεράντα (όπως αναφέρεται στη σύσταση) έχοντας βγάλει ακόμα ένα δωμάτιο. Στην κάτοψη της άδειας φαίνεται μια ενιαία βεράντα, δίχως χωρίσματα, στην οποία έχουν πρόσβαση τα δύο διαμερίσματα αλλά και το πλατύσκαλο (κοινόχρηστος). Στην πραγματικότητα τα δύο διαμερίσματα έχουν οριοθετήσει τη βεράντα τους με χωρίσματα, αφήνοντας ένα κομμάτι στη μέση όπου και υπάρχει η πρόσβαση από το πλατύσκαλο καθώς και μια εξωτερική σκάλα (κινητή-ανοιγόμενη) μέσω της οποίας γίνεται η πρόσβαση στην ταράτσα (κοινόχρηστη βάσει συστασης). Στη σύσταση τώρα περιγράφονται για τον όροφο τα δύο διαμερίσματα, και ως κοινόχρηστοι μόνο το πλατύσκαλο, φρεάτιο ανελκυστήρα και το κλιμακοστάσιο. Για την ταράτσα περιγράφεται ότι η πρόσβαση γίνεται μέσω εξωτερικής σκάλας, απλά και λιτά. Εφόσον δεν αναφέρεται ως κοινόχρηστη η βεράντα τι πρέπει να κάνω για να προχωρήσω στη ρύθμιση από τη στιγμή που δεν φαίνεται σε κάποιο σχέδιο πως χωρίζονται; Μήπως να πάρω μόνο συναίνεση και του ιδιοκτήτη του Δ2 διαμερίσματος;

 

Ευχαριστώ για τις όποιες συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.