Μετάβαση στο περιεχόμενο

χρησικτησια κ καγκελα


Recommended Posts

καλησπερα,επειτα απο προβληματα που ειχα κ γω με τουσ καλουσ μου γειτονες αποφασισα να ζητησω τα φωτα σας!!!ειμαι ιδιοκτητησ μιας δυοροφης γωνιακης οικιας,απο τη μερια λοιπον που συνορευω με τον γειτονα επειτα απο καταμετρηση του μηχανικου μου διαπιστωθηκε οτι η αυλη που υπαρχει αναμεσα στο δικο μου σπιτι και στο δικο του,μασ ανηκει μιση μιση.καλως η κακως τοσα χρονια το συνολο της αυλης εκμεταλευεται απο τον γειτονα κ μονο!ετσι αποφασισα να διεκδικισω το μεριδιο γης που στην ουσια μου ανηκει(κατι που φαινεται και στα συμβολαια).σκεφτομαι λοιπον να προχωρησω στην τοποθετηση καγκελων τα οποια θα οριοθετουν το μεριδιο του καθενοσ!!θα ηθελα να σας ρωτησω αν μοθ πειτα αν χρειαζεται να ωγαλω ειδικη αδεια για την τοποθετηση των καγκελων και αν γενικα εχω καποιο προβλημα νομικο εφοσον τοσα χρονια δν εκμεταλλευομουν το μεριδιο μου!!ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

....αν γενικα εχω καποιο προβλημα νομικο...

 

πολλά έως πάρα πολλά..

και έξοδα πολλά έως πάρα πολλά με αβέβαια αποτελέσματα.

Θα στα πουν ο μηχανικός σου και ο δικηγόρος σου αναλυτικά που μπορούν να έχουν την πλήρη εικόνα της διαμορφωμένης κατάστασης και των τίτλων σας.

Link to comment
Share on other sites

Χρησικτησια δεν γινεται σε τμηματα οικοπεδου, γινεται σε ολοκληρα οικοπεδα. Με λιγα λογια, χρησικτησια σε τμημα οικοπεδου νοειται ως κατατμηση, και για εντος σχεδιου πρεπει και το τμημα που αποκοπτεται και το εναπομενον να ειναι αρτια στον κανονα, αν βρεθει υποθηκοφυλακας που να μεταγραψει τετοιο πραγμα τοτε πρεπει να παρεμβει εισαγγελεας, δεν χρειαζεται καν δικαστηριο, το συμβολαιο ειναι ακυρο. Ο τιτλος ιδιοκτησιας σε αυτη την περιπτωση υπερισχυει. Δεν μπορει ο αλλος λογω ελλειψης περιφραξης να επικαλεστει χρησικτησια, απο τη στιγμη που ενας συναδελφος μηχανικος καταφερε βασει σχεδιων κ τιτλων να οριοθετησει. Το ιδιο ευκολα επομενως μπορει να οριοθετησει ενας πραγματογνωμων.

 

Τωρα, η κατασκευη περιφραξης θελει αδεια, αλλα νομιζω οτι γινεται κ με μικρης κλιμακας. Φυσικα θελει και ΙΚΑ και τα λοιπα και τα λοιπα, αν κ οι σιδηρουργικες εργασιες ειναι στεγασμενο επαγγελμα, οποτε μπορει κ να τη βγαλεις καθαρη με 2-3 ενσημα= 150 ευρω

 

αυτα

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

επειδη ..."ποτέ μην λές ποτέ"

δες την ΑΠ 1873/2008...

 

δλδ.

αυτο που απαγορευει ο νομος ειναι η κατατμηση "δια μεταβιβασεως" τμηματος οικοπεδικού, η οποία οδηγει σε κατατμηση του οικοπεδου σε "μη αρτια" τμήματα δλδ. απαγορευει την δικαιοπραξία...- συμβόλαιο....

 

Ομως, η κτηση με χρησικτησια, δεν ειναι συμβαση, δεν ειναι συμβολαιο, ειναι κτηση με "πρωτότυπο " τρόποι κυριότητας...

Αρα,

.... έχεις πιθανο προβλημα...

..και πάς στον μηχανικό και στον δικηγορο σου..με την παραπανω απόφαση...

 

[κάνεις δλδ. ό,τι , ορθά, προανέφερε ο διδονις...με την καλημερα μου]

 

καλη συνέχεια...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1

 

ωστοσο συγκεκριμενα για εντος σχεδιου, αυτο που λες μου κανει εντυπωση. Επειδη βλεπω οτι εισαι νομικος, θα με ενδιεφερε να πεις τη γνωμη σου για τετοια περιπτωση. Οκ, σε Πραξη Εφαρμογης αυτο ειναι αδυνατον, ειναι σιγουρο. Σε παλαιο σχεδιο πολης ομως, ειναι δυνατο π.χ. να εχω τιτλο με συγκεκριμενα ορια και ο ομορος να κανει χρησικτησια π.χ. στον ακαλυπτο μου αν δεν ειναι περιφραγμενος? Και θα ηθελα τη γνωμη σου ΕΙΔΙΚΑ για την περιπτωση που υπαρχει και οικοδομικη αδεια με τα ορια του τιτλου!!

 

Την καλημερα μου κ τα σεβη μου.

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά, η χρησικτησία δεν ισχυει στην ΠΕ, γιατι ο ίδιος ο νομος το ορίζει ρητά.

 

Για το διικό σου θεμα, μια καλή κίνηση θα ήταν να συγκρίνεις τα τοπογραφικα των οικοπέδων στις δυο ΟΑ...

 

Ετσι θα ξερεις- κατ' αρχάς- πως έχει η πολεοδομικη κατασταση ...και απο τις δυο πλευρές...κι αν υπαρχει "επικάλυψη" και πότε χτισθηκαν οι οικοδομες

και απο πότε - και άν τυχόν- "κατέλαβε" ο γείτων δική "μας" λωριδα...

 

γιατι και αυτός [πιθανον έως βεβαιο ειναι οτι ] μιλάει για δικό "του" οικόπεδο και οτι εμείς είμαστε που θελουμε να του καταπατήσουμε την δική "του" λωρίδα...

 

Στα πραγματικα περιστατικά, εξεταζουμε ποιός εχει την νομή για 20 χρονια, αν ο αλλος ανέχθηκε την κατασταση για πανω απο 20χρονια,

τι είδους πραξεις νομής εγιναν...κλπκλπ.

Παντως δεν ειναι συνηθισμένο, μετα την εκδοση ΟΑ και την ανοικοδομηση, να "καταλαβει" ο γειτονας μια λουριδα...διοτι ηδη εχει "δείξει" το δικό του οικόπεδο... Κι αν θελησει να ισχυρισθεί μετα χρησικτησία σε λωριδα γης του γειτονα, θα πρεπει να δουμε αν συστηθηκε ΟΙ, ποιοί ειναι οι άλλοι συνιδιοκτήτες...αν επισυνεβη στο μεταξυ καποιος θανατος και ο κληρονομος "υπεισήλθε" στη θεση του αποβιώσαντα...κλπκλπ....

 

Αρα εφαρμόζεις τα τοπογραφικα και τους τιτλους και των δυο οικοπέδων και παιρνεις μια πραγματικη εικονα της ολης υποθεσης.

καλή συνεχεια

υγ

ο γειτων έχει ερωτηθει για όλα τα παραπανω?

τι θεση κραταει?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας,ο γειτονας εχει ενημερωθει για τη επιθυμια μου να φραξω αυτο το κομματι που μου ανηκει και ενω ξερει πως εχει αδικο προσπαθει με τραμπουκισμους και φοβερισμους να καταφερει να κρατησει κατι που δεν του ανηκει!!!

Link to comment
Share on other sites

αρα...

δεν μπορείς να αποφυγεις τα δικασττήρια...

Μηχανικός για το τοπογραφικό μερος, δικηγόρος για το νομικό και μαρτυρες για τα πραγματικά περιστατικά.

 

και

καλή συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.