Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις από ΠΜ για τοπογραφικές αποτυπώσεις


Recommended Posts

Mα συνάδελφε, ο έταιρος συνάδελφος μιλάει για τοπογραφικά διαγράμματα "απλά". Σίγουρα το "ο,τι προκύψει" που αναφέρει επίσης, μπορεί καλλιστα να μιλά για την περίπτωση τη δική σου, αλλά θαρρώ πως δε θα ξεκινήσει κανείς απο αυτά...

 

Υ.Γ. ασε που αν κρίνω απο 2 συναδέλφους, είναι απλήρωτοι από αρκετούς εργολάβους και δεν ειναι κατ'εμέ να παίρνεις τέτοιες δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλώς ανάφερα και μια άλλη προοπτική, που πρέπει να συνεκτιμήσει, αν προκύψει (που θα προκύψει) και είναι μονόδρομος το gps. Όσο για το Υ.Γ. έχεις δίκιο. Και εγώ και άλλοι καμιά εικοσαριά γνωστοί που δουλεύαμε μαζί, είναι απλήρωτοι 1,5 χρόνο. Και ένα γραφείο τοπογραφικό. Εγώ την έκανα νωρίς, οι άλλοι ...

Link to comment
Share on other sites

Συνηγορώ στην άποψη περί ενοικίασης. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μπορείς να βοηθηθείς στην αρχή. Δεν ξέρεις τι δουλειές και αν θα σου προκύψουν...

 

Είναι κρίμα να δώσεις 5-10-15 χιλιάρικα τα οποία δεν θα μπορείς να αποσβέσεις...

 

Πιο δύσκολο είναι κατά την γνώμη μου το τι θα κάνεις με λογισμικό στατικών π.χ. που πρέπει να αγοράσεις από το πρώτο στατικό των 300€ που θα σου τύχει....

Μετά θα σου τύχει ένα μεταλλικό και μετά μια δεξαμενούλα....

Άντε να αγοράσεις όλα αυτά τα προγράμματα...!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να μην ξεχνάς όμως ότι η σύνταξη ενός τοπογραφικού διαγράμματος δεν είναι τόσο απλή όσο νομίζεις (τις περισσότερες φορές τουλάχιστον).

Οπότε για κάποιον που γνωρίζει μόνο σκυρόδεμα , θα πρότεινα να διαβάσει και να συνεργαστεί με ένα τοπογράφο μηχανικό της περιοχής του (όπως είπε και ένας συνάδελφος παραπάνω), πριν μπει στο δίλημμα gps ή όχι.

Όπως και να έχει , σου εύχομαι καλές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές καλημέρες!!!

 

Άντε να αγοράσεις όλα αυτά τα προγράμματα...!!

 

Γιατί να τα αγοράσεις;; Οι εταιρίες πια έχουν αρχίσει να νοικιάζουν τα προγράμματά τους! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.