Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη καμινάδας ύψους 15m σε ψησταριά


 

Recommended Posts

Οι καμινάδες στις ταράτσες ψησταριών ή εστιατορίων για εξαερισμό που στηρίζονται σε μεταλλικά δικτυώματα γίνονται με κάποια μελέτη ή εμπειρικά?Κάποιοι βάζουνε και ένα σιδερά και τις φτιάχνει για αυτό το λέω.Στην πολεοδομία ζητάνε στατική μελέτη?Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάποιοι βάζουν ένα σιδερά και τις φτιάχνει, δεν μου φαίνεται σωστό, αν και είναι η πραγματικότητα στις περισσότερες ίσως περιπτώσεις. Μία στατική μελέτη θα εξασφάλιζε μεγαλύτερη ασφάλεια και κυρίως οικονομία. Ή μήπως όχι;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γινόμαστε υπερβολικοί;

Για τα πάντα θα λέγαμε ότι χρειάζεται στατική μελέτη. Στερέωση της εξωτερικής μονάδας ενός κλιματιστικού, στερέωση κεραίας ΤV, διαφημιστικής πινακίδας σε ιστό κ.λπ.

 

Για καμινάδα τζακιού από οπλισμένο σκυρόδεμα που ήταν πρόβολος 3μ μου ζήτησαν έναν έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν απάντησα τόσο καιρό αλλά ήμουνα στο συνέδριο.Συμφωνώ και εγώ οτι είναι υπερβολή απλά έλεγα μήπως χρειάζεται λόγω ύψους.Αφού δεν έχει κάνει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο ας ελπίσουμε οτι δεν θα είμαι ο πρώτος :???:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

nik διαφωνώ με την άποψη οτι δεν χρειάζεται.

έχω κάνει τέτοια καμινάδα ψησταριάς 10 μέτρα, δεν βγήκαν τιποτα φοβερά

πράματα στο δικτύωμα, αλλά στην στήριξη του ιστού. όταν μάλιστα η στήριξη

γίνεται απ' ευθείας πάνω σε μία πλάκα 12-15 εκ. με λίγο οπλισμό.

Η ανεμοφόρτιση είναι σημαντική. Στό συνέδριο μάλιστα υπήρξε και ανακοίνωση σχετικά με το θέμα. Τόμος ΙΙ σελ. 102

Τα εντατικά μεγέθη πχ. κατακ. φορτίο στην πλάκα 50 ΚΝ δεν είναι γιά το

στατικό αισθητήριο του μάστορα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε μια αντίστοιχη περίπτωση, υπάρχει ήδη καμινάδα ύψους 12μ. στηριζόμενη με μεταλλικό πύργο. Δίπλα στο εστιατόριο έγινε πολυκατοικία και τώρα αυτή πρέπει να ανέβει επιπλέον 12-15μ. για να ξεπεράσει την ταράτσα...Προτείνετε να στηριχθεί η υπόλοιπη καμινάδα με μεταλλική κατασκευή ή να στηριχθεί στον τοίχο της πολυκατοικίας και να ανέβει ψηλα? Θα υπάρχει θέμα μεταφοράς κραδασμών στην πολυκατοικία ή θέμα υγρομόνωσης των τοίχων της πολυκατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα απαιτηθει η συμφωνια των διπλανων για να ακουμπησεις πανω τους τη καμιναδα? πιστευεις οτι θα πουν ποτέ ναι?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ανάλογη εμπειρία, με προβληματίζει το ύψος της καμινάδας (>25m). Ακόμα και σε μεταλλικό πύργο να κατασκευαστεί ίσως χρειαστεί να στηριχτεί αυτός στη πολυκατοικία.

 

Χρειάζονται καλώδια που να τη συνδέουν με τη πλάκα στήριξης ;

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται στατικη μελετη κυριως τα φορτια ανεμου ναμην κανει buckling . Δες το σχετικο απο τον EC3. Βεβαι να εισαι σιγουρος οτι στην πολεοδομια δεν θα παρουν πρεφα τι τους λες.

Τι παχος ελασματος εχεις?

Αμα σου ζητησουν μελετη πες μοθνα σουθ στειλω ενα προγραμμα δικο μου. Βεβαια ειναι για μεγαλες κατακευες καμιναδες σιλο κλπ αλλα θα δεις περιπου τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.