Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές Δόμησης σε Δόμημα χωρίς άδεια


Recommended Posts

Συνάδελφοι Καλημέρα

 

Έχω την εξής περίπτωση :

Πελάτης μου έχτισε αυθαίρετο στέγαστρο ανεξάρτητο από την υπόλοιπη οικία χωρίς οικοδομική άδεια.

Στη συνέχεια κάποιος γείτονας του τον κατήγγειλε και ο πελάτης μου απευθύνθηκε σε εμένα για έκδοση άδειας.

 

Η απορία μου είναι αν επιτρέπεται η έκδοση άδειας, από τη στιγμή που υπάρχουν οι ελεγκτές δόμησης. Διότι οι ελεγκτές δόμησης οφείλουν να ελέγξουν την θεμελίωση της κατασκευής, η οποία προφανώς δεν ελέγθηκε αφού η κατασκευή έγινε παρανόμως.

 

Να διευκρινίσω ότι το δόμημα δεν απαιτεί ρευματοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

... απευθύνθηκε σε εμένα για έκδοση άδειας.

 

Αν νομιμοποιείται με άρθρο 22

δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

 

Φαντάζομαι πως εννοείς ότι η άδεια θα είναι άδεια νομιμοποίησης...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!

Αδειες νομιμοποίησης δεν ελέγχονται.

 

Μην μπερδεύεις άδεια ανέγερσης στην περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου έχτισε αυθαίρετο στέγαστρο ανεξάρτητο από την υπόλοιπη οικία χωρίς οικοδομική άδεια.

Στη συνέχεια κάποιος γείτονας του τον κατήγγειλε ...

 

...

...

 

Αφού έχει καταγγελία θα του έχουν επιβάλλει και πρόστιμο αυθαίρετου.

Κίνηση πρώτη

  • Ένταξη στον 4014/11 (αν η αυθαιρεσία έγινε προ 07/2011

Οπότε παγώνει το πρόστιμο που του επέβαλαν και πάει με τα του 4014

Κίνηση δεύτερη

  • Αν έχει τις πολεοδομικές προϋποθέσεις προχωρεί και σε νομιμοποίηση με το άρθρο 22 του ΓΟΚ85

Ανάλογα τι νομιμοποιηθεί και τι χρειαστεί να ταχτοποιηθεί θα του βγει το τελικό κουστουμάκι παραγγελία προς το κράτος.

Φυσικά ανάλογα με το ποιο κύκλο εργασιών που θα χρειαστεί θα έχει και τα ανάλογα κοστολόγια μηχανικού.

 

Αν πει εξυπνάδες ο ιδιοκτήτης ότι πιο πολλά θα του στοιχήσουν όλα αυτά από το πρόστιμο και δεν κάνει τίποτα άλλο, ενημέρωσε τον και το πρόστιμο έχει μπει και πρόστιμο διατηρησημοτητας θα έχει και θα είναι κατεδαφιστέο.

Η επιλογή δική του.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνάδελφοι άλλα δεν ήμουνα σαφής από την αρχή.

 

Ο δυνητικός πελάτης μου έχτισε το εν λόγω αυθαίρετο στις αρχές Αυγούστου 2012.

Την στιγμή δηλαδή που δεν μπορεί να ενταχθεί στον 4014/2011, αλλά και μετά την έναρξη ισχύος του 4030/2012.

Link to comment
Share on other sites

... άλλα δεν ήμουνα σαφής από την αρχή.

...

 

Συγγνώμη συνάδελφε αλλά με τόσες ασάφειες τσάμπα γράφαμε σενάρια και ο δυνητικός πελάτης σου θα καταλήξει μόνιμα αυθαιρετούχος και θα πληρώσει το πρόστιμο βοηθώντας την εθνική μας οικονομία.

 

Κάνε μια καλή ανάγνωση των ΓΟΚ, ΝΟΚ και 4014 και θα βρεις τις λύσεις. Υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη συνάδελφε αλλά με τόσες ασάφειες τσάμπα γράφαμε σενάρια και ο δυνητικός πελάτης σου θα καταλήξει μόνιμα αυθαιρετούχος και θα πληρώσει το πρόστιμο βοηθώντας την εθνική μας οικονομία.

 

Κάνε μια καλή ανάγνωση των ΓΟΚ, ΝΟΚ και 4014 και θα βρεις τις λύσεις. Υπάρχουν.

 

Συνάδελφε didonis, πρώτα απ'όλα ο δυνητικός πελάτης μου κατέληξε αυθαιρετούχος με δική του υπαιτιότητα και όχι δική μου.

Δευτερόν, η ασάφεια ήταν μία (περί του χρόνου ανέγερσης) και όχι τόσες, όπως εσύ σχολιάζεις.

Τρίτον, εσύ μπήκες στον κόπο να απαντήσεις, χωρίς να ζητήσεις περαιτέρω διευκρινήσεις. ( Σε ευχαριστώ για αυτό ούτως ή άλλως ).

Τέταρτον, ενώ μετά το δεύτερο post μου έγινα σαφής, εσυ συνεχίζεις να μου προτείνεις την ανάγνωση νόμων που δεν ισχύουν στην περίπτωση μου (ούτε ο 4014/2011 μπορεί να εφαρμοστεί, ούτε ο ΓΟΚ).

Πέμπτον, ένας από τους λόγους που υπάρχει το forum είναι για να μας διαφωτίζουν κάποιοι συνάδελφοι όταν δεν βρίσκουμε λύσεις. Προφανως έχει προηγηθεί η καλή ανάγνωση του ΝΟΚ και του 4030/2012, ωστόσο λύση δεν κατάφερα να βρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση και με τον ΓΟΚ άρθρο 22 αλλά και με τον ΝΟΚ άρθρο 4 παρ.6 , αυθαίρετο το οποίο τηρεί τις πολεοδομικές διατάξεις (τις τώρα ή τότε) μπορεί να νομιμοποιηθεί με την έκδοση άδειας οικοδομής (ΓΟΚ) ή δόμησης (ΝΟΚ).

 

Αυτό που είναι προς συζήτηση είναι

 

α. αν περνάει ελεγκτής δόμησης στην νομιμοποίηση .

β.το τι πρόστιμο θα πληρώσει για την νομιμοποίηση καθώς είναι κατασκευή μετά τον 7/2011.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτό που είναι προς συζήτηση είναι

 

α. αν περνάει ελεγκτής δόμησης στην νομιμοποίηση .

β.το τι πρόστιμο θα πληρώσει για την νομιμοποίηση καθώς είναι κατασκευή μετά τον 7/2011.

 

Συνάδελφε avgoust σε σχέση με το πρώτο ερώτημα σου, δεν έχω και εγώ κάποια απάντηση.

Στο δεύτερο ερώτημα σου, σχετικά με το ύψος του πρόστιμου νομιμοποίησης, αυτό είναι το 30% της αντικειμενικής αξίας του δομήματος.

Δηλαδή : Πρόστιμο = (τετραγωνικά μέτρα αυθαιρέτου) x (τιμή ζώνης) x 30%. Το αξιοσημείωτο επίσης είναι ότι δεν λαμβάνεται υπόψη το είδος και η χρήση του αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.