Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση θεμελίωσης τοιχίων υπογείου


 
sovatzou

Recommended Posts

Ανοιχτός αρμός -> εφελυσμός.

 

Εφελκυσμός που;;; Παρότι δεν έχω βρεθεί ποτέ σε επιχωμάτωση, λες ότι έριχνε η καρότσα το χώμα κ αυτό αντί να έρθει σε επαφή με το τοιχείο καθόταν κάποιους πόντους παραπίσω;;; 'Η ότι ήρθε σε επαφή κ μετά από κάποιο χρονικό διάστημα έβλεπες αρμό;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφελκυσμός που;;;

Στο Ζ=0.00 δηλ. στην επίπεδη επιφάνεια επαφή εδάφους τοίχου. Εκεί μπορούσα να δώ, όχι 3 μέτρα πιο κάτω.

Ανοιχτός αρμός -> εφελυσμός.

Δεν μπορείς να μιλήσεις στην συγκεκριμένη περίπτωση για ρωγμή. Στην διεπιφάνεια δύο διαφορετικών υλικών μιλάμε για εμφάνιση αρμού. Και το ότι ρωγμή ή αρμός (αποκόληση επιφανειών) εμφανίζεται στην διεύθυνση της κύριας εφελκυστικής τάσης είναι προπαίδεια δημοτικού.

λες ότι έριχνε η καρότσα το χώμα κ αυτό αντί να έρθει σε επαφή με το τοιχείο καθόταν κάποιους πόντους παραπίσω;

Εγώ είπα αυτό

Είχα παρατηρήσει σε πάμπολες περιπτώσεις την επιχωμάτωση των περιμετρικών τοιχείων υπογείου, να κάνει ανοιχτό αρμό ακριβώς στην διεπιφάνεια με το μπετό.

Σε τελειωμένη κατάσταση αρκετό καιρό, πολούς μηνες μετά το μπάζωμα και συμπύκνωση. Δεν μίλησα για φορτηγά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να πω ότι στο ποστ αυτό και η κόντρα που υπήρξε ή υπάρχει ακόμα στα τεχνικά ζητήματα είναι η καλύτερη διαφήμιση της αξίας σας (όλων όσων έχετε συμμετάσχει) ως Πολιτικοί Μηχανικοί.

 

Αξίζει ιδιαίτερα για όλους τους από εμάς απλά ελαφρά «στατικίζοντες» ότι δεν επαρκεί να έχεις κάποιους ετοίμους υπολογιστικούς αλγορίθμους ή παραδοχές σε προγράμματα για να υπάρχει η σε βάθος αντιμετώπιση της συμπεριφοράς των κτισμάτων.

 

Ακόμα και οι διαφορετικές προσεγγίσεις, απόψεις, λύσεις που με προσωπική κόντρα εξελίσσονταν μερικές φορές, νομίζω ότι και αυτό είναι διαφήμιση της ιδιότητας σας και του πάθους σας για το αντικείμενο σας.

 

Εμένα προσωπικά μου αποδείξατε άλλη μια φορά για την μεγάλη αξία σας ως Πολιτικοί Μηχανικοί στο αντικείμενο σας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μαν, από αυτά που γράφεις...κατέληξες ότι υπάρχουν ενεργητικές ωθήσεις;;;

 

Εγώ διαφωνώ, αλλά ακόμα κι αν υπάρχουν για σένα, εφόσον είναι ευμενέστερες των ουδετέρων γιατί θα τις βάλεις;;;;

 

Εδώ τα πάντα πλέον γίνονται επί του δυσμενέστερου κ κυνηγάς να γλυτώσεις ωθήσεις γαιών στα 3,5 (!!!!!!!) μέτρα ύψος, στα υπόγεια που δεν έχουν πάθει ποτέ τίποτα;!

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Didonis

Στο post http://www.michanikos.gr/topic/30663-%ce%a0%cf%81%ce%bf%cf%83%ce%bf%ce%bc%ce%bf%ce%af%cf%89%cf%83%ce%b7-%ce%b8%ce%b5%ce%bc%ce%b5%ce%bb%ce%af%cf%89%cf%83%ce%b7%cf%82-%cf%84%ce%bf%ce%b9%cf%87%ce%af%cf%89%ce%bd-%cf%85%cf%80%ce%bf%ce%b3%ce%b5%ce%af%ce%bf%cf%85/page__view__findpost__p__476460

είχα την καθιερωμένη βεβαιότητα. Σαν μηχανικός και αφού σκέφτηκα εξέφρασα έναν προβληματισμό και από εδαφομηχανική σκοπιά. Μήπως και εγώ έκανα λάθος; (μετά 30 χρόνια) Μήπως κάποιος πιο έμπειρος στο αντκείμενο θα βοηθουσε;

nik

Πολλές φορές είχα παρατηρήσει αποκόλληση του εδάφους από το τοιχείο υπογείου, της τάξης του μισού εκατοστού στην επιφάνεια, μετά πολύ καιρό. Σαν υλικό επιχωμάτωσης τα συνιθισμένα συνεκτικά γαιώδη από την εκσκαφή μετά από διαλογή. Αυτή η αποκόλληση μπορεί να γίνει μόνο όταν αναπτύσονται παθητικές ωθήσεις (δες διαγράμματα παθητικών ωθήσεων κατά Rankine σε συνεκτικά εδάφη).

μαν, από αυτά που γράφεις...κατέληξες ότι υπάρχουν ενεργητικές ωθήσεις;;;

 

Εγώ διαφωνώ, αλλά ακόμα κι αν υπάρχουν για σένα, εφόσον είναι ευμενέστερες των ουδετέρων γιατί θα τις βάλεις;;;;

 

Εδώ τα πάντα πλέον γίνονται επί του δυσμενέστερου κ κυνηγάς να γλυτώσεις ωθήσεις γαιών στα 3,5 (!!!!!!!) μέτρα ύψος, στα υπόγεια που δεν έχουν πάθει ποτέ τίποτα;!

Εδώ μαζί σου +10ν

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές είχα παρατηρήσει αποκόλληση του εδάφους από το τοιχείο υπογείου, της τάξης του μισού εκατοστού στην επιφάνεια, μετά πολύ καιρό.........Αυτή η αποκόλληση μπορεί να γίνει μόνο όταν αναπτύσονται παθητικές ωθήσεις (δες διαγράμματα παθητικών ωθήσεων κατά Rankine σε συνεκτικά εδάφη).

 

E, θα ήταν μόνο στην επιφάνεια....δεν παίζει να έγιναν από παθητικές ωθήσεις με τίποτα. Για να συμβούν παθητικές ωθήσεις πρέπει να έχει οριζόντια μετακίνηση η οροφή υπογείου (που δεν έχει) ή να ολίσθησε όλο το κτήριο προς την επίχωση.........αλλά πρώτα, θα είχες δει την ανωδομή στα εξ ων συνετέθη λίγα μέτρα πιο πέρα από το υπόγειο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θυμάμαι αυτό το διάγραμμα μαν21, προφανώς θα ισχύει (για κορεσμένες αργίλους είναι;; )....αλλά για να γίνει όπως είπες, πρέπει να αναπτυχθούν παθητικές ωθήσεις...από πού θα αναπτυχθούν αυτές;

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

προφανώς θα ισχύει (για κορεσμένες αργίλους είναι;; )

Ναι, στην αντίθετη περίπτωση:

post-28760-0-47038200-1347540436_thumb.jpg

από πού θα αναπτυχθούν αυτές;

Από μετακίνηση (βιβλιογραφικά) 0,1-2% του ύψους τοίχου, όπως γνωρίζουμε

Αλλά το θέμα μας είναι: όταν σ'νο<2c/Ka1/2 τότε θα δημιουργηθεί ρωγμή στην διεπιφάνεια, λόγω αδυναμίας ανάλυψης εφαλκυστικών τάσεων.

Η δημιουργία ρωγμής είναι ικανή συνθήκη να συμπεράνουμε οτι δημιουργήθηκε κατάσταση ανάπτυξης ενεργητικής ώθησης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.