Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Δε δικαιολογουνται ολες οι ΑΠΥ ολων των επαγγελματιων...

Πως μπορει να δικαιολογησει ως επαγγελματικο εξοδο την εκδοση ΠΕΑ ενας υδραυλικος φερ ειπειν?

 

προφανώς εννοεί την έκδοση ΠΕΑ σε περιπτώσεις που ΜΠΟΡΕΙ να καταχωρηθεί ως επαγγελματικό έξοδο....

 

π.χ. έκδοση ΠΕΑ για ακίνητο προς πώληση από κατασκευαστική εταιρεία....ή για ακίνητο προς ενοικίαση από εταιρεία εκμετάλλευσης ακινήτων... κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χρειάζεται όταν βγάζεις άδεια,

χρειάζεται όταν έχεις να εισπράξεις λεφτά από το δημόσιο

χρειάζεται όταν θέλεις να θεωρήσεις βιβλία και στοιχεία στην Δ.Ο.Υ.

χρειάζεται για να έχεις θεωρημένο βιβλιάριο Υγείας, π.χ. εγώ με 268,32x2 (που θα πάει όσο πάει) το χρόνο έχω υπηρεσίες υγείας για εμένα, τη γυναίκα μου και τα 2 μου παιδιά. Αν και ακούγεται ότι κάνοντας ένα τσαμπουκά, σου το θεωρούν και χωρίς να έχεις πληρώσει.

 

Άμα ασφαλίσεις προστατευόμενα μέλη, σύζηγο ή/και παιδιά, αυξάνονται οι εισφορές σε σχέση με το αν είσαι μόνος σου ασφαλισμένος?

Link to comment
Share on other sites

οχι

 

γιαυτο συναδελφοι που οι γυναικες τους ειναι μηχανικοι πιθανοτατα θα απραδωσουν σφραγιδες....απλα ο ενας δεν θα απρει συνταξη

Link to comment
Share on other sites

Κανείς από τους 2 δε θα πάρει σύνταξη.

Απλά πρέπει να αποφασίσουν:

ποιος δε θα πάρει σύνταξη λόγω της δικής τους απόφασης (αυτός που θα διαγραφεί)

ποιος δε θα πάρει σύνταξη γιατί δε θα υπάρχει ταμείο να τη δώσει.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δε δικαιολογουνται ολες οι ΑΠΥ ολων των επαγγελματιων...

Πως μπορει να δικαιολογησει ως επαγγελματικο εξοδο την εκδοση ΠΕΑ ενας υδραυλικος φερ ειπειν?

 

Δεν είπα πως η απόδειξη για ΠΕΑ περνάει ως επαγγελματικό έξοδο, αν και μου έχουν τύχει και εταιρείες διαχείρισης που το περνάνε.

 

Το ΠΕΑ απαιτεί απόδειξη λόγω του συστήματος αμοιβών. Για να εκδοθεί το κάθε ΠΕΑ περνάμε κωδικό αμοιβής από το ΤΕΕ. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει έλεγχος αν έχει κοπεί απόδειξη ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν στα λέω καλά και στο άλλο νήμα? Πάω για αλλαγή ολοταχώς....Δεν υπάρχει περίπτωση.... Οσοι παραμείνετε στον χώρο καλή τύχη.. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.