Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσκυρούμενο τμήμα και έκδοση άδειας δόμησης


Recommended Posts

με την υποθεση εργασιας οτι "δεν" εχει πληρωθει το προσκυρουμενο και παραμενει στην ιδιοκτησια του "δημου"

 

αν σημερα ο ιδιοκτητης του "προσφυγικού" θελήσει να το πουλησει,

τι θα έγραφε ο μηχανικός στην δήλωση του 651 ?

 

α] ειναι αρτιο και οικοδομησιμο με το αρθρ. 8?

 

2] ειναι αρτιο και θα καταστει οικοδομήσιμο μετα την προσκυρωση τμηματος.....αβγδα... εκ της υπ' αριθ....πραξης εφαρμογής???

 

καλημερα σε ολους

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι θα βεβαιώνω πως είναι άρτιο και οικοδομήσιμο όπως παραχωρήθηκε (το α δηλαδή)

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα

να ρωτήσω κι εγώ κάτι που αφορά προσκυρούμενο τμήμα, αλλά είναι άσχετο με την παραπάνω συζήτηση.

Σε οικόπεδο που ανήκει εξ'αδιαιρέτου σε 4 ιδιοκτήτες (με υφιστάμνενες οικοδομές) έγινε αναγκαστική προσκύρωση (έχουν πληρώσει, έχει μεταγραφεί, όλα τζετ) διπλανού οικοπέδου λόγω ρυμοτομίας πάλι εξ' αδιαιρέτου με τα ίδια ποσοστά, χωρίς όμως να προσδιορίζεται ποιο κομμάτι "παίρνει" ο κάθε συνιδιοκτήτης.

Ένας εκ των ιδιοκτητών του αρχικού οικοπέδου (ο πελάτης μου) έβγαλε ΟΑ για να μετατρέψει την πυλωτή της οικοδομής του σε κατοικία. Συνυπολόγησε λοιπόν στα τετραγωνικά που δικαιούται να οικοδομήσει και αυτά που του αναλογούν από το προσκυρωθέν οικόπεδο και ΔΕΝ τα υπερέβη. Έρχεται τώρα ο ιδιοκτήτης άλλου τμήματος και του κάνει μήνυση ότι χρησιμοποίησε παραπάνω τετραγωνικά από αυτά που δικαιούται, αιτιολογώντας ότι θεώρησε ο πελάτης μου πως το προσκυρωθέν του ανήκει (βέβαια, στην αγωγή του τα λεέι πολύ ασαφή και μπερδεμένα).

Επίσης, επειδή έχουν γίνει διαμορφώσεις στο προσκυρωθέν λόγω κλίσης του οικοπέδου και λόγω περίφραξης, του ζητάει να τις κατεδαφίσει γιατί θα έπρεπε να είχε τη συναίνεσή του για να τις κάνει (και έχει δίκιο εδώ που τα λέμε). Το φάουλ του πελάτη μου βέβαια είναι ότι στο τοπογραφικό της ΟΑ αναφέρει ότι είναι μοναδικός ιδιοκτήτης του όλου γηπέδου, αλλά δεν έχει χρησιμοποιήσει σίγουρα τετραγωνικά που δεν του αναλογούν. 

Ρωτάω: Υπάρχει κάποιο "μυστικό" με τα προσκυρωθέντα το οποίο μου διαφεύγει; Επίσης, ένεκα και του 4178, αν ο ένας ιδιοκτήτης έχει παραβάσεις στο τμήμα που του αναλογεί και τις ρυθμίσει, δεν επηρεάζονται οι άλλοι συνιδιοκτήτες, σωστά;

Θα προσπαθήσω να επανέλθω με σκαρίφημα.

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτη η συζητηση

http://www.michanikos.gr/topic/47032-Αγορά-προσκυρούμενης-δημοτικής-έκτασης-από-οι/?p=862521

 

και, οπως φαινεται, ο δικος σου εκανε ό,τι ηθελε

και κακως του εδωσαν αδεια, αφου ηταν εξ αδιαιρετου....επρεπε να ελεγξουν στην ΥΔΟΜ το ιδιοκτησιακο...

 

με βαση οσα λες, μαλλον εχει γινει συσταση καθετης και μετα εγινε η προσκυρωση.

βαλε ενα απλο σκαριφημα

και

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω οικόπεδο άρτιο. Όμορα ένα μη άρτιο που προσκυρώθηκε στο δικό μου και ένα οικοδομήσιμο με το άρθρο 25.

 

Τώρα εχω οικοδομήσιμο οικόπεδο;

 

Γενικώς: οταν έχουμε ως όμορο μη άρτιο αλλα οικοδομήσιμο οικόπεδο, έχουμε οικοδομησιμότητα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.