Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσκυρούμενο τμήμα και έκδοση άδειας δόμησης


Recommended Posts

Σε οικόπεδο πρώην προσφυγικού συνοικισμού έχει γίνει πράξη προσκύρωσης, η οποία προσκυρώνει τμήμα που δημιουργεί στο οικόπεδο πρόσωπο σε δρόμο. Η πράξη προσκύρωσης έχει γίνει το έτος 1978 αλλά ο ιδιοκτήτης δεν έχει καταβάλει την εισφορά σε χρήμα. Τέλος σημειώνω πως χωρίς το προσκυρωθέν τμήμα το οικόπεδο είναι "τυφλό".

 

Το εν λόγω οικόπεδο έχει αρτιότητα ως παραχωρηθέν προσφυγικό, χωρίς απαίτηση προσώπου σε δρόμο;

Μπορώ να προχωρήσω σε έκδοση άδειας δόμησης;

 

Ευχαριστώ.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

η προσκυρωση, ειναι οτι τμημα διπλανου οικοπεδου προστιθεται στο "υπερ ού η απαλλοτρίωση"

και αποζημιωνεται με τιμη μοναδος αποζημιωσης που οριζεται δικαστικά...αν δεν τα βρουν μεταξυ τους οι ενδιαφερόμενοι...

[λες εισφορα σε χρημα, που ανηκει στις πραξεις εφαρμογής ... υποθετω εκ παραδρομης...]...

Κατα την έκδοση ΟΑ θα σου ζητησουν να αναγραψεις αν υπαρχουν εκκρεμότητες απο πραξεις τακτοποίησης...

" Νομιζω" οτι μπορεις να χτισεις και χωρις την προσκυρωση, αλλά δεν θα μπορεις να βγαλεις απο εκει παραθυρα...αλλα λες οτι χωρις το το προσκυρωθεν ειναι "τυφλο"...αρα δεν χτιζει.....δξ....

υγ

ποσο δυσκολο ειναι να ελθουν σε συννενόηση μεταξυ τους

ή να προχωρησουν σε προσωρινη τιμη μοναδας...???

τα λέμε...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το προκσυρούμενο είναι κοινόχρηστο. Εισφορά σε χρήμα... μιλάω για αποζημίωση.

 

Επισυνάπτω και εικόνα.

OT175_2207___ΠΡΟΣΚΥΡΟΥΜΕΝΟ ΤΜΗΜΑ Model (1).pdf

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Εκμεταλλεύομαι το θέμα του topic για να ρωτήσω ποιός είναι ο τρόπος (και ο τόπος) αναζήτησης των πράξεων προσκύρωσης.

Όλα αυτά μετά από τηλεφώνημα-μετεωρίτη πελάτη, ότι ο όμορος του έχει "πάρει" με προσκύρωση ένα τμήμα του οικοπέδου του, έχει βγάλει Ο.Α. και έχει οικοδομήσει κανονικά ενώ δεν έχει πληρώσει κανένα χρηματικό αντίτιμο σχετικά με τη προσκύρωση προς εκείνον.

 

Δυστυχώς έχω ελάχιστα στοιχεία διαθέσιμα μιας και όλα αυτά ειπώθηκαν τηλεφωνικά και αναζητώ γενικές γραμμές για να ξεκινήσω τη διερεύνηση.

Συγνώμη για το εμβόλιμο, ας μετακινηθεί εάν χαλάει τη ροή του topic.

Link to comment
Share on other sites

αρα εχεις ενα προσκυρουμενο με στοιχεια αβγδα

και πρεπει να πληρωθει η αποζημιωση

Στο τοπογραφικο της ΠΤ αναγραφεται ο "φαινόμενος ιδιοκτήτης" και δικαιουχος της αποζημιωσης

Μπορει να ειναι και η Προνοια.

ή αφου το λες "κοινοχρηστο" ίσως και ο Δημος...δξ...

Αρα, αναζητατε τον δικαιουχο...αν τα βρισκετε καλώς...

αν δεν τα βρισκετε ή αν δεν "τόν" βρισκετε γιατι ειναι εξαφανισμενος.., πατε δικαστηριο οριζεται προσωρινη τιμη μοναδος την παρακαταθετετε και βγαζετε ΟΑ.

..

Εχει και ωραιο προσωπο το οικόπεδο και είναι και σε δρομο με νησιδα και ολα τα καλα του...

καλη συνεχεια

και καλες δουλειές...

 

φιλε ιωάννη,

 

θα δεις την ΟΑ του γειτονα

τι γραφει για τους ορους δομησης...και αν εχει υποχρεωσεις απο ΠΤ...

Και στην Πολεοδομια, στο αντιστοιχο τμημα, την ή τις ΠΤ που αναγραφονται οτι υπαρχουν στην περιοχή που σε ενδιαφερει.., παιρνεις τα λεκτικα και τα βλεπειςς όλα..

καλο βραδυ σε όλους

 

αρχισε το ματς...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι, αφού είναι γνωστή η πράξη με την οποία έγινε η αγορά του τμήματος ( 7/1978 όπως βλέπω στο τοπογραφικό ) πως έγινε και μεταγράφηκε αυτή η πράξη εάν δεν καταβλήθηκε το αντίτιμο ? Φαντάζομαι πως ήταν συμβολαιογραφική πράξη μεταξύ του Δήμου (?) και του ιδιοκτήτη.

Yian, αναζητάς στην αρμόδια πολεοδομία τον αντίστοιχο φάκελο πράξης προσκύρωσης/αναλογισμού/ τακτοποίησης που αφορά το Ο.Τ. σου. Εάν έχει γίνει με συμφωνία μεταξύ των εμπλεκομένων πρέπει να εξετάσεις του τίτλους με τους οποίους έγινε η μεταβίβαση του τμήματος.

Δημήτρη, καλησπέρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, δεν γνωρίζω αν μεταγράφηκε αυτή η πράξη... Έχω ένα παλαιό τίτλο.

Έχω ετοιμάσει το Δ.Κ. και χρησιμοποιώ το εμβαδόν του αρχικού οικοπέδου, όπως παραχωρήθηκε, ελπίζοντας πως δε θα μου ζητηθεί να προσκομίσω αποδεικτικά της καταβολής αποζημίωσης για το προσκυρούμενο τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι δόμησης τι απαίτηση προσώπου έχουν? Παράξενο μου φαίνεται να μην θέτουν απαίτηση προσώπου ακόμα και εάν είναι από παραχώρηση το οικόπεδο..

Link to comment
Share on other sites

14 μέτρα, δεν ξέρω αν έχει νόημα γιατί και κατά ΝΟΚ πρέπει αν είναι άρτιο οικοδομήσιμο όπως παραχωρήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι δεν θα μπορέσεις να προχωρήσεις αν δεν αποζημιώσεις το κοινόχρηστο δηλαδή αν δεν τελεσιδικήσει η πράξη τακτ/σης

επειδή είναι μεν άρτιο και οικοδομήσιμο το αρχικό σου οικόπεδο (αφού παλιά είχε πρόσωπο σε κοιν/στο) αλλά μεσολάβησε πλέον και η αναγκαστική προσκύρωση λόγω τακτ/σης μετά το νέο σ.π

 

υ.γ

εξ’ άλλου φαντάζομαι ότι θα σου είναι γνωστό ότι πάντα η προσκύρωση γίνεται σε άρτιο

Επομένως έτσι σε θεωρούν αρχικά αλλά λόγω της τακτοποίησης με αναγκαστική προσκύρωση θα πρέπει να αποζημιώσεις για να καταστείς και οικοδομήσιμος

 

Υπόψη επίσης ότι επειδή αποζ/νεις Δήμο προφανώς η διαδικασία της μπορεί να λήξει γρήγορα (με πρωτόδικη απόφαση-χωρίς μεσολάβηση εφετείου) εκτός και αν τύχεις σε κανένα μ... δικηγόρο και θέλει να πάρει κανά 2 φορές αμοιβή

Επομένως δες ποιό δικηγόρο θα βάλει η Δημαρχεία στην υπόθεσή σου και καταλαβαίνεις τώρα μη στα λέω δημόσια

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.