Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


Recommended Posts

δεν μπορείς να χορηγήσεις βεβαίωση χώρου κ. χρήσης διότι η υφιστάμενη κατάσταση (ενιαίος χώρος πλέον) δεν συμφωνεί με τα εγκεκριμένα σχέδια. Δες το ενδεχόμενο να τα υπάγεις σε ρύθμιση για διαφορετική διαμερισμάτωση στο ν. 4178/013

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παύλο

καλημέρα

Με δεδομένο ότι δύνανται να συνενωθούν όμορα καταστήματα (διαφορετικών ιδιοκτητών)

ΦΕΚ Τ.Α.Α-Πολ Θεμ του 2012

Άρθρο 1

α) Μετά την παρ. 9 του άρθρου 10 του Κτιριοδομικού Κανονισμού, προστίθεται νέα παράγραφος 10 ως

εξής:

«10. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται η διάνοιξη ανοιγμάτων σε εξωτερικούς τοίχους νομίμως υφιστάμενων κτιρίων

κατασκευασμένων σε επαφή με το κοινό όριο οικοπέδων, για τη λειτουργική συνένωση χώρων τους, εφ’

όσον:

1. δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές και κτιριοδομικές διατάξεις,

2. δεν δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης κατά το άρθρο 5 του ΓΟΚ,

3. δεν θίγεται η στατική επάρκεια των κτιρίων στα οποία ανήκουν οι χώροι που συνενώνονται λειτουργικά,

4. εξασφαλίζονται οι απαιτούμενες συναινέσεις των ιδιοκτητών για κάθε έναν από τους συνεννούμενους

χώρους,

Η λειτουργική συνένωση γίνεται μετά από έκδοση έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας, σύμφωνα

με την Αποφ. 5219/04 (ΦΕΚ 114/Δ/17−2−04).

Οι ιδιοκτήτες των χώρων που συνενώνονται δεν απαλλάσσονται από τυχόν φορολογικές επιβαρύνσεις, τέλη

και εισφορές που προκύπτουν από τη λειτουργική συνένωση. Δεν απαλλάσσονται επίσης από τυχόν απαιτήσεις

που σχετίζονται με τη λειτουργία τους, όπως αυτές καθορίζονται κατά περίπτωση από τον φορέα τους.»

 

Δεν θα συμφωνήσω  απόλυτα μαζί σου

πιστεύοντας ότι μπορεί να εκδοθεί Ε.Ε.Μ.Κ και για αυτές τις περιπτώσεις (του ιδίου ιδιοκτήτη)

Πως το κρίνεις;;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Εάν τον ιατρικό σύλλογο τον ενδιαφέρει η νομιμότητα του χώρου δεν θα ζητούσε και την κάτοψη της οικοδομικής άδειας και όχι απλά μια αποτύπωση του χώρου;Τυπικά ο χώρος παραμένει κύριας χρήσης διότι δεν επηρρεάζεται από την διαφορετική διαμερισμάτωση και οι χρήσεις το ίδιο.Εκτός και αν ερμηνεύω λάθος την βεβαίωση που ζητάει ο σύλλογος.

 

ΚΑΝΑ θα ήθελα να ισχύει αυτό που λές αλλά δυστυχώς ισχύει για διαμερίσματα σε ξεχωριστά όμορα κτίσματα.Επίσης ο γιατρός έκανε τα συμβόλαια το καλοκαίρι του 2013 άρα δε γίνεται να μπεί στον 4178.

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

γιατί μιλάς μόνο για διαμερίσματα;

Από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα; 

 

(Υπόψη ότι ισχύει και για διαμερίσματα και για καταστήματα)

Link to comment
Share on other sites

Παύλο

καλημέρα

Με δεδομένο ότι δύνανται να συνενωθούν όμορα καταστήματα (διαφορετικών ιδιοκτητών)

ΦΕΚ Τ.Α.Α-Πολ Θεμ του 2012

Άρθρο 1

α) Μετά την παρ. 9 του άρθρου 10 του Κτιριοδομικού Κανονισμού, προστίθεται νέα παράγραφος 10 ως

εξής:

«10. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται η διάνοιξη ανοιγμάτων σε εξωτερικούς τοίχους νομίμως υφιστάμενων κτιρίων

κατασκευασμένων σε επαφή με το κοινό όριο οικοπέδων, για τη λειτουργική συνένωση χώρων τους,

 

Λάθος διατύπωση το σωστό είναι 'χώρους' 'οχι διαμερίσματα που έγραψα.

Αλλά λέω πως δεν ισχύει στην περιπτωσή μου διότι το ΦΕΚ αναφέρει εξωτερικούς τοίχους κατασκευασμένους σε επαφή με το κοινό όριο οικοπέδων.Καταλάβαίνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

 Αγαπητέ

Δεν καταλαβαίνεις λάθος 

(χώροι είναι και τα διαμερίσματα και τα γραφεία και τα καταστήματα)

Αλλά γενικά με το μήνυμά μου θέλω να τονίσω και να πω ότι

 

"Κάτι που επιτρέπεται (δηλ η ενοποίηση  καταστημάτων -όπως είναι η περίπτωση η δική σου)

από τον κτιριοδομικό κανονισμό ακόμη και μεταξύ όμορων  οικοδομών  και εντελώς ξένων ιδιοκτητών

 

πως είναι  δυνατόν (αυτό το ίδιο δηλ η συνένωση καταστημάτων) να μην επιτρέπεται να γίνεται

(από τον ίδιο  κτιριοδομικό κανονισμό) μεταξύ καταστημάτων ή χώρων με ιδιοκτήτη ΕΝΑ και το ΑΥΤΟ άτομο-πρόσωπο"

 

Δεν σου φαίνεται παράλογο!!!!

 

ή να στο πω αλλιώς

 

Κακώς η παραπάνω τροπ/ση αναφέρεται μόνο σε όμορους ιδιοκτήτες 

Θα έπρεπε να αναφέρεται γενικά 

"σε ελεύθερη συνένωση χώρων

είτε μεταξύ όμορων ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ

είτε της ΙΔΙΑΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ

εφόσον δεν παραβιάζεται το α) το β) κλπ"

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα μαζί σου και μάλιστα όταν είχα δεί το παραπάνω ΦΕΚ πρίν από καιρό είπα "δεν είναι δυνατόν για δύο όμορες ιδιοκτησίες να είναι τόσο απλό αλλά για συνένωση εντός της ίδιας οικοδομής να ζητάνε άδεια δόμησης" αλλά αν πάω στην πολεοδομία θα μου το επιτρεψούν ή θα πατήσουν στο γεγονός ότι ο νόμος μιλάει για όμορες; γιατί άλλο η λογική και άλλο η νομοθεσία σε αυτή τη χώρα!

 

Θα το επαναλάβω συμφωνώ 100% μαζί σου αλλά το θέμα μου είναι αν συμφωνεί και η υπηρεσία δόμησης!!

Κανα σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου

Edited by mig3otis
Link to comment
Share on other sites

Μα μετά απ' αυτή την τροπ/ση του κτιριοδομικού

 

η συνένωση χώρων ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ του ίδιου του ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

δεν έπεται σαν κάτι  το αυτονόητο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω περίπτωση ενός καταστήματος ισογείου που θέλει πελάτης μου να ανοίξει ιατρείο παθολογίας. 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Σε χρήση καταστήματος μπορεί να στεγαστεί ιατρείο;

2.Το wc πρέπει να έχει παράθυρο προς εξωτερικό χώρο για άμεσο φυσικό και αερισμό;

3.Ο ιδιοκτήτης έχει τοποθετήσει μέσα στο κατάστημα λέβητα με δεξαμενή για τη θέρμανση του καταστήματος.Αυτό θα περάσει από την επιτροπή ελέγχου?

Link to comment
Share on other sites

5. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ)  Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών όμορων οικοπέδων είναι δυνατή η λειτουργική ενοποίηση των κτισμάτων των ιδιοκτησιών για όσο χρονικό διάστημα προβλέπεται από την ιδιωτική σύμβαση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.


Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών αυτοτελών ιδιοκτησιών του ιδίου κτιρίου είναι δυνατή η λειτουργική τους ενοποίηση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις..


 


πολύ σωστά!!


Και τίθεται τώρα το ερώτημα:


Επομένως είναι δυνατόν να μην μπορώ να συνενώσω ο ίδιος 


είτε δυο καταστήματα ή διαμερίσματα που βρίσκονται σε 2 ανεξάρτητες και αυτοτελείς οικοδομές μου αν και οι 2 κατά σύμπτωση είναι όμορες (δηλ σύμφωνα με την πρώτη περίπτωση)


 


είτε δυο καταστήματα ή διαμερίσματα που βρίσκονται που βρίσκονται στο ίδιο το κτίριο μου (δηλ σύμφωνα με την δεύτερη περίπτωση);;


 


δηλαδή


Τι χρειάζεται να γραφτεί  επιπλέον στο  νόμο


το αυτονόητο


ή μήπως ότι θα έπρεπε να έχω την συναίνεση του εαυτού μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.