Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Επειδή κάποιος εδώ μέσα (που βάζω στοίχημα ο μπαμπάκας του πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ, δεν έχει παιδιά και είναι μέλος κομματικής νεολαίας) είπε ότι καλά μας κάνουν επειδή φοροδιαφεύγουμε:

Υπάρχει έστω και ένας (1) ιδιοκτήτης ατομικής επιχείρισης στην Ελλάδα που θα αρνηθεί θέση ΔΥ αν του τη δώσουνε;

Υπάρχει έστω και ένας (1) ΔΥ που απολύθηκε από την υπηρεσία του, για να γίνει ΕΕ και να χαρεί τα κέρδη της φοροδιαφυγής;

Αν η απάντηση είναι ναι, τότε πάω πάσσο. Αν όχι, αυτό σημαίνει ότι παρά την υπαρκτή ή ανύπαρκτη φοροδιαφυγή, ο ΕΕ Μηχανικός είναι υπεραπασχολούμενος, υποαμοιβόμενος, βαριά φορολογούμενος και η μόνιμη αγελάδα προς άρμεγμα σ'αυτή τη χώρα.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Alexis L Εχω πολλές ενστάσεις σε αυτά που λες. Και ξεκινώ:

 

Π.χ. όπως σωστά είπε ο Ηρακληδέας το μέτρο με πληρωμή κατά κεφαλήν 1000 ευρώ δεν μας ενοχλεί καθόλου , ίσα ίσα που γλυτώνουμε τα 500 ευρώ που πληρώναμε.

Και βέβαια μας ενοχλεί, κάποιοι από εμάς δεν έχουν εισοδήματα τέτοια που να πληρώνουν φόρο 1000 έτσι κι αλλιώς!! Προσωπικά εγώ, και το τέλος επιτηδεύματος ακόμη, από το μισθό του άντρα μου το πλήρωσα φέτος που επιβλήθηκε και σε όσους είχαν μηδενικά εισοδήματα!

Οι μισοί τουλάχιστον από εμάς έχουμε φοροδιαφύγει και όχι λίγο μάλιστα.

Προσωπικά δεν έκλεβα την εφορία, όταν ακόμη είχα εισοδήματα. Το κατά πόσο οι μισοί μηχανικοί είναι κλέφτες, όπως τους αποκαλείς, δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι ούτε κι εσύ.

Μην κρίνεις όμως εξ ιδίων τα αλλότρια, μπορείς απλά να παραδεχτείς πως εσύ έκλεβες την εφορία.

Πως περιμένετε μία χώρα να λειτουργήσει αν δεν πληρώνει ο καθένας τους φόρους που του αναλογούν;

Δεν το περιμένουμε φυσικά, περιμένουμε όμως να στραφούν εναντίων εκείνων που δεν πληρώνουν τους φόρους που τους αναλογούν, και όχι να εφεύρουν νέους φόρους που θα κληθούν να πληρώσουν εκείνοι που πλήρωναν και πριν τους φόρους τους!

Κόβετε όλοι εσείς το πλήρες ποσό στις αποδείξεις;

Ναι, πάντα (μέχρι να έρθει το νέο "φορολογικό" σύστημα τουλάχιστον. Με φόρο 35% δεν υπόσχομαι τίποτα...)

Ζητάτε από τον γιατρό, τον δικηγόρο, την κομμώτρια , τον κλειδαρά, την σχολή οδηγών, τον καθηγητή που κάνει ιδιαίτερα, τον μπογιατζή και από όλα τα συνεργεία σε μια οικοδομή απόδειξη;

Ζητάω πάντα και από τον λαϊκατζή την απόδειξη

Τι νομίζετε ότι η τρόικα μας τα λέει αυτά επειδή θέλει να μας καταστρέψει;

Ασφαλώς ναι! Είναι αφελής όποιος δεν το έχει καταλάβει (κατά τη γνώμη μου)

Ό,τι προτείνει, ισχύει ήδη στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Σοβαρά? δεν το είχα καταλάβει! Δείξε μου ΜΙΑ μόνο χώρα στην Ε.Ε., που ο μισθός ενός υπαλλήλου να είναι 380 ευρώ και μαύρος, και η ΔΕΗ να του έρχεται για 1450 KW 208 ευρώ (χωρίς χαράτσι εννοείται - μόλις σήμερα πήρα το λογαριασμό)

Η χώρα βούλιαξε από τους Έλληνες και από κανέναν ευρωπαίο.

Σ' αυτό συμφωνώ εν μέρει: όχι όμως αφηρημένα από τους Έλληνες, αλλά από πολύ συγκεκριμένους Έλληνες, που λειτουργούν ανθελληνικά.

Αλλά που να παραδεχτείτε το λάθος σας , που στηρίζατε τους κλεφταράδες.

Εχεις κάποιον υπόψη σου και το λες αυτό? Θα μπορούσε κανείς να πει το ίδιο για σένα...

Ας νοικοκυρευτεί η χώρα κι ας πεινάσουμε.

Σωστό γενικά, αλλά:

1) ΔΕΝ νοικοκυρεύονται έτσι οι χώρες αγαπητέ και

2) φαίνεται από όσα ανέφερες παραπάνω, ότι εσύ (είτε επειδή φοροδιαφεύγεις, είτε επειδή έχεις ικανοποιητικά εισοδήματα, δεν πεινάς, γι αυτό και το λες αυτό....)

 

Όσο για το : "Πριν δεν χορταίναμε τα μπουζούκια και την τσάμπα κονόμα. Κοροιδεύαμε όλο τον πλανήτη"

 

Ε, τι να πω σ'αυτά! Θα πω μόνο τούτο: Εχεις περιγράψει με το χειρότερο τρόπο τον εαυτό σου, τουλάχιστον μην προσπαθείς να βάλεις κι άλλους μέσα στο ίδιο καζάνι με σένα! :smile:

Edited by Κάτια
  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ε, τι να πω σ'αυτά! Θα πω μόνο τούτο: Εχεις περιγράψει με το χειρότερο τρόπο τον εαυτό σου, τουλάχιστον μην προσπαθείς να βάλεις κι άλλους μέσα στο ίδιο καζάνι με σένα! :smile:

 

Like!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά εσείς πρέπει να είστε πολύ καλά παιδιά.

Δεν ακούσατε φαίνεται ποτέ για μίζες στα δημόσια έργα.

Για μη τήρηση της μελέτης βάζοντας φθηνότερα και λιγότερα υλικά.

Φαντάζομαι αν μαθαίνατε ότι κάποιος εργολάβος σε ένα ιδιωτικό έργο δεν έκοψε απόδειξη για το κέρδος που έβγαλε θα τον καταγγέλατε πάραυτα.

Και αυτός θα τιμωρούνταν με εξοντωτικές ποινές από το κράτος δικαίου που η γενιά του πολυτεχνείου έχτισε.

Χιλιάδες αυθαίρετα σημαίνει και χιλιάδες επιβλέποντες μηχανικούς που τα αρπάξαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Μέσα εδώ δεν ειπώθηκε ότι θα λέμε τιμή με φπα και τιμή χωρίς φπα στον πελάτη;

Όταν πάτε να πάρετε το γάλα από το σούπερ μάρκετ σας λέει ότι χωρίς φπα το γάλα κάνει τόσο και με φπα τόσο;

 

Όσο για τα υπόλοιπα.

Εννοείται ότι δεν θα έπρεπε να ανήκουμε στην Ευρωπαική Ένωση με βάση την οικονομία μας.

Ποιά χώρα της Ε.Ε. παράγει λιγότερα από εμάς;

Όταν με το καλό αποκτήσουμε μισθούς Βουλγαρίας, ανάψτε ένα τσιγάρο και χαλαρώστε.

Θα έχουμε πια ισορροπήσει. Αυτή είναι η πραγματική μας θέση.

 

Από την αντίδρασή σας προδίδεστε.

Σίγουρα κάποιοι από εσάς είστε αρκετά νέοι και δεν προλάβατε να βάλετε το δάχτυλο στο βρώμικο μέλι.

Δεν περιμένω να με καταλάβετε όλοι, κάποιοι κατάλαβαν.

Ούτως ή άλλως τους περισσότερους σας ξέρω απ'έξω και ανακατωτά.

Ο τρόπος σκέψης σας είναι διάχυτος στην Ελλάδα δεκαετίες τώρα.

 

(Και κάτι άσχετο:

Ευτυχώς αποκτήσαμε σοβαρή πολιτική σκηνή: O σύριζα, η χρυσή αυγή, οι ανεξάρτητοι έλληνες και το κκε σπρώχνονται ποιος θα φανεί περισσότερο αντιμνημονιακός. Δεν φοβόμαστε τίποτα λοιπόν. Είναι θέμα χρόνου.)

 

Προφανώς στο φόρουμ αυτό έχω διακρίνει όσο καιρό το παρακολουθώ και πολλά θετικά στοιχεία με πρώτο-πρώτο την ίδια του την υπόσταση που αποφορτίζει τον ανταγωνισμό από το ελεύθερο επάγγελμά μας και πλουτίζει τις γνώσεις μας.

 

Άλλο συναδελφικότητα,άλλο συντεχνία και φοροδιαφυγή.

Edited by Alexis L
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφεις προσδιορίζω το προφίλ σου ως κάποιου από αυτούς (πολλούς ή λίγους, δεν έχει σημασία), που έφεραν τη χώρα σ'αυτό το σημείο. Πραγματικά, είναι καιρός να σταματήσουν αυτά. Δυστυχώς όμως (για όλους εμάς τους υπόλοιπους, οι οποίοι είμαστε πολλοί - όσο κι αν σου κάνει εντύπωση) η πολιτική που εφαρμόζεται δεν στοχεύει, ούτε και οδηγεί εκεί.

Αντιθέτως οδηγούμαστε στο να συνεχίσουν να πλουτίζουν αυτοί που πλούτιζαν και πριν και να γίνουν φτωχότεροι αυτοί που προηγουμένως ήταν έντιμοι και σωστοί.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

όπως πάντα η αλήθεια είναι ανάμεσα σε αυτά που γράφει ο Αλέξης και σε αυτά της Κάτιας Και συνεχίζω και εγώ έβλεπα όταν συπλήρωνα το ΕΚΟ για να πάρει ρεύμα μια οικοδομή τα πολύ μικρά ποσά στα τιμολόγια των Εργολάβων τουλάχιστον με τις παλιές τιμές στα ΕΚΟ και δεν έλεγα τίποτα Όπως και ψώνιζα στο παρελθόν χωρίς πολλές φορές να παίρνω αποδείξεις ή το χειρότερο να ελέγχω τις τιμές Εκεί φέρω και εγώ ευθύνη και μάλιστα μεγάλη όπως πολλοί πολίτες που γνωρίζω

 

Αντίθετα δεν φοροδιάφευγα ποτέ , ακόμα και σήμερα πριν λίγους μήνες ,διαπύστωσα όταν έδωσα τις προκαταβολές της εφορίας ότι σε δυο άδειες είχα κόψει από λάθος δυο αποδείξεις παροχής υπηρεσιών Δηλαδή και σήμερα είχα δηλώσει παραπάνω από αυτά που έλαβα Ενώ δεν υπάρχει δουλειά που έχω πληρωθεί χωρίς να έχει κοπεί απόδειξη Και αυτό το ότι είμαι σωστός φάινεται από το χαρτί που μου στείλανε για περαίωση (που φυσικά δεν έκανα) όπου φαίνονται τα εισοδήματα μου αυξανόμενα συνεχώς από το 1992 μέχρι σήμερα. Και σε ξενυχτάδικο τελευταία φορά που πήγα ήμουν φοιτητής , ειδικά από τότε που έκανα οικογένεια διασκέδαση με την έννοια του Αλέξη δεν την ξέρω

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιος εδώ μέσα (που βάζω στοίχημα ο μπαμπάκας του πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ, δεν έχει παιδιά και είναι μέλος κομματικής νεολαίας) είπε ότι καλά μας κάνουν επειδή φοροδιαφεύγουμε:

Υπάρχει έστω και ένας (1) ιδιοκτήτης ατομικής επιχείρισης στην Ελλάδα που θα αρνηθεί θέση ΔΥ αν του τη δώσουνε;

Υπάρχει έστω και ένας (1) ΔΥ που απολύθηκε από την υπηρεσία του, για να γίνει ΕΕ και να χαρεί τα κέρδη της φοροδιαφυγής;

Αν η απάντηση είναι ναι, τότε πάω πάσσο. Αν όχι, αυτό σημαίνει ότι παρά την υπαρκτή ή ανύπαρκτη φοροδιαφυγή, ο ΕΕ Μηχανικός είναι υπεραπασχολούμενος, υποαμοιβόμενος, βαριά φορολογούμενος και η μόνιμη αγελάδα προς άρμεγμα σ'αυτή τη χώρα.

 

Δυστυχως σε αυτο το topic γραφουν αρκετοι:

 

1) που δεν πληρωνουν το ΤΣΜΕΔΕ μονοι τους.

2) δεν ειναι παντρεμενοι και δεν εχουν παιδια.

3) νομιζουν οτι βρισκονται ακομα σε φοιτητικο αμφιθεατρο.

4) εκπροσωπουν κομματικες παραταξεις & πιθανοτατα δεν ειναι καν (ή ακομα) μηχανικοι.

 

Julius Caesar δημοσιος υπαλληλος δεν μπορω να γινω ειλικρινα. Μονο με επιταξη. Προτιμω να γινω αγροτης στο χωριο του παππου μου και να καλλιεργω τη γη ζωντας φτωχικα (ακομα και ρακενδυτα) παρα να κολλησω την βλακεια που κυκλοφορει στα Δημοσια Κτιρια.

 

Ολοι οι Δημοσιοι Υπαλληλοι γκρινιαζουν για τον μισθο τους, κατηγορουν, απεργουν, δεν δουλευουν κλπ αλλα κανεις δεν κανει το αυτονοητο: να βρει μονος του δουλεια στον εαυτο του δηλωνοντας την παραιτηση του στον Δημοσιο.... 8-)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι Δημοσιοι Υπαλληλοι γκρινιαζουν για τον μισθο τους, κατηγορουν, απεργουν, δεν δουλευουν κλπ αλλα κανεις δεν κανει το αυτονοητο: να βρει μονος του δουλεια στον εαυτο του δηλωνοντας την παραιτηση του στον Δημοσιο.... 8-)

Γτ υπαρχει η μαλλον ρευστο υπαρχει για να υπαρξει δουλεια;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τα παλικάρια που πληρώνουν μόνα τους το ΤΣΜΕΔΕ:

 

Έστω κάποιος που πεινάει και δεν έχει μία, είναι άνεργος, άστεγος, άρρωστος και έχει 3 παιδιά.

Αυτός δικαιούται να μπει σε ένα σούπερ μάρκετ να πάρει ένα κομμάτι κρέας και να φύγει χωρίς να πληρώσει;

Edited by Alexis L
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά εσείς πρέπει να είστε πολύ καλά παιδιά.

Δεν ακούσατε φαίνεται ποτέ για μίζες στα δημόσια έργα.

Ναι τις τσεπώνουν Δ.Υ. που δεν κατηγορούνται-καταχωρούνται σαν φοροφυγάδες, όχι Ελ. Επαγγελματίες. Το ξέρω από πρώτο χέρι: 3.000 ευρά ο επιβλέπων το μήνα, 2.000 ο βοηθός επιβλέποντος, 1.000 ο ποιοτικός έλεγχος και οι εργοδηγοί επιβλέποντος. Χώρια τα τζίπ που τους παραχωρούν δήθεν για τις ανάγκες επίβλεψης και οι δωρεάν βενζίνες που φουλάρουν Παρασκευή μεσημέρι "για τις ανάγκες επίβλεψης" στην Αράχωβα ή Παρνασσό. Την διαφθορά του Δημοσίου την πληρώνουν ακόμα μιά φορά οι Ιδιώτες με πρόσθετα μέτρα.

Και για να μαθαίνεις (επειδή δεν τα ξέρεις) στην αργκό δεν λέγονται μίζες αλλά "κολόκουρα". Αλλά είσαι έξω από τον χορό και δεν ξέρεις, μόνο πουλάς εξυπνάδες.

Αν τα καταγγείλεις και τους μπείς στο μάτι, οι αγωγές δεν είναι τίποτα. Δεν πρόκειται να ξαναδουλέψεις ποτέ στο επάγγελμα. Εκτός από ντελιβεράς.

 

Και αυτός θα τιμωρούνταν με εξοντωτικές ποινές από το κράτος δικαίου που η γενιά του πολυτεχνείου έχτισε.

Σκάνδαλα Litton, Mc Donald, "Τάμα του Έθνους", Μόρνου στα Δημόσια Έργα δεν έχεις ακούσει; Τιμωρήθηκαν; Και ήταν η χούντα.

 

(Και κάτι άσχετο:

Ευτυχώς αποκτήσαμε σοβαρή πολιτική σκηνή: O σύριζα, η χρυσή αυγή, οι ανεξάρτητοι έλληνες και το κκε σπρώχνονται ποιος θα φανεί περισσότερο αντιμνημονιακός. Δεν φοβόμαστε τίποτα λοιπόν. Είναι θέμα χρόνου.)

 

Πιο σοβαροί είναι αυτοί οι τέσσερις από το "τρίο στούτζες" - The Three Stooges που παριστάνουν την κυβέρνηση.

 

Και μην προκαλείς τους άνεργους συναδέλφους που είναι σε απόγνωση. Εσύ σίγουρα έχεις λύσει το πρόβλημά σου με κάποιον τρόπο (και βάσιμα μπορώ να υποθέσω πως, από τα λεγόμενά σου)

Edited by man21
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.