Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

το 1000 και 2000 και 3000 ναναι ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΕΙ !!!

ειδικα το 1000 για να ΜΗΝ το πληρωσεις με 35% φορο πρεπει αν δηλωνεις 3000 καθαρα και κατω!!

 

ΑΛΕΞΗ Λ πολλοι μπορει να μην καναμε φοροδιαφυγη αλλα σιγουρα βοηθησαμε αλλους να κανουν....οπως το δει ο καθενας

 

 

 

εγω προσωπικα με τους φορους δεν ειχα ποτε θεμα.....θεωρω οτι πρεπει να πληρωνεις ....η δικαιολογια που ΠΑΝΕ δεν με αφορα....

 

το μονο που ε ενοχλει ειναι η ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ φορολογηση.......αν ξερω απο δεκ πως θα φορολογηθω το επομενο ετος ας το πανε και στο 50% να κανω τις αναλογες τιμες

Edited by akius
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@skyliner34

 

εισαι γαματος. κ εγω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω, to lpg or not to lpg με 1995 cc.........

 

τελικα not to lpg, κ οχι μονο, απο φετος το κλεινω σε γκαραζ γιατι εγω 660 ευρω για τελος κυκλοφοριας δεν ξαναδινω με τετοια κατασταση αγορας, εχω κ ενα serow εντουρακι της γυναικας μου κ θα την παλεψω με αυτο.

 

οσον αφορα το εξωτερικο η οχι εξωτερικο, η απαντηση ειναι ακομα πιο απλη, απο τη δικη μου εμπειρια αυτο που μετραει ειναι ΠΟΥ πας κ ΠΟΣΟ πληρωνεσαι. Αν πας σε τριτο κοσμο κ τα λεφτα ειναι καλα, πηγαινε, αν οχι τοτε οχι. Αντιστοιχα, αν πας σε δυτικο κοσμο κ τα λεφτα ειναι αρκετα για αξιοπρεπη ζωη, τοτε πας, αν οχι, τοτε οχι.

 

Τωρα για το θεμα της φοροδιαφυγης:

 

μαγκες, ασχολειστε με την καθε κομμωτρια κ τον καθε υδραυλικο, κ χανετε το πολυ ψαχνο που ειναι σε αλλες μπιζνες. Φοροδιαφυγη υπαρχει ΠΑΝΤΟΥ στην υφηλιο. Δεν υπαρχει λογος να πεθανουν οι μικρομεσαιες επιχειρησεις επομενως....Νταξ, με τα πρωτα μετρα πεθαναν αυτοι που αγκομαχουσαν κ εδω κ χρονια δεν αποδιδουν φπα κ ασφαλιστικες εισφορες. Με τα δευτερα μετρα πεθαναν οσοι ειχαν δανεια στο κοκκινο, με τα τριτα πεθαναν οσοι περιμεναν πληρωμες του δημοσιου, Ε ΡΕ ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ ΜΗΝ ΤΟ ΤΡΑΒΑΤΕ ΠΙΟ ΚΑΤΩ, εμεις ειμασταν υγιεις επιχειρησεις.

 

Προσωπικα εγω φετος θα εξαντλησω καθε προσπαθεια να επιστρεψω σε εταιρειες εντος ελλαδος, κ αν δεν το επιτυχω, αναγκαστικα χαιρετω κ εγω για αλλες χωρες να ανοιξω επιτελους μαγαζι με καλλυντικα, το zavi center που παντα ονειρευομουν.

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μόνο να προσέχεις μην καταλήξεις σαν τον Lac.

 

Και εμείς είμασταν υγιείς εργαζόμενοι κάποτε αλλά μας έφαγαν τις θέσεις οι άσχετοι... κάτι ECDL και τρίχες κατσαρές...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Φεύγωωωωω κι αφήνω πίσω μου συντρίμμιαααααα, αρρωστημένους και αγρίμιααααα, φεύγωωωω, φεύγωωωωω...

 

Όχι εγώ, αλλά να έτσι επειδή ..."κόλλαγε"!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα για το θεμα της φοροδιαφυγης:

 

μαγκες, ασχολειστε με την καθε κομμωτρια κ τον καθε υδραυλικο, κ χανετε το πολυ ψαχνο που ειναι σε αλλες μπιζνες. Φοροδιαφυγη υπαρχει ΠΑΝΤΟΥ στην υφηλιο. Δεν υπαρχει λογος να πεθανουν οι μικρομεσαιες επιχειρησεις επομενως...

Βλέπεις το δάσος και οχι το δέντρο. Βλέπεις την φάκα και όχι το τυράκι. Σωστός. Μαζί σου

 

Έχω και άλλες προτάσεις προς ΥΠ.ΟΙΚ:

Φορολόγηση όλων των Δημοσίων Υπαλλήλων με τεκμαρτό εισόδημα +50% προσαύξηση του δηλωθέντος, λόγω απόκρυψης εισοδημάτων από λαδόσημα, γρηγορόσημα, κολόκουρα κλπ.

Τέλος επιτηδεύματος (λαδώματος) 1000 ευρώ.

Τέλος μονιμότητας 5000 ευρώ. Όποιος δεν το πληρώνει, απολύεται.

Edited by man21
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφωνω.

Οκ ο καθε υδραυλικος κρυβει 20000Ε απο την εφορια, αλλα ειναι και 300.000 υδραυλικοι.

Ο καθε μηχανικος κρυβει 30.000Ε απο την εφορια, αλλα ειναι και 150.000 μηχανικοι.

Και παει λεγοντας.

Τυχαια τα ποσα.

 

Το δεντρο ειναι ο υδραυλικος, η κομμωτρια, ο μηχανικος.

Αλλα το δασος ειναι ολοκληροι οι κλαδοι τους σαν αθροισμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Οι μισοί τουλάχιστον από εμάς έχουμε φοροδιαφύγει και όχι λίγο μάλιστα.

 

 

Θα σου πρότεινα να μιλάς για τον εαυτό σου. Ή πες μας ποιοί από εδώ μέσα έχουμε φοροδιαφύγει.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπετε οτι υπονομεύεται η Αστική Δημοκρατία στις βασικές Δικαιϊκές δομές της; Και μάλιστα από τους κατεξοχήν θεματοφύλακές της;

Η λογική του όταν φταίει ένας, την πληρώνουν όλοι, δεν είναι η έννοια της "συλλογικής ευθύνης"; Έμπνευση που εφαρμόστηκε από τον φασισμό-ναζισμό;

Link to comment
Share on other sites

Θα την δεχόμουν την συλλογική ευθύνη σε άλλες εποχές. Αλλά είμαστε στο 2012! Και αφου με 150 ευρώ έφκιαξα μηχανάκι Socket1155 με 8GB DDR3 (1600mhz για τους μερακλήδες) που κάνει παπάδες, πλέον μπορούν να μηχανογραφηθούν *ΤΑ ΠΑΝΤΑ* όλες οι συναλλαγές με υποχρεωτικά πλαστικό χρήμα και να παίζει ένα 15% ΦΠΑ και ένα 15% φόρος εισοδήματος flat. Να μπαίνεις στο taxis με ηλεκτρονικό βιβλίο εσόδων εξόδων να γίνονται track τα πάντα όλα...

 

Αλλά αυτό θα σήμαινε οτι δεν θα είχαν δικαιολογία να ζητάνε περαιώσεις και να κάνουν εκβιασμούς και οτι δεν θα μπορούνε να τρώνε τα λεφτά που κλέβουνε (γιατί με δηλωση 50000 δεν μπορείς να ξοδεύεις 500άρικα καθ έτος χωρίς αντίστοιχη μείωση των λογαριασμό σου)

Edited by skyliner34
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.