Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Μην είσαι απόλυτος Αλέξη Αν ο άνθρωπος αυτός ζει σε ένα Ευνομούμενο κράτος όχι δεν δικαιούται να το κάνει ,αν ζει όμως σε μια χώρα σαν την Ελλάδα , όλα επιτρέπονται και όλα απαγορεύονται , πως να αισθάνεται άραγε αυτός ο άνθρωπος ,όταν μάθει οι 2000 πλούσιοι συμπατριώτες μας έβγαλαν αφορολόγητα από την Ελλάδα τα τελευταία 2 χρόνια 20-30 δις ευρώ και οι οι υπουργοί παίζουν τις κουμπάρες ;;; εδώ που φτάσαμε πλέον θα είναι καθημερινό φαινόμενο και οι πιο πλούσιοι συμπολίτες μας ας δίνουν και κάτι στους πιο αδύναμους , αλήθεια γιατί τα προηγούμενα χρόνια φοροδιέφευγε ο Ε.Ε μηχανικός εφόσον δεν ίσχυε ο 3919/11και αναγκαζόταν να δηλώνει όλο το ποσό που έπαιρνε βάσει των ελαχίστων αμοιβών οι όποιες ήταν και πολύ καλές . Η φοροδιαφυγή τότε από τον κλάδο μας ήταν μικρή , τώρα όμως μετά τον 3919 θα γίνει τεράστια .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση προς τα παλικάρια που πληρώνουν μόνα τους το ΤΣΜΕΔΕ:

 

Έστω κάποιος που πεινάει και δεν έχει μία, είναι άνεργος, άστεγος, άρρωστος και έχει 3 παιδιά.

Αυτός δικαιούται να μπει σε ένα σούπερ μάρκετ να πάρει ένα κομμάτι κρέας και να φύγει χωρίς να πληρώσει;

 

Αυτος που εχει το σουπερ μαρκετ δεν εχει παιδια? Να ζουν τα παιδια του καθενος εις βαρος του αλλου δηλαδη?

 

Κατσε λιγο ρε φιλε γιατι εχεις παρει αρκετη φορα κ παιρνεις οποιον παρει ο χαρος. Κ εγω ειμαι υπερ της ελευθερης αγορας, ομως ταυτοχρονα ειμαι υπερ του κοινωνικου κρατους. Κ οταν αγοραζω υλικα-αγαθα αναγκαστικα πρεπει να πληρωσω φπα, οταν ομως αγοραζω υπηρεσιες τοτε πραγματικα στ @@ μου για φπα κ φορους, διοτι εγω ουσιαστικα για να ΑΠΟΛΑΥΣΩ τις παρεχομενες υπηρεσιες τοτε θα πρεπει:

 

να φορολογηθω 20% για να αποκτησω εισοδημα προκειμενου να απολαυσω την υπηρεσια ΚΑΙ

να πληρωσω φορο 20% ΕΠΙ 23% για να αγορασω την υπηρεσια

 

ε λοιπον φτανει, περναει πλεον στην κριση μου οτι ειτε δεν πρεπει να αγορω την υπηρεσια, ειτε να μην την πληρωσω τοσο ακριβα. Αρκετα δαχτυλακια ειναι βουτηγμενα σε ολο αυτο το γυρολοι, ετσι δεν ειναι?

 

Απο την αλλη, δεν μπορω να βλεπω εμενα το μικρομαλακα να πληρωνω εστω κ οσο νομιζω κ τον Ακη να πινει τον καφε του φατσα Ακροπολη. Στην τελικη αν εμενα η δουλεια μου ειναι να παρεχω κωλοχαρτα υπογεγραμμενα με διαφορες επιστημονικες μαλακιες, τοτε ειναι δουλεια του Ακη να δωσει κρεας στον τυπο που δεν εχει να ταισει τα παιδια του.

 

Κυριολεκτικα λοιπον στ @@ μου για το αν δεν ζητησα αποδειξη απο τον υδραυλικο, ουτε προκειται να ζητησω, γιατι αν εγω στερησα απο το κρατος 46 ευρω φπα του υδραυλικου, τοτε ο τυπος που εισαγει πουτανες, οπλα κ μαυρα τσιγαρα 1 ευρω το πακετο στην ομονοια εχει στερησει πολυ περισσοτερα. Ας μου δωσουν λοιπον το τομαρι του Ακη να το κανω χαλακι στο χωλ μου για αρχη, κ ισως την επομενη φορα που μου χαλασει το καζανακι να εχω καλυτερη διαθεση να δωσω τα 46 ευρω. Κ ετσι ισως γινουμε καλυτεροι.

 

Μη μοστραρεις λοιπον συναισθηματισμους κ διαφορα αλλα φαγωσιμα για να στηριξεις τη θεση σου, γιατι υπαρχει ηδη κοσμος που πληρωνεται αποκλειστικα κ μονο για να ανησυχει για τετοια πραγματα. Εγω ανησυχω για τους υπολογισμους στα κωλοχαρτα που παρεχω, κ αυτη ειναι η δουλεια μου προσωπικα. Κ αμα λαχει, βοηθαω κ καμια γρια γειτονισσα που επεσε απο το κρεβατι να σηκωθει, ταιζω κ κανα γατι του δρομου, κ δινω κ κανα ευρω σε κανα πρεζονι να παρει την πρεζα του, διοτι ΜΟΝΟ αυτα θελω να κανω περα απο τη δουλεια μου.

 

 

Αυτα

 

Το τσμεδε το πληρωνω μονος μου μεχρι τωρα, αλλα σκεφτομαι να αρχισω να μην το πληρωνω γιατι ακριβυνε κ αυτο αρκετα. Οπως βλεπεις, υπερανω του νομου ειναι το εθιμικο δικαιο ακομη κ για μενα, το φτωχο πλην τιμιο καβαλαρη της αγριας δυσης. Και τα τσιγαρα μου τα αγοραζω ασπρα μεχρι στιγμης, αλλα αν βρω τον ασπρο τον καπνο που γουσταρω σε μαυρη τιμη, τοτε εννοειται οτι θα παω να τον παρω. Νομος προσφορας κ ζητησης και εισοδηματικων καμπυλων, δεδν ειναι μαλακες οσοι τα μαθηματικοποιησαν ολα αυτα, κοινωνικη επιστημη ειναι τα οικονομικα.

Edited by [email protected]
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο χωρος των μηχανικων οπως σε παρα πολλους αλλους κλαδους ειχε/εχει υψηλα ποσοστα φοροδιαφυγης, το μεγιστο

λαθος ειναι οτι ξυπνησαν και πανε να πιασουν την φοροδιαφυγη σε μια περιοδο που δεν υπαρχει κινηση του χρηματος,

ο μηχανικος και να θελει να φοροδιαφυγει πλεον πρακτικα δεν μπορει γιατι εχει περιοριστει εξαιρετικα ο κυκλος εργασιων του.

 

Ομοιως και με τα ακινητα, ξερουν οτι πολλοι φοροφυγαδες εχουνε πολλα ακινητα, τσεκουρωνουν αγρια τα ακινητα ομως

τα ακινητα αυτα πλεον ουτε την αξια εχουν ουτε τα νοικια εχουν που ειχαν πχ το 2009.

Link to comment
Share on other sites

οτι καποιοι δεν τηρουν τους ΝΟΜΟΥΣ δεν ειναι λογικη να αρχισουμε ολοι να ΜΗΝ τους ΤΗΡΟΥΜΕ....ο μπακουνιν και λοιποι πεθαναν τι εθνικοναζιστης τι εθνικοκομμουνιστης......και οι ρωσοι τους αλλους τους βαζανε να δουλευουν γιαυτους....Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΛΥΤΡΩΝΕΙ απλα δεν το κανανε ταμπελα..........με ιδεολογιες της ΦΟΥΣΚΑΣ ΟΛΕΣ μην μεινει καμια απεξω χωριζουν τον κοσμο.......

ναι εβλεπα με φορολογικη δηλωση 10000 να αγοραζει ο αλλος σπιτι 1 μυριο......αλλα αυτος οταν ηρθαν τα τεκμηρια εγραψε το ενα αμαξι στον πεθερο και εκοψε αποδειξεις για το σκαφος ενοικιασης σε φιλους......

μας την ειπανε και απο το διαδικτυο οτι ολοι τα φαγαμε.........εμεις απλα δεν πλακωσαμε στο ξυλο αυτους που τρωγανε τσαμπα ΔΕΝ ΦΑΓΑΜΕ και εμεις τσαμπα....

 

και οταν βλεπω καποιον να κλεβει ειναι λογικη εργατη ΛΑΘΡΟυ.....ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ.....με την ιδια λογικη απο ΟΛΟΥΣ μας ολο και καποιος πιο φτωχος θα υπαρχει....ΝΑ ΜΑΣ ΚΛΕΨΟΥΝ.....

 

οταν δω ιδεολογο να χαριζει φαγητο η χρηματα μπορει να αρχιζω να πιστευω στα παραμυθια οπως καποιοι......αλλα οχι ο ιδεολογος να θελει να με αναγκασει ΕΜΕΝΑ να χαρισω γιατι τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.....

 

και ο υιος της αγγελοπουλου στην συγκεντρωση του συριζα ηταν ΠΗΞΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΙΔΕΟΛΟΓΟΥΣ ΤΩΝ ΔΙΣ....

 

ΤΟΝ ΟΜΟ ΜΕ ΞΕΝΟ ΠΟΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ !!!

 

ΑΒΕΡΩΦ-ΤΟΣΙΤΣΑΣ-ΖΑΠΠΑΣ-ΣΙΝΑΣ-ΔΟΥΜΠΑΣ-ΑΡΣΑΚΗΣ-ΔΟΥΜΠΑΣ-ΣΤΑΥΡΟΥ.......ΕΘΝΙΚΟΙ ΕΥΕΡΓΕΤΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ....οι αλλοι τοσο που μιλανε φουσκωνουν το ΧΙΝΤΕΝΜΠΟΥΡΓΚ

 

 

υγ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ειναι ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ο κατασκευαστης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.....ειναι επιχειρηματιας....

 

υγ χαθηκε ο σεβασμος στα παντα σε αυτη την χωρα....στον συνανθρωπο στην περιουσια σε ΟΛΑ....ΦΑΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ

Edited by akius
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έστω κάποιος που πεινάει και δεν έχει μία, είναι άνεργος, άστεγος, άρρωστος και έχει 3 παιδιά.

Αυτός δικαιούται να μπει σε ένα σούπερ μάρκετ να πάρει ένα κομμάτι κρέας και να φύγει χωρίς να πληρώσει;

Περιγράφεις τον Γιάννη Αγιάνη στους Άθλιους του Ουγκώ, που έκλεψε ένα καρβέλι ψωμί, να ταΐσει τα κοριτσάκια της αδελφής του. Ο Ιαβέρης τουλάχιστον στο τέλος αντιλαμβάνεται ότι παγιδεύτηκε από την πίστη του στο "νόμο" και αυτοκτόνησε. Γιατί από την πρώτη εβδομάδα στη Νομική μαθαίνουν οτι "άλλο είναι η δικαιοσύνη και το δίκαιο και άλλο ο νόμος που πολλές φορές έρχονται σε σύγκρουση".Βλέπεις το ψευτοδίλημμα των χορτάτων είναι πολύ παλιό. Ακόμα και πρόσφατα με τον κανιβαλισμό στο αεροπορικό ατύχημα στις Άνδεις. Βαρέθηκα να το ακούω κάθε βράδυ στα ΜΜΕ αυτά που αναπαράγεις εδώ, ελπίζω όχι ηθελημένα. Και τέλος να έχεις υπόψη σου, οτι σου μιλάω αυστηρά σαν συνάδελφος που είσαι, όχι όμως εχθρικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως φοροδιαφυγη υπαρχει παντου στη υφηλιο, η μοναδικη διαφορα με την Ελλαδα ειναι οτι στις δυτικες χωρες το δημοσιο εξακολουθει να λειτουργει....

 

Πώς πιασανε στη Γερμανια τους φοροφυγαδες εστιατορες: τους εστειλαν περαιωση ενα απιστευτο νουμερο, προκειμενου να μην ανοιξουν τα βιβλια τους. Το νουμερο αυτο ηταν περιπου οσο ο ετησιος τζιρος τους. Οσοι το πληρωσαν ντουκου, μπηκαν σε λιστα για περεταιρω ελεγχους, διοτι για να εχουν αυτοι να τα δωσουν, σημαινει οτι εκαναν πολλες μαλακιες. Παει περιπατο κ η περαιωση κ πανε ολα...Οσοι πληρωσαν με δοσεις, τη γλυτωσαν τη λιστα, αλλα ωστοσο τους εμενε να πληρωσουν ετσι κ αλλιως τις δοσεις.

 

Ετσι ειναι το γυρολοι, σαν τα αγγουρια, αλλοι τα τρωνε και δροσιζονται, αλλοι τα τρωνε και ζοριζονται.

 

Αν δεν υπηρχε λοιπον φοροδιαφυγη, σε μια ιδεατη κατασταση, το κρατος θα μπορουσε να συντηρηθει ΜΟΝΟ με φπα, χωρις απολυτως κανενα φορο. Αλλα επειδη υπαρχουν και διαρροες, και ταυτοχρονα οι κανονες της οικονομιας λενε οτι υπαρχει ισοζυγιο μεταξυ ιδιωτικου και δημοσιου τομεα, πρεπει να πληρωνουμε με τετοιυς συντελεστες, γιατι ΕΤΣΙ ειναι.

 

Μονο που υπαρχει ενας συντελεστης, οπου πλεον το κρατος εισπραττει περισσοτερο απο εσενα. Κ οταν συμβαινει αυτο, τοτε ουσιαστικα δεν δουλευεις για την παρτη σου, αλλα για το κρατος. Ε λοιπον, φετος εχω πηξει στις γαμημενες τις μυγες διοτι παρολο που πληρωσα δημοτικα τελη, τα αρχιδια του δημου δεν ψεκασαν, επομενως παει περιπατο κ η ανταποδοτικοτητα κ πανε ολα, αν κ δεν πιστευω σε αυτα. Αυτο που πιστευω, ειναι οτι οι βασιλιαδες του παρελθοντος φορεσαν γραβατες κ συνεχιζουν να μου τα αρπαζουν. Τουλαχιστον στην εποχη μας μου κανουν τη χαρη να αφηνουν το κεφαλι μου στους ωμους μου.

 

Τελος, ξαναγραφω το αυτονοητο, οτι οσοι πιστευουν οτι αυτο που συμβαινει μας αξιζει επειδη φοροδιαφευγαμε, ειναι παντελως αδαης με το τι συμβαινει εκτος συνορων. Δεν διαφωνω στο οτι μας αξιζει, διαφωνω για το ΛΟΓΟ που μας αξιζει. Και ο λογος ειναι οτι ειμαστε τοσο μα τοσο βληματα, που παραδωσαμε ανευ ορων τη δυναμη να παταμε ενα κουμπακι κ να τυπωνουμε χρημα., εν ολιγοις ειμαστε μπετοβλακες που μπηκαμε στην ευρωζωνη, κ οι μπετοβλακες πρεπει να πληρωνουν τη διανοητικη τους υστερηση, διοτι ο κοσμος που ζουμε ειναι ο κοσμος των ισχυρων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν μας φταει ΖΑΒΙ το τυπωμα.......οσα και να τυπωσεις ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙΣ @@@ τα...........εδω ειδαμε δανεια με 2% στεγαστικα και αντι να απρει 100 τ.μ ο αλλος αγοραζε 200 τμ.......γενικα δανεια με 9% και τα καναμε διακοπες -αμαξια-μπουζουκια-γκομενες.......γραψε λαθος το βασικο ειναι οι γκομενες γιατι για αυτες πεφταν τα λουλουδια στα μπουζουκια για αυτες οι διακοπες για αυτες τα αμαξια για αυτες ολα.......37500 ευρω η αλεξνδρακη δωρο απο ρωσο.........που πας ρε κακομοιρη ελληνα να την πεις στον ρωσο φεουδαρχη.....οσο χρημα και αν κοψεις αυτος βγαζει βαρελια πετρελαιου ΜΠΑΠΑ ΜΠΟΥΠΑ οπως ελεγε και ο βουτσας....

 

 

η καλυτερη ατακα του βουτσα...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΟΥΠΩΣΩ ΑΝ ΤΡΟΥΠΩΣΩ ΔΕΝ ΜΕ ΒΓΑΖΟΥΝ......τρουπωσαν πολλα τρωκτικα και ειδες μας @@@ ολους να σωθουν τα τρωκτικα απο το ναυαγιο....

 

 

 

και το ξαναλεω και 50% να ειναι ο φορος δεν με απασχολει αρκει αν το ξερω απο ΠΡΙΝ....ΟΧΙ ΜΕΤΑ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

akius, αυτά που αναφέρεις εμένα προσωπικά δεν με αφορούν, Δούλευα σκληρά σε απομακρυσμένα εργοτάξια τα περισσότερα χρόνια μου (25+ σ΄αυτά) 6:30 πρωί με 5:30 το απόγευμα και μετά στο εργοταξιακό γραφείο: έλεγχοι προόδου εργασιών, αυριανό πρόγραμμα, πιστοποιήσεις, συσκέψεις μέχρι 9:30 και κάτι φορές μέχρι 2:30. Κλαρίνα, όταν γινόταν αραιά και που κανένας γάμος ή πανηγύρι στα χωριά.

Αυτά πέρασα εγώ και πάρα πολύ συνάδελφοι μαζί μου, νέοι και γέροι. Στα "πολιτιστικά κέντρα"

-αμαξια-μπουζουκια-γκομενες

ψάξε να βρείς τίποτα πολιτικούς που τώρα μας λένε τεμπέληδες και φοροφυγάδες, ή κάτι Επιτροπές Προσωρινής (ή Οριστικής) Παραλαβής Έργου από Δ.Υ. με έξοδα του Αναδόχου-Εργολάβου που παρεμπιπτόντως δεν θεωρούνται φοροφυγάδες.

Edited by man21
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

περιμενε ακιους, το θεμα δεν ειναι να κουβεντιασουμε οι δυο μας, εμεις καταλαβαινομαστε με κλειστα ματια, το θεμα ειναι να ανοιξει το ματακι κανενος αδαους συναδελφου που πιστευει οτι η φοροδιαφυγη ειναι ελληνικο φαινομενο:

 

http://ec.europa.eu/..._results_en.pdf

 

ρε μαγκες, το europa.eu το χρησιμοποιειτε καθολου ή γουσταρετε νεοελληνισμους? Να σας πω κ εγω τον πονο μου, κ εγω δεν γουσταρω ελληνες δημοσιους υπαλληλους, κ εγω πιστευω οτι δεν παραγουμε, κ εγω πιστευω οτι μας αξιζει να τρωμε καμια σφαλιαρα που κ που, αλλα ολα εχουν το λογο τους, κ αυτος δεν ειναι οτι ειμαστε τα πιο λαμογια της υφηλιου. Ειναι οτι ειμαστε οι πιο ********* της υφηλιου, που μπηκαμε στο ευρω.

 

Ρε μακγες, εχετε ιδεα τι γινεται στην Αμερικη με φοροδιαφυγη? Ρε καντε κ κανα ταξιδακι να φατε κανα ευρω οσο το εχετε ακομη, που ακομη γουσταρετε να στριβετε το μουστακι σας ρουφωντας με θορυβο τον ελληνικο καφε σας στο καφενειο, βριζοντας κ μαστιγωνοντας τους παντες που δεν πληρωσαν την κομμωτρια....

 

Νταξ, δεν τσακωνομαστε, ιδεες κ παπαριες γραφουμε, δεν ειμαστε αρθρογραφοι ουτε δημοσιογραφοι, αλλα οπως παντου γινεται στη ζωη, υπαρχει αντιπαλοτητα μεταξυ γνωσης και αγνοιας. Κ για να μην γινομαι υπεροπτης, σας εκμυστηρευομαι οτι ουτε εγω γουσταρω να πλερωσω ναούμε το 35%, κ μαλλον θα ριξω μαντεψια στο τι θα δηλωσω, γιατι εχω ευαισθητο πωπουδακι κ μου αρεσει να αγοραζω ακριβα μωρομαντηλα, κ καπως πρεπει να εξασφαλισω το εισοδημα για να τ αποκτω.

 

http://home.arcor.de...%20and%20EU.pdf

 

http://www.wiwi.euro...neba_Peters.pdf

 

http://darp.lse.ac.u.../Slemrod_(JEP07).pdf

 

http://info.worldban...20EdGlaeser.pdf

 

http://www.gazdasagk...s_es_adozas.pdf

 

 

Κατα τα αλλα, φταιει η κομμωτρια κ ο υδραυλικος.....καλα κρασια.

 

 

@ακιους: το αναδρομικο κ εμενα με ενοχλει, κ ποσο μαλλον που δεν κρατανε για μια δεκαετια σταθερους τους συντελεστες ετσι ωστε να διαμορφωθουν οι τιμες στην αγορα, παρα γουσταρουν απλα επιδρομη. Βαρεθηκα τις επιδρομες, θα δηλωσω τεκμηρια φετος ακομη κ αν δεν τα εβγαλα, αρκει να γλυτωσω ενταξη σε λιστες, κ να πανε να ************, την καταρα μου να χουν

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί τόσα χρόνια νόμιζαν ότι θα γίνουν μικροί ''Μπόμπολες"... Τώρα που δεν μπορούν ούτε το ταμείο να πληρώσουν (Δίνω και ιδέα, μια κρυφή δημοσκόπηση στο Site για το ποιος έχει πληρώσει ή πόσα χρωστάει από ΤΣΜΕΔΕ) δεν ξέρουν πως να αντιδράσουν...!!!

Σιγά - σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.