Μετάβαση στο περιεχόμενο

χρήσεις γης για ΜΠΕ


kouzoukas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους . Μαζελυω τα δικαιολογητικα για να πρωτοκολλήσω μια ΜΠΕ . Ενα απο αυτά αναγράφεται "ΧΡΗΣΕΙΣ ΓΗΣ" . Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρω βεβαίωση χρήσης γης από την πολεοδομια ή ισχύει ένα ΦΕΚ που λέει ότι ο μηχανικός βεβαιώνει τη τη χρήση γης με υπεύθυνη δήλωση ;

 

 

 

Ευχαριστώ :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει πρόσφατα? Ποιο είναι το ΦΕΚ?

Πάντως στην παλιά διαδικασία, βεβαίωση έπαιρνες από πολεοδομία. Ο φάκελος όμως πρωτοκολλάται...

Link to comment
Share on other sites

Για συνεργεια αυτοκινητων πχ στα δικαιολογητικα για την αδεια αναφερει οτι χρειαζεται ΥΔ μηχανικου οτι η εγκατασταση ειναι συμφωνη με τις ισχυουσες χρησεις γης στη περιοχη. Για αλλες περιπτωσεις οπως επαγγελματικα εργαστηρια χρειαζεται βεβαιωση χρησεων γης απο πολεοδομια. Παντως ετσι γενικα δεν νομιζω να μπορεις εσυ να βεβαιωσεις για τις χρησεις γης. Και προσωπιικα εγω δεν θα το εκανα. Καλυτερα επισημο εγγραφο, εισαι κατοχυρωμενος.

Link to comment
Share on other sites

..................... Παντως ετσι γενικα δεν νομιζω να μπορεις εσυ να βεβαιωσεις για τις χρησεις γης. Και προσωπιικα εγω δεν θα το εκανα. ..............

 

Αν έχεις στα χέρια σου τη βεβαίωση χρήση γης απο την πολεοδομία που αναφερει οτι είναι ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ (αν μιλάμε για αστικό τομέα) που επειτρέπει την λειτουργία συνεργείου αυτοκινήτων, μπορείς να καταθέσεις ΥΔ οτι η εγκατασταση ειναι συμφωνη με τις ισχυουσες χρησεις γης στη περιοχη.

 

Εγω έτσι κάνω μεχρι τώρα και δεν έχω αντιετωπίσει κανένα πρόιβλημα

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις στα χερια σου βεβαιωση χρησεων γης εισαι κατοχυρωμενος και μπορεις να δωσεις ΥΔ. Αλλα απο την στιγμη που καταθετεις τοπογραφικο και αιτηση, και παιρνεις γραπτη απαντηση για την συγκεκριμενη περιπτωση γιατι να μην βαλεις στο φακελο την βεβαιωση αυτη κατευθειαν? Για να κρατησεις τη βεβαιωση στο γραφειο, μην τυχει μετα απο καιρο να σου ξανατυχει δουλεια στην ευρυτερη περιοχη? Και αν επελθει τροποποιηση των χρησεων ή λιγο πιο περα αλλαζει? Αυτο δεν καταλαβαινω.

 

Οπως και να εχει απο οτι καταλαβαινω για να κατοχυρωσουμε τον εαυτο μας πρεπει να εχουμε επισημο εγγραφο στα χερια μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

.................. Οπως και να εχει απο οτι καταλαβαινω για να κατοχυρωσουμε τον εαυτο μας πρεπει να εχουμε επισημο εγγραφο στα χερια μας.

 

Ναι έτσι κάνω και γω, με την ΥΔ κοτσαρω μια φωτοτυπία της χρήσης γης και κρατάω την πρωτότυπη στο γραφείο για κατοχύρωση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν έχεις στα χέρια σου τη βεβαίωση χρήση γης απο την πολεοδομία που αναφερει οτι είναι ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ (αν μιλάμε για αστικό τομέα) που επειτρέπει την λειτουργία συνεργείου αυτοκινήτων, μπορείς να καταθέσεις ΥΔ οτι η εγκατασταση ειναι συμφωνη με τις ισχυουσες χρησεις γης στη περιοχη.

 

Εγω έτσι κάνω μεχρι τώρα και δεν έχω αντιετωπίσει κανένα πρόιβλημα

Πέρυσι τέτοια εποχή είχα ασχοληθεί με αδειοδότηση ηλεκτρολογείου αυτοκινήτων και δεν επιτρεπόταν η χρήση αυτή εντός σχεδίου πόλεως ή οικισμού. Μάλιστα η χρήση γης για τον πελάτη βγήκε αρνητική επειδή μια γωνία , κάτω από το 5% του συνολικού εμβαδού, από το οικόπεδο ήταν εντός οικισμού.

 

Έχει αλλάξει κάτι;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα η χρήση γης για τον πελάτη βγήκε αρνητική επειδή μια γωνία , κάτω από το 5% του συνολικού εμβαδού, από το οικόπεδο ήταν εντός οικισμού.

Έχει αλλάξει κάτι;

 

Που σήμαινε οτι στον οικισμό απαγορευόταν η ίδρυση συνεργείων ?

Για δώσε μας να καταλάβουμε

 

 

Επειδή δεν μας δίνεις στοιχεία για την υπόθεση σου, για διευκόλυνση σου παραθέτω το Ν. 3710/2008

Διαβάσε το απο το άρθρο 5 έως 12 και πιστεύω οτι θα σε βοηθήσει

Ν. 3710_2008 - (απο άρθρο 5 - άρθρο 12).pdf

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.