Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριστικά στον ΕΟΠΥΥ το ΕΤΑΑ


ilias

Recommended Posts

Πηγή : http://iatroinet.com

 

Η έλλειψη ρητής αναφοράς στο Μνημόνιο 3 για ένταξη του ΕΤΑΑ (ΤΣΑΥ) στο ΕΟΠΥΥ δημιούργησε την εντύπωση πως αποφεύχθηκε η απαλλοτρίωση του ασφαλιστικού μας φορέα.

Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι έτσι. Υπάρχει αναφορά στο Μνημόνιο, η οποία είναι περίπλοκη και διέλαθε της προσοχής ακόμη και έμπειρων δημοσιογράφων με αποτέλεσμα να γραφτεί ευρέως στον τύπο ότι «γλυτώνουν τα Ταμεία γιατρών δικηγόρων, δημοσιογράφων και μηχανικών».

Η επίμαχη διάταξη είναι η εξής:

ΙΒ. ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ

ΙΒ1. ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΕΟΠΥΥ

1. α…………..

β. Η παράγραφος 14 του άρθρου 44 του ν. 4075/2012 (Α΄ 89) και κάθε διοικητική πράξη που εκδόθηκε κατ΄ εξουσιοδότηση της διάταξης αυτής καταργούνται από τη δημοσίευση του παρόντος.

Επομένως από την ημερομηνία δημοσίευσης του Μνημονίου 3 το ΤΣΑΥ και ο ΕΤΑΑ εντάσσονται στον ΕΟΠΥΥ, ο οποίος θα καταβροχθίσει τα αποθεματικά τους για να πάρει παράταση ζωής λίγων μηνών.

 

http://iatroinet.com/2012/11/11/%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%85%CF%85/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά κάνεις και το αναφέρεις αλλά αρνούμαι να το διαβάσω....γιατί ωραία τα γράφουν αλλά από ουσία μηδεν..

Για μια εξέταση σε ωριλά έπρεπε

Να πάρω χαρτάκι από τις 6 το πρωί....

Ναι πάρω ένα από τα 16!

Να περιμένω 3-4 ώρες μαζί με γερόντια που δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν και πηγαινουν από ρουτίνα

Να χάσω ένα πρωινό και να σηκωθώ να φύγω.....

Στα @@ μου και το ΕΟΠΥΥ και η υγεία τους....

 

Ο γιατρός έσκασε μύτη στις.....10:20

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να και η εγκύκλιος του ΕΟΠΥΥ.

Οριστικά από 12/11/2012 το ΕΤΑΑ στον ΕΟΠΥΥ

http://pharmateam.blogspot.gr/2012/11/12112012.html#axzz2CDhaLGRM

Μονο η δικαστική εξουσία μπορεί να βοηθήσει αλλά και πάλι την έχουν γραμμένη στα παλιά τους τα παπούτσια.

ΣΤΟ ΕΟΠΥΥ ΑΠΟ 12112012 ΑΠΟΦΑΣΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το συνταγολόγιο......το πετάμε....μην πιάνει και χώρο. Τσάμπα χαρτί χάλασαν στο ΤΣΜΕΔΕ για την αλλαγή βιβλιαρίων και συνταγολογίων. Κρίμα είχε και ωραία όψη...

Link to comment
Share on other sites

Το συνταγολόγιο......το πετάμε....μην πιάνει και χώρο. Τσάμπα χαρτί χάλασαν στο ΤΣΜΕΔΕ για την αλλαγή βιβλιαρίων και συνταγολογίων. Κρίμα είχε και ωραία όψη...

Ναι ρε φίλε....

Έβγαλα πέρισυ 6 συνταγολογία, τα οποία αντικατέστησα φέτος με 6 νέα και τώρα μου λένε ότι δεν χρειάζονται!! Έλεος!!

 

παιδιά, μπήκαμε δεν μπήκαμε δεν ξέρω τελικά...βαρέθηκα αυτήν την χώρα, ειλικρινά, με κούρασε πολύ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, μπήκαμε δεν μπήκαμε δεν ξέρω τελικά...βαρέθηκα αυτήν την χώρα, ειλικρινά, με κούρασε πολύ...

Ναι είναι σαν το: "μπορείς να μελετήσεις και επιβλέψεις-κατασκευάσεις, όμως δεν μπορείς να το ελέγξεις" (π.χ. ΠΕΑ. ελεγκτής δόμησης)

Σε λίγο θα αναρωτιέσαι: "Είμαι μηχανικός ή όχι;"

Και αργότερα: "To be or not to be?"

Και στο τέλος: "Υπάρχει Ανώτερη Δύναμη (Θεός), από που ερχόμαστε και που υπάγωμεν;"

Καταληκτικά: Μήπως τα βρέφη που προορίζονται Μηχανικοί, για να γεννηθούν, πρέπει να δίνουν εξετάσεις ενώπιον επιτροπής κατόπιν βεβαίωσης παρακολούθησης σεμιναρίου από το ΙΕΚΕΜ;

That's the question

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.