Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού και διαφορά με Πίνακα Ποσοστών Συνιδιοκτησίας


Recommended Posts

Ισως είναι λιγο δύσκολη περίπτωση, αλλά σίγουρα δεν θα είναι η μοναδική.

Ρώτησα παλιούς συναδέλφους και δεν μπόρεσαν να βοηθησουν.

 

Εαν κάποιος έχει ασχοληθεί με Πινακα Ποσοστών Συνιδιοκτησίας, εαν μπορεί ας πει τη γνώμη του.

 

 

Εντος οικισμου, με Ο.Α. με ΓΟΚ 73, υπάρχει 2οροφο με σύσταση οριζόντιας συνιδιοκτησίας. (στον Πινακα Ποσοστών εχει υπολογιστει ποσοστό και για Β' όροφο που ομως δεν εχει γινει)

 

Εχει παράβαση του Δ και προχώρησα στην τακτοποίηση μόνο του ορόφου για να γίνει μεταβίβαση.

Όμως τα τετραγωνικά που μετράω εγω, είναι διαφορετικά από τα τμ που έχουν δηλωθεί στον Πινακα Ποσοστων Συνιδιοκτησίας.

Δεν έχει άλλες παραβάσεις, προσθήκες, για να πουμε ότι αυξηθηκε η επιφάνεια.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως καταλήγει σε αυτην την επιφάνεια για κάθε όροφο στον Πινακα ποσοστών.

 

Και το ισόγειο και ο όροφος είναι ακριβώς ιδιοι.

 

Ο κάθε όροφος αποτελείται από

τους Κυριους Χωρους του Διαμερίσματος.

Μια βεράντα (Η/Χ με τα σημερινά δεδομένα, που τότε μετραγε σε δόμηση)

Και ενα κοινόχρηστο εσωτερικό κλιμακοστάσιο (όπως στις πολυκατοικίες.

 

Στην επιφάνεια στο Πινακα Ποσοστών, υπολογίζει "Εμβαδόν Διαμ/τος" και "Ογκο Κοιν/στων"

 

1. Δεν ξεχωρίζει στο Εμβαδον Διαμ/τος, την επιφάνεια των Κυριων Χώρων απο αυτον της βεράντας (Η/Χ)

Όμως τωρα που κανω τακτοποίηση εγω πρέπει να τα ξεχωρίσω και ετσι ο συμβολαιογράφος θα έχει μια βεβαιωση από εμένα με διαφορετικές επιφάνειες, άρα θα πρέπει να αλλάξει όλα τα συμβόλαια.

Ή μήπως να το δηλώσω με ΓΟΚ 73?

Να μην ξεχωρίσω την επιφάνεια των Κυριων Χωρων από αυτή της βεράντας?

 

 

2.Στο "Εμβαδόν Δ/τος" έχει συνυπολογιστει η βεράντα με τους Κυριους Χώρους? ποιό είναι το ορθό?

 

3. Το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο υπολογίζεται με κάποιο ποσοστό (πχ 50% ή 33,3% ) σε κάθε όροφο για το εμβαδόν ή υπολογίζεται μόνο στον Ογκο Κοινοχρήστων?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πιο βασικό.

 

Όταν τακτοποιούμε ένα διαμέρισμα, υπολογίζουμε πολεοδομικά τις επιφάνειες του πχ Κυριοι χώροι, βεράντες, Η.Χ χωρίς να μας απασχολεί η συνιδιοκτησία

ή πρέπει να συνυπολογίσουμε και την επιφάνεια που του αναλογεί από τους Κοινοχρηστους χώρους με τα ποσοστά του?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα δεις,

ειναι αν οι κατοψεις της ΟΑ εχουν επισυναφθει στο συμβολαιο της συστασης.και τι εμβαδον γραφει στο συμβόλαιο.....

Πιθανον, τα τμ. στην συσταση να ειναι "μικτα" -ετσι γινονταν παληά-

γι αυτο και βρισκεις διαφορά...

 

[και βεβαια τα "κοινοχρηστα" δεν εχουν χιλιοστα...]

Δες τα, μίλα και με τον συμβ/φο..

και τα ξαναλεμε....

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. Προσπαθώ να βρω μια ακρη.

Ο συμβολαιογράφος περιμένει από εμένα την βεβαίωση μου για να βγάλει την επιφάνεια.

 

Στο συμβόλαιο της σύστασης, ναι εχουν επισυναφθει τα σχέδια της άδειας.

Αλλα η επιφάνεια που δηλώνεται στην σύσταση είναι σχεδον σίγουρο ότι είναι "μικτα",

 

η επιφάνεια που δηλώνειται στην συσταση είναι διαφορετική απο αυτή που αναγράφεται στο στέλεχος της άδειας.

Τα σχέδια δεν έχουν αλλαξει και δεν έχουμε προσθήκες ή μεταβολες.

 

 

Εστω ότι τα "μικτα" ειναι 150τμ στη συσταση

(ενω στην Ο.Α. αναγράφεται 140τμ, - δεν έχει μετρήσει η βεράντα, στην δόμηση της Ο.Α)

 

και εγώ μετρήσω 130τμ Κυριοι χωροι και 15τμ βεράντα και 12τμ Κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο,

 

ο συμβολαιογράφος με βάση τη δική μου βεβαίωση θα πρέπει να αλλάξει ΟΛΑ τα συμβολαια (είναι εξ αδιαιρέτου) όλων των συνιδιοκτητων?

 

Πώς θα κάνω την βεβαίωση μου να συμφωνει με τα "μικτα" που εχουν δηλωθεί στην σύσταση ώστε να μην χρειάζεται να αλλαχθουν όλα τα συμβόλαια όλων των συνιδιοκτητών?

Link to comment
Share on other sites

αφου εχει γινει συσταση ΟΙ..όπως ηδη προανεφερες...

.δεν υπαρχουν "εξ αδιαιρετου"

Υπαρχει "ξεχωριστο" διαμερισμα...

δεν σε ενδιαφερουν οι υπολοιποι...

καθε αυτοτελής ιδιοκτησια τακτοποιειται χωριστα- αν εχει αυθααιρεσιες...

εσυ δεν εχεις...

και για καθε ξεχωριστη ιδιοκτησια δινεις βεβαιωση.

Θα μετρήσεις στην κατοψη, "εντος" του περιγραμματος του διαμερισματος-μαζι με τους εσωτερικους τοιχους - αυτα ειναι τα καθαρα

Τα υπολοιπα μεχρι τα "150" ειναι τα μικτα

θα εχεις προς πώληση

Εχεις ενα διαμερισμα..Χ.....τμ μικτα...και Ψ ...τμ. καθαρα, οπως προκυπτει και απο την κατοψη

Οι βεραντες δεν "μετρουν" πουθενα...

Και δεν θα κανεις τροποποιηση ΟΙ...

τι να τροποποιησεις?

Αφου, βλεπεις την κατοψη της ΟΑ...το διαμερισμα ειναι ιδιο...αρα τιποτα δεν άλλαξε...

Απλα διευκρινιζεις οτι το διαμερισμα ειναι " 150 "μικτα" και 130 καθαρα

αυτα

[και νομιζω οτι πρεπει να μετρησεις στα μικτα και τους εξωτερικους τοιχους, επειδη ειναι οροφοδιαμερισμα...ας το διευκρινισει καποιος... ευχαριστω]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μετράς και τους εξωτερικούς τοίχους . Αναφέρεις το εμβαδόν του διαμερίσματος και το εμβαδόν της βεράντας με την σημείωση ότι με τον τότε ΓΟΚ μέτραγε στον ΣΔ και τώρα όχι . Βέβαια να δείς αν μετράει και με τον ΝΟΚ . Γενικά ότι βλέπεις το αναφέρεις και τελειώνεις .

 

Με τα κοινόχρηστα δεν ασχολείσαι .

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν αυτή η οριζόντια ιδιοκτησία, το συγκεκριμενο οροφοδιαμέρισμα ανήκει σε πολλούς κληρονόμους εξ αδιαιρέτου.

Και έχω παράβαση Δ και έχω προχωρήσει σε τακτοποίηση.

 

Ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις, αλλά ομολογώ ότι δεν βλέπω να είναι τόσο απλό.

 

Στην σύσταση εγραφε 150τμ (μάλλον μικτα) αλλά δεν προσδιόριζε πως προκύπτει αυτή η επιφάνεια.

 

Μετράς και τους εξωτερικούς τοίχους . Αναφέρεις το εμβαδόν του διαμερίσματος και το εμβαδόν της βεράντας με την σημείωση ότι με τον τότε ΓΟΚ μέτραγε στον ΣΔ και τώρα όχι . Βέβαια να δείς αν μετράει και με τον ΝΟΚ . Γενικά ότι βλέπεις το αναφέρεις και τελειώνεις .

 

Με τα κοινόχρηστα δεν ασχολείσαι .

 

Εαν εγω αρχισω να περιγράφω τι ακριβώς βλέπω πχ 130 Κυριοι Χωροι, 15 βεραντα, 12 κοινοχρηστο κλιμακοστάσιο, ο συμβολαιογράφος θα δημιουργήσει πρόβλημα ότι θα πρέπει να αλλάξει η σύστηση, γιατί προφανώς ο συμβολαιογράφος απλα θα θέλει να αντιγράψει την βεβαίωση μου, και αφού θα βρει διαφορες με την σύσταση, δεν θα μπορεί να συνεχίσει.

 

 

Εαν πάλι εγώ μετρήσω τα καθαρα των Κυριων Χωρων 130τμ και μετά θέσω άλλα 20τμ "μικτά" για να φτάσω τα 150τμ της σύστασης, θα έχω το πρόβλημα να αιτιολογήσω το πως προέκυψαν αυτά τα 20τμ "μικτά"

 

 

Και ενα σημαντικό ερώτημα, πού δηλώνουμε την επιφάνεια στην βεβαίωση?

 

Στην "τεχνική εκθεση" του συστήματος?

εγώ εκεί δήλωσα τις επιφάνειες των Κυριων Χωρων, των Η/Χ και του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου ξεχωριστά. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με την σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας και τα ποσοστά συνιδιοκτησίας.

Τα επιμαχα "μικτα" 150τμ της συστασης δεν τα έχω αναφερει πουθενα.

Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο ο συμβολαιογράφος θα δημιουργήσει πρόβλημα. Θα περιμένει μια βεβαίωση με επιφάνεια 150τμ, που δεν προκύπτει με τίποτα.

 

 

BAS αυτή τη σημείωση που λες να γράψω, ότι με το ΓΟΚ τότε μετραγε στο ΣΔ, αλλά όχι τώρα, που ακριβώς την γράφουμε?

Εχω ήδη προχωρήσει την τακτοποίηση σε τελική υποβολή. Μπορώ να αλλάξω τώρα την τεχνική έκθεση?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω πιο απλά και συγκεκριμένα το πρόβλημα.

 

Εγώ μετράω τώρα (με ΓΟΚ 73)

 

Κυριοι χώροι διαμερισματος 130τμ

Βεράντα (Η/Χ) 15τμ

Κοινοχρηστο κλιμακοστάσιο 12τμ

σύνολο δόμησης ορόφου 157τμ

 

Στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και στα συμβόλαια του ορόφου γράφει "επιφανεια διαμεριμασμοτος 150,70τμ"

 

Απο την στιγμή που στη βεβαίωση μου θα γράψω διαφορετικά από ότι το στο συμβόλαιο και στη σύσταση, ο συμβολαιογράφος θα θέσει θέμα αλλαγής ολων των συμβολαιων.

Και κάποιοι απο τους κληρονομους είναι στο εξωτερικο και δεν προκειται να γινει η αλλαγη των συμβολαιων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει 1000 συγκύριους . Δεν σε αφορά . Εσύ κοιτάς την οριζόντια ιδιοκτησία .

 

Οταν λές 130 διαμ/μα , περιλαμβάνεις τους εξωτερικούς τοίχους και τους τοίχους προς το κλιμακοστάσιο ?

Εχεις 130 + 15 τμ βεράντα στην χειρότερη περίπτωση . Αρα σου λείπουν 5 τμ , ήτοι περίπου 3 % .

 

Εδώ έχεις 2 δυνατότητες .

1. Τα 20 εκ που σου δίνει ο 4014 αέρα .

2. Σε όλες τις συστάσεις προβλέπεται ότι τα εμβαδά είναι πλέον η έλαττον 2-3 % .

 

Αρα κάπως θα καλυφθείς . Εννοείται ότι από την στιγμή που μέτραγε στον ΣΔ η βεράντα , την μετράς και εσύ και απλά αναφέρεις το γεγονός στην έκθεση σου .

 

Με το κλιμακοστάσιο δεν ασχολείσαι ΚΑΘΟΛΟΥ .

 

Γιά το θέμα της τελικής υποβολής , δες αντίστοιχα θέματα γιατί δεν θυμάμαι .

Link to comment
Share on other sites

BAS

ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση για την βεραντα....δεν το θυμήθηκα...

 

παυλε

οπως ειπε ο ΒΑΣ, δεν σε ενδιαφερουν οι συγκυριοι...όσοι και αν ειναι...

αφου υπαρχει συσταση ΟΙ...αν υπηρχε αυθαιρεσια...μπορουσε ο ενας να την τακτοποιησει, αναγραφοντας τα ονοματα και τα ποσοστα των υπόλοιπων...

το ιδιο ισχυει και για την μη ύπαρξη αυθαιρεσίας

το μονο που ενδιαφερει ειναι να δωσουν πληρεξουσιο για την πώληση...

αυτό αφορα την συμβ/φο...

 

Πες στην συμβ/φο οτι , εσυ θα της πάς βεβαιωση οτι

"κατα τον τιτλο τα μικτα τμ. ειναι...150...

και κατα την εμβαδομετρηση με βαση την κατοψη της ΟΑ ειναι.......τμ. όλοι οι χωροι του διαμερισματος, πλεον...τμ. η βεραντα"

Σε ολα εισαι νομιμος...

να της υπενθυμισεις οτι,

στα φυλλα για τον υπολογισμο της αντικειμενικης αξιας διαμερίσματος, υπαρχει "κουτακι" με ερωτημα αν τα τμ.. ειναι μικτα ή καθαρα. Αν γραψεις "Ναι" στα μικτα, το πρόγραμμα πολλλαπλασιαζει επί 0,90...

Δικαιουσαι ομως αν επιθυμεις, με βεβαίωση μηχανικου να αποδειξεις πόσα ειναι τα καθαρα τμ. των εσωτερικων χωρων , χωρις την βεραντα, για να μην φορολογηθει χωρίς λογο...για βεραντα...

Δεν βλεπω κανέναν απολυτως λογο για τροποποιηση της συστασης...

διοτι, αφου ολοι οι υπολογισμοι όλων...επΊ των δαπανων...ειναι στα μικτα...κανείς δε αδικειται...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.