Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με συναγερμό


raniabel

Recommended Posts

Γεια σας,

 

αντιμετωπίζω και εγώ ένα πρόβλημα με το συναγερμό στο σπίτι μου.

Το σπίτι είναι καινούριο και έχουν περαστεί καλώδια για συναγερμό από όταν κτίστηκε.

Ο συναγερμός ξεκινάει κ κτυπάει μονός του ακόμα και όταν είναι στο οff σε διάφορες ώρες και μέρες.

Έχουν έρθει πολλές φορές από την εταιρία, υποστηρίζουν ότι έχουν τσεκάρει τα πάντα και ότι είναι

ι πρώτη φορά που αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα. Λένε πως ξαφνικά σταματάμε να δουλεύουν τα καλώδια

για άγνωστο λόγο και ότι είναι σαν κάποιος να «τούς έχει φερθεί πολύ άσχημα» κατά την εγκατάσταση τούς.

 

Μας είπαν να φέρουμε τον ηλεκτρολόγο και φέραμε έναν, είπε ότι όλα τα ηλεκτρολογικά είναι οκ στο σπίτι

(και όντος όλα λειτουργούν κανονικά).

 

Από την εταιρία σκεφτήκαν ότι μέχρι και κάποιο ποντίκι θα μπορούσε να έχει μπει κ να τρώει τα καλώδια

(κάτι που θεωρώ απίθανο γιατί θα χε πεθάνει τόσους μήνες...)

και το ίδιο ακριβός συμβαίνει και στο διπλανό σπίτι που χτισθήκανε μαζί από τούς ίδιους ηλεκτρολόγος κ εργάτες κτλ...

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα??

Edited by raniabel
Link to comment
Share on other sites

Το να φερθούν άσχημα στα καλώδια είναι συχνό φαινόμενο κυρίως κατά την τοποθέτηση των κουφωμάτων αν περνάνε οι ίδιοι τις παγίδες και τα καλώδια. Ακόμη μπορεί οι παγίδες αν μην είναι καλής ποιότητας ή να έχουν χτυπηθεί.

Το να χτυπάει ο συναγερμός όμως ενώ είναι στο off είναι είτε έλλειψη σωστής τροφοδοσίας, ελαττωματικά ή μισάνοιχτα dumper (στη σειρήνα, τα ραντάρ, την κεντρική μονάδα κ.α.), ή ελλατωμτική κεντρική μονάδα. Χρειάζεται σχολαστικός έλεγχος και απομόνωση με τη σειρά κάποιων γραμμών μέχρι να εντοπιστεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για να χτυπαει οσο εειναι εκτος 99% ειναι θεμα tamper σειρηνας.

Η την εχουν βαλει μεσω του κεντρου (δηλαδη βλεπει το κεντρο παραβιαση της σειρηνας-λογω κομενου καλωδιου ,προβληματικης σειρηνας) οποτε θα σου αναβε η αντιστοιχη ενδειξη στο πληκτρολογιο ή εκτος κεντρου οποτε δεν θα αναβε τιποτα.

Προσωπικα πιστευω ειναι θεμα σειρηνας.Για δοκιμη ας ξυλωσουν προσωρινα το ταμπερ να δεις αν φταιει η καλοδιωση η οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημερα παιδια εχω ενα προβλημα, σε σπιτι ενος φιλου μου το οποιο ειναι ενα τετραωροφο και εχει εξω απο καθε οροφο μια μπουτονιερα αναβοσβηνει η ενδειξη των παγιδων για ενα οροφο παρολο που ειναι ολες οι πορτες του ειναι κλειστες, εβγαλα μια παγιδα απο οροφο που δε εχει προβλημα και πηγα να τη βαλω κατω αλλα εντωμεταξυ ειπαμε να φωναξουμε καποιον που ξερει απο συναγερμους και το αφησαμε, την ξανασυνδεσα εκει που ηταν και τωρα και σε κεινον τον οροφο αναβει η ενδειξη για τις παγιδες, η παγιδα εχει 2 κλεμες και σε καθεμια καταληγουν 2 καλωδιακια μαυρο κοκκινο. Αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι ο ηλεκτρολογος εκει που ειναι αυτη η παγιδα ειχε τραβηξει 2 καλωδια 6x1 τα οποια οτι περισευε τα χε χωσει μες την παγιδα για να μη φαινονται δε ηταν καποια συνδεδεμενα μεταξυ τους αλλα φοβαμαι μη ειχε συνδεσει κανενα και δε το ειδα, παιζει αυτο? Η μονο αυτα που πανε στην παγιδα χρησιμοποιούνται? Μήπως γιατι εβγαλα την παγιδα και την ξαναεβαλα πρεπει να κανω καποιου ειδους reset στην μπουτονιερα για να την δει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα παιδια εχω ενα προβλημα,...

Κλείσε καλά τα ανοίγματα με τις παγίδες και στη συνέχεια, χωρίς να είναι οπλισμένος ο συναγερμός, άνοιξε ένα από αυτά. Αν ακουστεί ηχητικό σήμα (μπιπ) τότε οι παγίδες λειτουργούν καλά και είναι σωστά συνδεδεμένες με την κεντρική πλακέτα. Σε αυτή την περίπτωση είναι θέμα πλακέτας. Αν δεν ακούσεις μπιπ τότε όπλισε τον συναγερμό με τον κωδικό απομόνωσης. Αν οπλίσει τότε οι παγίδες είναι εντάξει και φταίει μόνο η ένδειξη. Αν όχι τότε κάποια παγίδα δεν λειτουργεί. Οπότε θέλουν μία-μία απομόνωση (στο κουτί της πλακέτας) και δοκιμή για να δεις ποια είναι η προβληματική. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2012 at 7:12 ΜΜ, kleidaras said:

Το να φερθούν άσχημα στα καλώδια είναι συχνό φαινόμενο   κυρίως κατα Αυτές τις ΜΠΙΠ λέτε!!! Δηλαδή τα 300 σπίτια που έχουν φτιάξει οι γνωστοί μου Κατασκευαστές, μόνο αυτοί τα κάνουν καλά??? την τοποθέτηση των κουφωμάτων αν περνάνε οι ίδιοι τις παγίδες και τα καλώδια. Οι ίδιοι, ποιοί? Ποιοί? Ποιοί? Για ποιούς μιλάμε τώρα? Που βάζουν οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες τα καλώδια?? Ακόμη μπορεί οι παγίδες αν μην είναι καλής ποιότητας ή να έχουν χτυπηθεί. ...

Το να χτυπάει ο συναγερμός όμως ενώ είναι στο off είναι είτε έλλειψη σωστής τροφοδοσίας, ελαττωματικά ή μισάνοιχτα dumper (στη σειρήνα, τα ραντάρ, την κεντρική μονάδα κ.α.), ή ελλατωμτική κεντρική μονάδα. Χρειάζεται σχολαστικός έλεγχος και απομόνωση με τη σειρά κάποιων γραμμών μέχρι να εντοπιστεί το πρόβλημα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 7/10/2012 at 12:00 ΜΜ, vasilllis said:

Για να χτυπαει οσο εειναι εκτος 99% ειναι θεμα tamper σειρηνας.

Η την εχουν βαλει μεσω του κεντρου (δηλαδη βλεπει το κεντρο παραβιαση της σειρηνας-λογω κομενου καλωδιου ,προβληματικης σειρηνας) οποτε θα σου αναβε η αντιστοιχη ενδειξη στο πληκτρολογιο ή εκτος κεντρου οποτε δεν θα αναβε τιποτα.

Προσωπικα πιστευω ειναι θεμα σειρηνας.Για δοκιμη ας ξυλωσουν προσωρινα το ταμπερ να δεις αν φταιει η καλοδιωση η οχι.

παρόμοιο πρόβλημα και εγω...συναγερμος SECURITY SERVICES ,παιρνω FAULT 4 (=προβλημα στην καλωδίωση σειρήνας ή σειρηνα) εχω αφαιρέσει προσωρινα την αντισταση 2,2Κ που τερματίζει την καλωδίωση  σειρήνας για να μην ενοχλει η σειρήνα! Περιμενω τεχνικό την Δευτέρα...Ερώτημα,υπάρχει περίπτωση να φταίει η πλακέτα (υγρασια/σκονη) γιατι η εγκατάσταση ειναι παλαιά (10ετιας)  και δεν είχαμε ποτε άλλοτε προβλήματα με false alarms??  σας  ευχαριστω

 

Edited by jmazis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.