Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακαίνιση κατοικίας - κάτοψη


Barragan

Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια πιθανή μελλοντική ανακαίνιση που σκεφτομαι να κανω στο σπίτι μου.

Παραθέτω δυο σκαριφήματα που έφτιαξα - το 1ο είναι η κατοψη του σπιτιού όπως είναι τωρα και το δεύτερο η κάτοψη μετά απο τις αλλαγες. Οι διακεκομμένες γραμμές δείχνουν τους τοίχους που πρόκειται να γκρεμιστούν χονδρικά. Το κόκκινο βελάκι την κύρια είσοδο. Εννοείται οτι στα σκαριφήματα αυτά οι αναλογίες και η κλίμακα είναι κατα προσέγγυση και με το μάτι. Για να εχουμε απλά μια εικόνα των επεμβάσεων που θα ήθελα να κάνω.

Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις, επισημάνσεις διορθώσεις κλπ είναι καλοδεχούμενες και επιθυμητές. Η ανακαίνιση δεν πρόκειται να γίνει άμεσα (ίσως και ποτε..) και επομένως περισσότερο με ενδιαφέρει η συζήτηση παρα η πραγματοποίηση (καθως είμαι και λάτρης της αρχιτεκτονικής).

 

Κατοψη πριν την ανακαίνιση:

87154356.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Κατοψη μετα την ανακαίνιση:

63051278.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

**********************************************************

 

Το φόρουμ δεν προσφέρεται για παροχή υπηρεσιών και για προσφορές,

Ευχαριστώ, Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραβίασες βασικό κανόνα.

Έχεις ανακατέψει χώρους διημέρευσης

με τους ιδιωτικούς χώρους.

 

Το αρχικό σχέδιο μπορεί να μην εξυπηρετεί

αλλά είχε μια λογική.

 

Εκτός και αν το υπνοδωμάτιο 1

θα έχει χρήση ξενώνα, δωμάτιο υπηρεσίας ή γραφείου.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Brasco ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν.

Το καταλαβαίνω αυτό που λες αλλα είναι αναγκαίο κακό απο την στιγμή που χάνεται η μια κρεβατοκάμαρα λογω κουζίνας. Καπου πρέπει να μεταφερθεί...

Επίσης να επισημάνω κατι που δεν το διευκρίνησα (και δεν βλεπω να το εχετε παρατηρήσει). Ο χορος της "σαλοτραπεζαρίας" όπως βλέπεις δεν εχει πρόσβαση μεσα απο το σπίτι. Είναι επειδή σκέφτομαι να τον χρησιμοποιήσω σαν επαγγελματικό χώρο και πιθανόν μια λύση είναι η είσοδός του να είναι εκτός σπιτιού.(εκεί που βρισκεται τωρα το παραθυρο δηλαδη). Επομένως παυει να εχει την λειτουργία που είχε.

Το υπνοδ. 1 θα μπορούσε να έχει τις χρησεις που προανέφερες -κυρίως ξενώνας.

 

Η κύρια είσοδος του σπιτιού απο το πλαϊ ακούγεται πολύ "χάλια";...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Απλά στην καθημερινή χρήση

θα διαπιστώσεις πως όλοι θα σου χτυπούν την τζαμόπορτα της σαλονοτραπεζαρίας (ή του υπνοδωματίου) για να μπουν σπίτι.

 

Πρέπει να γίνεται εύκολα αντιληπτή η είσοδος για τον επισκέπτη.

Ένα ακόμα μείον είναι το παράθυρο του W.C. που κοιτάζει στο διάδρομο.

 

Ανάθεσε την διαμόρφωση

σε κάποιον που έχει κάνει το ίδιο πράγμα πολλές φορές στην ζωή του με επιτυχία.

Όσο και να το παλεύεις μόνος σου, θα πέφτεις σε σφάλματα.

Εκτός και αν θες να προπονηθείς πάνω σε αυτό το σπίτι και δεν σε ενδιαφέρει και τόσο το αποτέλεσμα

αλλά το κάνεις για να παιρνά η ώρα και κουβέντα να γίνεται...

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι. Σε περίπτωση που γίνει οπως το σκεφτομαι θα έχει ανεξαρτητη είσοδο σαφως διαχωρισμένη απο το υπόλοιπο διαμέρισμα.

 

Edit

Να πω επίσης οτι, αν και δεν το σχεδίασα τωρα πανω στο σκαρίφημα, όταν γίνει η ανακαίνιση σκέφτομαι να γίνει μια κατασκευη με αυλόπορτα κάπου εκεί που βρίσκονται οι μπλε διακεκομένες γραμμές. Αυτό θα καθορίζει επίσης σαφως που είναι η κύρια είσοδος.

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

φοβερό! προχώρα το έτσι...

ουτε αδειες χρειάζονται ουτε στατικά, ουτε τιποτα. Για προυπολογισμό δεν το συζητάμε!

τα σχέδια είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ! πάρε και τέσσερα μαστορια να σου φτιαξουν ηλεκτρολογικά και υδραυλικά μονώσεις και καλή τύχη!

:sad: tragic! :sad:

φιλε μου, πλάκα -πλακα, αλλά εδώ είσαι τελείως, μα τελείως λάθος. καλή σου τύχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι τόσο δυσκολο να μιλήσεις με κάποιους ανθρωπους χωρίς ειρωνίες εξυπναδίτσες και κακεντρέχειες;

Το σχέδιο το έθεσα υπο συζήτηση εδω, εννοείται οτι αν προχωρήσω ποτέ, την μελέτη και την επίβλεψη θα την κάνει μηχανικός. Γιατί προτρέχεις τόσο πολύ χωρίς να εχω δηλώσει πουθενά οτι πρόκειται να το κάνω μόνος μου με μαστόρια και χωρίς άδειες; Ελεος ρε φίλε! Ποσο κόμπλεξ πια; :confused:

 

ΥΓ

1) Η μελέτη μου έχει γίνει με προσοχή χωρίς να χρειαστεί να πειραχτούν πουθενά κολώνες και δοκοι. (Είναι δυνατον να κανω τετοια χαζομάρα;;; )

2) Φυσικά ο προυπολογισμός με απασχολεί πολύ.

3) Θεωρητικά θα μπορούσε να το αναλάβει κάποιος απο εδω μεσα (ο οποίος θα του άρεσε και θα το στήριζε) επομένως σταματήστε να βγαζετε αυτή την αρνητικότητα μερικοι... δείτε με σαν πελάτη - και όχι σαν "τσαμπατζή" που προσπαθεί να κανει την δουλειά του!

4) και εν πασει περιπτώσει αν θεωρείς οτι εχω κάνει χοντρό λαθος κάπου δείξε μου ποιο είναι και ας κάνουμε συζήτηση. Οι αφορισμοί και οι εξυπνάδες δεν προσφέρουν τίποτα.

 

Ευχαριστω.

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Brasco τωρα είδα τα edit.

Λοιπόν όπως είπα και στην αρχή πρόκειται για "προπόνηση" (αν το θές) δική μου επειδή μ'αρεσει να ασχολούμαι με την αρχιτεκτονική -και επειδή το σπίτι θα χρειαστεί σίγουρα μια ανακαίνιση αν πρόκειται να το κατοικίσω ποτε. Είναι λοιπόν για μένα σαν άσκηση εγκεφαλική και αισθητική.

 

Παμε τωρα στα επιμέρους που έγραψες:

Το παράθυρο του wc σαφως είναι μείον να βρίσκεται εκει (νομιζεις οτι δεν το σκέφτηκα; ) αλλά είναι η μόνη λύση που υπάρχει. Να υπενθυμίσω οτι η αυλόπορτα - εξωτερική είσοδος πρόκειται να γίνει σε κάποιο σημείο εκει που βρισκονται οι μπλε διακεκομένες οπότε τουλάχιστον το παραθυρο αυτό δεν θα φαίνεται άμεσα απο την προσοψη - είσοδο.

Επιπλέον το wc εκει πολύ θα επιθυμούσα να μην υπάρχει καθόλου - μόνος λόγος που μπήκε είναι γιατί αν κατοικεί κάποιος αυτό το υπνοδωμάτιο θα πρέπει να διασχίσει καθιστικό-κουζίνα για να πάει στην τουαλέτα. Θα μπορούσα και να μην κανω καν wc ισως εκει παρά μια ωραιότατη ντουλαπίτσα.

 

Την πόρτα του υπνοδωματίου δεν υπάρχει περίπτωση να την χτυπά κανείς. Υπενθιμίζω οτι στο σπίτι έχει τοιχείο γυρω γυρω κάπου 1μ και πρόκειται να μπεί κάποια χαμηλή δεντροφύτευση εκεί μπροστα στο υπνοδωμάτιο. Πιθανόν δεν θα φαίνεται δλδ απ εξω καν η πόρτα. (φαίνεται στο σκαρίφημα αυτό).

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε κι ενα πρόχειρο σκαριφηματάκι που έκανα για πρόσοψη -ισως βοηθήσει λίγο να γίνουν καποια πραγματα πιο κατανοητά.

(Βασικά είναι πολύ πρόχειρο και το σχέδιο της αυλόπορτας και όλα αλλα δεν με απασχολεί τωρα αυτου του είδους το ντιζαϊν και δεν το εχω ψαξει, κυρίως η κάτοψη με απασχολεί. )

 

 

spiti4.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.