Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σενάρια


mixyak790

Recommended Posts

Τέλος πάντων. Υπολογίζεις το νέο U (με όλες τις επιστρώσεις μέχρι και το τελικό επίχρισμα) και την προσαύξηση 0,1 [W/(m2*K)] για τις θερμογέφυρες, είτε την κάνεις ξεχωριστά για κάθε αδιαφανές δομικό στοιχείο είτε επιλέγεις το "Θερμομόνωση κατακόρυφων δομικών στοιχείων". Αυτό το δεύτερο όμως, μόνο αν όλα τα κατακόρυφα αδιαφανή είναι θερμομονωμένα. Αλλιώς θα κάνει αυτόματα την προσαύξηση και σε αυτά που είναι αμόνωτα.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ, αν κλικαρεις το κουτακι για θερμομονωση κατακορυφων αδιαφανων, δεν προσαυξανει αυτοματα και δωματα και πυλωτες μονωμενες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόνο στα αδιαφανή. Δες και στην 3.2.2.6της 1ης ΤΟΤΕΕ. Γράφει: "Τα κτήρια της 2ης κατηγορίας........... Γι' αυτό το λόγο οι θερμογέφυρες δεν πρέπει να παραλειφθούν, αλλά προσεγγιστικά να ληφθούν υπόψη στον υπολογισμό της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου, προσαυξάνοντας το συντελεστή θερμοπερατότητας κάθε δομικού στοιχείου κατά ΔU = 0,10 W/(m2K), εξαιρουμένων των κουφωμάτων και των δομικών στοιχείων σε επαφή με το έδαφος.....". Αυτό κάνει και το λογισμικό όταν επιλέγεις το "Θερμομόνωση των κατακόρυφων δομικών στοιχείων".

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα έχω καταλάβει ότι τσεκάροντας το κουτάκι, όλο και κάποια μ...α γίνεται. Π.χ. σε κτήριο με μόνωση αλλά με αμόνωτες τοιχοποιίες προς μθχ, μπαίνει ένα 0,1 εκεί αυτόματα χωρίς να πρέπει.

 

Προσωπικά έχω αποφασίσει να μη το ξαναχρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κανω κι εγω. Εκτος κι αν ξερω οτι και οι επιφανειες προς ΜΘΧ ειναι επισης μονωμενες...

Αλλα εκει με το U/2 παιζει και το αλλο, αμελητεας σημασιας θα με πεις...

Η προσαυξηση του +0,1 γινεται πανω στο U/2 η παιζει (U+0,10)/2?

Οταν το κανω με το χερι, ετσι το κανω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Προσαυξάνεις το τελικό U. Στην περίπτωση της παραδοχής U/2 το Uτελικό είναι το U/2. Οπότε θα είναι Uπροσαυξημένο = Uτελικό +0.1= U/2 + 0,1. Έτσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

σε ενα καταστημα 51τ.μ με 25τ.μ παταρι κατασκευσμενο το 1980,μπορει καποιος να μου περιγραψει ενα απλο σεναριο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.