Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σενάρια


mixyak790

Recommended Posts

Εγω δεν τροποποιω τιποτα στο ΖΝΧ.

Αλλα σαν αγαπημενο σεναριο βαζω εξωτερικη αντισταθμιση στο λεβητα και θερμοστατικες κεφαλες στα σωματα για να παω αυτοματισμους στο Β απο Δ που λογικα ειναι, τροποποιωντας μονο την αποδοση των τερματικων θερμανσης.

Εκει εχω καλη εξοικονομηση

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

4kW. Όλα 1, αποθήκευση 0.98

 

----Συγχώνεψη----

 

Inzaghi, περιεγραψε μου αναλυτικα, μιλαμε βεβαια για διαμερισμα....

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τροποποιω τιποτα στο ΖΝΧ.

Αλλα σαν αγαπημενο σεναριο βαζω εξωτερικη αντισταθμιση στο λεβητα και θερμοστατικες κεφαλες στα σωματα για να παω αυτοματισμους στο Β απο Δ που λογικα ειναι, τροποποιωντας μονο την αποδοση των τερματικων θερμανσης.

Εκει εχω καλη εξοικονομηση

 

Είναι αλήθεια, οτι εξωτερικη αντισταθμιση στο λεβητα και θερμοστατικες κεφαλες στα σωματα σαν σενάριο, είναι παρα πολύ καλο απο άποψη εξοικονομησης.Η εξωτερικη αντισταθμιση, μπορεί να εφαρμοστεί τοσο σε δισωλήνιο σύστημα όσο και μονοσωλήνιο.

 

Οι θερμοστατικές καφαλές στα σώματα, τοποθετούνται μόνο σε μονοσωλήνιο σύστημα, δηλαδή όταν έχουμε αυτονομία σε κάθε διαμέρισμα (αλλα και με προυποθέσεις σε δισωλήνιο μέσω θερμιδομετρητών σε κάθε σώμα, αν και προσωπικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα περι λειτουργίας τους), πράγμα που δεν γνωρίζω και θα πρέπει να μας απαντήσει ο mixyak790, τι σύστημα υπάρχει στο εξεταζόμενο διαμέρισμα.

 

Συνεπώς, το προτεινόμενο σενάριο της εξωτερικής αντιστάθμισης και θερμοστατικες κεφαλες στα σώματα (όταν αφορά επιθεώρηση σε διαμέρισμα υποθέτω σε προ του 1979), κατα την άποψη μου είναι πολυ δύσκολο να εφαρμοστεί (να μην πω ανέφικτο), για τον απλό λόγο οτι για να γίνει ενεργειακή αναβάθμιση του συγκεκριμένου διαμερίσματος, δεν μπορεί να υποχρεώσει ολόκληρη πολυκατοικία στην εγκατάσταση - τοποθέτηση αυτών των συστημάτων (περίπου 2500 – 3000 Ε, να μην πω και παραπάνω)

 

Το θέμα είναι να προτείνεται στον ιδιοκτήτη, κάτι το εφικτό και να αφοράαποκλειστικά το εξεταζόμενο διαμέρισμα, χωρίς να εμπλέκονται άμεσα άλλοι παράγοντες (ιδιοκτήτες άλλων διαμερισμάτων).

 

Αν ο συνάδελφος mixyak790, έλεγε ότι εξετάζει ολόκληρο το κτήριο, θα συμφωνούσα απόλυτα και αβλεπί με τον Inzaghi

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Σενάριο εφικτό τεχνικά και οικονομικά υλοποιήσιμο.

Π.χ. σε νέα κουφώματα αλουμινίου χωρίς θερμοδιακοπή το να προτείνεις αντικατάσταση κουφωμάτων είναι ακαδημαϊκό. Ο ιδιοκτήτης δεν πρόκειται να το κάνει.

Ακόμα κι αν δε σου βγαίνει σοβαρό σενάριο, καλύτερα μη κάνεις κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο το σενάριο να ρίχνει κατηγορία; Και να ναι το γράφει κάπου;

Μερικές φορές είμαι οριακά στο να αλλάξω κατηγορία και δυσκολεύομαι με τα διάφορα σενάρια...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα, συναδελφε dib ειναι οτι στη Βορειο Ελλαδα που δραστηριοποιουμαι και κυκλοφορει κατα κορον η ατομικη θερμανση με επιτοιχο λεβητα φυσικου αεριου ειναι πολυ πιο ευκολο και οικονομικο να εφαρμοσεις εξωτερικη αντισταθμιση απο οτι στο λεβητα κεντρικης θερμανσης.

Γι αυτο προτεινω κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Inzaghi (αν και θα ήθελα να μάθω τι σε συνδέει με αυτόν, απαντάς αν θέλεις)

 

το βλέπω στο προφίλ σου οτι είσαι Β. Ελλάδα, αλλα τώρα διευκρινήζεις οτι ''κυκλοφορεί κατα κορον η ατομικη θερμανση με επιτοιχο λεβητα φυσικου αεριο.....'', κάτι που στο προηγούμενο μύνημα σου δεν άφησες να εννοειθεί κατι τέτοιο.

Σ' αυτή την περίπτωση είμαι σύμφωνος

Link to comment
Share on other sites

για να διευκολυνω τη συζητηση εχω κεντρικη θερμανση με λεβητα πετρελαιου ,και σαν σεναριο βαζω ηλιακο,inzaghi με ποιο σκεπτικο δεν αλλαζω τιποτα στην καρτελα ΖΝΧ;αφηνω τον ηλ.θερμοσιφωνα και παραμενουν τα 0.98 και 1 ;

επισης οσον αφορα τη διελευση ,για την ειδικη περιπτωση που το διαμερισμα ειναι στον τελευταιο οροφο,χρειαζεται να αλλαξω κατι;

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

@mixyak790

Θα μπορούσες να σταθμίσεις το βαθμό απόδοσης του δικτύου διανομής με βάση τα αντίστοιχα μήκη των σωληνώσεων (που για τα τμήματα με εξωτερική όδευση μεγαλύτερη του 20% του συνολικού μήκους, θα είχες προσαύξηση στις απώλειες του πίνακα 4.16 κατά 20%). Το δίκτυο από τον τοπικό θερμαντήρα (ηλεκτρικό θερμοσίφωνα) μέσα στο διαμέρισμα θεωρείται "μικρό" και με μηδενικές απώλειες. Για παράδειγμα: β.α δικτύου διανομής = [(12m * 1,00) + (10m * 0,9076) + (18m * 0,923)] / (12m+10m+18m) = 37,69m/ 40m = 0,942.

Για τον β.α της τερματικής μονάδας (ή μάλλον των μονάδων) αποθήκευσης, θα έκανα μια αυθαίρετη στάθμιση, με βάση τους μήνες λειτουργίας. Π.χ.: [(6 μήνες * 0,98) + (6 μήνες * 0,88)] / 12 μήνες = 11,16 μήνες / 12 μήνες = 0,93.

Για τα βοηθητικά συστήματα: ο εσωτερικά τοποθετημένος θερμοσίφωνας δεν έχει ούτε και το θερμοσιφωνικό ηλιοθερμικό σύστημα.* Αλλιώς πάλι με τους μήνες λειτουργίας. Π.χ.: [(6 μήνες * 0 kW) + (6 μήνες * 0,024 kW)] / 12 μήνες = 0,144 (μήνες*kW) / 12 μήνες = 0,144 kW.

 

* Τώρα με το ΝΟΚ, τι στην ευχή θερμοσιφωνικά συστήματα να προτείνεις σαν σενάριο, αφού πλέον πρέπει το δοχείο αποθήκευσης να είναι κάτω από τους συλλέκτες και σε επαφή με το δώμα; Μόνο κάτι λίγα compact συστήματα με κυκλοφορητές DC κυκλοφορούν. Και απ' αυτά κάποια έχουν φ/β πανελάκι για την τροφοδοσία του κυκλοφορητή. Αλλά είναι εντελώς περιορισμένες οι επιλογές. Οπότε αναγκαστικά πάμε σε κεντρικές λύσεις; Γιατί όρθιο μπόϊλερ τριπλής ενέργειας σε διαμέρισμα, χλωμό μου φαίνεται ενώ από την άλλη διπλής ενέργειας 80-100 lt δαπέδου (συνήθως σε πατάρι) ή όρθιο σε τοίχο, δεν κάνει για ηλιακούς συλλέκτες.

 

Ας πουν και άλλοι συνάδελφοι τη γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Για θερμομονωση κελυφους ποιο U βαζω ,απο πινακα 3.3 U=0.5 για κτιριο ζωνης Β? και τικαρω θερμομονωση κατακορυφων στοιχειων για τις θερμογεφυρες? οι συντελεστες σκιασεων παραμρνουν ως εχουν?

το δευτερο σεναριο ειναι αυτονομο απο το πρωτο η το εμπεριεχει για να δουμε σε τι κατηγορια μπαινει με τον συνδυασμο των σεναριων;

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.