Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνέχιση σπουδών στα ...σχεδόν 50!!! Τι πιστεύετε, αξίζει η προσπάθεια;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι 49 κλεισμένα, παντρεμένος και έχω ένα γιο 16 χρονών. Δούλευα επί 20 χρόνια αρχικά σαν μηχανικός Η/Υ σε εταιρίες πληροφορικής, και τα τελευταία 12 χρόνια σε μηχανογραφήσεις εταιρειών σαν μηχανογράφος. Έχω απολυθεί από την δουλειά μου τέλος του '10 και από τότε υποαπασχολούμαι σε μια οικογενειακή επιχείρηση. Τελευταία οι δουλειές δεν πάνε καθόλου καλά και κατα πάσα πιθανότητα η επιχείρηση πάει για κλείσιμο. Ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό για δουλειά, αλλά τα πράγματα είναι δύσκολα. Έχω παρατήσει τις σπουδές μου εδω και πάρα πολλά χρόνια στο τέλος του 2ου έτους στους ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ. Σκέφτομαι λοιπόν, όσο καιρό ψάχνω για δουλειά να γυρίσω στις σπουδές μου και να προσπαθήσω να πάρω το δίπλωμα μου. Από την μια θα ικανοποιήσω ένα κρυφό μου πόθο και από την άλλη ίσως συμβάλει και στη πιο "εύκολη" ανεύρεση εργασίας. Τι πιστεύετε αξίζει τον κόπο η προσπάθεια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά καθαρά για ικανοποίηση του κρυφού σου πόθου όπως λες....Δεν νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει στην ανεύρεση εργασίας περισσότερο από την πολύ μεγάλη πείρα που έχεις στο αντικείμενό σου.

Και για να λέμε την αλήθεια το συν στην περίπτωση σου είναι η εμπειρία σου. Οι εποχές δύσκολες, αλλά μην το βάζεις κάτω..Οι νεότεροι την "πατάνε" λόγω έλλειψης προυπηρεσίας.. και όχι λόγο πτυχίων....

 

Αλήθεια μετά από τόσα χρόνια, μπορείς να συνεχίσεις? (δηλαδή αν σε δέχονται...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά καθαρά για ικανοποίηση του κρυφού σου πόθου όπως λες....Δεν νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει στην ανεύρεση εργασίας περισσότερο από την πολύ μεγάλη πείρα που έχεις στο αντικείμενό σου.

Και για να λέμε την αλήθεια το συν στην περίπτωση σου είναι η εμπειρία σου. Οι εποχές δύσκολες, αλλά μην το βάζεις κάτω..Οι νεότεροι την "πατάνε" λόγω έλλειψης προυπηρεσίας.. και όχι λόγο πτυχίων....

 

Αλήθεια μετά από τόσα χρόνια, μπορείς να συνεχίσεις? (δηλαδή αν σε δέχονται...)

Κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για την άποψη σου. Ναι, με δέχονται γιατί δεν σταμάτησα ποτέ να γράφομαι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά καθαρά για ικανοποίηση του κρυφού σου πόθου όπως λες....

Κάποτε ίσχυε ότι με το δίπλωμα του ΕΜΠ έμπαινες Ιατρική Β έτος.

Ξέρει κανείς αν ισχύει ακόμα?

(Τόχω παιδικό απωθημένο και σκέφτομαι ότι τώρα στα 56 λόγω "φόρτου εργασίας" είναι ευκαιρία....)

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο για τη σκέψη μπράβο, δεν ξέρω εάν μπορώ να απαντήσω στα ερωτήματά σου περί επαγγελματικής αποκατάστασης μετά το δίπλωμα γιατί με κάλυψαν οι συνάδερφοι παραπάνω, αλλά δεν μπορώ να μην αντιμετωπίσω θετικά έναν άνθρωπο που θέλει να συνεχίσει τις σπουδές του έστω και 20 χρόνια μετά.

 

Κάποια θέματα που γρήγορα μου έρχονται κατά νου είναι η δυσκολία να προσαρμοστείς μετά απο καιρό σε διάβασμα πολυτεχνικής σχολής και σε νοοτροπίες καθηγητών ή εξεταστικές περιόδους. Και όλα αυτά ως part time ενασχόληση μιας και έχεις οικογενειακές υποχρεώσεις και πρέπει να δουλεύεις για τα προς το ζην.

Φαίνεται όμως ότι το θέλεις. Δοκίμασέ το και αν δεν σου βγεί, δεν έχασες και κάτι..

Link to comment
Share on other sites

frtora έχω γνωστούς και φίλους που με παιδία σκυλιά δουλειά γύρισαν στο πανεπιστήμιο και πολύ τους χάρηκα! Ο ένας οικογενειακός φίλος του πατέρα μου και τον άλλο τον γνώρισα σαν συμφοιτητή στη σχολή, καθώς ξεκίνησε την ίδια χρονιά με εμένα. Υπήρχε μεγαλύτερη πίεση στο πρόγραμμά τους αλλά διαπίστωσα ότι η εμπειρία τους, τους βοήθησε να είναι αρκετά πιο αποδοτικοί και γρήγοροι σε σχέση με το μέσο όρο των φοιτητών. Και μάλιστα και οι δύο πήραν στον χρόνο τους το πτυχίο. Πάντως νομίζω ότι θα σε βοηθήσει και στην ψυχολογία σου. Κακά τα ψέματα, περνάμε περίεργες μέρες....

Link to comment
Share on other sites

Δούλευα επί 20 χρόνια αρχικά σαν μηχανικός Η/Υ σε εταιρίες πληροφορικής, και τα τελευταία 12 χρόνια σε μηχανογραφήσεις εταιρειών σαν μηχανογράφος.

 

 

Εφόσον έχεις τόσο μεγάλη εμπειρία στην μηχανογράφηση κάνεις ένα προγραμματάκι στυλ "Κεφάλαιο" και το βγάζεις το μεροκάματο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Ευχαριστώ τους ikaros13, yian, και mitsaina που με πήραν στα σοβαρά και μου είπαν την άποψη τους.

Όσον για τους antloukidis, tzeno, και aice, καλός ο "χαβαλές" ρε παιδιά αλλά πείτε μου και την άποψή σας.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι να το προσπαθήσεις. Αν η κατάσταση συνεχίσει να πηγαίνει εκεί που δείχνει, ακόμα και σε αυτή την ηλικία, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μεταναστεύσεις. Και υποθέτω ότι για να αναζητήσεις εργασία σε χώρα του εξωτερικού, το να έχεις το δίπλωμα θα είναι απαραίτητο, πέρα από την τεκμηριωμένη εμπειρία που διαθέτεις.

 

Για το τυπικό του θέματος, εξέτασε αν εμπίπτεις και σε ποιο βαθμό, στις διατάξεις που αφορούν στον μέγιστο υπολοιπόμενο χρόνο φοίτησης, που νομοθετήθηκε τα τελευταία χρόνια, για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων.

 

@tzeno

 

Όλες οι φοιτητικές παροχές έπαυαν (δεν ξέρω κατά πόσο αυστηροποιήθηκε απο το 2010 που έγιναν αλλαγές) μετά την πάροδο 2 ετών από τον ελάχιστο τυπικό χρόνο φοίτησης. Δηλ 7 χρόνια για τους μηχανικούς. Τυπικά δεν δικαιούνταν ούτε καν νέα συγγράματα, που αντικαθιστούσαν παλαιότερα, οι φοιτητές που είχαν ξεπεράσει αυτό το όριο.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.