Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δάπεδο προς μθχ (υπερύψωση)


lenaki85

Recommended Posts

Συνάδελφοι, έχω μια απορία για την δική μου μονοκατοικία, η οποία είναι προκάτ.

Προσπαθώ να αξιολογήσω σε ποιά κατηγορία θα εντάξω το δάπεδο.

 

Το προκάτ τοποθετήθηκε πάνω σε περιμετρική βάση από σκυρόδεμα ύψους ενός μέτρου και διαστάσεων 9Χ6.5μ. όσες οι διαστάσεις του. Επίσης, στο μέσον της βάσης έγινε ένας σταυρός από σκυρόδεμα πάλι ύψους ενός μέτρου, για καλύτερη ισορροπία αυτού. Το ύψος αυτό +1μ. από το έδαφος πληρώθηκε από κροκάλες με απόφαση της μητέρας μου (καμία σχέση με το επαγγελμα) η οποία θεώρησε ότι αν πληρωνόταν με χώμα θα είχε πολύ υγρασία το σπίτι.

 

Το ερώτημά μου είναι πως θα συμπληρώσω εγω το δαπεδο στο πρόγραμμα ? Σε επαφή με το έδαφος ? Δεν το βρίσκω απόλυτα σωστό.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας ή αν έχετε αντιμετωπισει κατι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν το βάλω σε επαφή με ΜΘΧ δε θα πρέπει να περιγράψω και τον ΜΘΧ ? Πως θα τον περιγράψω, ως τι ? Με τοιχους επιφανεις όσο η τσιμεντένια βάση ? Είναι λίγο περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Θα τον περιγράψεις ως Δάπεδο με πλάκα απο μπετόν, πάχους .... ?

 

Θα τον περιγράψεις ως Δάπεδο στη διαχωριστική επιφάνεια

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από ολές τις απόψεις αποφάσισα να το βάλωσαν : δάπεδο σε επαφή με το έδαφος. Είναι το πιο προσιτό στην πραγματικότητα, γιατί και οι κροκάλες έδαφος είναι ουσιαστικά. Και πέρασα σαν U το U του δαπέδου από την μελέτη θερμομόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Και το έκανες λάθος lenaki.

 

Το νόημα δεν είναι αν βρίσκεται σε επαφή με χώμα, τσιμέντο κλπ.

 

Το νόημα είναι ότι δεν προσομοιώνονται αλλιώς οι θερμικές ροές του δαπέδου σου προς το φυσικό έδαφος που βρίσκεται 1 μέτρο πιο κάτω.

Μθχ θα έπρεπε να το βάλεις. Το δίλημμα ήταν στο αν το έβαζες πλήρως περιγραφόμενο ή αν έπαιρνες U/2.

Και αφού ήταν μονοκατοικία έπρεπε να το περιγράψεις πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.