Μετάβαση στο περιεχόμενο

διάνοιξη χωματόδρομου από το δήμο


Recommended Posts

Από ότι μου είπαν οι ιδιοκτήτες, οι δρόμοι παραχωρήθηκαν με τη συγκατάθεση τους αλλά προφορικά, δεν υπάρχει δηλαδή ούτε δουλεία διόδου ούτε γραπτή - επίσημη παραχώρηση σε κοινή χρήση...Στις υπηρεσίες του δήμου αγνοούν την έννοια του κοινόχρηστου δρόμου με τη νομική της σημασία και θεωρούν ότι οι δρόμοι αυτοί είναι δημόσιοι 'ήτοι κοινόχρηστοι και άρα δε μπορεί ο ιδιοκτήτης να τους περιφράξει.... στη περιφέρεια μου λένε ότι αν και δεν είναι δικιά τους αρμοδιότητα, ο δρόμος αυτός δεν έχει κανονική υπόσταση και είναι κανονικά τμήμα της ιδιοκτησίας, με λίγα λόγια δε βγαίνει άκρη.. και η πολεοδομία λέει ότι δεν την αφορά το ζήτημα με τους δρόμους και κατά τη γνώμη των καθόλου ευγενικών υπαλλήλων ούτε ο δήμος είναι υπεύθυνος να γνωρίζει αν ένας δρόμος είναι κοινόχρηστος ή μη...

 

Συνοψίζοντας η πολεοδομία είπε ότι δεν είναι δουλειά της ούτε και του δήμου

στη περιφέρεια είπαν ότι δεν είναι δικιά της αρμοδιότητα και

 

τελικά δε ξέρουμε ποιανού είναι αρμοδιότητα..ξανά στο σημείο 0 δηλαδή..

 

 

τι να πω πραγματικά το χάος,

πάντως στην άποψη για τον χαρακτηρισμό του δρόμου ως δουλεία διόδου ή ως ιδιωτική διάβαση η απάντηση του Δήμου ήταν ΄τι δε μπορεί να υπάρχει ιδιωτικός δρόμος όταν από αυτόν εξυπηρετούντο παραπάνω από 2 ιδιοκτησίες,

 

όσον αφορά το συνάδελφο του ΤΕΕ ίσως πραγματικά να μην κατάλαβε ακριβώς την περίπτωση..

 

Η σηγκεκρημένη βέβαια περίπτωση έχει και κάποια ακόμη χαρακτηριστικά, καθώς αυτός που αγοράζει το γήπεδο έχει ήδη αγοράσει και όλα τα γειτωνικά κα προτείθετε να αγοράσει και τα απένατι κατα μήκος αυτου του δρόμου, γιατί ενδιαφέρετε να συγκέντρωση μια μεγάλη έκταση για μετέπειτα επιχειρηματικές δράσεις, και όπως καταλαβαίνετε αυτός ο δρόμος είναι ένα πρόβλημα που θα το κουβαλάει και μετά.

 

δυστυχώς με όλα αυτά ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη για το ποια υπηρεσία θα μου χαρακτηρίσει το δρόμο.. έτσι ώστε να χρησιμοποιήσω τυχόν βεβαιώσεις στη σύνταξη του τοπογραφικού, προσπαθώντας να αποφύγω μελλοντικούς μπελάδες..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η απαντηση ειναι πολυ απλή

 

αφου στο υποθηκοφυλακειο δεν υπαρχει καμμιά συμβολαιογραφική πραξη "παραχωρησης" δουλειας διελευσεως δρομου..

και αφου ολοι αρνουνται την..."πατροτητα" του δρομου....

"κοβει" ο ιδιοκτητης τον δρομο...

 

ωστε...να εμφανισθει..ο Δήμος...διεκδικωντας...αυτα που θελει...

.αλλά θα πρεπει να προσκομίσει στα δικαστηρια Δημοσια Εγγραφα περι απαλλοτριωσης και χαρακτηρισμου του δρομου ως.....????...., .επίσημα, για να αποκτησει την "κυριοτητα" στον δρομο......

αρα, μετα, κανεις την δουλεια σου με βαση τα χαρτια του Δημου....που δεν εχει....

Θεωρω οτι η Περιφερεια ειπε τα σωστα..

.δλδ οτι ο δρομος ειναι τμημα της ιδιοκτησιας σου...

υγ

ακομα δεν ειπες αν ειναι κληρος ή άλλο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ακόμη και κοινή δήλωση παραχώρησης από τους ιδιοκτήτες να υπάρχει και ο δρόμος να διανοίχτηκε με δημ/σίες και λοιπές διαδικασίες από το Δήμο, ο δρόμος αυτός δεν είναι κοιν/στος με την έννοια του Ν 3212 (κάπου το έχω διαβάσει -πιθανά στο βιβλίο της Λεμπέση-δρόμοι κλπ σελ 70-δεν έχω χρόνο για ψάξιμο)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Δημήτρη GM

 

σε σχέση με το ερώτημα σου αν είναι κλήρος ή πατρογονικό οι ιδιοκτήτες του γηπέδου δεν μου έχουν φέρει κάποιο τίτλο, είναι από κληρονομιά ή χρησικτησία φαντάζομαι, αλλά αυτό τι αλλάζει σε σχέση με τα δεδομένα μας?

 

επίσης τι θέλεις να πεις με το 'κόβει το δρόμο" εννοείς να τον περιφράξει κανονικά μαζί με την υπόλοιπη ιδιοκτησία?

 

πάντος για μένα το ζήτημα είναι να μη φτάσουμε στα δικαστήρια για αυτό συζητάω για βεβαίωση από το δήμο που θα μου χαρακτηρίζει το δρόμο κοινόχρηστο ή μη

 

στο κάτω κάτω δε νομίζω ο δήμος να μπορεί να μου βεβαιώσει ότι ο δρόμος είναι κοινόχρηστος ενώ δεν έχει γίνει καμία επίσημη διαδικασία για αυτόν στη πράξη αν ήθελα να τον χαρακτηρήσω κοινόχρηστο δε θα μπορούσα οπότε τι βεβαίωση να μου δώσει?

 

ίσως μια καλή ιδέα είναι να κάνω αίτημα και να ζητάω να μου βεβαιώσουν ότι ο δρόμος που αποτυπώνετε στο τοπογραφικό δεν είναι κοινόχρηστος και άρα διέπεται από τους κανόνες του ιδιωτικού δικαίου.

αν καταφέρω να πάρω μια τέτοια βεβαίωση θα τη βάλω στο φάκελο που θα γίνει το συμβόλαιο (αναπόσπαστο τμήμα του συμβολαίου). και πάλι όμως εφόσον υπάρχει δρόμος πρέπει να τον δείξω και δε ξέρω αν μπορεί να υφίστατε δουλεία διόδου η οποία να έχει μεγάλο μήκος και να μπορεί να εξυπηρετεί πολλές ιδιοκτησίες? σε αυτό το νομικό κομμάτι ίσως μπορούσες να με βοηθήσεις εσυ Δημήτρη GM

 

φίλε KANA ευχαριστώ για το χρόνο σου

 

το έχω δει και γω αυτό το απόσπασμα της λεμπέση αλλα δε διευκρινίζει η συγγραφέας τι ισχύει για αυτούς τους δρόμους,

δηλαδή υπάρχουν νομικά και δημιουργούν νέα γήπεδα ανεξάρτητα με το αν είναι κοινοχρηστοι με την ενοια του 3212/2003,

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη του Δημήτρη μου φαίνεται κι εμένα απολύτως λογική, πως εάν βάλεις τον Δήμο να διεκδικήσει την κυριότητα της οδού, δεν θα έχει σε τι στοιχεία να βασιστεί, από την στιγμή που δεν έχουν γίνει παραχωρήσεις και δεν έχει διανοιχθεί με απαλλοτρίωση. Μήπως υπάρχει δυνατότητα να αλλάξει η χάραξη της οδού ώστε να μεταφερθεί σε σημείο που να ζημειώνει όσο το δυνατόν λιγότερο τις ιδιοκτησίες που θέλει αν αγοράσει ο πελάτης σου?

Πάντως στο προαναφερθέν γνώριμο πλέον έγγραφο, αναφέρει

δ) δρόμοι που έχουν κατασκευαστεί από τεχνικές υπηρεσίες του Δημοσίου και επιτρέπουν την πρόσβαση σε ακτές, αρχαιολογικούς χώρους, εθνικούς δρυμούς, χιονοδρομικά κέντρα ή σε σημαντικά δημόσια έργα (όπως φράγματα, στρατιωτικές εγκαταστάσεις, νοσοκομεία κλπ). Οι δρόμοι της περίπτωσης αυτής μπορεί να διαπιστώνονται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα της οικείας Περιφέρειας (κατ' ανάλογη εφαρμογή της διαπιστωτικής απόφασης Νομάρχη της παρ.2β).

άρα ίσως θα ήταν καλό μια αίτηση στην περιφέρεια ώστε να έχεις γραπτή απάντηση μήπως λήξει το θέμα αυτό μια και καλή.

Link to comment
Share on other sites

#14

Αληθεια, αφου δεν ειδες τιτλο...πώς ξερεις οτι ο δρομος "περναει" δια μεσω του "δικού του "αγρού???

 

και δεν ειναι αγροτικος ή διανομής που επισκευαστηκε..??? λεω εγω τωρα...

 

γι' αυτο ρωτω αν ειναι κληρος ή πατρογονικό....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ο δήμος αλλα και η πολεοδομία πρέπει να έχει τη "λίστα" (φτου κακή λέξη) με τους χαρακτηρισμένους και αναγνωρισμένους δρόμους.Αν δεν την έχουν αυτοί τότε ποιος άλλος θα μπορούσε να την έχει ε? (να σου απαντήσουν σε αυτό) Βάση λοιπόν αυτής της λίστας θα καταθέσεις αίτηση και θα ζητάς να σου βεβαιώσουν αν ο συγκεκριμένος είναι κοινόχρηστος αγροτικός δρόμος ή όχι. Αυτοί λοιπόν θα συμβουλευτούν τη λίστα τους (τις αποφάσεις τους) και αν δεν αναφέρεται εκεί μέσα τότε η απάντηση είναι εύκολη.ΜΕ βάση αυτήν την απάντηση μετά θα τελειοποιήσεις και το τοπογραφικό σου.Αν η πολεοδομία ή οι δήμος δεν ξέρει να σου πει για τους δρόμους αυτούς να σου πουν ποιος άλλος ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

(αντιγράφω από αναφορά ΤΕΕ προς βοήθεια για τον 4014)

 

ΑΓΡΟΤΙΚΟΙ ΔΡΟΜΟΙ εκτός σχεδίου δεν είναι κοινόχρηστοι. Απαγόρευση

δημιουργίας με τα άρθρα 16, 20, 21, 64 & 65 ΝΔ 17-7-23. Νόμιμοι αγροτικοί δρόμοι

θεωρούνται μόνο όσοι προϋπάρχουν της 16-1-24–(άλλως δεν έχουν νόμιμη

υπόσταση-έγγρ.ΔΝΕ 15205/26-5-03)

[Χαρακτηριστικά είναι και τα αναφερόμενα στη Γνωμ ΝΣΚ-1031/87 της Δ/νσης

Δικαστικού, (η οποία δεν έχει γίνει αποδεκτή): η ιδιωτική οδός που τέμνει γήπεδο, το

οποίο κείται εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου, μέσα σε έκταση που

εφαρμόστηκε ιδιωτικό ρυμοτομικό σχέδιο, μετά το Αρθ-43 παρ.7 του Ν-1337/83, με το

οποίο καταργήθηκαν τα δύο τελευταία εδάφια της παρ.2 του Αρθ-6 του Ν-720/77,

θεωρείται ως τμήμα του γηπέδου αυτού, σε βάρος του οποίου δημιουργήθηκε.]

- Επισημαίνεται ότι το πλαίσιο διάνοιξης αγροτικών οδών με απαλλοτρίωση, με το

Άρθ-33 παρ3. Ν-1845/89, δεν εξασφαλίζει την κοινοχρησία του δρόμου αυτού.

νόμιμη διάνοιξη οδών εκτός σχεδίου προβλέπεται μόνο για Διεθνείς, Εθνικές &

Επαρχιακές οδούς με τις δ/ξεις αναγκαστικής απαλλοτρίωσης [Ν.797/71 & ΝΔ

653/77 άρθρο 1] και πρόσθετα απαιτείται έγκριση περιβαλλοντικών όρων (ΣτΕ

4033/98) –η σύνδεση με Επαρχιακή & Εθνική οδό ισχύει & για κοινόχρηστους

αγροτικούς δρόμους για τους κόμβους) - ΠΔ 118/06 Άρθ.2 παρ.3: με Απόφ.

Περιφέρειας ή Αποκεντρωμένης Διοίκησης έχουν εφαρμογή & οι δ/ξεις του

άρθ.25 παρ.2 του Ν.1418/84 & του ΒΔ 465/70 για πρατήρια υγρών καυσίμων

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σε σχέση με το ερώτημα σου αν είναι κλήρος ή πατρογονικό οι ιδιοκτήτες του γηπέδου δεν μου έχουν φέρει κάποιο τίτλο, είναι από κληρονομιά ή χρησικτησία φαντάζομαι, αλλά αυτό τι αλλάζει σε σχέση με τα δεδομένα μας?

 

Είναι τοπογραφικό μεταβίβασης;

Τότε είτε θα κάνεις έλεγχο τίτλων, θα τους πεις να σου φέρουν συμβόλαια, θα διαβάσεις το ιστορικό και θα δεις μήπως φτάνεις σε κάποια αρχική "διανομή" που αφήνει κάποιο πέρασμα (ως δουλεία, γιατί κάτι τέτοιο "μυρίζει" όταν έχεις πολλές ιδιοκτησίες "εκατέρωθεν").

Είτε δεν θα κάνεις έλεγχο τίτλων, υποδείξεις των ορίων από τους ιδιοκτήτες, δήλωση ιδιοκτητών, και αν περάσει από το υποθηκοφυλακείο πέρασε.

Σαφώς σωστός τρόπος είναι ο πρώτος.

 

Είναι τοπογραφικό για ΟΑ; Έλεγχο τίτλων με το ζόρι.

 

(αντιγράφω από αναφορά ΤΕΕ προς βοήθεια για τον 4014)

 

ΑΓΡΟΤΙΚΟΙ ΔΡΟΜΟΙ εκτός σχεδίου δεν είναι κοινόχρηστοι. Απαγόρευση

δημιουργίας με τα άρθρα 16, 20, 21, 64 & 65 ΝΔ 17-7-23. Νόμιμοι αγροτικοί δρόμοι

θεωρούνται μόνο όσοι προϋπάρχουν της 16-1-24–(άλλως δεν έχουν νόμιμη

υπόσταση-έγγρ.ΔΝΕ 15205/26-5-03)

[Χαρακτηριστικά είναι και τα αναφερόμενα στη Γνωμ ΝΣΚ-1031/87 της Δ/νσης

Δικαστικού, (η οποία δεν έχει γίνει αποδεκτή): η ιδιωτική οδός που τέμνει γήπεδο, το

οποίο κείται εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου, μέσα σε έκταση που

εφαρμόστηκε ιδιωτικό ρυμοτομικό σχέδιο, μετά το Αρθ-43 παρ.7 του Ν-1337/83, με το

οποίο καταργήθηκαν τα δύο τελευταία εδάφια της παρ.2 του Αρθ-6 του Ν-720/77,

θεωρείται ως τμήμα του γηπέδου αυτού, σε βάρος του οποίου δημιουργήθηκε.]

- Επισημαίνεται ότι το πλαίσιο διάνοιξης αγροτικών οδών με απαλλοτρίωση, με το

Άρθ-33 παρ3. Ν-1845/89, δεν εξασφαλίζει την κοινοχρησία του δρόμου αυτού.

νόμιμη διάνοιξη οδών εκτός σχεδίου προβλέπεται μόνο για Διεθνείς, Εθνικές &

Επαρχιακές οδούς με τις δ/ξεις αναγκαστικής απαλλοτρίωσης [Ν.797/71 & ΝΔ

653/77 άρθρο 1] και πρόσθετα απαιτείται έγκριση περιβαλλοντικών όρων (ΣτΕ

4033/98) –η σύνδεση με Επαρχιακή & Εθνική οδό ισχύει & για κοινόχρηστους

αγροτικούς δρόμους για τους κόμβους) - ΠΔ 118/06 Άρθ.2 παρ.3: με Απόφ.

Περιφέρειας ή Αποκεντρωμένης Διοίκησης έχουν εφαρμογή & οι δ/ξεις του

άρθ.25 παρ.2 του Ν.1418/84 & του ΒΔ 465/70 για πρατήρια υγρών καυσίμων

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

στην περιοχη που ψάχνω δεν υπαρχει καμια λιστα με κανέναν χαρακτηρισμένο χωματοδρομο όσον αφορα την πολεοδομια

Η περιφέρεια μπορει να μου δώσει βεβαλίωσει ότι ο δρόμος δεν είναι κοινόχρηστος ως Επαρψιακός, εθνικός ή ευρωπαικός δρόμος και μέχρι εκεί, και αυτονόητα θα με παραπέμψεί ούτος ή άλλως στο δήμο, του οποίου και ευθήνη είναι η συντηρηση των οδων συμφωνα με μια απόφαση που έχει βγει του 2007

οσον αφορά το δήμο

και η απαντηση δια στόματος Δημάρχου ήταν ότι ο δρομος για το δημο θεωρείτε αγροτικός και δεν μπορει να κλειστει..

μου είπε επίσης ότι το μόνο που μπορεί να μου βεβαιώσει είναι ότι ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ.

 

τελικα υπάρχει προηγούμενο συμβόλαιο το οποίο περιγράφει το γηπεδο ενιαίο και δε αναφέρει πουθενα την υπαρξη δρόμου...

 

με τα δεδομένα αυτά σκαίφτομαι ότι θα βασηστώ στη βεβαιωση του δημάρχου εφόσον μου τη χωρηγεί τόσο απερισκεπτα και με σηγουρια μαλιστα και θα αναφέρωσ τη δηλωση μου ότι με βάση τη βεβαιωση αυτή το αρχικο γηπεδο το οποιο περιγραφεται στο προυπαρχον συμβολαιο τεμαχιζεται σε νεα που σημιουργηθηκαν εξαιτίας της διελευσης του δρομου και άρα είναι μη αρτια και τα πλεον...

 

αν κάποια στιγμή φτάσουν στα δικαστήρια το δικό μου τοπογραφικό δε θα έχει βασιστεί στη βεβαίωση του δήμου

εν ολίγοις νίπτω τας χείρας μου!!

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία". Δευτερη φορά στο ίδιο θέμα που γίνεται η συγκεκριμένη επισήμανση!!

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.