Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στοιχειοσειρές διαφορετικού αριθμού πλαισίων


Myiannis

Recommended Posts

Η παράλληλη σύνδεση δύο string με διαφορετικό αριθμό πανέλων απαγορεύεται βάση κάποιου κανονισμού? Είναι γεγονός ότι θα υπάρχουν απώλειες λόγο διαφορετικών MPP συνθηκών, όπως επίσης είναι γεγονός ότι θα υπάρξει ανάστροφο ρεύμα στη περίπτωση που το Voc του μικρότερου string είναι μικρότερο απο το Vmpp του παράλληλου συνδυασμού, ή πχ το πρωί μεχρι να ξεκινήσει να παράγει ο inverter λόγω διαφορετικών Voc.

Ουσιαστικά και τα δύο αυτά μειονεκτήματα μπορούν να παρατηρηθούν και σε προσεκτικά μελετημένη εγκατάσταση δύο όμοιων string λόγω διαφορετικών Voc σε κάθε string (έστω μικρές διαφορές) ή λόγω σκιάσεων, σκόνης κλπ αντίστοιχα.

 

Φυσικά δε μιλάω για εντελώς ανομοιόμορφα string, αλλά για διαφορά ενός πανελ (20-21. 17-18 κλπ) δηλαδη 35-40 Volt στα 600-800 Volt (Απώλειες 0.5-1%).

Το ανάστροφο ρεύμα αφού διαρκεί λίγο και είναι μικρότερο απο το μέγιστο επιτρεπτό πιστεύετε ότι μπορεί να προκαλέσει φθορά στον εξοπλισμό?

 

Παραθέτω σχετικά .διαγράμματα

post-63864-0-06835200-1349715058_thumb.jpg

post-63864-0-25347500-1349715163_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ρίξεις σε διαφορετικό MPP δεν έχεις θέμα, στο ίδιο όμως υπάρχει πρόβλημα, ίσως στο Sunny Design τα βάζεις στις εισόδους Α και Β γι' αυτό δεν δείχνει λάθος. Αν το θυμάμαι καλά στην ίδια είσοδο δεν σε αφήνει καν να ορίσεις διαφορετικό αριθμό πάνελ/string που είναι και το σωστό. Από περιστατικό που μου περιέγραψε συνάδελφος, σε περίπτωση που ο εγκαταστάτης έκανε λάθος σε δεκάρι και συνέδεσε στην ίδια είσοδο δύο string με 20 και 21 πάνελ αντίστοιχα κάηκε η ασφάλεια στον υποπίνακα dc. Δεν είναι δηλαδή θέμα μειωμένης απόδοσης αλλά ασφάλειας της εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Ακομά και ο παραλληλισμος στοιχειοσειρων με διαφορετικο αριθμο πανελ μπορει να ειναι επικινδυνος, εφοσον υπαρχει σταθερα μια διαφορα δυναμικου γυρω στα 40 V, ποσο μαλλον η μονιμη λειτουργια.

Edited by Knox
Link to comment
Share on other sites

Ποιός κανονισμός λέει ότι απαγορεύεται αυτό; To πρόγραμμα Sunny Design δεν δείχνει λάθος.

 

Δεν σε αφήνει καν να βάλεις διαφορετικό αριθμό πανέλ στο ίδιο mpp.

Link to comment
Share on other sites

Ακομά και ο παραλληλισμος στοιχειοσειρων με διαφορετικο αριθμο πανελ μπορει να ειναι επικινδυνος, εφοσον υπαρχει σταθερα μια διαφορα δυναμικου γυρω στα 40 V, ποσο μαλλον η μονιμη λειτουργια.

 

Μα δεν υπάρχει καμία διαφορά δυναμικού, αφου τα παραλληλίζεις. Την ιδια τάση έχουν τα string. Διαφορά δυναμικού έχεις μόνο στο ανοιχτοκύκλωμα και αυτή, όπως φαίνεται στα διαγράμματα, αν δεν έχεις βάλει block diodes (που σημαίνει οτι θα έχεις ανάστροφο ρεύμα) είναι περίπου η μισή απο τη Voc δηλαδή περίπου 20 Volt. Ο παραλληλισμός δε θα γίνει σε inverter αλλα σε dc box για να μην υπάρχει πρόβλημα διοτι οι κατασκευαστές Inverter δεν επιτρέπουν ανόμοια string στο ίδιο mppt .

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ένα αντίστοιχο προβληματάκι... Έχω ένα αυτόνομο και μου ζητήθηκε να το ενισχύσω....το πρόβλημα είναι οτι αυτός που το είχε φτιάξει είχε 3 είδη διαφορετικών πανέλων...ένα string έβγαζε 68 volt, το άλλο 70, και το άλλο 72. Τα πανέλα είναι όλα της LUXOR. Το σύστημα είναι 48volt και λέω να προσθέσω άλλα 4 strings (8 πανελ, 2 σε κάθε string) με τάση string 74 volt. Γι αυτή την διαφορά τάσης θα έχω κάποιο πρόβλημα? (ανάστροφα ρεύματα κ.τ.λ.?) Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί ανάστροφο ρεύμα έχουμε μόνο όταν η uoc του ενός string είναι μικρότερη από την umpp των άλλων? Ή τουλάχιστον να μου προτείνει μία βιβλιογραφία...? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ.Σ. Αν αντί για διόδους προστατέψω με ασφάλειες dc κάθε string θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει καμία διαφορά δυναμικού, αφου τα παραλληλίζεις. Την ιδια τάση έχουν τα string. Διαφορά δυναμικού έχεις μόνο στο ανοιχτοκύκλωμα και αυτή, όπως φαίνεται στα διαγράμματα, αν δεν έχεις βάλει block diodes (που σημαίνει οτι θα έχεις ανάστροφο ρεύμα) είναι περίπου η μισή απο τη Voc δηλαδή περίπου 20 Volt. Ο παραλληλισμός δε θα γίνει σε inverter αλλα σε dc box για να μην υπάρχει πρόβλημα διοτι οι κατασκευαστές Inverter δεν επιτρέπουν ανόμοια string στο ίδιο mppt .

 

Eγω θα έλεγα να μην πιέζουμε τα πράγματα με βρόγχους με "ανάστροφα" ρεύματα, η συμμετρία είναι αδύνατη αλλά όσο μπορούμε να την τηρούμε δεν θα βγούμε χαμένοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.