Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση εισφοράς εργοδότη στο ΙΚΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να διεκδικήσω αναδρομικά ή να ζητήσω συμψηφισμό των χρημάτων από τις Α.Π.Δ. που κατέθεσα από τον Μάρτιο του 2012, (χωρίς να ξέρω ότι έχουν μειωθεί οι εισφορές), προσκομίζοντας φυσικά τα απαραίτητα συμφωνητικά με τους εργαζόμενους.Με λίγα λόγια ήταν υποχρεωμένο το Ι.Κ.Α. να ενημερώσει για την αλλαγή?Σε άλλα υποκαταστήματα ΙΚΑ πληρώνουν μειωμένες εισφορές από τον Ιούνιο...εμείς εδώ (ΙΚΑ Καρδίτσας) τώρα το πήραμε χαμπάρι....γίνεται να ισχύουν άλλα εδώ και άλλα εκει?????Η εγκύκλιος που έχω στα χέρια μου λέει πως η έναρξη εφαρμογής λογίζεται η 1/3/2012. Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια υπόθεση ας απαντήσει.Μπορώ για παράδειγμα να κάνω διόρθωση προηγούμενων Α.Π.Δ?????

 

Oι εισφορές δεν μειώθηκαν ακόμη, αυτό που μειώθηκε είναι το ημερομίσθιο επί του οποίου υπολογίζονται οι εισφορές. Η μείωση αυτή ωστόσο δεν είναι γενική αλλά ισχύει υπό προυποθέσεις, τις οποίες και αναλύει η γνωστή εγκύκλιος του ΙΚΑ. Εάν έχετε στα χέρια σας όλο όσα περιγφάφει το έγγραφο αυτό μπορείτε να υποβάλλετε τροποποιητική ΑΠΔ . Αν θα έχεις θετικό αποτέλεσμα για εσένα το θεωρώ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Oι εισφορές δεν μειώθηκαν ακόμη, αυτό που μειώθηκε είναι το ημερομίσθιο επί του οποίου υπολογίζονται οι εισφορές. Η μείωση αυτή ωστόσο δεν είναι γενική αλλά ισχύει υπό προυποθέσεις, τις οποίες και αναλύει η γνωστή εγκύκλιος του ΙΚΑ. Εάν έχετε στα χέρια σας όλο όσα περιγφάφει το έγγραφο αυτό μπορείτε να υποβάλλετε τροποποιητική ΑΠΔ . Αν θα έχεις θετικό αποτέλεσμα για εσένα το θεωρώ δύσκολο.

 

Ναι, αυτό εννοώ τη μείωση του ημερομισθίου...Ευχαριστώ για την απάντηση.Θα το προσπαθήσω.Δεν έχω να χάσω τίποτα...άλλωστε είμαι σε ρύθμιση οπότε ίσως μπορέσω να αλλάξω το συνολικό ποσό της ρύθμισης, γιατί για να μου επιστραφούν χρήματα δύσκολο πολύ!Πάντως θα ήθελα να μάθω αν αυτό έπρεπε να το ξέρω ή να με ενημερώσει το ΙΚΑ, γιατί όταν αυξάνονται μας ενημερώνουν....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στο site του ΙΚΑ, πλεον στο πακετο καλυψης 781, υπολογιζουν την εισφορα του εργοδοτη σε 0,64χχχχ από 0,65891.

 

Τελικά άλλαξε ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Στο site του ΙΚΑ, πλεον στο πακετο καλυψης 781, υπολογιζουν την εισφορα του εργοδοτη σε 0,64χχχχ από 0,65891.

 

Τελικά άλλαξε ή οχι?

 

Καταργήθηκε η εισφορά υπέρ ΟΕΚ, ο οποίος οργανισμός καταργήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Η μείωση αυτή εξελίθηκε σε μια περοπέτεια εξαιτίας της γνωστής πια σε όλους μας ανοργανωσιάς του κράτους. Υπήρξε προαναγγελία της από τον Μαρτιο του 2012, νομοθετικά όμως δεν τη ρύθμισαν πλην όμως το ΙΚΑ την προανανήγγειλε και μάλιστα διάφορες εταιρείες μηχανογράφησης στα προγράμματα μισθοδοσίας άλλαξαν τα ποσοστά, εφθασε ο Αυγουστος , νόμος δεν υπήρχε, τα ποσοστά ήταν αλλαγμένα , η αναγγελία του ΙΚΑ ήταν ότι σε προσεχές νομοσχέδιο θα τακτοποιηθεί τελικά, το προσχεχές νομοσχέδιο δεν ερχόταν , ο Βρούτσης τα έκανε μούσκεμα στη Βουλή , είδαν και απόδειδαν στο ΙΚΑ, μπάλωσαν την κατάσταση γιατί χωρίς νόμο δεν μπορούσαν να μην εισπράξουν εισφορές , χωρίς να τους πάνε σε δικαστηρια για απιστία περί την υπηρεσία , και τελικά νομοθετικά τακτοποιήθηκε αρχές Νοεμβρίου του 2012 .

Link to comment
Share on other sites

Η μείωση αυτή εξελίχθηκε σε μια περπιέτεια εξαιτίας της γνωστής πια σε όλους μας ανοργανωσιάς του κράτους. Υπήρξε προαναγγελία της από τον Μαρτιο του 2012, νομοθετικά βέβαβαια δεν τη ρύθμισαν πλην όμως το ΙΚΑ την προανανήγγειλε και μάλιστα διάφορες εταιρείες μηχανογράφησης στα προγράμματα μισθοδοσίας άλλαξαν τα ποσοστά, εφθασε ο Αυγουστος , νόμος δεν υπήρχε, τα ποσοστά ήταν αλλαγμένα , η αναγγελία του ΙΚΑ ήταν ότι σε προσεχές νομοσχέδιο θα τακτοποιηθεί τελικά, το προσχεχές νομοσχέδιο δεν ερχόταν , ο Βρούτσης τα έκανε μούσκεμα στη Βουλή , είδαν και απόδειδαν στο ΙΚΑ, μπάλωσαν την κατάσταση γιατί χωρίς νόμο δεν μπορούσαν να μην εισπράξουν εισφορές , χωρίς να τους πάνε σε δικαστηρια για απιστία περί την υπηρεσία , και τελικά νομοθετικά τακτοποιήθηκε αρχές Νοεμβρίου του 2012 .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

τώρα με τη δυνατότητα σύμβασης ποιό είναι το ελάχιστο ημερομίσθιο που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε; υπάρχει κατώτατο όριο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να επαναφέρω την ερώτηση #18;

 

A δε συντρε΄χουν οι προυποθέσεις για την εφαρμογή κλαδικής , επιχειρησιακής κλπ σύμβασης , οδηγός μας είναι αυτά που προβλέπει η ΕΓΣΕ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.