Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι τα σημαντικότερα προβλήματα του μηχανικού σήμερα;


Engineer

Προβλήματα κλάδου  

804 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποια είναι τα σημαντικότερα προβλήματα του μηχανικού σήμερα;

    • Φορολογικό σύστημα
      337
    • Ασφαλιστικό κόστος
      391
    • Υψηλός ανταγωνισμός
      108
    • Χαμηλές αμοιβές υπηρεσιών
      315
    • Μειωμένη ανοικοδόμηση και μεγάλα έργα
      516
    • Συνεχείς νομοθετικές αλλαγές
      292


Recommended Posts

Δηλαδή επειδή το κράτος δεν έκανε ότι όφειλε, φταίνε αποκλειστικά αυτοί που έχτιζαν όπου μπορούσαν;

Δεν είναι έτσι.

Και δεν σταμάτησε την ανοικοδόμηση ο έλεγχος της πολιτείας αλλά η αδυναμία εύρεσης ρευστού.

Είναι καλό δηλαδή που υπάρχουν οικογένειες σήμερα με μέλη, παππού, γιαγιά, ζευγάρι, 2 παιδιά, το ένα της παντρειάς το οποίο θα πάει να μείνει με τους γονείς της νύφης;

Η αιτία του κακού είναι η έλλειψη ρευστού. Αυτό δηλαδή που δημιουργεί και σε εμάς το πρόβλημα. Όχι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προχτες ημουν στο αρχειο μιας μεγαλης πολεοδομιας της χωρας , στην αιθουσα ηταν 5 δημοτικοι υπαλληλοι οι 3 καθοντουσαν απολαμβανοντας

τον καφε τους , ο ενας βαραγε κανενα πληκτρο στον υπολογιστη , μαλλον πασιετζα και ο πεμπτος ετρεχε σαν τον τρελλο , στην αποθηκη αναμεσα σε ποντικια για να βρει τον χαμενο κλεμμενο κατεστραμενο απο πλυμμηρες φακελο , γυρω γυρω ουρες ο κοσμος και ολα αυτα για ενα σχεδιο απο φακελο αδειας πχ 3000/ 20 κατι το οποιο στον δυτικο κοσμο ειναι αρχειοθετημενο σε ψηφιακη μορφη , δεν υπαρχει κρατος .

αυτη η εικονα τα λεει ολα , για πιο κτηματολογιο συζηταμε , για πιο αιγιαλο και δασικους χαρτες , κλπ ΧΑΟΣ ΑΠΥΘΜΕΝΟ .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

μεγάλη πολεοδομία φαντάζομαι σε μεγάλη πόλη Γιατί απορείς για την πολεοδομία που αργείς και δεν εξυπηρετούν οι υπάλληλοι , Στους δρόμους με την κίνηση δεν αργείς ,στο παρκάρισμα δεν αργείς όταν τοποθετεί ο καθένας όπου θέλει το αμάξι του με διπλοπαρκαρίσματα Ο υπόλοιπος κόσμος που δεν σε γνωρίζει προσωπικά δεν σε έχει γραμμένο αφού του είσαι άγνωστος Γιατί να υπάρχει διαφορά στις υπηρεσίες από ότι γίνεται γενικά στις κοινωνίες των πόλεων αυτών Εγώ στις πολεοδομίες τόσο της Χαλκίδας όσο και της πόλης μου για ανάλογες υποθέσεις τελειώνω σε χρόνο dt Βέβαια βλέπω και να λουφάρουν όταν μπορούν , αλλά όταν ζητήσεις κάτι σε εξυπηρετούν αμέσως Δεν λεω υπάρχει και το πρόβλημα της νοοτροπίας του Δημόσιου υπάλληλου , αλλά στις μεγάλες πόλεις έχει αυτό ενισχυθεί και από την αλλοτρίωση και την ανωνυμότητα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

GEORGE επειδή με εκνευρίζεις...Μαρκόπουλο, Καπανδρίτι πολεοδομίες που δεν είναι ακριβώς μέσα στην Αθήνα, η εξυπηρέτηση είναι απαράδεκτη. Μην μας λες τώρα για χρόνους dt. Αν πας στο άσχετο στην οποιαδήποτε πολεοδομία και δεν κλαφτείς ή γλύψεις δεν εξυπηρετείσαι. Είναι απλό.

Link to comment
Share on other sites

Καλά Γιώργο έχεις πάει πολεοδομία Καπανδριτίου να ζητάς φάκελλο και να σου λέει ό άλλος δεν είναι και το παιδί εδώ τι να σου κάνω??? Εντομεταξύ δεν υπάρχει παιδί!!!!! Η ατάκα αυτή έχει γράψει ιστορία, μου το λέγανε και δεν το πίστευα, μέχρι που το είδα με τα μάτια μου....

Σε κάτι άλλες επαρχιακές, τους έψαχνε ένας συνάδελφος στα καφενία τριγύρω.... Στις επαρχίες είναι ακόμη χειρότερα από Αθήνα.

 

Και επιτέλους με την κίνηση και τους αργούς ρυθμούς, λόγω συγκέντρωσης πληθυσμού.. Εχώ ζήσει 5 χρόνια στο Λονδίνο πόλη όση όλη η Ελλάδα και τα πάντα γίνονται σε χρόνο dt, που στην Κάρυστο ακόμη δεν έχετε καταλάβει τι σας ζητάνε....

Link to comment
Share on other sites

Η αιτία του κακού είναι η έλλειψη ρευστού. Αυτό δηλαδή που δημιουργεί και σε εμάς το πρόβλημα. Όχι κάτι άλλο.

 

Μα η ελλειψη ρευστου οφειλεται και σε αυτο. Χιλιαδες ανθρωποι βαλανε στεγαστικα δανεια στο κεφαλι τους με πολυ μεγαλες δοσεις για σπιτια τα οποια σχεδον δεν κατοικουνται ποτε. Προφανως faethon αμα υπηρχαν απειρα λεφτα θα συνεχιζαμε στους ιδιους ρυθμους. Στον πραγματικο κοσμο ομως οι ποροι ειναι παντα περιορισμενοι.

 

Εμενα η αποψη μου ειναι πως οπου δεν υπαρχει παραγωγικοτητα ερχεται η συμβατικοτητα. Πολυ απλα ειμασταν ανικανοι να βγαλουμε λεφτα με τον σωστο τροπο (παραγωγη, ερευνητικη δραστηριοτητα, εξωστρεφεια) και το ριξαμε στα "ντουβαρια" νομιζοντας πως αυτα θα γεννανε λεφτα εις τους αιωνας των αιωνων. Επισης οι τραπεζες με τα κοκκινα δανεια στα υψη αρχισαν να ελεγχουν πιο σοβαρα τις χορηγησεις, και ετσι πλεον ο Σωτηρακης που δουλευει στον Δημο για 1.000 € τον μηνα δεν μπορει να παρει δανειο 320.000 € για να παει να ζησει στην Κηφισια.

Αμα βεβαια σε αυτα προσθεσεις και την Ελληνικη διαφθορα και την πληρη ελλειψη νομιμοτητας καταλαβαινεις γιατι φτασαμε σε αυτο το χαλι. Ολη η παραθαλασσια ζωνη της Αττικης απο Ωρωπο μεχρι Σουνιο και εως την Βαρη ειναι καταπατημενη. Μιλαμε για χιλιαδες στρεμματα τωρα, οχι για μικροπραγματα.

 

Βεβαια η αγορα σπιτιων απο ευπορους Ευρωπαιους θα βοηθαγε την κατασταση, αλλα οποιος εχει βρεθει στην Ευρωπη καταλαβαινει πως η σχεση τιμη / προιον ειναι πολυ κακη σε σχεση με αυτο που προσφερουν αλλα κρατη. Οταν π.χ. με 230.000 € αγοραζεις σπιτι στην Κολωνια με αφθονο πρασινο, παρκα, παιδικες χαρες, χωρους για παρκαρισμα και με τα ιδια χρηματα παιρνεις σπιτι στο Μαρκοπουλο χωρις υποδομες, χωρις αποχετευση, χωρις πρασινο και με κακη ατμοσφαιρα, που θα διαλεξεις?

 

Y.Γ. Πριν απο 2 χρονια ρωτησανε τον Μπαφετ με ποιον τροπο πιστευε πως θα λυνοταν το προβλημα με τα απουλητα ακινητα στις ΗΠΑ. Τοτε απαντησε χωρις περιστροφες : "Η κυβερνηση πρεπει να κοψει χρημα, να τα αγορασει και να τους βαλει φωτια να τα καψει". Αρχιζω να πιστευω πως κατι τετοιο μονον θα εσωνε και εδω την κατασταση με τα ακινητα.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ξέρω πολύ καλά τι γράφω γιατί γεννήθηκα στην Αθήνα και έζησα τι σημαίνει να πας σε δημόσια υπηρεσία στην Αθήνα και μετά την απόκτηση του διπλώματος τι σημαίνει πολεοδομία στην πρωτεύουσα Μέχρι και μουστάκι άφησα για να φαίνομαι πιο άγριος γιατί με το πειμπι φεις που είχα δεν με εξυπηρετούσαν που να κτύπαγα κάτω το από αυτό μου Όμως έβλεπα και αγενείς πολίτες εκεί

 

Προκαλώ όποιον έχει επισκεφτεί τις πολεοδομίες που αναφέρω να γράψει αν έχει περάσει τα ίδια με αυτά που περνάει στην πρωτεύουσα Εγώ από την πρώτη στιγμή που ήρθα στην Κάρυστο και ήμουν άγνωστος μηχανικός από Αθήνα είχα καταπληκτική αντιμετώπιση Δεν είναι τυχαίο που το πολεοδομικό γραφείο Καρύστου έχει χαρακτηριστεί από τα πιο οργανωμένα και με σωστή λειτουργία γραφεία στην Ελλάδα , παρά το μεγάλο σχετικά όγκο εργασίας που έχει σε σχέση με άλλα Ενώ και στην Χαλκίδα τα τελευταία χρόνια έχει βελτιωθεί πολύ η κατάσταση (δεν ήταν έτσι την δεκαετία του 90) και εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος Αυτά με έχουν κάνει να συμπεράνω ότι και οι υπηρεσίες είναι καθρέπτης της κοινωνίας που τις περιβάλει

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την περιοχή σου, εκτός από αυτές που ανέφερα....Αλλά θα σου πω για τις δικές μου.

Στην πολεοδομία Περισσού, περνάω υπέροχα. Μόνο που δεν με κερνάνε καφέ. Τα παιδιά άψογα. Στο Μαρούσι το ίδιο. Ελα και θα δεις...Είμαστε πάτσι τώρα.. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.