Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι τα σημαντικότερα προβλήματα του μηχανικού σήμερα;


Engineer

Προβλήματα κλάδου  

804 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποια είναι τα σημαντικότερα προβλήματα του μηχανικού σήμερα;

    • Φορολογικό σύστημα
      337
    • Ασφαλιστικό κόστος
      391
    • Υψηλός ανταγωνισμός
      108
    • Χαμηλές αμοιβές υπηρεσιών
      315
    • Μειωμένη ανοικοδόμηση και μεγάλα έργα
      516
    • Συνεχείς νομοθετικές αλλαγές
      292


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα η ελλειψη ρευστου οφειλεται και σε αυτο. Χιλιαδες ανθρωποι βαλανε στεγαστικα δανεια στο κεφαλι τους με πολυ μεγαλες δοσεις για σπιτια τα οποια σχεδον δεν κατοικουνται ποτε. Προφανως faethon αμα υπηρχαν απειρα λεφτα θα συνεχιζαμε στους ιδιους ρυθμους. Στον πραγματικο κοσμο ομως οι ποροι ειναι παντα περιορισμενοι.

Θοδωρή, χρήμα στην αγορά χωρίς δάνεια δεν υπάρχει.

Όσο ο Έλληνας ήταν νοικοκύρης, δηλαδή ξόδευε όσα είχε και όχι όσα δανείζονταν, όλα πήγαιναν καλά.

Μόλις άλλαξε όμως, έγιναν όσα αναφέρθηκαν.

Και μόλις κόπηκε το ρευστό από τις τράπεζες, άρχισαν τα όργανα.

Από αυτήν την σκοπιά λέω ότι το πρόβλημα είναι το ρευστό.

Τα υπόλοιπα άπτονται άλλου θέματος, "Παγκοσμιοποίηση κλπ".

Link to comment
Share on other sites

δανεια μηδεν (η εξυγιανση των τραπεζων αργει)

 

πληθος ακινητων προς διαθεση.

 

κοστος διατηρησης/συντηρησης ιδιοκτησιας πολυ υψηλο.

 

η σταση της οικοδομης εχει πολλα χρονια στο τσεπακι της...

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με άλλα λόγια θα πρέπει γρήγορα να εξοικειωθούμε στις νέες τεχνολογίες βρασμού της όρυζας γιατί από εδώ και πέρα μόνο με μενού ''βράσε όρυζα'' θα την βγάζουμε καθαρή μέχρι να στενέψει το μάτι μας. :shock:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι και το ρύζι , καιρός και για αποτοξίνωση από το κρέας των προηγούμενων περιόδων, υπάρχουν και θετικά αρκεί να μπορούμε να τα δούμε

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

'Ενα από τα θετικά που βλέπω έτσι πρόχειρα είναι ότι θα στενέψει το μάτι μας με το ρύζι, αλλά και ορθάνοιχτα που τα 'χαμε τόσο καιρό τι καταλάβαμε πάλι μεσ' τα σκ#τά πατήσαμε ! :shock:

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι και το ρύζι , καιρός και για αποτοξίνωση από το κρέας των προηγούμενων περιόδων, υπάρχουν και θετικά αρκεί να μπορούμε να τα δούμε

 

Αυτο δεν ειναι αποδεκτο......ως ηπειρωτης δεν μπορω να ζησω χωρις κρεας....ασε πουχει που τα λαχανικα πηραν την ανιουσα....

εφαγα ενα αρνακι στη γαστρα χθες ΜΟΥΡΛΙΑ.....μετα ηπια και ενα αναψυκτικο ελαφρυ και ενα γαλατακι με προβιοτικα για το ξεκαρφωμα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να έρθει η κόρη σου με το καλό και θα δεις πόσο καιρό θα κάνεις να δεις αρνάκι ( εύχομα βέβαια να μην χρειαστεί και να έχεις δουλειές και εισπράξεις) Μάλιστα εκεί που έχουν παει τα βρεθικά γάλατα Εμένα ο μικρός δεν έμοιασε καθόλου του πρώτου και τρώει πολύ Δεν τον προλαβαίνω στο γάλα Επομένως ο μπαμπάς μπήκε στην δίαιτα , κάτι βέβαια που χρειαζόταν αφού από τότε που σταμάτησα το αγωνιστικό πρόγραμμα σαν ποδοσφαιριστής , κάτι κιλάκα τα είχα πάρει Τώρα μέχρι που η τελευταία ομάδα μου , μου ζήτησε να ξαναφορέσω τα ποδοσφαιρικά μου παπούτσια πάλι , μετά από φιλικό με την ομάδα παλαιμάχων που αγωνίζομαι πλέον Αν τα βρούμε στα οικονομικά βλέπω να κάνω και τρίτη δουλειά εκτός του μηχανικού και του αγρότη ...... :smile:

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

      Οι πολεοδομίες και οι πολεοδομίες ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα.Τωρα οι πολεοδομίες δεν υπάρχουν πια!....Τα γραφεία δόμησης ναι....ως γραφεία αρχειοθέτησης και μόνο. Παράτολμο ακόμα που το λες!Να δούμε τώρα ποίοι θα υποστηρίξουν τον περίφημο εκσυγχρονισμό;

       Οι νεοι των 600 ευρω με 400 ευρω ασφάλεια;Ή τα μεγαλο-αφεντικά τους που το μεγαλύτερο έργο τους αντε να 'ναι καμιά οκταόροφη ή κανένα μεταλικό, εμπορική αποθήκη και αυτό με φασόν!Αντε δημόσιο έργο... άντε γέφυρα...! 

       Θα δούμε πάλι κάποιους να λένε για συστήματα άλλων ευρωπαικών χωρών που τους πήρε δεκαετίες να τα κάνουν και να λειτουργίσουν.Κάνοντας τεράστια έργα για τα μέτρα της χώρας μας. Αυτά πρέπει να ισχύσουν απο αύριο δω,και που; στην Ελλαδά.....που ο μεγαλύτερος δρόμος είναι η Εγνατία οδός...

      Μήπως αυτό θα γίνει και το επιχείρημα να ξαναρχίσει ξανά και νέος κύκλος <<συναλλαγής>> και παρανομιών;  

 

ΥΓ:MOY αρέσει το χωρίο ,ο πλάτανος,η βρυσούλα,η κατσικούλα....Ας έρθει ο ρώσος να φερει τον πολιτισμό και εγώ υπάλληλός του.

Εξάλλου και την γέφυρα, γάλλος μου την έφτιαξε και το αεροδρόμιο γερμανός.....μήπως μια που μου κάνουν και τα οικονομικά τώρα τελευταία, ζώ στη χώρα τους ήδη ......και περιττεύω;

Edited by henr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.