Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογή ραπορταρίσματος σημείων στο Autocad


Recommended Posts

τεσπα είναι υποκειμενικό αυτό. εγώ στην 1/200 το ύψος κειμένου το βάζω 0,50 και στο point style 0.40 σε απόλυτες μονάδες. στην εκτύπωση είναι ευδιάκριτα. γι'αυτό σου έκανα την επισήμανση.

Edited by polytelik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο το προγραμματάκι σου chrisven.

Μια προσθήκη: Στο "Μορφή Αρχείου" αν θές βάλε και description. Δηλ Pοιντ Id,X,Y,Z,Desc γιατι πολλά ascii αρχεία έχουν και αυτό.

Επίσης στο 3d raport θα προτιμούσα τα κείμενα να είναι σε υψόμετρο 0 και όχι στο υψόμετρο του σημείου. Βέβαια αυτό είναι προσωπική προτίμιση.

Όπως και να χεί ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

γιώργο ήδη ετοιμάζω μια βελτίωση που θα περιέχει και τις παρατηρήσεις σου και του polytelik

 

περιμένω λίγες μέρες ακόμα

 

και τη δευτέρα ανεβάζω πάλι

Link to comment
Share on other sites

Εύγε συνάδελφε για την άριστη δουλειά.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το winraport καποιου άλλου συναδέλφου, επειδή έχει μπορεί και εισάγει αρχεία απο *.seq μορφή. Θα δοκιμάσω αργότερα αν μπορω να "κοροϊδέψω" την εισαγωγή του δικού μετονομάζοντας στο σε txt, μπας και το εισάγει.

 

Συνέχισε τη καλή δουλειά! Σιγουρα πάμπολλοι συναδέλφοι θα το βρούν ΥΠΕΡχρήσιμο. Ειδικά αυτοί (ενας κι εγώ) που χουν ραπορτάρει ενα προς ένα τα αξονικά αρκετών συνοικισμών...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά από που μπορώ να το κατεβάσω

σαν παππού...καθοδηγήστε με σας παρακαλώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά συνάδελφε θα μεταβείς εδώ και θα κάνεις κλίκ με το mouse λίγο πιο κάτω από εκεί που γράφει "Συνημμένα αρχεία" . Μόλις περάσεις το mouse από πάνω αλλάζει μορφή και προϊδεάζει ότι με κλικ θα "κατέβει" το πρόγραμμα το οποίο χρειάζεται αποσυμπίεση με προγράμματα σαν αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας και ειδικότερα στον προσφέροντα συνάδελφο

πολύ καλό -συγχαρητήρια!!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ chrisven όσον αφορά τις κλίμακες που χρησιμοποιούμε σε συνήθη τοπογραφικά έχω να προτείνω τα παρακάτω ύψη γραμμάτων και μεγέθη σημείων:

 

1/100 text: 0,25 - point: 0.20 (σε απόλυτες μονάδες)

1/200 text: 0,50 ή 0,55 - point: 0.40 (σε απόλυτες μονάδες)

1/500 text: 1,30 - point: 0.70 (σε απόλυτες μονάδες)

 

εάν βάλεις και εμφάνιση μήκους πλευρών το μέγεθος γραμμάτων παράλληλα με τη γραμμή της κάθε πλευράς θα είναι το ίδιο με αυτό των κορυφών ή λίγο μικρότερο (για να τονίζονται οι κορυφές του γηπέδου - οικοπέδου περισσότερο).

 

φιλικά polytelik

Edited by polytelik
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω και εγώ το συνάδελφο για το πολύ χρήσιμο πρόγραμμα Για το .seq απλά άλλαξε το σε .txt , kane εμένα μια χαρά το ραπορτάρει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.