Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό Antivirus - Firewall - Spyware


myri

Recommended Posts

Antivirus: AVAST (free)

 

Firewall: COMODO (free)

 

Anti-SPY : Spybot (free)

 

ΜΕΤΡΑ:

1.Συνεχόμενο BACKUP σε εξωτερικό σκληρό αλλά και σε DVD ....

2.Περίεργα προγράμματα σε Εικονικό υπολογιστή (VIRTUAL_BOX) ...

3.Κατεβάσματα σε πολύ παλιό υπολογιστή με απομακρυσμένη σύνδεση (vnc) ...

4.Σερφαρίσμα σε περίεργες σελίδες (:evil: ) μόνο με LINUX

5. Λογαριασμό email ... άλλο για προσωπικά, άλλο για επαγγελματικά άλλο για σαβούρα (spam)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω το Antivir (Avira) .Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα και το κυριότερο είναι πολύ ελαφρύ ,πιστεύω δεν υπάρχει θέμα για ιούς πλέον αλλα για spyware/trojans ,έχω κα ιτο spybot s&d

Έχω βαρεθεί να βλέπω σε pc γνωστών διάφορες internet suite ολα σε ένα και να μην ξερουν να ρυθμίσουν το firewall ή το on line scan και να έχουν συνέχεια προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είμαι κατευχαρηστημένος από το Avast Antivirus. Κάνει πολύ συχνά update κ ως τώρα όπου χρειάστηκε έχει επέμβει προληπτικά με επιτυχία. Επίσης το spyware terminator είναι πολύ δυνατό κ για firewall έχω το zonealarm. Δεν είναι τόσο παραμετροποιήσιμο όσο θα ήθελα αλλά την κάνει τη δουλειά του. Όλα τα παραπάνω δωρεάν εννοείται! Θέλω πολύ να βάλω το COMODO FIREWALL αλλά κάθε φορά που το εγκαθιστώ δεν κάνει εκκίνηση το pc μου (μη το βάλετε λοιπόν μια μέρα πριν το διαλεξη :))! chronism ή όποιος άλλος το έχει δουλέψει μπορείτε να μου πειτε τι γίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα το βασικότερο ..... για σερφάρισμα φυσικά Firefox !!!!

 

stayros : ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το COMODO, το έχω βάλει σε 3 υπολογιστές (+ φίλους που έχω προτρέψει) ... πριν το βάλεις απεγκατέστησε το zonealarm μπορεί αυτό να φταίει ....

 

ZaXoYs : το Antivir το έχω και εγώ σε ένα PC και το μετάνιωσα... όχι τόσο για την απόδοσή του αλλά για τις ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΕΣ διαφημίσεις (για αγορά) .... ενώ το AVAST τα κάνει όλα "αθόρυβα"

Link to comment
Share on other sites

Το zonealarm το έβαλα επειδή δεν μπορούσε να μπεί το comodo :( αρα κάτι άλλο φταίει. Είναι πολύ καλό firewall απο ότι ξέρω αλλα δυστυχώς δε μπορώ να πειραματιστώ τόσο πολύ για να το βάλω

Link to comment
Share on other sites

Από συγκριτικές δοκιμές που είχα διαβάσει παλιότερα σε περιοδικό πληροφορικής, το ZoneAlarm στη δωρεάν έκδοση δεν πετύχαινε καλές επιδόσεις. Αντίθετα, η επαγγελματική έκδοση ήταν πολύ ψηλά στη βαθμολογία.

 

Από τα δωρεάν firewalls, καλύτερο και με διαφορά είχε βγει το Kerio (νυν Sunbelt).

Θα το βρείτε ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μην ξεχνάμε το κρίσιμο "παραθυρο" μεταξύ της εμφάνισης ενός νέου ιού κ της αναγνώρισης του απο τα antivirus. Για αυτό backup κ παλι backup. Κ το system restore βοηθαει πολύ βλεβαια...

 

@chronism δωσε κανενα link για το virtual box φαίνεται πολύ ενδιαφέρων...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Το backup είναι εκ των ουκ άνευ.

Και το καλύτερο firewall να έχεις, ένα yes από ένα no σε μια ερώτησή του για το αν θα δεχθείς κάτι ή όχι, μπορεί να κάνει τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

@chronism δωσε κανενα link για το virtual box φαίνεται πολύ ενδιαφέρων...

 

Πολύ ευχαρίστως .... http://www.virtualbox.org/wiki/Screenshots

 

Μπορείς να έχεις σε ένα PC το βασικό λειτουργικό πχ Windows XP και παράλληλα LINUX ή VISTA ή Win2000 ή ότι άλλο θέλεις .... ή απλώς να έχεις ένα παραπάνω σύστημα WINXP στο οποίο να κάνεις όλα τα πειράματα.... προσωπικά εγώ τα έχω όλα τα παραπάνω ... :D :D

 

Η εγκατάσταση γίνεται κανονικά σαν να βάζεις λειτουργικό σε καινούργιο PC (έχεις ορίσει πόσα GB του σκληρού θα χρησιμοποιηθούν και από το βασικό σύστημα βλέπεις μόνο ένα αρχείο)..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.