Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό Antivirus - Firewall - Spyware


myri

Recommended Posts

AVG

 

ποτέ ξανά Norton γιατί μου έκανε μια ζημιά λίγο πριν δώσω τη διάλεξή μου που έχασα 10 χρόνια από τη ζωή μου

 

αγόρασα και εγώ το ολοκαίνουργιο Norton για να προστατέυσω την εργασία μου και αντί να την πάθω από ιό την έπαθα απο το anti-virus

 

μόλλις μπήκε κόλλησε και δεν άνοιγε

και επειδή είχα την εργασία δεν μπορούσα και να κάνω format

πλήρωσα και για να μου κάνουν recovery τα αρχεία και 10 μέρες χωρίς υπολογιστή την ώρα που καιγόμουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για mirror υπάρχει και το Acronis True Image και το Paragon Drive Backup (και πολλά ακόμα φαντάζομαι).

 

Επίσης καλό είναι πριν λαμβάνεται backup, και όχι μόνο, να κάνετε ένα καλό defragmentation στο σκληρό σας. Σας προτείνω ανεπιφύλακτα το JKDefrag ( http://www.kessels.com/Jkdefrag/ ), απλό δωρεάν και πολύ καλό. Σε καμία περίπτωση μη χρησιμοποιείτε αυτό των windows...

 

Για antivirus μονο Kaspersky ή Linux!

 

________________________________________________________________

edit:

 

@Myri

Σε τέτοιες περιπτώσεις το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ένα live cd linux (πχ ubuntu), και να πάρεις από εκεί τα αρχεία σου. Στη συνέχεια κάνεις το φορματ σου ή πιο σωστά το recovery σου με τα προαναφερθέντα προγράμματα και σε χρόνο dt είσαι ξανά σε περιβάλλον εργασίας. Αυτό φυσικά στην περίπτωση που δεν έχει πάθει σοβαρή ζημιά ο σκληρός αλλά το πρόβλημα είναι σε software.

Link to comment
Share on other sites

merci Παναγιώτη, αρχείαστο να είναι

 

το προβλημα δημιουργήθηκε μεταξύ Norton-Autocad για να επαναλειτουργήσει το Autocad ξόδεψα άπειρο χρόνο στο google μέχρι που ναβρώ τη λύση, και δεν ήμουν η μόνη που την είχε πατήσει

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα δημιουργήθηκε μεταξύ Norton-Autocad

Ι c... Η αλήθεια είναι ότι πολλά antivirus δημιουργούν πιο πολλά προβλήματα από όσα λύνουν. Επίσης ένα άλλο χαρακτηριστικό τους είναι ότι ενώ μπαίνουν εύκολα στο pc, δε λένε να το αφήσουν τόσο εύκολα!!!

 

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να χρησιμοποιούμε και κάπoιο uninstaller. Ένα πρόγραμμα δηλαδή που αναλαμβάνει να απεγκαταστήσει πλήρως (dll, registry keys κτλ) τα προγράμματα που αφαιρούμε από το pc.

 

Εγώ χρησιμοποιώ το JV16 power tools και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Υπάρχουν όμως και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, εγώ εκείνη την εποχή για να κάνω πλήρη απεγκατάσταση αυτών που λες (dll, registry keys κτλ)

το έκανα χειροκίνητα με το search και άλλους αδόκιμους τρόπους!!!!

 

τι έσβησα ο θεός και η ψυχή μου

 

πάντως μετά δούλευε :!:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το synctoy της microsoft. Έχει πάρα πολλές δυνατότητες και επιλογές για backup. To καλύτερο είναι ότι μπορείς να κάνεις contribute συγχρονισμό και έτσι προστίθενται μόνο τα νέα αρχεία. Έχω ένα 2ο σκληρό στο pc που είνα μόνο για αυτή τη δουλειά. Γενικά ο βασικός σκληρός είναι χωρισμένος σε partition με data και προγραμματα. Έτσι κάνω μόνο backup στα δεδομένα μου. Γενικά είναι πολύ καλή λύση αυτή που πρότεινε ο Παναγιώτης με το acronis. Μόλις κάνω format, (τώρα κοντά) θα το χρησιμοποιήσω.

 

Από antivirus τωρα χρησιμοπoιώ το Panda Internet security. Δυνατό εργαλείο αλλα το χρησιμοποιώ περισσότερο γιατί αυτό ε΄χω μάθει. Παλαιότερα (πέρυσι) είχα το kArspesky αλλά μου χτυπούσε στις αναλύσεις του NEXT!!!! και έτσι το εγκατέλειψα.

Link to comment
Share on other sites

@ Myri, ποιο AVG χρησιμοποιεις ?

@Ιovo, προσεξε το anti-virus που εχεις, εχω κακη εμπειρια απο την προστασια του Panta, δυστυχως περναει ανετα ιος. 2 φορες μαλιστα !

 

Προσωπικα χρησιμοποιω, ΑVG + Zone Alarm + SpyBot.

Η μελλοντικη επιλογη μου, αν και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με την 3αδα, ειναι ESET NOD 32 ή Kaspersky

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείτε λίγο και το F-Secure........τρομερό εργαλείο.

Σας παραθέτω και αποδείξεις:

http://virus.gr/portal/content/2008-06%2C-1-21-%CE%B9%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85

Link to comment
Share on other sites

γνήσιο Kaspersky Internet Security 7

 

+ Spybot DS freeware

 

+Spyware Terminator freeware

 

+ δεν κατεβάζω τίποτα που δεν ξέρω. Δεν δέχομαι αρχεία κανενός αν δεν τα ανοίξω σε pc που δε με νοιάζει....το έχω για tester ένα 2ο και το laptop για μούρη στα Starbucks !! :P

 

 

Από PANDA και εγώ έχω κάψει γούνα !!

:evil:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.