Μετάβαση στο περιεχόμενο

lemonita

Recommended Posts

Μωρέ το έχω, αλλά το manual που έχω είναι στα γερμανικά.... Μάλλον θα αντιγράψω ένα παραδειγματάκι κ αν δεν.....θα ξαναρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

OK, βρέθηκε. Ευχαριστώ πολύ!

 

Νομίζω πως έχω δώσει σωστά το επιταγχυνσιογράφημα κ το έχει τρέξει. Δεν μου εμφανίζει όμως αποτελέσματα στον Animator. Δηλαδή δεν μου δείχνει την ταλάντωση που προκαλείτε λόγω του επιταγχυνσιογραφήματος. Δεν μου το βγάζει σαν φόρτιση. Αν μπορεί κάποιος να postάρει μία μικρή εγγραφή του PROG DYNA έτσι ώστε να δω τι έχω παραλείψει θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πως μεταφράζονται τα αποτελέσματα των εξαεδρικών πεπερασμένων? Βλέπω ότι έχει αποτελέσματα sig-x,y,z σε MPa. Άρα βγάζει τάση σε επιφάνεια. Για παράδειγμα σίδερα πως θα βγάλω? Κοίταξα στο manual στο examples του genf αλλά δεν βρήκα κάτι. Καμιά βοήθεια? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Triumph στο genf θα βρεις πληροφορίες μόνο για τη μόρφωση του φορέα με τα πεπερασμένα.

Δε θυμάμαι αν υπάρχει module να κάνει διαστασιολόγηση για τα πεπερασμένα που αναφέρεις.Σε τι είδους κατασκευή τα χρησιμοποιείς;Γιατί δε χρησιμοποιείς στοιχεία shell;

Link to comment
Share on other sites

dratsiox στο genf κοίταζα στα examples γιατί στα παραδείγματα παρουσιάζουν τα αποτελέσματα κ έλεγα μήπως λένε τίποτα...αλλά δεν. Είχα κάνει ένα θέμα στα πεπερασμένα με εξαεδρικά κ τώρα ψάχνομαι να δω πως μεταφράζονται αυτά. Δεν υπάρχουν ροπές κλπ.

 

Όσο για το που θα τα χρησιμοποιήσω, ξέρω ότι δεν συνηθίζονται αλλά:

- Ένα τοίχωμα το προσομοιώνεις με επιφ. πεπερασμένα. Το τοίχωμα θα πάρει μεγάλη τέμνουσα (για οικοδομικά λέω) λόγω ακαμψίας. Αλλά τα επιφ. δεν μου δίνουν οπλισμό κατά την κάμψη στην ισχυρή διεύθυνση του τοιχείου, δίνουν μόνο οπλισμούς για κάμψη στην ασθενή διεύθυνση κ λογικό είναι (mx, my κ γω θέλω mz που δεν ορίζεται στα επιφανειακά). Άρα? Πως θα δω τι οπλισμό θέλει στις 2 μικρές πλευρές του (κρυφουποστυλώματα)? Ξέρω ότι μπορώ να το προσομοιώσω κ αλλιώς για να πάρω τους οπλισμούς που θέλω αλλά θα με ενδιέφερε μία ακριβής προσομοίωση.

- Ένα πέδιλο μορφής κώνου θα ήθελα να το δω σε εξαεδρικά. Πως αλλιώς θα προσομοιώσω την λοξή επιφάνεια? Με επιφανειακά οριζόντια κ κεκλιμένα κ μετά kf κλπ? Ξέρω γω...? Δεν μου φαίνεται και πολύ ορθό από τη στιγμή που το πρόγραμμα έχει ένα σωρό δυνατότητες. Γενικά, για τις μεγάλες μάζες...

- Τώρα θα μου πεις τι τα θες τα εξαεδρικά? Αυτά είναι για διατριβές κλπ. Δεν λέω.....αλλά το πρόβλημα του τοιχείου??

 

edit: Μάλλον θα ρωτήσω κ στο Sap - thread. Ίσως εκεί υπάρχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα δε διαστασιολογεί τα τοιχώματα με τον γνωστό τρόπο του ΕΚΩΣ. Την κάμψη δηλαδή δεν την αναλαμβάνουν τα άκρα, αλλά όλη η διατομή. Ο οπλισμός που προκύπτει, προκύπτει και για ροπές εντός και εκτός του επιπέδου του.

Πρέπει ο έλεγχος να γίνει με το χέρι. Για να πάρεις ροπές πρέπει να κάνεις ολοκλήρωση. Το SAP έχει δυνατότητα, ίσως και το sofistik να έχει, δεν το χρειάστηκα ποτέ κ δεν το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα δε διαστασιολογεί τα τοιχώματα με τον γνωστό τρόπο του ΕΚΩΣ. Την κάμψη δηλαδή δεν την αναλαμβάνουν τα άκρα, αλλά όλη η διατομή. Ο οπλισμός που προκύπτει, προκύπτει και για ροπές εντός και εκτός του επιπέδου του.

 

Το γνωρίζω, προφανώς κ δεν οπλίζει όπως ο ΕΚΩΣ. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως βγάζει οπλισμό για ροπές εντός του επιπέδου? Αφού δεν βγάζει τα ανάλογα εντατικά μεγέθη (mz).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.